Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Wyciaganie z bazy...
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
marekk
Mam przykładowo poniższa tabele w bazie:

id | temat | opis | dzial | stan | costam...

przy czym pole dzial okresla ile tematów jest w obrebie danego tematu (id tematu glownego). Stan okresla czy temat jest glowny (0) czy podrzedny (1).
Moje pytanie jest takie - czy istnieje mozliwosc besposredniego wyciagniecia z bazy tzn. 1 zapytaniem glownych tematow (o stanie 0) posortowanych wg liczby znajdujacych sie w nim podrzednych tematow (o stanie 1)?

Wiem, ze mozna sobie to pozliczac i władowac np. do tablicy i pozniej posortowac ale jest to dośc karkołomne. Z gory dziek iza odpowiedzi.
MoD
  1. SELECT * FROM tabela WHERE stan=0 ORDER BY dzial DESC

:?:
marekk
Dzieki ale nie o to mo chodzilo, niestety zbyt proste by to bylo...

Jak pisałem chce posortowac 1 zapytaniem glowne tematy czyli ze stanem 0 ale wg liczby znajdujacych sie w nim tematow podrzednych czyli potrzebuje wyciagnac w sumie jakby wszystkie tematy, po czym zliczyc ile pasuje do poszczegolnych glownych tematow i wypisac je w kolejnosci malejacej czy rosnacej.

Dlatego pytam czy jest mozliwosc wyciagniecia takich danych 1 zapytaniem cool.gif
sf
1) co to ma wspolnego z php ?
2) a skad wiadomo jakie tematy podrzedne sa w danym glownym ? nie rozumiem nic co ty chcesz osiagnac... moze jakies przykladowe 6 lini z bazy oraz oczekiwany rezultat z komentarzem
marekk
Hmm prawde mówiac to masz racje - popieprzyłem troche pokoje tzn. nie wiedziałem, ze jest osobny do baz sql (kiedys nie było), zaraz poprosze amidna aby przeniósł rolleyes.gif

Ale wracając do tematu to moze przedstawie szerzej baze - mam tabele:

id | temat | id_tematu_glownego | stan_tematu

i rekordy np.

1 | tralalalala | 1 | 0
2 | sialalala | 1 | 1
3 | costam... | 1 | 2
4 | costa... | 1 | 2
5 | inny temat | 5 | 0
6 | costam | 5 | 5
7 | traklala | 5 | 6
itd....

Jak mozna zauważyc jest to jakby schemat drabinkowy tzn. sa tematy glowne, do nich tematy podrzedne, do nich moga byc nastepne itd. ale mniejsza z tym, interesuje mnie wyciagniecie głównych tematow czyli tych ze stanem_tematu 0 ale posortowanych wg ilosci tematow (a raczej podtematow) w nim zawartych. Jak pisałem mozna sie z tym bawić ładując po wyciagnieciu wszystko do tablicy, pozniej ja sortujac itd.

Chciałbym sie odwiedziec czy nie mozna przypadkiem dokonac tego jednym zapytaniem mysqla, tymbardziej, ze znane jest w rekordach id_tematu_glownego??
scanner
php Początkujący -> MySQL
marekk
Ok. dzieki za przeniesienie i mam nadzieje, ze teraz moze ktos mi podpowie co i jak winksmiley.jpg
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.