Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Wybór Frameworka.
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Frameworki
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
itsme
@qbatoja: lamisz na forum publicznym to raz. Dwa popełniasz błędy a nie potrafisz powiedzieć "rzeczywiście ten argument z mojej strony jest do bani".
Dlaczego?
Oświadczasz, że Symfony jest do bani, bo dla klienta z Anglii (jakby miało to jakieś znaczenie) nie mogłeś "swobodnie" przenieść aplikacji gdyż wymagało to edycji pliku lub plików.
Po zwróceniu Ci uwagi, że można to zrobić w sposób prosty i wygodny stwierdzasz, że nie potrafimy czytać ze zrozumieniem.
Idąc Twoim tokiem rozumowania, Symfony jest bee, bo podczas przenoszenia aplikacji nie mogłeś/lub oni nie mogli edytować pliku.
Czyli konieczność edycji jednego pliku dyskwalifikuje Symfony względem ZF.
Tym samym należy rozumieć, że Twój klient z Angli (jakby miało to jakieś znaczenie) nie musiałby edytować pliku konfiguracyjnego przy przenoszeniu ZF.

Teraz rozumiesz? Symfony BEE, bo trzeba edytować plik lub pliki. ZF CACY, bo nie trzeba edytować pliku. hmm a może jednak trzeba ? - Czyli nie ma różnicy.

Konkluzja: nic nie wiedziałeś o freeze i teraz jest Ci wstyd się do tego przyznać.

Cytat
A jak dostaniecie dostęp do shela, to bedzie jeszcze latwiej (w 80% go nie dostaniecie )

na marginesie pracuje sie na localhost i tam można wszystkie pliki wygenerować również pod Windowsem ... Czyli kolejna wtopiona argumentacja.
ZF nie jest Frameworkiem - tak długo jak sobie tego nie napiszemy. Dostaniesz 10 produktów napisanych w ZF przez 10 różnych podmiotów ze zleceniem połączenia tego i polegniesz - bo każdy napisał swój Framework ze swoją strukturą itp
w Symfony pominięto pewne etapy tylko na korzyść programisty i AŻ takich kłopotów nie będzie.

I tego argumentu nie obalisz.


@mike: z szacunku do samego siebie - nie zwalczaj wojny wojną ... jak widzisz nikt nie wygra.

I mała uwaga końcowa: wczoraj w radio w RMFFM porannym gościem był były Ambasador Izraela (rozmowa na temat obecnej sytuacji w strefie Gazy), który powiedział coś bardzo ciekawego:
Wszyscy wiedzą jak wojnę wywołać, lecz później nikt nie wie jak ją zakończyć.
W wyniku wojny nikt nie jest wygranym a wszyscy są przegrani - gdyż wojna sama w sobie jest złem.


Rozumiem dyskusje na argumenty. Nie rozumiem dlaczego niektórzy są na nie głusi.
qbatoja
Cytat(itsme @ 8.01.2009, 10:35:07 ) *
@qbatoja: lamisz na forum publicznym to raz. Dwa popełniasz błędy a nie potrafisz powiedzieć "rzeczywiście ten argument z mojej strony jest do bani".
Dlaczego?
Oświadczasz, że Symfony jest do bani, bo dla klienta z Anglii (jakby miało to jakieś znaczenie) nie mogłeś "swobodnie" przenieść aplikacji gdyż wymagało to edycji pliku lub plików.
Po zwróceniu Ci uwagi, że można to zrobić w sposób prosty i wygodny stwierdzasz, że nie potrafimy czytać ze zrozumieniem.
Idąc Twoim tokiem rozumowania, Symfony jest bee, bo podczas przenoszenia aplikacji nie mogłeś/lub oni nie mogli edytować pliku.
Czyli konieczność edycji jednego pliku dyskwalifikuje Symfony względem ZF.
Tym samym należy rozumieć, że Twój klient z Angli (jakby miało to jakieś znaczenie) nie musiałby edytować pliku konfiguracyjnego przy przenoszeniu ZF.

Hahahah, ten post mnie rozwalil (ciekaw jestem czy warna dostaniesz, napewno nie, bo jestes za symfony). A myslalem ze ludzie z mojego miasta prezentuja akceptowalny poziom (nalezy mi sie warn za to, wiem). Az nie wiem co napisac bo rece opadaja. No kiedy oswiadczylem ze symfony jest do bani, bo trzeba edytowac pliki konfiguracyjne? no kiedy?questionmark.gif? cytuj!! napisalem ta historie tylko zeby uswiadomic, ze klient czasem musi miec dostep do pliku konfiguracyjnego. Moglem w ten przyklad dac aplikacje napisana w ZF, ale takiej sytuacji jescze nie mialem. I co ma tutaj freeze do tego? przeciez napisalem: "Zeby skonfigurowac propela, sam dobrze wiesz co trzeba zedytowac." nie wiesz? to ja ci powiem, bo u mnie dwa pliki yaml'a. I to wszystko. Dalem tu, powtorze sie znow, przyklad mike'owi ze w niektorych wypadkach daje sie dostep do plikow konfiguracyjnych. A ty nagle jakies teorie z dupy, odwracasz wszystko. Ze niby w zendzie nie trzeba konfiguracji zmieniac, ja pier.... Przekroczyles teraz pewne granice.

Piszesz o zakonczeniu wojny a sam ja jatrzysz. Poza tym potrafie sie przyznac, wycofalem sie z pewnych argumentow, bo ktos mi potrafil uswiadomic moja niewiedze co do symfony mocnymi argumentami. A potem ktos mnie jeszcze wysmial, ze sie wycofuje. zalosne

Jestescie towarzystwem wzajemnej adoracji, zaslepionym w swojej dumie. Bo co? bo jetescie lepsi od innych? Napewno. Ale to nie czyni z was nadludzi.
itsme
qbatoja: teraz kieruje słowa do Ciebie nie Twoich argumentów.

1. Nie oceniam Ciebie - oceniam Twoje zachowanie i wypowiedzi.
2. A myslalem ze ludzie z mojego miasta prezentuja akceptowalny poziom
- nie jest to Twoje miasto, w tym mieście mieszkasz
- obrażasz swojego rozmówcę i za to warn
3. dla Twoje wiadomości firma dla której pracuje używa obu produktów
4. Nie dawaj durnych przykładów bo one do niczego nie prowadzi a tylko mąci w Twoich wypowiedziach. W każdym przypadku jeżeli przenosimy aplikację należy go skonfigurować. Co miał Twój przykład innym udowodnić? DO czego on ma służyć ? CO z tego że są spece od IT, którzy nie potrafią przegrać pliku - jak to ma się do Sym a do ZF ? NIe będę dociekał pięć postó niżej co Ty miałeś na myśli.
5. wyrażenia typu "teoria z dupy" itp zachowaj dla siebie abyś nie musiał pisać o akceptowalnym poziomie.
6. moj poprzedni post był kierowany do wszystkich
7. podałem CI argument jakoś nie potrafiłeś się do niego ustosunkować ale znalazłeś w sobie siłę aby "dowalić"
8. jeżeli chcesz udowadniać swoją siłę słownictwa nad wyższością ZF i Sym zapraszam na PW nie zaśmiecaj przyklejonego tematu.

do pozostałych - dzis posprzatam ten temat szkoda go na wojny ...
Do kosza poleca wszystkie watki gdzie jest zaczepka osobista oraz wypowiedzi nawiazujace do nich - w tym rowniez moje mika i innych rozmowcow.

// Dodam od siebie, że zanim polecą do śmietnika, autor dostanie ostrzeżenie.
// ~webdice
Insert
Kłótnia toczyła się głównie pomiędzy użytkownikami / zwolennikami Zenda i Symfony. 

Rozumiem, że wiele osób nie bierze pod uwagę mało popularnych frameworków, takich jak prado, agavi, seagull czy nawet kohana (nie mówię, że są złe - mówię, że wielu nie bierze ich pod uwagę z powodu bądź co bądź dość niewielkiej popularności).

Nie rozumiem jednak gdzie jest miejsce CakePHP w tej dyskusji? Jest dość popularny i dojrzały, w moim odczuciu, póki co (mam z nim małe doświadczenie, przyznaję) Cake może konkurować z Symfony czy Zendem (może konkurować != ma podobne, potężne możliwości). Zadałem sobie trud i przeczytałem wszystkie 8 stron, framenty sensowne i te mniej. Ale nikt nie napisał jakie są najważniejsze, ramowe zalety i wady tego frameworka. Czy ktoś byłby uprzejmy z użytkowników CakePHP napisać dla potrzeb moich i potomnych takie małe zestawienie w punktach?

Dlaczego zastanawiam się mocno nad CakePHP? Korzystałem z wielu rozwiązań. Zend, Symfony, CI (stare czasy), Kohana, Prado, Seagull, Cake też, powierzchownie. Wychodząc poza PHP także z Django... Jednak każde z tych frameworków miało jakąś sporą wadę lub kilka, które (akurat mi) doswierały. Obecnie korzystam od kilku miesięcy z Kohany jednak sam nie wiem, czy jak tak dalej pójdzie, to będę nadążał kończyć projekty przed aktualizowaniem FW to nowej wersji. Ten framework w moim przekonaniu skupia się na rozwoju w pionie, a nie w poziomie. Ma to swoje zalety, ale dla mnie potrzebne jest jak najbardziej stabilne narzędzie pracy. Chcę frameworka dojrzałego, w którym będzie większość najbardziej potrzebnych rzeczy, w którym szybko napiszę potrzebną mi aplikację bez zbędnych modyfikacji. No i oczywiście w którym nowe wersje będą w 100% wstecz kompatybilne (w Kohanie już 3 razy musiałem modyfikować aplikacje, bo akurat wyszła nowa wersja, a chcąc wdrożyć wszystkie poprawki wdrażałem automatycznie także i przerobione rozwiązania). Nie oczekuję przekonywania mnie, że jednak Symfony, a może jednak Zend, bo przecież to czy tamto. Dziękuję z góry, ale pytam wyłącznie o CakePHP.
JoShiMa
Cytat(Insert @ 12.01.2009, 16:18:03 ) *
Nie rozumiem jednak gdzie jest miejsce CakePHP w tej dyskusji?


Nie czytałeś uważnie

Cytat(normanos @ 27.06.2008, 16:09:13 ) *
@Lk_hc: w zasadzie do wyboru masz 5:
cakePHP
CodeIgniter
KohanaPHP
Symfony
ZendFramework

2 pierwsze skreślasz ze względu na używanie nie supportowanych wersji PHP.
Insert
Cytat(JoShiMa @ 12.01.2009, 14:29:26 ) *
Nie czytałeś uważnie


Czytałem przytoczony przez Ciebie argument normanosa, jednak nie podzielam go, ponieważ Cake ma wsparcie zarówno dla PHP4 jak i 5, już od dawna. Chciałem powiedzieć we wcześniejszym poście, że nie znalazłem żadnych zalet / wad, żadnego konkretnego zbioru argumentów, do czego napisania namawiam a zarazem proszę użytkowników CakePHP.
nrm
Cytat(Insert @ 12.01.2009, 14:50:08 ) *
nie podzielam go, ponieważ Cake ma wsparcie zarówno dla PHP4 jak i 5, już od dawna.

na czym polega ów wsparcie? winksmiley.jpg

A ogólnie: zawsze twierdziłem, że FW to w pierwszej kolejności filozofia tworzenia, a dopiero potem masa innych rzeczy. cakePHP był moim pierwszym FW kilka lat temu porzuconym po pierwszym projekcie. Narzucał mi zbyt sztywne ramy, był całkowicie zORMowany, a większość czasu zajmowało mi obchodzenie tych ram zamiast pisanie samej aplikacji. RoR do mnie nie przemawia więc i cakePHP nie dał rady winksmiley.jpg
Insert
Cytat(normanos @ 12.01.2009, 15:28:33 ) *
na czym polega ów* wsparcie**? winksmiley.jpg


*owe - smile.gif


**Nie bawiłem się nim, więc to, czym obaliłem (bądź chciałem obalić) Twój argument przeciwko Cake, oparłem na zdaniu wywleczonym prosto z oficjalnej dokumetacji:
Cytat(http://book.cakephp.org/view/8/What-is-CakePHP-Why-Use-it)
Compatible with versions 4 and 5 of PHP
LBO
Cytat(Insert @ 12.01.2009, 15:55:17 ) *
Compatible with versions 4


Dla mnie to wada nie do przeskoczenia i z miejsca skreśla ten/każdy framework.
Insert
Cytat(LBO @ 12.01.2009, 16:25:55 ) *
Dla mnie to wada nie do przeskoczenia i z miejsca skreśla ten/każdy framework.


Dla mnie również (dlatego nie korzystam już dawno z CodeIgnitera), jeżeli nie byłoby wzmianki "and PHP5"... Jeżeli jest, to moje aplikacje mogą działać nawet w PHP3 smile.gif byle można było pisać na "obraz i podobieństwo" PHP5, wykorzystywać wszystkie dobrodziejstwa tej wersji PHP.
nrm
ale co to zmienia "and 5"? Wielkie mi halo, żeby 4ka chodziła pod 5 winksmiley.jpg

"obraz i podobieństwo" winksmiley.jpg Między 4.4 a 5.3 to już jest niezła przepaść, ciekawi mnie to "podobieństwo".

Ale to już schodzimy na temat 4 vs 5 który przynajmniej od roku nie powinien być wałkowany.
LBO
Cytat(Insert @ 12.01.2009, 16:32:57 ) *
Dla mnie również (dlatego nie korzystam już dawno z CodeIgnitera), jeżeli nie byłoby wzmianki "and PHP5"... Jeżeli jest, to moje aplikacje mogą działać nawet w PHP3 smile.gif byle można było pisać na "obraz i podobieństwo" PHP5, wykorzystywać wszystkie dobrodziejstwa tej wersji PHP.


Ale to nie o to chodzi. Mimo braków obiektowość 5-tki w stosunku do 4-ki to jak niebo a ziemia.
4 zwyczajnie pozwala na "za dużo", chociażby:

  1. <?php
  2. class Framework
  3. {
  4.    /*
  5.      * @var WaznyObiekt
  6.      * @protected
  7.      */
  8.    var $waznyObiekt;
  9.  
  10.    /*
  11.      * @var NiewaznyObiekt
  12.      * @public
  13.      */
  14.    var $niewaznyObiekt;
  15.  
  16.    function initialize(WaznyObiekt $waznyObiekt)
  17.    {
  18.        $this->waznyObiekt = $waznyObiekt;
  19.    };
  20. }
  21.  
  22.  
  23. // Gdzieś w kodzie ja lub zwyczajnie rozgoryczony i roztrzęsiony współpracownik, bo go dziewczyna rzuciła, naskrobiemy w kodzie
  24.  
  25. $this->getFramework()->WaznyObiekt = new NiewaznyObiekt(); // oj pomyliłem się i nadpisałem ważną zmienną (a miała być ta nieważna) - od tej chwili to bomba zegarowa i nie wiadomo gdzie wybuchnie.
  26. ?>


Rozumiesz, że w 5-tce taka sytuacja by nie zaistniała.
Insert
Cytat(normanos @ 12.01.2009, 17:02:53 ) *
ale co to zmienia "and 5"? Wielkie mi halo, żeby 4ka chodziła pod 5 winksmiley.jpg

"obraz i podobieństwo" winksmiley.jpg Między 4.4 a 5.3 to już jest niezła przepaść, ciekawi mnie to "podobieństwo".

Ale to już schodzimy na temat 4 vs 5 który przynajmniej od roku nie powinien być wałkowany.



Nie zrozumieliśmy się (widocznie nie wystarczająco dokładnie wyraziłem swoje myśli), ale powyższa wypowiedź wyjaśnia mi wszystko. smile.gif Nawet przez chwile nie pomyślałem o tym, że chciałbym jeszcze cokolwiek kodować w PHP4 - to tak dla wyjaśnienia smile.gif. Dzięki, dyskwalifikacja dla CakePHP nastąpiła, brak PHP5, mój błąd.
phpion
Jeżeli jest napisane, że dany framework współpracuje z PHP4 oraz PHP5 to oznacza to tyle, że jest napisany w PHP4. Dla mnie również jest to wada. Chcę korzystać z nowszych rozwiązań, które są przystosowane tylko do PHP5. Po co mi wsparcie dla PHP4? Osobiście korzystam z Kohany i jestem bardzo zadowolony.
JoShiMa
Cytat(phpion @ 12.01.2009, 21:38:38 ) *
Osobiście korzystam z Kohany i jestem bardzo zadowolony.


Ja od tygodnia również ;P
Grzesiek
Cytat(mike @ 6.01.2009, 19:10:39 ) *
Zend_Controller_Plugin_Abstract
Zend_Controller_Request_Abstract
Zend_Controller_Dispatcher_Standard
Zend_Controller_Router_Route_Hostname
... i tak dalej. Nie znalazłem sześcioczłonowej choć na pewno jest tongue.gif


Mike chyba sobie kpisz nie znalazłeś sześcioczłownowej nazwy? Ja w dwie minuty znalazłem siedmio częściową tongue.gif
Zend_Pdf_Resource_Font_Simple_Standard_Helvetica

Chociaż zgodze się, że sposób w jaki pliki są zorganizowane w ZF jest bardzo dobry, wiadomo gdzie czego szukac i nie ma problemu z autoloadowaniem.
batman
Co wy tak się uczepiliście tych nazw? Jeśli korzystasz z frameworka, to na pewno używasz jakiegoś IDE. Jeśli używasz IDE, to wystarczy, że wpiszesz kilka pierwszych liter z nazwy klasy i nie musisz klepać całego, długiego, żmudnego kawałka kodu.
Ludzie, skupcie się na konkretach, a nie wypisujecie bzdury.
Grzesiek
Ok niech będą konkrety.

Swego czasu profilowałem, aplikacje opartą na ZF, w kodzie wykorzystywane było między innymi Zend_Measure_Length do przeliczania milimetrów na piksele i odwrotnie. W trakcie działania aplikacji funkcje przeliczające były wykonywane bodajże kilkadziesiąt tysięcy razem nie pamiętam w każdym bądź razie sporo przeliczeń. W wynikach zaciekawiło mnie to, że Zend_Measure_Length żeby wykonać proste przeliczenie jednej jednostki na drugą potrzebuje zaincludować pare plików, stworzyć kilka obiektów i wywołać dziesiątki metod podczas gdy takie przeliczenie można zrobić mnożąc przez stała! Więc zastąpiłem te przeliczenia stałymi i czas wykonywania skryptu zmniejszył się o ponad 20%, a zmieniłem raptem dwie linijki z około tysiąca.

Ktoś chyba nawet w tym wątku napisał że ZF jest zbyt obiektowe, początkowo myślałem, że to bzdura i nie ma czegoś takiego jak "zbyt obiektowe", ale teraz nie sposób mi sie z tym nie zgodzić. Moim zdaniem miejscami (nie mówie że zawsze i wszędzie) ZF jest mocno przekombinowany, a zastosowane tam programowanie obiektowe to (miejscami) sztuka dla sztuki.

Na koniec chciałem dodać, że Zend Framework bardzo lubie. tongue.gif
nieraczek
A ja mam pytanie o ZF - czy jak robicie formularze to piszecie je w specjalnym kodzie ZF do tworzenia formularzy czy w zwykłym PHP, bo jeśli w języku ZF to mi się zdaje, że potem takie strony byłyby trudne do przeniesienia na inny framework........
batman
Nie rozumiem co masz na myśli pisząc "specjalny kod ZF"?
Jeśli chodzi Ci o klasy Zend_Form_*, to tak. Korzystam z nich podczas tworzenia aplikacji. Poza tym jeśli wybrałem jakiś framework, to po to by w nim napisać całą aplikację, a nie po to, by sprawdzić czy mi się podoba i w połowie projektu zmienić framework. Zmiana frameworka jest na tyle poważną zmianą, że i tak musiałbyś wszystko przepisać od zera.
nieraczek
Ja muszę się zapoznać z symfony frameworkiem, bo ZF nie podoba mi się - do wszystkiego ma własny kod - można powiedzieć, że to już nie do końca php a jakiś nowy język, nawet formularze w ZF wymyślili żeby robić ich sposobem tongue.gif
nospor
1) Po to jest framework by dostarczal gotowe rozwiązania
2) Nikt ci nie kaze robic formularzy po ZF - mozesz robic po swojemu
3) Symfony tez udostepnia wlasne formularze
mike
Cytat(nieraczek @ 4.02.2009, 12:28:34 ) *
można powiedzieć, że to już nie do końca php a jakiś nowy język
A jQuery to taki nowy JavaScript, co? Może najpierw doczytaj co to jest framework i do czego takie narzędzie służy.
nieraczek
Mam pytanie odnośnie symfony frameworka i te pseudozapytania do baz danych w propel i doctrine - czego wy używacie ? Bo ten propel wydaje się bardzo skomplikowany, doctrine przypomina bardziej zapytania w stylu zend frameworka i trochę łatwiejsze. Co preferujecie ?
michalg
Cytat(nieraczek @ 9.02.2009, 18:41:59 ) *
Mam pytanie odnośnie symfony frameworka i te pseudozapytania do baz danych w propel i doctrine - czego wy używacie ? Bo ten propel wydaje się bardzo skomplikowany, doctrine przypomina bardziej zapytania w stylu zend frameworka i trochę łatwiejsze. Co preferujecie ?


Doctrine, ze względu na:
- IMHO łatwiejsze pisanie zapytań za pomocą DQL'a niż propelowych cryteriów
- bogatszą dokumentacje
- bardziej aktywny rozwój i utrzymywanie

A propo symfony - dailymotion (serwis video a'la youtube) jest w trakcie przepisywania pod symfony:
http://www.symfony-project.org/blog/2009/0...ered-by-symfony
nieraczek
A jak sprawa wygląda z bezpieczeństwem w symfony ? W ZF chyba jak robi się jakiegoś inserta z danymi od uzytkowników do bazy danych to nie trzeba uzywać mysql_real_escape_string() a w symfony o takie i inne sprawy trzeba chyba dbać samemu ?
phpion
Czy ty kiedykolwiek zaglądasz do manuali?
http://www.symfony-project.org/book/1_2/08...the-Model-Layer
Cytat
Propel does all the necessary escaping and secures your database. Accessing the database directly puts you at risk of SQL-injection attacks.

Zaraz powiesz, że używasz Doctrine. W takim razie albo przyjmij, że jest tak samo, albo sobie sam poszukaj odpowiedniego wpisu w dokumentacji.
nieraczek
phpion zadałem pytanie nie bez powodu gdyż:

  1. <?php
  2. $tabela = new SfGuardUserProfile();
  3. $tabela->user_id = 5;
  4. $tabela->imie = 'h"hh';
  5. $tabela->save();
  6. ?>


Zapisuje się w bazie jako: h"h\h a nie h\"h\\h.
dr_bonzo
@nieraczek - no to wlasnie dobrze sie zapisuje, tak jak podales.
nieraczek
aha to ok - dzieki tongue.gif
Bart77
Cytat(nieraczek @ 9.02.2009, 18:41:59 ) *
Mam pytanie odnośnie symfony frameworka i te pseudozapytania do baz danych w propel i doctrine - czego wy używacie ? Bo ten propel wydaje się bardzo skomplikowany, doctrine przypomina bardziej zapytania w stylu zend frameworka i trochę łatwiejsze. Co preferujecie ?


Ja używam propela, ale raczej z rozpędu winksmiley.jpg Po tym, co napisał michalg, przyjrzę się doctrine. Chociaż z propelem problemów raczej nie miałem.
nieraczek
Na szczęście w symfony 1.3 najprawdopodobniej domyślnym ORM będzie Doctrine z normalnymi zapytaniami a nie Propel z zapytaniami zupełnie nie podobnymi do SQL.
mike
Cytat(nieraczek @ 25.03.2009, 21:38:44 ) *
Na szczęście w symfony 1.3 najprawdopodobniej domyślnym ORM będzie Doctrine z normalnymi zapytaniami a nie Propel z zapytaniami zupełnie nie podobnymi do SQL.
Obawiam się że oba ORM'y będą nadal miały status pluginu tongue.gif I bardzo dobrze. Doctrin ssie i ma mnóstwo niedoróbek. A poza tym jest wolniejsze.
nieraczek
Z pewnością oba będą miały nadal status pluginu, tyle, że w symfony 1.3 domyślnie włączonym pluginem zapewne będzie Doctrine a nie Propel - i bardzo dobrze. Nie wiem czy Doctrine od Propela wolniejsze, ale na pewno w używaniu przyjemniejsze. tongue.gif
mike
Cytat(nieraczek @ 25.03.2009, 22:04:46 ) *
Nie wiem czy Doctrine od Propela wolniejsze, ale na pewno w używaniu przyjemniejsze. tongue.gif
Tak, do SELECT dupa FROM tabela; wszystko inne już nie jest takie różowe.
Szczególnie bezużyteczne relacje, z którumi nic nie można zrobić, kompletnie nieprzemyślane kolekcje i brak konsekwencji w API. Mega przyjemne tongue.gif
Cysiaczek
@mike - no wiesz, ale łączenie Criterionów Criterionami, a tych z kolei z Criteriami też bywa mózgotrzepne smile.gif
mike
Oba ORMy mają wady. Ja uważam, że mniej wad ma Propel.
Choć w Doctrine DQL jest fajny.
webber
Witam,

Przechodzę [w końcu] z programowania strukturalnego na obiektowe... zapoznaje się z książką:
http://helion.pl/ksiazki/php5zp.htm

Teraz moje pytanie. Powinienem iść dalej tworząc proste aplikacje pisane przez siebie bez użycia jakichkolwiek frameworków czy też zacząć od pisania w CI, Symfony, Kohana...? Analizowałem CI, jest na prawdę prosty, taka dobra podstawa, jednakże bardzo zachęcające jest Symfony które ma kapitalną dokumentację, fajny kurs Jobeet i wiele innych zalet które są na prawdę kuszące. Więc, czy OOP uczyć się pisząc swoje, czy też zacząć od analizy jakiegoś frameworka, a jeśli tak to którego? Ci mi przypadł do gustu, więc dobrym wyborem myślę byłaby Kohana, jednakże Symfony ma to coś... lecz czy dobre jest do "nauki" MVC, OOP?

Albo jeszcze inaczej, czy znając php4, programując strukturalnie przez jakiś tam okres czasu, warto byłoby się przesiąść np. na ASP.Net? [zastanawiam się nad tym od jakiegoś czasu, czy jest sens nadal kłuć php czy też popatrzeć na inny język].
Lonas
Bylem w podobnej sytuacji do Ciebie i zaczalem uzywac symfony. Poczatki byly ciezkie ale nie wyobrazam sobie teraz pisac czegos wiekszego strukturalnie i od podstaw.
michalg
Cytat(mike @ 4.04.2009, 19:38:37 ) *
Oba ORMy mają wady. Ja uważam, że mniej wad ma Propel.
Choć w Doctrine DQL jest fajny.


Dla mnie DQL stanowi dużą zaletę nad criterionami.
A nie martwi Cię, że propel jest dosyć słabo rozwijany? Nie masz obaw, że wchodzisz w technologię bez przyszłości (bo ja ją tak odbieram)?

Myślę, że mała rewolucja się szykuje w wersji 2.0 Doctrine - np definiowanie modeli za pomocą czegoś na wzór adnotacji javy.
nrm
Cytat(kierzniak @ 16.04.2009, 00:26:17 ) *
post 9 wnosi cos nowego do dyskusji?

zupełnie nic.
skowron-line
Mam takie troche głupie pytanie ale na forum są osoby które znają kilka frameworków i moje pytnaie jest takie co sprawia że zainteresowali się tym 2 albo tym entym, z czego to wynika questionmark.gif Czy nie lepiej być specjalistą od jednego fw.
batman
W mojej opinii najlepiej być ekspertem w jednej dziedzinie, a w reszcie się orientować.
Kiedyś już piałem dlaczego wybrałem ZF. Napiszę jeszcze raz.

Zrobiłem bardzo prosty test. Na podstawie dokumentacji zainstalowałem i napisałem przykładową aplikację hello world, czy blog i sprawdziłem ile zajęło mi to czasu. Okazało się, że ZF wypadł w tym zestawieniu najlepiej i przy tym frameworku zostałem. Taki test pozwolił mi określić w jakim czasie jestem w stanie znaleźć informację w dokumentacji oraz nakład pracy jaki musiałem włożyć w stworzenie kodu. Po co mi kobyła, do której nie ma jasnej dokumentacji oraz wymaga nawalenia kilka razy więcej kodu.
phpion
Mi się wydaje, że znajomość (nieważne na jakim poziomie) kilku frameworków wynika z tego, że ludki (przynajmniej ja) szukały swojego frameworka. Ja przeszedłem drogę od Code Igniter, poprzez Symfony oraz króciutką styczność z Zend Framework aby finalnie wybrać Kohana. Z Symfony pracowałem dość długo (ponad rok) więc coś tam w głowie pozostało. Nie mogę jednak na chwilę obecną powiedzieć bym znał ten framework - po prostu się w nim orientuję i w razie potrzeby jestem w stanie na nim coś postawić. A z czego wynika to, że wybrałem Kohana? Po prostu najbardziej przypadła mi do gustu smile.gif po prostu smile.gif
nrm
Cytat(phpion @ 23.04.2009, 16:23:01 ) *
Mi się wydaje, że znajomość (nieważne na jakim poziomie) kilku frameworków wynika z tego, że ludki (przynajmniej ja) szukały swojego frameworka.

Dokładnie tak winksmiley.jpg Najpierw cakePHP i tylko jeden serwis na nim (straszna mordęga), potem CodeIgniter - kilka serwisów, niektóre stoją do dzisiaj, w międzyczasie tylko głębsze zainteresowanie ZF i Symfony, tudzież sugestie przy tworzeniu Rapide, a potem od samego początku istnienia Kohana do dzisiaj winksmiley.jpg
Apocalyptiq
Dzięki phpion za info o Kohana'ie - dopiero od wczoraj się w nią wtajemniczam, ale już podoba mi się bardziej od Zenda, którego ostatnio się uczyłem winksmiley.jpg Jest luźniejsza i lżejsza od Zenda.
qba_rox
ja wybralem zf z tego powodu np, ze stoji za nim sam zend. jest to framework przyszlosciowy, ktory sie mega dynamicznie rozwija no i jest sednem obiektowosci. kazdy framework ma swoje plusy i swoich fanow. osobiscie.. bardzo polecam smile.gif
nieraczek
Ja wole poczekać, aż zend stanie się prawdziwszym frameworkim i bardziej upodobni się do symfony (a gdzieś czytałem artykuł jakoby zend miał coraz bardziej wzorował się na symfony - choć narazie zbytnich podobieństw nie widzę poza wzorcem MVC), bo samo stworzenie hierarchii katalogów i zmodyfikowanie bootstrapa zajęło mi kupe czasu jak pół roku temu troszkę zapoznałem się z zendem - mogliby dać dla początkujących jakąś podstawową strukturę aplikacji winksmiley.jpg
batman
Dzisiaj wyszła wersja 1.8, która wprowadza Zend_Tool. Możesz dzięki temu stworzyć nowy projekt, który praktycznie jest gotowy do pracy. Wymaga tylko kilku poprawek (niestety).
qba_rox
Cytat(nieraczek @ 1.05.2009, 17:52:46 ) *
mogliby dać dla początkujących jakąś podstawową strukturę aplikacji winksmiley.jpg


myslisz sie. w zend studio tworzac nowy zend framework project, program tworzy ci strukture plikow i bootstrap. poza tym jak batman powiedzial masz zend_tool i zend_application, ktore i tak pewnie beda rozwijane dalej ;]
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.