Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: w jaki sposob zrobic select?
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
voytass
Witam,

Mam tabele:

IDuzk1 | IDuzk2

chce jednym zapytaniem wydobyc z bazy te numery IDuzk dla ktorych IDuzk1=x lub IDuzk2=x.

przyklad

dane w tabeli

1 | 2
1 | 3
1 | 4
5 | 1
6 | 1

dla IDuzk1=1 lub IDuzk2=1 chcilbym by zapytanie zwrocilo

2
3
4
5
6


czy jest to mozliwe za jednym zapytaniem? obecnie mam to zrobione na dwa zapytania ale zabralem sie za optymalizacje zapytan do bazy.
nospor
  1. SELECT IF(IDuzk1=x, IDuzk1, IDuzk2) FROM tabela WHERE IDuzk1=x OR IDuzk2=x

Bana na manual mamy? smile.gif
voytass
dzieki za odpowiedz ale pomysliles sie
if ( IDuzk1!=x
a nie
if ( IDuzk1=x
tu nie chodzi o bana tylko o to , ze na forum zawsze ktos szybciej odpowie niz sie samemu szuka. nieprawdaz?
nospor
Cytat
dzieki za odpowiedz ale pomysliles sie
if ( IDuzk1!=x
a nie
if ( IDuzk1=x
blinksmiley.gif
No przeciez jesli IDuzk1=x to ma wyswietlic IDuzk1. wiec sie nie pomylilem.

Cytat
tu nie chodzi o bana tylko o to , ze na forum zawsze ktos szybciej odpowie niz sie samemu szuka. nieprawdaz?
Widzisz, tylko ze za takie zagrywki mozesz "zarobic" na forum. Najpierw sie szuka, potem sie pyta... tak wiec pierwsze upomnienie za niechec do manuala.

bo przeciez skladania:
where IDuzk1=x or IDuzk2=x to podstawy mysql
instrukcja if do najtrudniejszych tez nie nalezy.

A jesli bedziesz mial pytanie: nie z lub a z and to tez na forum polecisz?

edit:
co do != to faktycznie sie "pomylilem" (ja bym to nazwal: niedokladna analiza problemu sprawdzająca czujnosc uzytkownika).
voytass
Cytat(nospor @ 26.07.2006, 11:52 ) *
Widzisz, tylko ze za takie zagrywki mozesz "zarobic" na forum. Najpierw sie szuka, potem sie pyta... tak wiec pierwsze upomnienie za niechec do manuala.

To nie jest zadna zgrywka, do manuala nie mam niecheci i nie wkladaj w moje usta slow, ktorych nie napisalem. napisalem, ze szybciej jest uzyskac odpowiedz na forum w czasie gdy sie rownolegle czyta manuala. Tak nalezalo zrozumiec.
Jesli Ty mozesz nazywac swoje pomylki w dowolny sposob tymbardziej nie powinno sie robic problemu z tego, ze ktos szybko chce informacji. i nawet nie wiesz czy ktos czyta manuala czy nie bo zakladasz z gory, ze go w ogole nie czyta.
Nie jestem zly na Ciebie wiec nie odbieraj tego osobiscie. Moze czas zmienic podejscie do osbob, ktore zadaja pytania na forum.

Nie rozumiem, czemu straszysz upomnieniem?
nospor
Cytat
Jesli Ty mozesz nazywac swoje pomylki w dowolny sposob tymbardziej nie powinno sie robic problemu z tego, ze ktos szybko chce informacji.
Na forum zasada jest prosta: szukasz, jak nie znajdziesz - pytasz. No wybacz, ale pytanie jakwybrac rekordy gdzie jedno pole = sie cos tam lub drugie pole rowna sie cos tam to troche niepowazne jest. chodzi mi wlasnie oto.

Cytat
Nie jestem zly na Ciebie wiec nie odbieraj tego osobiscie.
Nie odbieram smile.gif

Cytat
Moze czas zmienic podejscie do osbob, ktore zadaja pytania na forum
Jak to mowią: są pytania i pytania

Cytat
Nie rozumiem, czemu straszysz upomnieniem?
Nie strasze. Informuje cię o fakcie dokonanym. Nie jest moim zadaniem nikogo straszyc. jeszcze koszmary ludzie bedą mieli smile.gif

no ale robi nam sie OT. Wszelkie uwagi wyslucham chetnie na PW.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.