Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Wybór Frameworka.
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Frameworki
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
mike
Cytat(qba_rox @ 1.05.2009, 20:45:51 ) *
myslisz sie. w zend studio tworzac nowy zend framework project, program tworzy ci strukture plikow i bootstrap.
Nie, nie myli się. Sam framework w tym nie pomaga. Jest zbyt luźny.
Prawie 1400 PLN za możliwość zbudowania szkieletu to sporo, nie? tongue.gif
Cytat(qba_rox @ 1.05.2009, 20:45:51 ) *
poza tym jak batman powiedzial masz zend_tool i zend_application, ktore i tak pewnie beda rozwijane dalej ;]
~batman powiedział też, że to nie działa tongue.gif A poza tym ile musieliśmy na to czekać?
Niech lepiej się Zend zabierze do roboty (a widać że idzie w dobrym kierunku) i zrobi z tych paczek framework.
batman
Nie napisałem, że nie działa, tylko że wymaga kilku poprawek. Możliwe, że coś źle robiłem, ponieważ testowałem to raptem 30 minut. Nie udało mi się podłączyć layoutu oraz zmienić domyślnych ustawień tworzonego projektu. Reszta działała "jak ta lala" winksmiley.jpg

Poza tym ZF nie jest frameworkiem tylko zbiorem klas i dopiero od niedawna powstają takie klasy, które pozwalają nazywać ZF frameworkiem. Należy pamiętać, że w tej ogromnej ilości klas można znaleźć całą masę użytecznych narzędzi.

A odnośnie Zend Studio, czy Zend Server. Nie pasują mi te aplikacje. Miałem kilka podejść do obu aplikacji i nie potrafię się do nich przekonać. No i cena jest wyjątkowo nieodpowiednia.
LBO
Cytat(mike @ 1.05.2009, 21:03:24 ) *
(a widać że idzie w dobrym kierunku)


Hej mike, ja mam niestety trochę inne odczucia. W moich oczach ZF nigdy nie będzie prawdziwym frameworkiem.

Wygląda jak zbiór klas, zachowuje się jak zbiór klas i jest zbiorem klas. I nie zmienią tego miliardy tie-in'ów którymi będą te zbiory spajać. Rozbije się to o decyzje architektoniczne developerów ZF.
mike
Cytat(LBO @ 1.05.2009, 23:00:43 ) *
Wygląda jak zbiór klas, zachowuje się jak zbiór klas i jest zbiorem klas. I nie zmienią tego miliardy tie-in'ów którymi będą te zbiory spajać. Rozbije się to o decyzje architektoniczne developerów ZF.
To prawda. Zła decyzja na początku (system komponentów zamiast frameworka) zbiera teraz żniwo.
LBO
Cytat
To prawda. Zła decyzja na początku (system komponentów zamiast frameworka) zbiera teraz żniwo.

Uważam, że lepiej by to wszystko wyszło, gdyby przepisali PEARa - oparli wszystko o PHP5 i udoskonalili system dystrybucji.

A tak, trzeba pogratulować ludziom od reklamy z Zenda za najlepszy przekręt jaki widział światek PHP smile.gif Doskonała pozycja startowa (w końcu Zend), kupa szmalu i dodatkowe "Framework" przy nazwie zrobiły swoje.
Na początku istnienia ZF wszystko było ukierunkowane na reklamę tj. nazewnictwo z wszędobylskimi pluginami. Ja lubię przytaczać chociażby sprawdzony na Javie wzorzec Intercepting Filter. Developerzy ZF go uprościli i nazwali pluginem. No i te głupie nazwy klas... trzeba się zastanowić w przyszłości, czy PHP nie ma jakiegoś limitu długości na to smile.gif I po co to? Żeby dzieciaki co dopiero zaczynają zabawę w PHP wiedziały gdzie czego szukać... przebijając się przez tysiące podkatalogów?
Mam wrażenie jakby przy starcie ZF był robiony dla retardów i nigdy się go nie pozbędę. W związku z tym mam nową i lepszą nazwę: Zend Marketing.

Ooo, albo te wkurzające argumenty wymyślaczy-koła-na-nowo-którzy-przed-ZF-w-każdym-projekcie-zawsze-budowali-aplikacje-from-scratch: "to dobrze że ZF nie ma ustalonej struktury katalogów, bo mogę sobie wszystko sam zrobić" (tiaaa, a potem tydzień siedzę przy code inspection i się głowię w jaki sposób można aż taki burdel stworzyć). To pytam się Ich teraz co będą mówić kiedy Zend zbuduje im tą strukturę (nie oszukujmy się ofkorz, bo nie wierzę, że będzie ona kompletna.......... kłóciłoby się to z założeniami frameworka, pfff)? Co będą wtedy mówić?
qba_rox
Ja sie z wami nie bede klocil. Jak chcesz to znazwac, nazwij to marketingiem, ale ja dzieki zf od nowa zakochalem sie w php i pisanie programow sprawia mi przyjemnosc, a pisanie w symfony przyprawia mnie o bol glowy (co nie zmienia faktu ze jest dobrym frameworkiem, ktory wiele razy sie sprawdzil w mojej karierze). LBO, nie wiem dlaczego uwazasz, ze zf nigdy nie bedzie prawdziwym frameworkiem, mysle ze powinienes sie dokladnie przyjzec zend_application i zend_tool, bo dzieki nim, szybko wystartujesz z nowym projektem od poczatku (batman, mi dziala wszystko, oprocz jednej malej/duzej tongue.gif rzeczy, ale przez to, ze mam config xmlowy).

@LBO. mysle, ze argumenty ludzi nie znajacych sie na inzynierii programowania, tak inteligentny czlowiek jak ty, powienien od razu odrzucic. Kto normalny od nowa caly czas pisze podstawe dla nowych aplkacji?

Nikomu nie narzucam zf, lubisz elastycznosc? zend_marketing jest dla ciebie smile.gif
A na koniec, ktos tam kiedys psiaczyl, jaki to zend_loader jest tragiczny. mamy nowy 'Zend_Loader_Autoloader'. jest fenomenalny!
LBO
Cytat(qba_rox @ 2.05.2009, 11:00:28 ) *
Ja sie z wami nie bede klocil. Jak chcesz to znazwac, nazwij to marketingiem, ale ja dzieki zf od nowa zakochalem sie w php i pisanie programow sprawia mi przyjemnosc, a pisanie w symfony przyprawia mnie o bol glowy (co nie zmienia faktu ze jest dobrym frameworkiem, ktory wiele razy sie sprawdzil w mojej karierze). LBO, nie wiem dlaczego uwazasz, ze zf nigdy nie bedzie prawdziwym frameworkiem, mysle ze powinienes sie dokladnie przyjzec zend_application i zend_tool, bo dzieki nim, szybko wystartujesz z nowym projektem od poczatku (batman, mi dziala wszystko, oprocz jednej malej/duzej tongue.gif rzeczy, ale przez to, ze mam config xmlowy).


Swoje zdanie na temat tie-in'ów (klasy pośrednie, spajające kilka komponentów w całość) wyraziłem - nie zmienią one tryliarda klas rozrzuconych po miliardzie folderów we framework.

Dodatkowo za jakiś czas będą wypuszczać gotowce Zend_Application_Twitter, Zend_Application_Facebook.
Zrobisz tylko:
  1. <?php
  2. Zend_Application_Google::run();
  3. ?>


et voila, masz w pełni działającą wyszukiwarkę, a do tego będziesz mógł dokupić Zend Data Center Enterprise za jedyne miliony baksów (cena waląca po oczachna głównej stronie ZF w takim lśniącym, ślicznym, pastelowym badge'u), żeby to udźwignąć.

Cytat(qba_rox @ 2.05.2009, 11:00:28 ) *
@LBO. mysle, ze argumenty ludzi nie znajacych sie na inzynierii programowania, tak inteligentny czlowiek jak ty, powienien od razu odrzucic. Kto normalny od nowa caly czas pisze podstawe dla nowych aplkacji?


Może trochę uogólniłem. Ten argument poruszają całkiem dobrzy programiści. Tylko nazwanie tego elastycznością to przesada.
Widziałeś graf zależności ZF? Masakra, a teraz pewnie się rozrósł jeszcze bardziej.

Cytat(qba_rox @ 2.05.2009, 11:00:28 ) *
Nikomu nie narzucam zf, lubisz elastycznosc? zend_marketing jest dla ciebie smile.gif
A na koniec, ktos tam kiedys psiaczyl, jaki to zend_loader jest tragiczny. mamy nowy 'Zend_Loader_Autoloader'. jest fenomenalny!


przy wersji 1.9 pewnie podmienią na Zend_Loader_Autoloader_Loader_Loader smile.gif Pomyśleć, że kiedyś mieli mały, fajny Zend::autoload().
batman
Cytat(LBO @ 1.05.2009, 23:00:43 ) *
Wygląda jak zbiór klas, zachowuje się jak zbiór klas i jest zbiorem klas. I nie zmienią tego miliardy tie-in'ów którymi będą te zbiory spajać. Rozbije się to o decyzje architektoniczne developerów ZF.
Tak, to prawda. ZF jest zbiorem klas. I dlatego właśnie ZF mi się podoba. W zależności od projektu mogę wykorzystać tylko potrzebne klasy, bez konieczności pakowania całej kobyły na serwer.

Cytat(LBO @ 1.05.2009, 23:48:07 ) *
Uważam, że lepiej by to wszystko wyszło, gdyby przepisali PEARa - oparli wszystko o PHP5 i udoskonalili system dystrybucji.
PHP jest tak słabym językiem, że musieliby go napisać od zera, by był zjadliwy. Na tym tle ZF wypada bardzo dobrze, ponieważ jest tym, czym powinien być PHP od samego początku - zbiorem komponentów.

Cytat(LBO @ 1.05.2009, 23:48:07 ) *
A tak, trzeba pogratulować ludziom od reklamy z Zenda za najlepszy przekręt jaki widział światek PHP smile.gif Doskonała pozycja startowa (w końcu Zend), kupa szmalu i dodatkowe "Framework" przy nazwie zrobiły swoje.
(...)
Mam wrażenie jakby przy starcie ZF był robiony dla retardów i nigdy się go nie pozbędę. W związku z tym mam nową i lepszą nazwę: Zend Marketing.
Choćbyś zrobił najwspanialszy system, to bez reklamy go nie sprzedasz. Masz swoje zdanie na temat ZF i go nie zmienisz, więc nie będę się spierał - nie ma sensu.


Cytat(LBO @ 1.05.2009, 23:48:07 ) *
Ooo, albo te wkurzające argumenty wymyślaczy-koła-na-nowo-którzy-przed-ZF-w-każdym-projekcie-zawsze-budowali-aplikacje-from-scratch: "to dobrze że ZF nie ma ustalonej struktury katalogów, bo mogę sobie wszystko sam zrobić" (tiaaa, a potem tydzień siedzę przy code inspection i się głowię w jaki sposób można aż taki burdel stworzyć). To pytam się Ich teraz co będą mówić kiedy Zend zbuduje im tą strukturę (nie oszukujmy się ofkorz, bo nie wierzę, że będzie ona kompletna.......... kłóciłoby się to z założeniami frameworka, pfff)? Co będą wtedy mówić?
Brak z góry ustalonej struktury jest bardzo wygodne. Napisałem kilka aplikacji i każda z nich była zupełnie inaczej zbudowana. A jak się ktoś inny może połapać? Napisałem porządną dokumentację (bez angielskich wrzutek, jak bym pół roku na zmywaku siedział), która dokładnie opisuje strukturę aplikacji oraz wszystkie zastosowane sztuczki.
W nowej wersji ZF jest proponowana struktura katalogów. Zostało to wprowadzone, by usatysfakcjonować takie marudy jak Ty.


edit
Jeszcze jedno sfWidgetFormSchemaFormatterList - gdzie mogę znaleźć plik z taką klasą? Nie znam symfony, więc za cholerę tego nie znajdę...
mike
Cytat(batman @ 2.05.2009, 21:34:20 ) *
Jeszcze jedno sfWidgetFormSchemaFormatterList - gdzie mogę znaleźć plik z taką klasą? Nie znam symfony, więc za cholerę tego nie znajdę...
Ctrl + Lewy klawisz myszy tongue.gif

Zaszywanie lokalizacji klasy w jej nazwie (a'la ZF) to najbardziej chora rzecz jaką widziałem. Nic tego nie usprawiedliwia.
batman
Cytat(mike @ 2.05.2009, 21:42:56 ) *
Zaszywanie lokalizacji klasy w jej nazwie (a'la ZF) to najbardziej chora rzecz jaką widziałem. Nic tego nie usprawiedliwia.
To ciekawe co sądzisz o PEAR?
mike
Cytat(batman @ 2.05.2009, 21:44:51 ) *
To ciekawe co sądzisz o PEAR?
To samo. Nazwa klasy to nazwa klasy a nie miejsce do ukrycia lokalizacji pliku.
batman
A dla mnie jest to najwygodniejsze podejście nazewnictwa klas. Nie dość, że są one rozłożone w logiczny sposób, to jeszcze ich nazwy jasno wskazują na lokalizację. Ale nie da się zadowolić wszystkich - jedni lubią fiołki, a inni jak im nogi śmierdzą smile.gif
mike
Cytat(batman @ 2.05.2009, 21:50:16 ) *
Nie dość, że są one rozłożone w logiczny sposób, to jeszcze ich nazwy jasno wskazują na lokalizację.
Ależ to jak są ułożone klasy ma się nijak do ich nazw. To łamanie sprawdzonych konwencji i standardów kodowania. Zend wymyśla jakieś głupoty i pogarsza i tak tragiczne trendy w PHP.
Pakowanie ścieżki do klasy to głupota. Nic nie wnosi i tylko utrudnia.
1. A jak zechcę klasę (lub zbiór) klas przenieść w inne miejsce? Czeka mnie mnóstwo frefactoringu ze zmianą nazewnictwa włącznie. Aaa, no chyba że to jest ta wygoda?
2. Chcę użyć klasy żądania. Normalny człowiek pomyślałby że to klasa Request. Ale nie, trzeba znać cały framework i jego strukturę, żeby wpaść na nazwę Zend_Controller_Request;
3. Klikam Ctrl+Spacja u mam kilometry klas Zend_* i muszę znać strukturę frameworka, żeby coś znaleźć. Ach, znów ta wygoda tongue.gif
batman
Cytat
1. A jak zechcę klasę (lub zbiór) klas przenieść w inne miejsce? Czeka mnie mnóstwo frefactoringu ze zmianą nazewnictwa włącznie. Aaa, no chyba że to jest ta wygoda?
Ctrl + F - zastąp i po kilku chwilach masz wszystkie nazwy pozamieniane.

Cytat
2. Chcę użyć klasy żądania. Normalny człowiek pomyślałby że to klasa Request. Ale nie, trzeba znać cały framework i jego strukturę, żeby wpaść na nazwę Zend_Controller_Request;
3. Klikam Ctrl+Spacja u mam kilometry klas Zend_* i muszę znać strukturę frameworka, żeby coś znaleźć. Ach, znów ta wygoda tongue.gif
Bez przesady. Jeśli chcesz czegoś używać, to trzeba to choć trochę znać. Jeśli inne frameworki miałyby tak dobrą dokumentację, to nie musiałyby trzymać wszystkich klas w jednym worze.
phpion
Cytat(mike @ 2.05.2009, 21:59:07 ) *
3. Klikam Ctrl+Spacja u mam kilometry klas Zend_* i muszę znać strukturę frameworka, żeby coś znaleźć. Ach, znów ta wygoda tongue.gif

Nie żebym się czepiał ale ta sama sytuacja będzie po wpisaniu przedrostka sf tongue.gif
mike
Cytat(batman @ 2.05.2009, 22:16:23 ) *
Ctrl + F - zastąp i po kilku chwilach masz wszystkie nazwy pozamieniane.
No proszę. Mówimy o programowaniu czy walce z narzędziem. Jeśli framework zmusza mnie do takiego czegoś to jest gówno a nie narzędzie do pracy tongue.gif
Cytat(batman @ 2.05.2009, 22:16:23 ) *
Bez przesady. Jeśli chcesz czegoś używać, to trzeba to choć trochę znać.
Cytat(batman @ 2.05.2009, 21:34:20 ) *
edit
Jeszcze jedno sfWidgetFormSchemaFormatterList - gdzie mogę znaleźć plik z taką klasą? Nie znam symfony, więc za cholerę tego nie znajdę...
Jak Kali to dobrze a jak Kalemu to źle? tongue.gif
Cytat(batman @ 2.05.2009, 22:16:23 ) *
Jeśli inne frameworki miałyby tak dobrą dokumentację, to nie musiałyby trzymać wszystkich klas w jednym worze.
Tak wiem. Jeszcze ZF ma kupę pracy by dogonić symfony? tongue.gif

Cytat(phpion @ 2.05.2009, 22:19:26 ) *
Nie żebym się czepiał ale ta sama sytuacja będzie po wpisaniu przedrostka sf tongue.gif
Najlepsze standardy kodowania, mówią jasno. Nazwa klasy powinna być rzeczownikiem opisującym konkretnie i najzwięźlej jak się da klasę.
Dodanie przedrostka sf a potem zastosowanie powyższej zasady nie jest jeszcze takie złe jak zapakowanie do nazwy klasy informacji o jaj lokalizacji w projekcie.
Crozin
Dodanie przedrosta sf jest podyktowane tylko tym, że PHP nie obsługuje przestrzeni nazw - podobnie jest z Zend_ chociaż IMO sf jest OK, a Zend_ to już trochę długie.
mike
Cytat(Crozin @ 2.05.2009, 22:36:26 ) *
Dodanie przedrosta sf jest podyktowane tylko tym, że PHP nie obsługuje przestrzeni nazw - podobnie jest z Zend_ chociaż IMO sf jest OK, a Zend_ to już trochę długie.
Przestrzenie nazw już od wersji 5.3 będą w PHP.
batman
Cytat(mike @ 2.05.2009, 22:26:20 ) *
No proszę. Mówimy o programowaniu czy walce z narzędziem. Jeśli framework zmusza mnie do takiego czegoś to jest gówno a nie narzędzie do pracy tongue.gif
Jak Kali to dobrze a jak Kalemu to źle? tongue.gif


Cytat
Ctrl + Lewy klawisz myszy tongue.gif
mike
Widzę, że zamiast porównywać wolisz przerzucać się tępymi argumentami.
Każde IDE posiada możliwość podejrzenia klasy i nie jest to walka z narzędziem. Całkowicie czym innym jest masowe zmienianie nazw klas i spory refactoring. Tylko dlatego że przeniosłem klasę folder wyżej? Proszę nie porównuj tego, bo jestem gotów pomyśleć, że nie rozumiesz tego co piszę i przestajesz analizować obiektywnie argumenty.
batman
A ja widzę, że trafiłem ta twardogłowego fanatyka Symfony, który jest tak samo niereformowalny jak fanatyk Linuxa, czy Opery.
Chcesz argumentów takich jakich Ty używasz? Proszę bardzo.

Symfony jest beznadziejnym frameworkiem, ponieważ nie podoba mi się że klasa sfFilesystem znajduje się w pliku sfFilesystem.class.php w katalogu task. Gdzie tu logika?
Poza tym po co dawać w nazwie class? A co jeśli mam dwie klasy? Mam nazwać classes?

Jak widzisz jest to marudzenie znudzonego bachora, który nie wie jakiego lizaka chciałby dostać. Tobie się nie podoba podawanie ścieżki w nazwie, mnie się nie podoba dodawanie class. Wiem, wiem. Zaraz napiszesz, że tak zaleca jakiś guru od programowania lub tak się robi w Javie. No cóż - guru od programowania jest wielu. Tak samo Java nie jest wyrocznią (mimo, że Oracle kupiło Sun-a winksmiley.jpg ).
Przytocz jakieś konkretne argumenty za wyższością Symfony, ponieważ na chwilę obecną nie widzę, by do pięt dorastała ZF. A dlaczego? Poczytaj sobie dokumentację o:
- Zend_Gdata
- Zend_Service_ (wybierz dowolny)
- Zend_Dojo
- ZendX_Jquery
To są tylko niektóre rzeczy, których na szybkiego nie znalazłem w Symfony.
Do tego dochodzi jeszcze znaczne lepsze wsparcie dla formularzy, w tym walidacja i filtrowanie danych, wyszukiwanie Lucene, tworzenie pdf-ów, czy obsługa poczty. Jest to wszystko w podstawowej wersji Symfony, czy trzeba dodawać jakieś pluginy/dodatki/rozszerzenia tworzone przez "społeczność"?
LBO
Cytat(batman @ 2.05.2009, 23:32:35 ) *
A ja widzę, że trafiłem ta twardogłowego fanatyka Symfony, który jest tak samo niereformowalny jak fanatyk Linuxa, czy Opery.
Chcesz argumentów takich jakich Ty używasz? Proszę bardzo.


Trudno nie być fanatykiem, gdy SF wyprzedza ZF o lata świetlne.

Cytat(batman @ 2.05.2009, 23:32:35 ) *
Symfony jest beznadziejnym frameworkiem, ponieważ nie podoba mi się że klasa sfFilesystem znajduje się w pliku sfFilesystem.class.php w katalogu task. Gdzie tu logika?


Nie zapominaj, że warsztatem pracy nie jest sam framework, ale również i IDE. Wolę wpisać "sfFil" i załącza mi się autocompletion, niż "Zend_System_File_Text_", by dopiero wyskoczyło mi Zend_System_File_Text_Windows smile.gif

Cytat(batman @ 2.05.2009, 23:32:35 ) *
Poza tym po co dawać w nazwie class? A co jeśli mam dwie klasy? Mam nazwać classes?


1. To jest dobry nawyk. Dobry framework z jeszcze lepszym systemem autoloadingu pomoże skompilować te dwie klasy to jednego pliku w systemie produkcyjnym.
2. A to w ZF jest inaczej, że narzekasz?

Cytat(batman @ 2.05.2009, 23:32:35 ) *
Jak widzisz jest to marudzenie znudzonego bachora, który nie wie jakiego lizaka chciałby dostać. Tobie się nie podoba podawanie ścieżki w nazwie, mnie się nie podoba dodawanie class. Wiem, wiem. Zaraz napiszesz, że tak zaleca jakiś guru od programowania lub tak się robi w Javie. No cóż - guru od programowania jest wielu. Tak samo Java nie jest wyrocznią (mimo, że Oracle kupiło Sun-a winksmiley.jpg ).
Przytocz jakieś konkretne argumenty za wyższością Symfony, ponieważ na chwilę obecną nie widzę, by do pięt dorastała ZF. A dlaczego? Poczytaj sobie dokumentację o:
- Zend_Gdata
- Zend_Service_ (wybierz dowolny)
- Zend_Dojo
- ZendX_Jquery


1. Sądzę, że nie pisalibyśmy z mikiem co Nas boli w ZF, gdybyśmy go nie znali. Sęk w tym, że używamy ZF zgodnie z jego przeznaczeniem... jako zbiór lepszych i gorszych komponentów.
Osobiście cenię sobie niektóre funkcjonalności, ale tylko niektóre i często używam Ich w projektach.
2. Wyrzuciłbym Zend_Dojo smile.gif

Cytat(batman @ 2.05.2009, 23:32:35 ) *
To są tylko niektóre rzeczy, których na szybkiego nie znalazłem w Symfony.


I wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują na to, że nie powinieneś. Bo po co? Skoro masz:
Cytat
- Zend_Gdata
- Zend_Service_ (wybierz dowolny)


Cytat(batman @ 2.05.2009, 23:32:35 ) *
Do tego dochodzi jeszcze znaczne lepsze wsparcie dla formularzy...


Spekulowałbym smile.gif

Cytat(batman @ 2.05.2009, 23:32:35 ) *
...w tym walidacja i filtrowanie danych, wyszukiwanie Lucene, tworzenie pdf-ów, czy obsługa poczty. Jest to wszystko w podstawowej wersji Symfony, czy trzeba dodawać jakieś pluginy/dodatki/rozszerzenia tworzone przez "społeczność"?


A masz w ZF pluginy, dodatki i rozszerzenia wraz z systemem dystrybucji?

Bo ja wolę, in no time, dodać plugin/dodatek/rozszerzenie i mam już wsparcie dla Zenda i dla tych kilku komponentów, które są warte uwagi.

Cytat
Jak coś jest do wszystkiego to dupy
batman
Cytat
Trudno nie być fanatykiem, gdy SF wyprzedza ZF o lata świetlne.
Bez komentarza.

Cytat
Nie zapominaj, że warsztatem pracy nie jest sam framework, ale również i IDE. Wolę wpisać "sfFil" i załącza mi się autocompletion, niż "Zend_System_File_Text_", by dopiero wyskoczyło mi Zend_System_File_Text_Windows smile.gif
A mi się podoba nazewnictwo ZF. De gustibus est non disputandum...

Cytat
Jak coś jest do wszystkiego to dupy
A jak coś jest do niczego, to jest do... niczego.
Po to ZF został stworzony jako zbiór komponentów, by programista nie musiał wymyślać koła na nowo. Dzięki temu masz możliwość skupienia się na logice aplikacji, a nie kombinowaniu jak połączyć się z serwerem X, by wyciągnąć jakieś dane.


Cytat
Jak coś jest do wszystkiego to dupy
Rozumiem, że to powiedzenie ma zastosowanie do Javy, .NET i innych technologii? Czy tylko do ZF?
mike
Cytat(batman @ 3.05.2009, 12:14:05 ) *
Po to ZF został stworzony jako zbiór komponentów, by programista nie musiał wymyślać koła na nowo. Dzięki temu masz możliwość skupienia się na logice aplikacji, a nie kombinowaniu jak połączyć się z serwerem X, by wyciągnąć jakieś dane.
Nie cuduj, każdy framework po to powstał i każdy spełnia swoje zadanie mniej lub bardziej.
Czy programiści Zend'a traktują ustalanie struktury folderów jako implementacji logiki? tongue.gif


OK, starczy. Nie ma co bić piany. Piszcie w czym chcecie i tak Java rządzi a PHP idzie na dno, bo niestety polityka Zend'a (nie mam tu na myśli frmaeworka) w niczym nie pomaga.
batman
Cytat(mike @ 3.05.2009, 12:19:50 ) *
OK, starczy. Nie ma co bić piany. Piszcie w czym chcecie i tak Java rządzi a PHP idzie na dno, bo niestety polityka Zend'a (nie mam tu na myśli frmaeworka) w niczym nie pomaga.
Zgadzam się zarówno do piany, jak i do Zenda.
Każdy z frameworków ma swoje wady i zalety. Niezdecydowani i tak będę pytać, co jest lepsze, a użytkownicy i tak nie dadzą się przekonać.
tomek_
A jak się ma Prado do innych frameworków? W tym temacie narazie niewiele o nim pisze.


Zacząłem właśnie nową pracę i jestem namawiany na korzystanie z tego frameworka (bo ponoć fajny, szybki itp) ale nie chciałbym wchodzić w coś z czym potem będę miał sporo problemów zwłaszcza, że jeszcze mogę zmienić na inny (wprawdzie część projektów jest już napisana w prado ale na szczęście jest to niewielki % całości więc zmiana na tym etapie nie będzie stanowiła problemu winksmiley.jpg ) .

Czy ktoś wie jakie są jego zalety i wady w porównaniu do Sf i Zenda, i czy warto w ogóle poznać ten framework?

z góry dzięki za odpowiedź smile.gif
argaven
To mój pierwszy post, wobec tego: "Witam wszystkich".

Chciałbym się zapytać, czy ktoś miał styczność z frameworkiem Yii (http://www.yiiframework.com/) i co o nim sądzicie?
marcio
WItam tak czytam ten watek i nawet fajnie czytalo sie posty z 3-4 stron wtecz fany Hyde Park tongue.gif.

NOm ale wracajac do watku to chcialem zapytac o jedna rzecz tez chcialbym nauczyc sie jakiegos FW nie potrzebuje jednak czegos rozbudowanego jestem przecietnym uzytkownikiem i glownie chodzi mi klasy ktore zawsze sie uzywasz jak Logowanie,Formularze,Driver'y dla baz latwe robienie controllerow dla dodatkowych modulow etc.. nie potrzebuje 100 komponentow tysiac katalogow i nie wiedziec od czego zaczac.

Wiec tak wchodzilem sobie na strony projektow, ZF,Symfony,CI,Kohana,CakePHP,Solar i Agavi i powiem tak ZF i Symfony sa za skomplikowane jak dla mnie maja za duzo klas z czego bym moze uzyl 30% to raz dwa duzo waza trzeba uzyc PEAR'a i jak sie nie myle kilka innych bajerow.

Wiec przyciagnelo na mnie uwage najpierw CI jednak to jest php4 i potem zaraz Kohana czytam dokumentacje przyklady etc i wydaje mi sie super to co potrzebuje malo klas fajnie wyglada dokumentacja nie wydaje sie taka zla jedyne co mnie w niej denerwuje to ze nie opisuja dobrze arg. funkcji i pol klas no ale coz, i fajny jest nawet SOLAR.

NOm i chcialem zapytac czy kohana jest dobrym narzedziem jesli chodzi o wlasne projekty lub cos malego na zamowienie?

Widze ze ma tez obrone przed XSS i CSRF ponadto obsluguje 4 bazy danych i PDO ma tez kryteria jesli chodzi o zapytania wiec jest super.

Jednak o kilka rzeczy musze sie zapytac jak to jest z walidacja formularzy(samo ich stworzenie nie wydaje sie trudne) jednak walidacja troszeczke tak.
Czy jest jakas klasa do logowania jak np w SOLAR mamy: http://solarphp.com/class/Solar_Auth_Adapter i inne klasy wspomagajace.
Debugowanie kodu przy wersjach testowych wystarcza tzn jest dobre?
Jak jest z instalacja tez taka porypana jak Symfony czy Zf lub moze jest latwiejsza i szybsza?

Wiem ze jest malo osob co kodzi W KOhana ale nie widze potrzeby kuc Symfony czy ZF.

REszty pytan po 12 stronach postow nie pamietam tongue.gif.
em1X
Cytat(argaven @ 11.05.2009, 18:26:16 ) *
To mój pierwszy post, wobec tego: "Witam wszystkich".

Chciałbym się zapytać, czy ktoś miał styczność z frameworkiem Yii (http://www.yiiframework.com/) i co o nim sądzicie?


ja piszę w nim wszystkie aplikacje i mogę śmiało polecić:)
Quider
Ja, jak to nazwałeś, kodze w Kohanie. Dla mnie jest bardzo dobra. Oparłem o nią swój własny framework, niemniej jednak nie sprzedaje go ponieważ projekty robie właśnie na niej. Dlatego, że nie ma dziur. Tzn zawsze znajdziesz coś co nie będzie ci pasować ale możesz to zmienic zawsze za pomocą najbardziej zaawansowanego środowiska programistycznego - notatnika.
LBO
To ja może zwrócę uwagę na Agavi, które IMHO posiada jeden z najlepszych systemów walidacji.
Jest zorientowany na przychodzące dane (cookies, headers, POST, GET), a walidacje definiuje się w osobnych plikach xml (of korz można też programistycznie w PHP). Zaletą jest, że walidacja nie jest powiązana z modelami, czy formularzami - tworzy się ją jednorazowo, czy to dla HTML, czy dla Web Service BTW tworzenie WS w Agavi jest praktycznie bezbolesne.
Można się zastanawiać jak w takim razie Agavi radzi sobie z wypluwaniem błędów do formularzy HTML? Odpowiada za to Form Population Filter - na podstawie błędów walidacji z XML (np. zdefiniowało się walidacje user[email]) rozpoznaje powiązane pola w formularzu (który jest wyświetlany ponownie w razie błędów) i wstrzykuje do niego HTML z tekstami błędów, jak i wypełnia pola danymi, które były do nich wpisane wcześniej.
phpion
Cytat(marcio @ 18.05.2009, 00:48:29 ) *
NOm i chcialem zapytac czy kohana jest dobrym narzedziem jesli chodzi o wlasne projekty lub cos malego na zamowienie?

Ja na Kohanie napisałem dość rozbudowany (jeśli chodzi o funkcje) sklep internetowy. W ani jednym momencie nie pomyślałem sobie "!@#$% mogłem pisać na Symfony".

Cytat(marcio @ 18.05.2009, 00:48:29 ) *
Jednak o kilka rzeczy musze sie zapytac jak to jest z walidacja formularzy(samo ich stworzenie nie wydaje sie trudne) jednak walidacja troszeczke tak.

Wydaje Ci się. Waidacja formularzy (czy ogólniej: danych) nie jest trudna. Co więcej: pisanie własnych walidatorów jest banalnie proste...

Cytat(marcio @ 18.05.2009, 00:48:29 ) *
Czy jest jakas klasa do logowania jak np w SOLAR mamy: http://solarphp.com/class/Solar_Auth_Adapter i inne klasy wspomagajace.

Auth Module
Simple_Auth

Cytat(marcio @ 18.05.2009, 00:48:29 ) *
Debugowanie kodu przy wersjach testowych wystarcza tzn jest dobre?

Moim zdaniem jest bardzo dobre. Otrzymujesz informacje o wszystkich błędach. Ponadto niezastąpiony jest Profiler; pokazuje zapytania kierowane do bazy danych, zawartość tablic $_GET, $_POST itd oraz kilka innych przydatnych informacji. Dodając do tego zapis informacji do logów oraz Benchmark otrzymujesz wszystkie potrzebne informacje.

Cytat(marcio @ 18.05.2009, 00:48:29 ) *
Jak jest z instalacja tez taka porypana jak Symfony czy Zf lub moze jest latwiejsza i szybsza?

To zależy od Twojego łącza internetowego smile.gif kopiujesz pliki i od razu powinno działać (+ konfig bazy danych).

Cytat(marcio @ 18.05.2009, 00:48:29 ) *
Wiem ze jest malo osob co kodzi W KOhana ale nie widze potrzeby kuc Symfony czy ZF.

No i słusznie. Wybierz narzędzie, które najlepiej będzie pasowało do Twoich potrzeb, a nie takie, z którego korzystają inni.
marcio
Cytat
Wydaje Ci się. Waidacja formularzy (czy ogólniej: danych) nie jest trudna. Co więcej: pisanie własnych walidatorów jest banalnie proste...

No to good tongue.gif

Cytat

Super tongue.gif.

Cytat
Moim zdaniem jest bardzo dobre. Otrzymujesz informacje o wszystkich błędach. Ponadto niezastąpiony jest Profiler; pokazuje zapytania kierowane do bazy danych, zawartość tablic $_GET, $_POST itd oraz kilka innych przydatnych informacji. Dodając do tego zapis informacji do logów oraz Benchmark otrzymujesz wszystkie potrzebne informacje.

Czyli lepsze niz error_reporting(E_ALL); biggrin.gif??

CHyba wezme sie za symfony.

Ogladalem tez Agavi ale jakos takie troche dziwne to jest podchodzi mi to pod cakePHP tongue.gif i mi sie nie podoba.

A co powiecie o SOLAR??
LBO
Cytat(marcio @ 18.05.2009, 11:34:15 ) *
Ogladalem tez Agavi ale jakos takie troche dziwne to jest podchodzi mi to pod cakePHP tongue.gif i mi sie nie podoba.


gdzie?questionmark.gif smile.gif
marcio
No chodzby tutaj: http://www.agavi.org/apidocs/
LBO
Cytat(marcio @ 18.05.2009, 11:50:22 ) *


Czyli uważasz, że układ klas w dokumentacji phpDoc (która notabene, może być zupełnie inna od fizycznego układu biggrin.gif) mówi o tym jak framework sprawia się w użytkowaniu? Bo ja tam tylko widzę przemyślaną modularność.

Cytat(marcio @ 18.05.2009, 11:34:15 ) *
CHyba wezme sie za symfony.


Struktura ogólna Agavi jest praktycznie identyczna jak ta w Symfony smile.gif
marcio
Cytat
CHyba wezme sie za symfony.

Rotfl pomylilo mi sie chcialem powiedziec ze wezme sie za KOHANA.



Cytat
Czyli uważasz, że układ klas w dokumentacji phpDoc (która notabene, może być zupełnie inna od fizycznego układu biggrin.gif ) mówi o tym jak framework sprawia się w użytkowaniu? Bo ja tam tylko widzę przemyślaną modularność.

Poprostu uwazam ze dokumentacja CakePHP jak i Agavi sa podobne i ich funkcje tez i nie zabardzo mi podchodza.
LBO
Cytat(marcio @ 18.05.2009, 12:14:39 ) *
Poprostu uwazam ze dokumentacja CakePHP jak i Agavi sa podobne i ich funkcje tez i nie zabardzo mi podchodza.


A widzisz, Ja uważam, że nim się zacznie wydawać osądy powinno się zapoznać z podmiotem co najmniej wnikliwie, a nie po łebkach, pobieżnie.

Przyporównywać do siebie frameworki, które działają zupełnie inaczej - nie wspominając , że Cake to bubel - to troszkę nie na miejscu dla developera.
marcio
Cytat
to troszkę nie na miejscu dla developera

Hehe no comment ze mnie to lamer tongue.gif kodze by cos pokodzic bo to moje hobby.

Ogolnie porownalem FUnkcje,Dokumentacje opinie user'ow i wole KOHANA jakos bardziej mi pasuje.

P.S chcialem zapytac ludzi kodzacych w KOHANA potrzebowalbym jakis prosty system szablonow jedyny jaki widze to: http://docs.kohanaphp.com/addons/template czy to wystarczy by tworzyc widoki??

P.S2 http://kohanaphp.com/download czemu nie moge sciaganc Modulu Template chyba ze jest on defaultowo.
phpion
Cytat(marcio @ 18.05.2009, 13:16:58 ) *
P.S chcialem zapytac ludzi kodzacych w KOHANA potrzebowalbym jakis prosty system szablonow jedyny jaki widze to: http://docs.kohanaphp.com/addons/template czy to wystarczy by tworzyc widoki??

Template_Controller w zupełności Ci wystarczy (w połączeniu z obiektami View).

Cytat(marcio @ 18.05.2009, 13:16:58 ) *
P.S2 http://kohanaphp.com/download czemu nie moge sciaganc Modulu Template chyba ze jest on defaultowo.

Jest on standardowo dołączany do ściaganej paczki smile.gif
rugby
Nie rozumiem, czemu niektórzy z Was skreślają CodeIgniter. Przecież to rewelacyjny framework! Jest bardzo elastyczny, prosty w nauce, przejrzysty w użyciu (podstawowa aplikacja MVC wymaga znacznie mniej linijek kodu niż ZF), ma bardzo dobrą dokumentację i mnóstwo dodatkowych klas, tworzy warstwę abstrakcji dla bazy danych, jest niesamowicie szybki, a do tego zajmuje bardzo mało miejsca.
Obsługa zarówno PHP4 jak i PHP5 przez Code Igniter to przecież zaleta - wciąż jeszcze zdarza się hosting z PHP4, a poza tym nikt nie broni Wam korzystać z instrukcji PHP5 w swoich projektach.
Natomiast Kohana ma wciąż słabą dokumentację i małą popularność czyli mniejsze szanse na rozwiązanie ewentualnych problemów.
bełdzio
to, że działa na serwerach z PHP5 to nie znaczy, że go wspiera, a co do pomocy z Kohana to patrząc po ich forum nie jest tak źle jakby się mogło wydawać :-)
tomahawk
A jak to z tymi frameworkami jest?

Jeszcze nie rzucam się na symfony ale widzę żę tam się coś w linii poleceń robi. A więc aby postawić np, Symfony trzeba mieć dostęp do linii poleceń? To by całkowicie wykluczało większość shared hostings...

Które frameworki wymagają linii poleceń?
LBO
Na ogół na serwerze produkcyjnym nie potrzebujesz linii poleceń. Ona się przydaje głównie w czasie tworzenia aplikacji.
nieraczek
W Symfony chyba wszystko mozesz zrobić bez użycia konsoli, jednakże konsola znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Np. w Symfony trzeba często czyscić cache stosując komendę "php symfony cc", to samo mozna zrobić usuwajac wszystko z katalogu "cache".
Pr0100
Cytat(nieraczek @ 23.05.2009, 15:36:00 ) *
W Symfony chyba wszystko mozesz zrobić bez użycia konsoli, jednakże konsola znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Np. w Symfony trzeba często czyscić cache stosując komendę "php symfony cc", to samo mozna zrobić usuwajac wszystko z katalogu "cache".
teoretycznie masz racje ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić pracy w Symfony bez propel:build-all smile.gif 
tomahawk
Z tego co wyczytałem to cały czas jest gadane o samych znanych i dość rozbudowanych frameworkach...


A czy znacie coś takie fajnego prostego? Interesuje mnie właściwie sam szkielet MVC czyli główny kontroler który odpowiednio będzie parsował adres oraz kontroler akcji.....

Coś takiego jak w Kohanie najlepiej tylko bez całej reszty bo mi raczej niepotrzebna...
Crozin
Ty nie szukasz frameworka w takim razie... Ty szukasz routera.
marcio
Cytat
Coś takiego jak w Kohanie najlepiej tylko bez całej reszty bo mi raczej niepotrzebna...

Nikt ci nie broni zainstalowac sobie samej KOHANY i korzystac z przyjemnego Router'a i samego MVC struktura katalogow jest prosta i przejrzysta fajnie sie tam pracuje sam nic wiecej nie uzywam nom moze oprocz klas dla mysql,auth i formy tongue.gif.
kukson
Witam co powiecie na porównanie FW na stronie http://talks.php.net/show/drupal08/29. Znajdują sie tam kody prostej strony wyswietlajacej text "helo word". Jest tam miedzy innymi sf zf ci itp. przy kazdej stronie mamy podane dwie wartosci: response time i transaction rate.
Response time - sredni czas odpowiedzi serwera na zadanie
Transaction rate - srednia ilosc zadza obsluzonych przez serwer w czasie sekundy

W tym temacie wymieniona zostala jedynie strona http://avnetlabs.com/php/php-framework-comparison-benchmarks, ktora jest porownaniem FW. Czy znajduja sie w sieci inne porownania tego typu?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.