Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Wybór Frameworka.
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Frameworki
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Pyton_000
MVC to CakePHP, świetna dokumentacja z przykładami, ORM kuleje trochę ale też ma swoje uroki.
Yii jest ok, ale trochę na początek ... hmm...
Laravel też jest dobry do nauki, prosty i dobry.
Forti
Zespół Yii jest w trakcie pisania v. 2.0 i nie zalecają jej używać do projektów. Poczytam o Laravel wink.gif
Turson
Nie mówię o Yii 2, ale o wersji 1.x
Do Yii jest bardzo dobra polska dokumentacja.
Forti
Wielkość paczki Yii (23.5MB bez demos) a Laravel (228KB) trochę mnie odstrasza wink.gif

edit: coś źle patrze, nevermind
lukasz_os
Źle myslisz bo paczka z Laravelem jest bez katalogu vendor, który pobierasz composerem. u mnie vendor z kilkoma dodatkowymi bundlami zajmuje 87Mb.
nrm
Cytat(Forti @ 8.09.2014, 12:37:34 ) *
Wielkość paczki Yii (23.5MB bez demos) a Laravel (228KB) trochę mnie odstrasza wink.gif

Patrzenie w dobie composera na wagę jest co najmniej dziwne wink.gif

ps. #tylkoLaravel wink.gif
pedro84
Patrzenie kiedykolwiek na wagę paczki jest dziwne - nie tylko w dobie Composera.
by_ikar
Zwłaszcza że do tych paczek dość często dodawana jest dokumentacja, testy, przykłady etc. Czyli pliki których nigdy nie użyjesz podczas requesta, ale są przydatne kiedy próbujesz się czegoś dowiedzieć.
pedro84
Cytat(skowron-line @ 15.07.2014, 10:17:28 ) *
Na dowód można przedstawić
http://www.goldenline.pl/kariera/it#awards

GL na bank stoi na SF - gdzieś czytałem, postaram się znaleźć link. Poza tym, ich blog na kariera.goldenline.pl to... Wordpress biggrin.gif
lukasz_os
Cytat(pedro84 @ 8.09.2014, 21:54:27 ) *
GL na bank stoi na SF - gdzieś czytałem, postaram się znaleźć link. Poza tym, ich blog na kariera.goldenline.pl to... Wordpress biggrin.gif


Tutaj jest o migracji: https://speakerdeck.com/sgrodzicki/migracja...ony2-case-study
Pyton_000
W tym roku na phpCon będzie prelekcja na temat migracji DL do SF i problemów jakie napotkali
by_ikar
DL ?
pedro84
Cytat(by_ikar @ 9.09.2014, 18:18:42 ) *
DL ?

  1. str_replace('D', 'G', 'DL');
  2. define('GL', 'Goldenline');
Pyton_000
Perdo; padłem haha.gif
1q2w3e4r
A robił ktoś z Was w Nette framework? http://nette.org/ . W Czechach najczęściej używany. Powstało w nim sporo popularnych serwisów. Właśnie go przeglądam i wydaje się bardzo ciekawy.
Jeśli tak to jakie macie na jego temat opinie?
Pyton_000
Wygla na dość łatwy
Forti
Cytat(1q2w3e4r @ 24.09.2014, 17:21:57 ) *
A robił ktoś z Was w Nette framework? http://nette.org/ . W Czechach najczęściej używany. Powstało w nim sporo popularnych serwisów. Właśnie go przeglądam i wydaje się bardzo ciekawy.
Jeśli tak to jakie macie na jego temat opinie?


Zapoznałem się z dokumentacją i wygląda... tak jak wspomniał Pyton - dość łatwo wink.gif może przetestuje za kilka dni.
tzm
Cytat(1q2w3e4r @ 24.09.2014, 17:21:57 ) *
A robił ktoś z Was w Nette framework? http://nette.org/ . W Czechach najczęściej używany. Powstało w nim sporo popularnych serwisów. Właśnie go przeglądam i wydaje się bardzo ciekawy.
Jeśli tak to jakie macie na jego temat opinie?



Tylko czy taki nette który jest popularny na czeskim rynku pracy, przyda się komuś tutaj skoro trendy wskazują na Zend i Symfony? Raczej nie.
irekk
To że coś jest trendy nie znaczy że jest jedyną słuszną opcją wink.gif
Forti
Ok panowie. Moja decyzja zapadła. Wczytywałem się w dokumentacje i przykłady z Yii oraz laravel. Ten drugi załapałem znacznie szybciej. Jeszcze jestem na początkowym etapie - czekają mnie szablony blade ;] czuje że polegnę na początku.
Dejmien_85
Cytat(Forti @ 30.09.2014, 14:12:15 ) *
Ok panowie. Moja decyzja zapadła. Wczytywałem się w dokumentacje i przykłady z Yii oraz laravel. Ten drugi załapałem znacznie szybciej. Jeszcze jestem na początkowym etapie - czekają mnie szablony blade ;] czuje że polegnę na początku.


Dobra decyzja. ; )

PS szablony blade są proste jak drut, to mocno uproszczona wersja twiga, dasz radę! wink.gif

Cytat(1q2w3e4r @ 24.09.2014, 17:21:57 ) *
A robił ktoś z Was w Nette framework? http://nette.org/ . W Czechach najczęściej używany. Powstało w nim sporo popularnych serwisów. Właśnie go przeglądam i wydaje się bardzo ciekawy.
Jeśli tak to jakie macie na jego temat opinie?


Ja powiem krótko - kolejny z tysiąca. Używaj tego, czego używają w twojej społeczności, lub takiego, z którym wiążesz przyszłość. Możesz iść w nowości, jednak później możesz żałować zmarnowanego czasu, bo będziesz znał XYZ, a w robocie będą chcieli, abyś znał Zenda albo Symfonię.
Forti
Laravel faktycznie ostatnio zyskuje na popularności. Często w ofartach pracy widuje coś takiego: jeden z frameworków (preferowany zend/symfony/laravel).

Co prawda ja jestem na początku nauki i więcej patrze w neta niż piszę, jednak całą swoją strone "blogo portfolio" praktycznie w 90% już przepisałem na niego. Całość jest szybsza niż na moim "autorskim" routingu ;] Tylko nadal mam problem z tym mvc, zapytania do bazy wychodzą mi w controllerach i po chwili myśle "co ja robie.." ;]
tzm
https://ellislab.com/blog/entry/your-favori...-has-a-new-home

Ku mojej uciesze CI wraca na łaski, wiedziałem że to nie zmarnowany czas jaki na niego poświęciłem smile.gif Coś czuję że laravel może dostać po dupie w przyszłym roku jak uzupełnią CI o 5.5+
mrc
A ja myślałem, że to już trup smile.gif
Pyton_000
To że ma nowy "dom" nie oznacza że to będzie lepszy dom.
nrm
Cytat(tzm @ 10.10.2014, 12:59:17 ) *
Ku mojej uciesze CI wraca na łaski, wiedziałem że to nie zmarnowany czas jaki na niego poświęciłem smile.gif Coś czuję że laravel może dostać po dupie w przyszłym roku jak uzupełnią CI o 5.5+

rozumiem, że to taka ukryta ironia? wink.gif Bo jak nie to ROTFLMAO wink.gif
Forti
Panowie, wpadłem troche ponarzekać ^^ Przez kilka tygodni napisałem dosyć rozbudowaną appke w Laravel4 (panel administratora, użytkownicy itp. itp.) - pisało mi się na prawdę świetnie.

Od listopada rozpoczynam pracę na etat i muszę jak najszybciej ogarnąć symfony 2. Już sporo łapie, routing, twig, doctrine itp., a doświadczenie (jeżeli tak można nazwać to co robiłem w Laravel) pozwoliło mi na szybsze "ogarnięcie" podstaw.

I teraz chciałbym napisać moją opinie o symfony: zupełnie nie rozumiem, dlaczego jest tak popularny. Doctrine to dla mnie jakaś porażka (względem orm eloquent z laravel), routing i cały ten YAML uważam za co najmniej utrudnianie życia. Być może zmienię zdanie gdy już trochę się wdrożę głębiej.

ehh. nie ma to jak laravel smile.gif tam na prawdę wszystko jest prostsze.
aniolekx
Cytat(Forti @ 20.10.2014, 15:56:17 ) *
I teraz chciałbym napisać moją opinie o symfony: zupełnie nie rozumiem, ...


Napisz opinie także po tym jak już zrozumiesz wink.gif
Dejmien_85
Cytat(Forti @ 20.10.2014, 16:56:17 ) *
(...)
ehh. nie ma to jak laravel smile.gif tam na prawdę wszystko jest prostsze.


To ja polecam CodeIgnitera - jest jeszcze prostszy! Ale czy to oznacza, że jest lepszy? ; )
gitbejbe
a używa ktoś z was phalcona ?

muszę go ogarnąć i na pierwszy kilka godzin bawienia się to nie ma lekko... Szczerze nie rozumiem ludzi którzy piszą, że dokumentacja do niego jest świetna. Co jest świetnego w na odpie***ol zrobionej stronie gdzie musze kręcić kilometry na scrollu aby coś odszukać... Niektóre rzeczy są opisywane jak "za kare". Wystarczyłoby pare dni aby ktoś od nich przysiadł i uporządkował to wszystko bo bajzel nieziemski i nerwica gwarantowana po dłuższym czasie. Tak po za tym to sama idea i ten podobno super szybki ORM mocno zachęcają i mam coraz większe wrażenie, że FW w php powoli będą zmierzać własnie w biblioteki dll. Dla pomnie rewelacyjny pomysl, a przy projektach o dużym ruchu ma to kolosalne znaczenie.
Pyton_000
Ale zauważ że silnik jest jako lib, ale jak już aplikacje spartolisz w php to i dobry FW nie pomoże wink.gif
A dokumentacja faktycznie nie jest rewelacyjna. Miałem spore problemy żeby czasami coś znaleźć. Za mało przykładów (choćby takich na 1-2 linijki) które dają obraz.
Dejmien_85
Cytat(gitbejbe @ 21.10.2014, 08:54:19 ) *
a używa ktoś z was phalcona ?


Mnie się zdarzyło zrobić na nim jeden komercyjny projekt (ale tajemnica mnie zobowiązuje i niestety szczegółów nie mogę ujawnić).

Ogólnie dokumentacja ujdzie (gdy już ogarniesz phalcona), najgorszą sprawą jest dobra konfiguracja. No tylko się nie śmiejcie. Projekt pisałem na wersji 1.2.6, później weszła wersja 1.3 i kurde większość przykładów "gotowych podstawek" po prostu nie działała. Z tego co pamiętam, miałem kilka problemów, na które odpowiedź znalazłem dopiero na forum phalcona i w innych miejscach.

Musiałem mocno przetrzepać Google, aby rozwiązać niektóre sprawy, bo w dokumentacji po prostu brakowało informacji, lub podawane były nie działające przykłady (sic!). Nie wiem jak jest teraz, bo projekt pisałem na przełomie 2013/2014 roku, także kilka ładnych miesięcy już minęło od tego czasu.

Ale gdy już się przejdzie przez najgorsze, to się leci. Najgorszy jest start - ale to chyba wszędzie tak jest.

Także gitbejbe, trzymaj się mocno ramy, bo będzie dużo sra... ; )
gitbejbe
@Dejmien_85

bedzie będzie... tym bardziej, że dotychczas prywatnie i zawodowo związany byłem tylko z CI (głównie z powodu jego "lekkości", stąd też teraz czas na phalcona). Przejść na FW pisany pod najnowsze wersje php'a nie jest łatwo... Fakt, jeszcze za mało czasu mu poświęciłem, ale bolączką dla mnie było zrozumienie np routingu. Do tej pory i tak udało mi się go zrobić tylko na namespacach - problem miałem głównie z umiejscawianiem kontrolerów w podfolderach i odwoływanie się do nich. Ile czasu zmarnowałem na tym jak nie mogłem zrobić echo w kontrolerze i nie wiedziałem gdzie robię błąd odwołując się do niego... podstawy podstaw a jednak człowiek się ciągle uczy ; ) Jeszcze tylko ORM...
viking
@gitbejbe. Tak mnie właśnie ciekawi. Jakiś czas temu przeprowadzałem rekrutację na stanowisko programisty PHP i miałem wrażenie że czas zatrzymał się dla wszystkich kilka lat temu. Wszyscy pracowali na PHP 5.3 albo wcześniejszych. I zerowe pojęcie mieli o nowych funkcjach od v5.4+ (nawet o namespace'ach które przecież już w 5.3 się pojawiły). Skąd się bierze taka luka? Dla mnie jest oczywiste że gdy ktoś pisze w danym języku to jest na bieżąco w miarę. Czy to właśnie te stare FW jak CI i przyzwyczajenie do nich blokują rozwój?
phpion
Cytat(viking @ 22.10.2014, 08:17:15 ) *
Czy to właśnie te stare FW jak CI i przyzwyczajenie do nich blokują rozwój?

Raczej brak czasu. Jeśli w pracy stawiane jest głównie na rozwój bieżących projektów to nie jest biznesem dla pracodawcy "marnowanie" czasu pracowników na poznawanie nowinek. Następnie wracając z pracy nie ma się za bardzo czasu/chęci rozwijania się na własną rękę skoro i tak się z tego nie skorzysta.
viking
Właśnie tego nie jestem pewien. Programista który stoi w miejscu nie pracuje wydajnie. Poznając nowe rozwiązania można wiele problemów rozwiązywać efektywniej. A nic nie stoi na przeszkodzie żeby ciekawe rozwiazania z nowych FW implementować również w starszych.
in5ane
Cytat(viking @ 22.10.2014, 09:17:47 ) *
Właśnie tego nie jestem pewien. Programista który stoi w miejscu nie pracuje wydajnie. Poznając nowe rozwiązania można wiele problemów rozwiązywać efektywniej. A nic nie stoi na przeszkodzie żeby ciekawe rozwiazania z nowych FW implementować również w starszych.

Masz na myśli babranie się w corze frameworków? sciana.gif No to albo się przechodzi na nowy framework z ciekawymi - jak to ładnie i słusznie nazwałeś - rozwiązaniami, no albo pozostaje się w starym frameworku. To tak jakbyś chciał w CI implementować nowinki biggrin.gif
gitbejbe
@viking

tak jak to ujął phpion. Jak ktoś ma wolny czas na to aby siedzieć w programowaniu na bieżąco to chwała dla niego że spędza czas na samorozwoju. Pracuje 2 lata od zakończenia studiów jako programista. Specjalnie wróciłem do swojej małej mieściny pracowac za mniejszą kasę, bo planowałem otworzyć w niej swój własny interes. Mineły 2 lata od tamtej decyzji i jestem już po wygranym przetargu, mam swój grunt i od prawie roku dzień w dzień, w każdy weekend zapierdzielam tylko ze wspólnikiem jak dzik po godzinach aby wyrobić się na maj z otwarciem. a robie park linowy. Po co to pisze ? Dla niektórych programowanie to pasja i wystarczy im tylko to aby ciągle coś pisać i się udoskonalać. Dla innych to narzędzie, które daje pieniądze jeśli potrafi się z niego odpowiednio korzystać - w tym i dla mnie. Każdy ma inne priorytety, i nie każdy programista musi wiazać swoje życie tylko z programowaniem, stąd ta luka ; ) odnośnie rozwoju technologii pamiętaj, że finalnie to jak rozwija sie php, fw itd jest dla nas - programistów, aby łatwiej się nam pracowało. Od strony serwera obojętne jest z jakiej wersji php lub FW korzystasz. Zaczynając prace rzucono na mnie CI i nie mam zwyczajnie czasu na wychylenie nosa dalej - a do pracy jaką wykonuje nadaje się super wystarczająco. Fakt, przez te 2 lata programowanie mocno mnie wciągnęło i to nie tylko w php, dlatego jak już rzucę robotę na rzecz własnego biznesu, po sezonie letnim mam kupe czasu aby działać w kierunku programowania i mam co do tego już plany - stąd właśnie wziął się u mnie phalcon.
tzm
A co powiecie o JudePHP? Podobno jest koszerny
Dejmien_85
Cytat(viking @ 22.10.2014, 08:17:15 ) *
@gitbejbe. Tak mnie właśnie ciekawi. Jakiś czas temu przeprowadzałem rekrutację na stanowisko programisty PHP i miałem wrażenie że czas zatrzymał się dla wszystkich kilka lat temu. Wszyscy pracowali na PHP 5.3 albo wcześniejszych. I zerowe pojęcie mieli o nowych funkcjach od v5.4+ (nawet o namespace'ach które przecież już w 5.3 się pojawiły). Skąd się bierze taka luka? Dla mnie jest oczywiste że gdy ktoś pisze w danym języku to jest na bieżąco w miarę. Czy to właśnie te stare FW jak CI i przyzwyczajenie do nich blokują rozwój?


No to ja Ci powiem, że w mojej poprzedniej pracy miałem styczność z programistami Javy (i to starzy wyjadacze) i oni pisali projekty na wersji 6 (było to jeszcze w tym roku), a niedawno w życie weszła przecież już wersja 8-sma - także nie tylko w PHP są zastoje (choć uważam, że to sprawa indywidualna, bo każdy powinien na własną rękę dbać o swoją wiedzę - i to po godzinach pracy, bo w pracy się pracuje).
viking
Akurat Javę jestem w stanie zrozumieć. Sam pracowałem w banku gdzie po prostu stosowane rozwiązania nie uruchamiały się na v7 a cały system był od tego uzależniony. Ale to nie znaczy że ludzie nie wiedzieli jakie są funkcje w nowych wersjach.
Dejmien_85
Cytat(viking @ 23.10.2014, 07:22:45 ) *
Akurat Javę jestem w stanie zrozumieć. Sam pracowałem w banku gdzie po prostu stosowane rozwiązania nie uruchamiały się na v7 a cały system był od tego uzależniony. Ale to nie znaczy że ludzie nie wiedzieli jakie są funkcje w nowych wersjach.


Takie coś jak najbardziej rozumiem, w końcu poważne aplikacje pisze się na lata, więc nic dziwnego w tym, że po np. 5-10 latach "legacy code" nie pozwala na użycie nowszych wersji kompilatorów/interpretatorów.

PS Co do "legacy code", podobnież brakuje programistów COBOL-a. W swoim czasie był to dość popularny język i tak jak Java nastawiony na aplikacje biznesowe, których powstało mnóstwo i teraz brakuje programistów. Ale nie dziwię się, ten język jest po prostu... wyjątkowy. ; >
acidm
Do wyznawców laravela:
za co można ten fw kochać a za co nienawidzić?
Tak w skrócie chociaż...
Pyton_000
Za nazwę... Zobacz dokumentację to się przekonasz.
Społeczność duża, komponenty (m.in. od Symfony), łatwość pisania.

Z minusów to chyba tylko brak konkretnej podpowiedzi składni (przez Fasady które odwołują się w różne miejsca) w edytorach, bo np. Route:: nie podpowie Ci nic, z racji zależności niejawnych.
Forti
Ostatni gdzieś czytałem o tych podpowiedziach z laravelem. Jest plugin który to rozwiązuje. Niestety nic więcej nie pamiętam.
marcio
Jak wyglada na dzien dzisiejszy wymog fw w polsce, sprawdzalem oferty i wiekszosc to symfony/zend/laravel i czasami yii.

Mam wlasny fw koncze pisac taki maly cmf i jako ze za niedlugo bede szukal pracy chcialbym moze zaczac szkolic sie w ktoryms z nich.
Mialem juz 6 miesiecy praktyk w symfony 2 mniej wiecej 2 lata temu i jakos dobrze tego nie wspominam byla to wersja 2.0 i dopiero co wchodzila 2.1.
Mozliwosci duze ale info wtedy bylo dosyc malo jesli chodzi i jakies trywialne problemy np praca z formularzami itp....

Ogolnie sprawdzalem nowa wersje jakos nie widze wiekszych zmian logika tworzenia aplikacji taka sama ale mysle ze trzeba zbytnio czasu spedzic by cokolwiek zrobic.
Zend w ogole mi sie nie podoba wiec odpada.

Sprawdzalem tego laravela i faktycznie wyglada przyjaznie czerpie z symfony ale zarazem jest mniej skomplikowany na sam poczatek.
Jest on zrobiony na bazie symfony 2 tak?

Ktos uzywa fuel php?Moze powiedziec 2 slowa na jego temat i porownac to innego fw ktorego juz uzywaliscie?

O yii mam mieszane uczucia/
Pyton_000
Kod
Jest on zrobiony na bazie symfony 2 tak?

Nie, ma kilka komponentów z symfony ale silnik jest pisany od 0
Dejmien_85
Cytat(marcio @ 10.03.2015, 21:53:56 ) *
Ktos uzywa fuel php?Moze powiedziec 2 slowa na jego temat i porownac to innego fw ktorego juz uzywaliscie?


Ja trochę się grzebałem w przeszłości w FuelPHP, jest to coś na miare Laravela. Ogólnie można powiedzieć, że FuelPHP to "kontynuacja" CodeIgnitera, a Laravel taki nowocześniejszy FuelPHP.
marcio
Cytat(Dejmien_85 @ 13.03.2015, 04:18:39 ) *
Ja trochę się grzebałem w przeszłości w FuelPHP, jest to coś na miare Laravela. Ogólnie można powiedzieć, że FuelPHP to "kontynuacja" CodeIgnitera, a Laravel taki nowocześniejszy FuelPHP.

No wlasnie strona domowa fuelphp jest bardzo podobna co codeignitera a dokumentacja wyglada tak samo.

Jeszcze jedno pytanie znajac laravela latwo pozniej przejsc na symfony?I czy w druga strone tak samo bedzie?
M4ver7071
Witam,


Ja włączę się do dyskusji. Laravel jest spoko zwłaszcza L5 całkiem przyjemny, można zrezygnować z Fasad. Bardzo rozbudowany bazuje na Symfony. Prostota nie wiem dlaczego jest obarczony tak negatywnymi komentarzami.


Symfony wydaje mi się i rozbudowanym fw, ale według mnie też ograniczona w niektórych kwestiach trzeba pomyśleć aby coś Bardziej zmodyfikować.

Yii fajne wsparcie, dobry framework do dużych aplikacji. Fw który sam pokazuje że powinno się korzystać z modułów. Możliwość korzystania z ActiveRecord do wyboru albo nie. Teraz nad nim pracuje i twierdzę że jest to świetny framework. Na poziomie z Symfony2, Zendem. Laravel na poziomie ale zła opinia o nim chodzi i myślę że jeszcze nie napisał aplikacji ktora była by dużą, z dużymi możliwościami
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.