Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Wybór Frameworka.
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Frameworki
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Crozin
@ExPlOiT: Skoro nic skomplikowanego, to ZF na pewno sobie poradzi, czyż nie? To nad czym się zastanawiasz?
Spawnm
Da się zabić z armaty muchę? Da. Więc po co ci packa na muchy w domu?
PawelC
Crozin no jasne, że da radę smile.gif A zastanawiałem się, nad wykorzystaniem takiego dużego frameworka, do takiego małego projektu, ale po waszych odpowiedziach wnioskuję, że warto, tym bardziej gdy aplikacja być może za jakiś czas będzie potrzebowała nowych funkcji.

Spawnm dobre hehe tylko najpierw trzeba w nią trafić z armaty. Oczywiście zrozumiałem, co chciałeś mi tym przekazać wink.gif

Dobra, to teraz w każdym swoim projekcie, małym, średnim czy dużym będę korzystał z ZF. Kolejna sprawa, im częściej będę go używał, tym szybciej będę tworzył aplikacje.

Dzięki za odpowiedzi smile.gif
zephyr7
A ja myślę, że najważniejszymi cechami dobrego frameworka powinny być przejrzystość składni i "elastyczność". Inaczej, zamiast przyspieszyć, jedynie poważnie spowolnią projekt.

Przykład: ACL w cake'u, albo "sztywne" powiązanie tabel z modelami. Zmiana struktury programu, kontrolerów, modeli, nazwy tabeli, itp. to przy dużych projektach prawdziwa droga przez mękę. Poza tym, w Cake'u wszystko TRWAaaaaa.... Ten sam projekt w CI będzie działał ZNACZNIE szybciej - i nie mówcie, że to wina złego programowania tongue.gif

Teraz kohana:

już na początku rzucają się w oczy denerwujące rzeczy, jak "action_"..., cudaczne rozwiązanie widoków, itp.

Yii... nazwy: yii, gii, ch...-wuje-dzikie-węże... Do tego dochodzi konieczność używania konsoli.


Natomiast CodeIgniter... Mówcie co chcecie, ale w tym naprawdę pisze się sprawnie i szybko! Nawet początkujący jest w stanie w kilka godzin stworzyć dobrą aplikację.
Fakt, wiele rzeczy trzeba pisać "z palca", nie ma ORM, auth, layout library, etc. Ale każdy programista te moduły może sobie stworzyć sam.

jednak praktycznie żaden z omawianych tutaj frameworków nie oferuje tego, co web developerowi najbardziej potrzebne.

Zauważcie, że zwykle każda strona potrzebuje:

1) frontu
2) zaplecza dla userów
3) zaplecza dla admina
4) formularzy kontaktu, rejestracji, przypomnienia hasła, zmiany danych, itp.

stworzenie wyżej wymienionych modułów to nieraz 90% całego projektu!

Pokażcie mi framework, który najbardziej ułatwi to zadanie?
IceManSpy
Cytat
Zmiana struktury programu, kontrolerów, modeli, nazwy tabeli, itp. to przy dużych projektach prawdziwa droga przez mękę.

Przy dużych projektach to się siedzi i je projektuje jak najbardziej się da. I nikt w połowie projektu na CMSa nie robi z niego np MRP. Jeśli robisz takie zmiany, które tak zaburzają projekt to albo aplikacja nie jest zaplanowana albo projekt został źle zrobiony.

Cytat
Ale każdy programista te moduły może sobie stworzyć sam.

To po co używać frameworka, skoro trzeba to samemu tworzyć?

Cytat
Pokażcie mi framework, który najbardziej ułatwi to zadanie?

Zend i pewno Symfony, chociaż go nie znam. Gdzieś obiło mi się o uszy, że w Symfony panel admina to kilka kliknięć.

Zend stworzy Ci layout / layouty - tzn Ty tworzysz wygląd, ale on to wszystko podpina.
Zaplecze dla userów -> moduł dla usera
Zaplecze dla admina-> moduł dla admina
Formularze - składanie z gotowych klocków wraz z walidacją.
zephyr7
IceManSpy,

w teorii wszystko pięknie, ale w praktyce zawsze trafi się kierownik projektu-debil, który dokładnie w połowie pracy, każe przerobić stronę na "facebook, naszą-klasę i Arkę Noego"...

Poza tym, zbyt "sztywne" planowanie się nie sprawdza. No, weźmy choćby ten przykład ze "słownikiem" (pytałem w którymś z poprzednich postów). "Góra" zaprojektowała wszystko w najmniejszych detalach, z podręcznikową dokładnością, rozbiła całą DB w najdrobniejsze relacje (słowa, kategorie, języki, słowo_słowo, słowo_kategoria, słowo_język, kategoria_user, itp.) i... wyszła z tego przysłowiowa d...

Projekt szedł dobrze, dopóki używaliśmy strony tak, jak zaprojektowaliśmy. Kiedy zaczęliśmy obserwować popełniane przez użytkowników błędy, wszystko się posypało. Nie dało się połapać w sql'owych ifach, zapytaniach z kilkunastoma joinami, koszmar.

A najśmieszniejsze jest to, że kiedy w końcu je usunęliśmy, okazało się, że skrypt zrobiony "na kolanie", który trochę wbrew regułom zapisuje wszystko nie w 9, ale w 3 tabelach, działa dużo szybciej i lepiej. Na etapie planowania to rozwiązanie odpadło, bo było, cytuję: "niezgodne z wytycznymi projektowania baz sql"

Wreszcie, co do pisania swoich modułów - jest pewna różnica w wykorzystywaniu tego samego kodu napisanego "tradycyjnie" w gołym pehapcu i we frameworku, albo w sposób podobny do działania frameworka mvc. Nawet w Cakeu dostosowanie aplikacji do nowej roli, pomimo wszystkich niewygód, zajmuje dużo mniej czasu niż poprawianie codu-spaghetti, który napisaliśmy ileśtam miesięcy temu...
athabus
Cytat(zephyr7 @ 10.08.2011, 23:33:28 ) *
Zauważcie, że zwykle każda strona potrzebuje:

1) frontu
2) zaplecza dla userów
3) zaplecza dla admina
4) formularzy kontaktu, rejestracji, przypomnienia hasła, zmiany danych, itp.

stworzenie wyżej wymienionych modułów to nieraz 90% całego projektu!

Pokażcie mi framework, który najbardziej ułatwi to zadanie?

Symfony ma to wszystko. Wszelkie backendy są bardzo proste do wykonania - zwłaszcza jeśli jest to jakoś powiązane z tabelami w mysql - np. dodawanie/usuwanie osób do newslettera, dodawanie produktów w sklepie etc. Szkielet z CRUD'em generuje symfony a ty potem dostosowujesz go do swoich potrzeb i przerabiasz. Minusem jest słaba wydajność/nieoptymalność, ale w backendzie kto patrzy na wydajnosć?
Formularze w symfony też są przemyślane całkiem nieźle - bardzo odpowiada mi system formularzy w sf. Znowu jeśli są one jakoś powiązane z tabelami, to można wygenerować sobie szkielety i tylko dostosować np. walidację, czy dodać/usunąć pola.

Minus sf to, sporo nauki - ten framework to nie CI gdzie siadasz i piszesz. Realnie poznasz go po napisaniu 1-2 większych aplikacji. Wymaga też od usera znajomość zasad OOP.
phpion
Cytat(zephyr7 @ 10.08.2011, 23:33:28 ) *
Teraz kohana:

już na początku rzucają się w oczy denerwujące rzeczy, jak "action_"..., cudaczne rozwiązanie widoków, itp.

Przedrostek action_ pojawił się w K3, której nie używałem (więc co do "cudacznego rozwiązania widoków" się nie wypowiem) i powiem Ci, że jest to dobra konwencja. Dlaczego? Sam korzystając z K2 często chciałem stworzyć metodę kontrolera list() - powodowało to oczywiście błąd. Dlatego też przerobiłem K2 pod siebie dodając m.in. przedrostek action_ do akcji kontrolerów.

Cytat(zephyr7 @ 10.08.2011, 23:33:28 ) *
Yii... nazwy: yii, gii, ch...-wuje-dzikie-węże... Do tego dochodzi konieczność używania konsoli.

Fakt, nazwy mają nie do końca trafne wink.gif Sam FW jest jednak bardzo ciekawy, od jakiegoś czasu go poznawałem, ale jednak lepiej podchodzi mi filozofia K2.

Cytat(zephyr7 @ 10.08.2011, 23:33:28 ) *
Natomiast CodeIgniter... Mówcie co chcecie, ale w tym naprawdę pisze się sprawnie i szybko! Nawet początkujący jest w stanie w kilka godzin stworzyć dobrą aplikację.
Fakt, wiele rzeczy trzeba pisać "z palca", nie ma ORM, auth, layout library, etc. Ale każdy programista te moduły może sobie stworzyć sam.

Ok, stworzysz sobie moduły, ale gdzie je upakujesz? Musisz dociągać kolejne modyfikacje by móc tworzyć moduły. Poza tym CI ma moim zdaniem jedną sporą wadę - kompletnie zrąbany auto_loading. Ręczne ładowanie klas to dla mnie jakaś masakra, szczególnie w przypadku modułów korzystających z wielu klas.

Cytat(zephyr7 @ 10.08.2011, 23:33:28 ) *
Zauważcie, że zwykle każda strona potrzebuje:

1) frontu
2) zaplecza dla userów
3) zaplecza dla admina
4) formularzy kontaktu, rejestracji, przypomnienia hasła, zmiany danych, itp.

stworzenie wyżej wymienionych modułów to nieraz 90% całego projektu!

Pokażcie mi framework, który najbardziej ułatwi to zadanie?

Właśnie w tym momencie strzeliłeś sobie w kolano i zrzuciłeś imadło na stopę. Symfony czy Yii na tym polu miażdżą CI umożliwiając wygenerowanie całego backendu. Fakt, jest to szkielet, ale siadasz tylko do modyfikacji, a nie klepiesz wszystkiego od 0. Punkt nr 4 - CI posiada jedynie helpery do tworzenia formularzy, a Symfony oraz Yii mają generatory formularzy (podajesz listę pól, ich typy, reguły walidacyjne). W wyniku tego w CI w widoku tworzysz cały formularz ręcznie wstawiając tylko pola za pomocą helperów, natomiast w Symfony czy CI dajesz po prostu echo $form.

Nie zrozum mnie źle: nie niszczę CI, uważam go za ciekawy framework o odpowiadającej mi filozofii (jak K2). W "moim rankingu" stawiam go na 2 miejscu (na 1 stoi K2). Jednak te argumenty, które podałeś są wg mnie średnio trafne.
wiewiorek
No Symfony 1.x ma łatwe tworzenie panelu admina, Symfony 2.x jeszcze nie (tzn. niby są jakieś moduły administracyjne tworzone przez userów), w każdym razie dla mnie symfony 2 (choć od niedawna z nim obcuję) jest jeszcze niedojrzałe.
zephyr7
W sumie wychodzi na to, że idealny FW ma

- ORM z cake'a
- generator kodu z symfony
- widoki z cake'a
- walidację z CI (fajnie się pisze reguły, bez konieczności tworzenia długich tablic)
- leniwe ładowanie klas z KH2

Strasznie jestem ciekawy, jak pod tym kątem wypada symphony - przyznam się, że nie używałem, wiem tylko że sporo ludzi uważa ją za "mało wydajny kombajn"...

może faktycznie pora zainteresować się yii?questionmark.gif
qrooel
Cytat(zephyr7 @ 11.08.2011, 10:12:43 ) *
W sumie wychodzi na to, że idealny FW ma

- ORM z cake'a
- generator kodu z symfony
- widoki z cake'a
- walidację z CI (fajnie się pisze reguły, bez konieczności tworzenia długich tablic)
- leniwe ładowanie klas z KH2

Strasznie jestem ciekawy, jak pod tym kątem wypada symphony - przyznam się, że nie używałem, wiem tylko że sporo ludzi uważa ją za "mało wydajny kombajn"...

może faktycznie pora zainteresować się yii?questionmark.gif


To wszystko ma ROR. ;p
bikerszymek
Cytat(zephyr7 @ 11.08.2011, 10:12:43 ) *
Strasznie jestem ciekawy, jak pod tym kątem wypada symphony - przyznam się, że nie używałem, wiem tylko że sporo ludzi uważa ją za "mało wydajny kombajn"...


Po pierwsze nie "symphony" ale Symfony, po drugie od kiedy framework ma rodzaj żeński ("ją").

Ale do rzeczy, średnio wydajne to jest może symfony 1.x o nowo wydanej wersji 2.0 już tego powiedzieć nie można. Polecam zainteresować się właśnie Symfony2, moim zdaniem nie ma obecnie na rynku PHP lepszego FW.
melkorm
Cytat
Yii... nazwy: yii, gii, ch...-wuje-dzikie-węże... Do tego dochodzi konieczność używania konsoli.


Argumenty - no nie powiem aż ciężko je obalić.

Usiadłem ostatnio do tego FW po Zend i K3 - i powiem szczerze że mnie zaskoczył, banalna konfiguracja, wszystko da się rozszerzyć, łatwość w używaniu, szybkość.

Na razie jeszcze nic dużego w nim nie napisałem ale po podpięciu adaptera do MongoDB i spojrzeniu jakie to proste trochę mnie to zaskoczyło wink.gif Zapewne w niedługim czasie dam mu szansę na coś poważniejszego.

Cytat
To wszystko ma ROR. ;p


Oh, uh, ah : napisz mi proszę jak w RoR użyć sessji w innej klasie niż kontroler i model ( i nie dziedziczyć po niczym ) wink.gif
zephyr7
gdzieś robili badania na temat powiązań semantycznych systemów z wydajnością korzystania z nich. "Abstrakcyjna" nomenklatura powoduje ponoć spadek wydajności. Nie wiem, nie znam się...

poza tym, generator YII działa prawie tak samo jak cake'owe 'bake'.

wujek2009
Jak dokładnie wygląda profiler z Zenda? Ponieważ zależy mi na podglądzie zapytań, które idą do bazy a nigdzie nie widziałem jeszcze zdjęcia jak prezentuje się profiler.
IceManSpy
Opisałem to przedwczoraj na swoim blogu smile.gif
http://dszymczuk.pl/2011/zf-podglad-zapyta...anych-profiler/
m44
U mnie to wyglądało tak, że praktyka spowodowała, iż wybór padł na Symfony (jeszcze w wersji 1.4). Co prawda miałem też doświadczenie z Kohaną, ale jak już poszedłem do pierwszej pracy i trzeba było szybko napisać mały portalik wraz z panelem, to szybko przerzuciłem się na Symfony, głównie z powodu generatorów. W małych agencjach reklamowych najczęściej wszystko jest na wczoraj, więc w takich warunkach to narzędzie było najlepsze ze wszystkich. Oczywiście nie obyło się bez penetracji internetu w poszukiwaniu rozwiązań problemów, które często w dokumentacji nie były opisane. Dużym problemem było też rozproszenie dokumentacji, odnosiłem wrażenie podczas korzystania z oficjalnej strony że informacje są porozrzucane po różnych rozdziałach. Mimo wszystko, biorąc pod uwagę zalety i wady, dla mnie w tamtym czasie ten wybór był najlepszy.

Teraz jestem w pewien sposób zachwycony Symfony 2, ale konieczność posiadania na serwerze jakiegoś systemu pamięci podręcznej jak Memcached lub akceleratora (wymagane głównie przez Doctrine 2) powoduje, że ta wersja raczej nie znajdzie zastosowania w miejscu gdzie pracuję. Przede wszystkim z powodu wielkości projektów oraz kosztów, jakie klient chce ponieść - w większości są to nieskomplikowane projekty, które mają być uruchomione na hostingu współdzielonym.
CzarnyGsm
Witam,

Mam pytanie odnośnie wyboru framework'a na duży serwis internetowy. Serwis z dość dużą bazą danych, oglądalnością, treścią. Czy najbardziej do tego nadaje się framework Zend, Symfona2 czy też może Kohana?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
jacobson
Zapewne wiekszosc ludzi powie ze zend... mozesz dowolnie manipulowac tym co potrzebujesz do serwisu.
Jednak moim zdaniem powinienes wybrac ten framework w ktorym czujesz sie najlepiej. Ja osobiscie duzo czasu poswiecilem CodeIgniter-owi (poprzednikowi Kohana). Bardzo dobra dokumentacja i spolecznosc. Wykonywalem w nim mniejsze i wieksze projekty. Tak wiec wszystko zalezy od Twoich umiejetnosci i upodoban smile.gif
melkorm
Ja bym wybrał teraz zapewne Yii + lib Zend'a lub poczekał na Zend2 smile.gif

Na pewno nie wybrałbym Kohany, ciekawy fw ale trochę za mało udostępnia a to co udostępnia jest moim zdaniem nawet nie w połowie tak dobre jak to samo w Zendzie.
CzarnyGsm
Który framework posiada obszerniejszą dokumentację i jest rozwijalny? Zend czy Symfona2? ~jacobson, mówisz, że Zend nadawałby się na duży portal, tak?
IceBeast
Cześć.
Moich sił w PHP próbowałem od jakiegoś roku, ale dopiero od tygodnia wziąłem się za to "na poważnie". Ogólnie umiem już teraz praktycznie wszystko, z funkcjami mam tylko małe problemy. Do tej pory wszystko pisałem z palca, bez żadnych frameworków czy systemów szablonów.
Ale wszystkie poważniejsze skrypty używają zenda i/lub smarty. Czy warto się za to zabierać? Bo do tej pory sobie dołączałem header.tpl, footer.tpl, dodawałem pare elementów w środku i wszystko było ok.
Gdybym chciał zacząć używać np. smarty to jak to uzgryźć? Są może jakieś poradniki czy coś? Bo szukałem, ale nic nie znalazłem. Dokumentacja wiem że jest, ale wolę jakieś poradniki czy przykłady "na żywo" wink.gif

Z góry dziękuję za odpowiedzi tongue.gif
92nasti
Umiesz wszystko po tygodniu?! Boże, geniusz! Stary, wysyłaj papiery do NASA!

Tak na poważnie, odpowiedz sobie na dwa pytania:

1. Umiem strukturalnie napisać CMS?

2. Jak się do tego zabiorę?

No właśnie, więc najpierw poświęcić spory czas pisząc jakieś aplikacje strukturalnie, a potem zapoznaj się z programowanie obiektowym i spróbuj przepisać swoją aplikację.
CuteOne
92nasti no bez przesady.. wspomniał, że pisze już od roku. A nauka PHP (składnia, podstawowe działania) to ~2 tygodnie...

Wracając do tematu... zawsze warto poznawać nowe rzeczy bez względu na to czy będą przydatne czy nie... nie ważne czy to Zend Framework czy Smarty.

ps. co ma pisanie durnych CMSów do umiejętności programowania?? o.O
skowron-line
Smarty sobie odpuść albo zobacz tak po łepkach żeby się tylko orientować że coś takiego jest i do czego służy, jak ktoś Ci każe zrobić coś w smarty to już coś będzie Ci świtało i będziesz wiedział gdzie szukać informacji na ten temat (looknij manual). Możesz napisać CMS/CRM i inne 3 literowe skróty ale to są twoje twory które ty przemyślałeś, a najwięcej się dowiesz o swoim programowaniu jak ktoś CI narzuci coś do pisania według jego reguł.
_chris_
Chciałbym się przyłączyć do tematu i poprosić o pomoc. W sumei do tej pory pisałem strukturalnie, potem już zacząłem (może nie w pełni) ale już obiektowo. No i teraz tak zacząłem czytać o tych frameworkach i nie wiem za naukę którego się wziąć smile.gif Zend mnie jakoś odpycha. Nie wiem czemu ale po przeczytaniu kilku tutków i czegoś z dokumentacji mnie odrzuciło:)

Mam teraz napisać stronkę na której użytkownik będzie mógł dodawać swoje zdjęcia, wpisy, filmy, dodatkowo mieć swoich znajomych, oceniać zdjęcia, jakiś prosty system wiadomości, panel konfiguracyjny, wersje językowe różne, przyszłościowo templatki.

Poczytałem trochę o cakePhp i w sumie on mi przypadł do gustu. Ale z tego co widzę jest raczej rzadko używany. Może Kohana albo CodeIgniter. Co proponujecie dla początkującego? Obiektowe programowanie znam bardzo dobrze, ale bardziej z języków java i c# smile.gif Z góry dziękuję za podpowiedzi i sugestie.

Pozdrawiam
skowron-line
@_chris_ polecam Kohane, wprawdzie dokumentacja jest marna, no ale sam kod nie jest zwiły więc przeglądając źródła jesteś w stanie rozwiązać każdy problem.
!*!
Cytat
Poczytałem trochę o cakePhp i w sumie on mi przypadł do gustu. Ale z tego co widzę jest raczej rzadko używany.

W Polsce. Skoro przypadł Ci do gustu, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Cytat
Może Kohana albo CodeIgniter. Co proponujecie dla początkującego?

Zacznij od CI. Myślę że w nim lepiej opanujesz zasady pracy z FW, jest też dobrze (tzn łopatologicznie) opisany. Później Kohana itd.
thek
Zależy na co się nastawia... CI i Kohana przewijają się co jakiś czas w ogłoszeniach o pracę (CI ciutkę częściej, ale niewiele). Problem w tym, że CI, nawet w najnowszej wersji, przy przeglądaniu kodu średnio od strony OOP wygląda. HMVC jednak może nieco pogubić tych siedzących mocno w strukturalnym programowaniu. No i ta ilość zmian w core FW nawet pomiędzy gałęziami mniejszymi dla wersji 3.x może trochę krwi napsuć, gdyż kod trzeba poprawiać. Mimo wszystko jednak ku Kohanie bym się skłaniał, bo jest bliższa nowszych frameworków pokroju Zenda czy Symfony i łatwiej z niej na nie w przyszłości będzie przeskoczyć. Na pewno kuleje dokumentacja czy obsługa pewnych rzeczy. Ja przykładowo wczoraj się motałem jak za pomocą query buildera operować na kolumnie typu SET. Niech ktoś spróbuje ustawiać lub usuwać więcej niż 2 wartości w niej jednym zapytaniem ten zrozumie o co mi chodzi. Bez odwoływania się do operatorów bitowych oraz DB::expr nie ma w zasadzie możliwości. Wpisywanie całego zapytania na pałę do metody query pominę milczeniem, bo nie zawsze jest możliwe.
_chris_
Czyli z tego co widzę nikt Cake nie poleca:) zacząłem coś robić w CI, trochę w cake teraz jeszcze tutaj polecacie Kohana mam mętlik jak nic:) Muszę jeszcze w takim razie porównać wszystko
Szymciosek
Sam musisz sprawdzić każdy framework, obierz sobie za cel jakąś wymyśloną przez siebie aplikację i spróbuj ją napisać w każdym z FW, a wtedy trafisz na swój odpowiedni.
kleus
a ja wlasnie polecam Cake. Ma bardzo prosty system ACL, wspaniała konsole i chyba najlepsza dokumentacje (najlepiej opisana).
Szymciosek
Polecanie polecaniem, ale każdy programista, który zna jakiś język wie, że w każdym FW jest inaczej wszystko, dokumentacja też jest ważna owszem, kohana niestety nie posiada jako takiego poprowadzenia użytkownika od początku do pierwszego ładnego projektu, przynajmniej ja odebrałem takie wrażenie.
_chris_
Na pewno macie jakieś doświadczenie w pisaniu większych aplikacji, może polecicie coś do napisania takiego fotobloga jak pisałem wcześniej? Trafiłem na chyba dośc fajnego bloga do kohany http://www.blog.kohany.com/ W sumie tam jest co mnie interesuje, logowanie, templatki, wielojęzyczność. Nie mam zamiaru zawodowo dzień w dzień pracować w php, ale czasami się trafia do zrobienia projekt, który potem ma być rozwijany i wtedy bym chętnie korzystał z frameworków. Książka do CakePHP też jest całkiem fajna. Jak już, to chcę się nauczyć jednego i w nim sie ewentualnie rozwijać, a nie uczyć się wszystkich smile.gif Może podpowiecie co będzie lepsze do takiego produktu co pisałem
!*!
Cytat
Może podpowiecie co będzie lepsze do takiego produktu co pisałem

Cokolwiek. FW nie ma tu znaczenia.To Ty jako koder masz się czuć w tym dobrze.
Szymciosek
Cytat(!*! @ 28.06.2012, 14:54:25 ) *
Cokolwiek. FW nie ma tu znaczenia.To Ty jako koder masz się czuć w tym dobrze.


Dlatego tak jak napisałem wyżej, musisz spróbować swoich sił przy napisaniu jakiejkolwiek aplikacji w różnych FW
lukas1986s
Witam wszystkich.

Chciałbym dołączyć się do w/w tematu. Jaki FW polecacie na początek pracy z PHP - CI lub Kohana czy od razu zacząć bawić się czymś poważniejszym tzn. ZF lub Symfony questionmark.gif

Pozdrawiam
mccd
Jeśli chodzi o naukę polecam CI, świetna dokumentacja, dużo materiałów w sieci.
untorched
Moim zdaniem Kohana nie jest czymś mniej poważnym niż np. Zend czy Symfony. Budowanie aplikacji w każdym z tych frameworków różni się, więc to kwestia wybrania najwygodniejszego dla siebie. Ja polecam Kohanę na początek, ponieważ jest łatwa, miła i przyjazna, a później to może Zend. Ile ludzi tyle opinii smile.gif
lukas1986s
no to zabieram się za Kohanę, a później Zend itd. Dzięki i pozdrawiam.
jacobson
Wiesz nic na sile. FW ma byc narzedziem wykorzystywanym przez Ciebie. Jezeli nie czujesz sie pewnie w jakims FW albo cos Ci w nim nie odpowiada to sprobuj innego. Bardzo dobry prosty i przyjemny dla poczatkujacych jest rowniez CI, ale kto wie moze Tobie przypadnie do gustu Yii albo np Fuel - napisany chyba przez uzytkownika tego forum o ile sie nie myle.
lukaskolista
Najprostrzym nadajacym sie do uzytku frameworkiem jest chyba kohana - prosta filozofia, bez przestrzeni nazw, traits, czy interface'ow (niestety).
Spawnm
A jaki fw używa już traits?!
lukas1986s
Jeśli wybiorę CI lub Kohanę to z którego prościej będzie mi przenieść się na ZF questionmark.gif
lukaskolista
Z zadnego, kohana to taki nastepca CI. CI jest generalnie przestarzaly. Zend to zupelnie inna filozofia. Nie patrz na to w sposob: z ktorego bedzie latwiej przeniesc sie na zend bo zend jest pro, cool itp. Jak piszesz program na windowsa to piszesz go w C#, C++ czy innym jezyku desktopowym, a nie w php. Tak samo w przypadku frameworka - narzedzie dobierasz do potrzeb a nie na sile cisniesz na zenda nawet jak nie jest potrzebny.
kalipek
Cytat(Spawnm @ 26.08.2012, 11:00:01 ) *
A jaki fw używa już traits?!



Nie wiem czy już używa, ale zamierza używać: http://auraphp.github.com/
Grzesiek23
Hej!

Mam takie pytanie - język PHP znam powiedziałbym na poziome średnio-zaawansowanym. Programuję głównie w C#, PHP z czasem poznawałem, długo pracowałem na projektach Joomlowskich.

Mam do wykonania w sumie niewielki projekcik (jego pierwsza wersja ma być mini, później mam go rozwijać). Pomyślałem, że można by stworzyć ten projekt w oparciu o jakiś fajny framework smile.gif

Czytałem wczoraj dosyć dużo, ale te rankingi do mnie nie przemawiają. Zainstalowałem Yii, ZF2 oraz SF2. Pierwsze dwa jakoś mi nie przypadły do gustu. Postanowiłem trochę pomęczyć tego SF2.

Moje pytanie - czy na kogoś, kto nigdy nie pisałem "od zera" na jakimkolwiek PHPowym Frameworku, SF2 jest rozsądnym wyborem?
Widzę, że jest dużo dodatków, spodobał mi się sposób generowania tabel na podstawie plików php (doprawdy niezłe), duża społeczność (tutaj konkurencja ZF2).

Ale czy czasem nie porywam się z armatą na to, by muchę zabić?
marcio
No powiem szczerze ze na samym poczatku praca z smf2 moze byc toporna ja zanim skumalem jak to wszystko dziala to 1 miesiac minol.
Jednak jesli masz zapal i checi to sobie poradzisz w przeciwnym przypadku mozesz wybrac jakis mniej skomplikowany fw typu Kohana 3.x
qrooel
Cytat(Grzesiek23 @ 24.10.2012, 07:45:35 ) *
Hej!

Mam takie pytanie - język PHP znam powiedziałbym na poziome średnio-zaawansowanym. Programuję głównie w C#, PHP z czasem poznawałem, długo pracowałem na projektach Joomlowskich.

Mam do wykonania w sumie niewielki projekcik (jego pierwsza wersja ma być mini, później mam go rozwijać). Pomyślałem, że można by stworzyć ten projekt w oparciu o jakiś fajny framework smile.gif

Czytałem wczoraj dosyć dużo, ale te rankingi do mnie nie przemawiają. Zainstalowałem Yii, ZF2 oraz SF2. Pierwsze dwa jakoś mi nie przypadły do gustu. Postanowiłem trochę pomęczyć tego SF2.

Moje pytanie - czy na kogoś, kto nigdy nie pisałem "od zera" na jakimkolwiek PHPowym Frameworku, SF2 jest rozsądnym wyborem?
Widzę, że jest dużo dodatków, spodobał mi się sposób generowania tabel na podstawie plików php (doprawdy niezłe), duża społeczność (tutaj konkurencja ZF2).

Ale czy czasem nie porywam się z armatą na to, by muchę zabić?


Jak chcesz robić coś małego to weź pod uwagę Kohanę, albo CodeIgniter.
Jak chcesz porządny framework z doskonałą dokumentacją to polecam Yii, bardzo przystępnie napisany i bardzo dużo czerpie z Railsów, co dla mnie jest giga plusem.
Jak coś tam znasz OOP i wiesz co chcesz zrobić, to jesteś w stanie w Yii pisać bez 'zacięć', wystarczy, że potrafisz szukać w internecie (dokumentacji) tego czego potrzebujesz akurat.

http://www.yiiframework.com/doc/guide/
Grzesiek23
Cytat(marcio @ 24.10.2012, 10:27:59 ) *
No powiem szczerze ze na samym poczatku praca z smf2 moze byc toporna ja zanim skumalem jak to wszystko dziala to 1 miesiac minol.
Jednak jesli masz zapal i checi to sobie poradzisz w przeciwnym przypadku mozesz wybrac jakis mniej skomplikowany fw typu Kohana 3.x


Wczoraj dosyć sporo ogarnąłem nawet. Biorąc pod uwagę to, iż cały czas (w PHP) operowałem na Joomli oraz na "ręcznym" kodzie, zgłębianie każdego frameworka to będzie droga przez mękę smile.gif Kohana nie wiem czemu, ale jakoś do mnie nie przemawia.

Symfony ma bogate zaplecze i chyba spróbuję jeszcze przez parę dni zgłębiać jego tajniki - jeśli będę szedł do przodu to zostanę pewnie przy SF2 tongue.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.