Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Własny serwer DNS, nie rozumiem -> domena na własnych DNS-ach - jak zarejestrować?
ksenonlogin
post 17.11.2012, 17:07:58
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 123
Pomógł: 3
Dołączył: 29.10.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam

Temat raczej rzadko poruszany, a jeżeli już to od złej strony...
Mam domenę witryneo.pl zarejestrowaną u operatora domeny.pl więc jest obecnie wydelegowana na ich adresy DNS. Chciałem założyć własne serwer DNS o nazwach ns1.witryneo.pl oraz ns2.witryneo.pl jednak by założyć te adresy opierając się o swoją domenę witryneo.pl to muszę ją wydelegować na te adresy, ponieważ nie chcę jej delegować na inne DNS. Jednym słowem muszę przekierować (chyba) domenę witryneo.pl na mój serwer VPS, ale logicznie myśląc nie mogę zrobić tego od dostawcy dpmeny.pl bo po wpisaniu w whois mojej domeny pokażą się DNS-y domeny.pl.

To co ja chcę osiągnąć dobrze widać po wpisaniu w whois adresu firmy cal.pl (bądź innej hostingowej).

Prosiłbym o wskazówki, strony czy opisy jak to zrobić od momentu rejestracji domeny (tego nie mogę nigdzie znaleźć), ponieważ wszędzie są wskazówki o konfiguracji serwera (po prostu nie mogę tego załapać na zdrowy rozum, bo według mnie nie powinienem się rejestrować u domeny.pl tylko u polskiego rejestratora dns.pl).


A jeszcze jedno, proszę nie zadawać pytań typu: poco mi to, czy nie mogę skorzystać z darmowych DNS-ów itp. - gdybym chciał to dawno bym to zrobił, a zależy mi właśnie na tym rozwiązaniu z którego korzystając np. firmy hostingowe.
Taka konfigurację za darmo daje firma webhostingtalk.pl w przypadku zakupu serwera VPS badź DEDYKA, jednak co Bardzo mnie irytuje to Panel Direct Admin oraz ograniczenia nakładane na miesięczny transfer.


Z góry dzięki za wszelkie wskazówki oraz sposoby wyjaśnienia ponieważ jest to zadki temat, a nie występujący nawet w książkach...

Ten post edytował ksenonlogin 17.11.2012, 17:42:45
Go to the top of the page
+Quote Post
Mlodycompany
post 18.11.2012, 10:34:11
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 910
Pomógł: 44
Dołączył: 20.02.2008
Skąd: Łódź

Ostrzeżenie: (20%)
X----


Powitać. Sam męczyłem się kiedyś z tym problemem i nigdzie nie mogłem znaleźć rozwiązania które jest proste i następujące. U operatora domeny musisz stworzyć dwie subdomeny - ns1 i ns2 i przekierować je na adres IP Twojego serwera. Następnie trzeba odpowiednio skonfigurować strefę dns i przypisać do domeny wcześniej utworzone nameservery.
Go to the top of the page
+Quote Post
ksenonlogin
post 18.11.2012, 11:37:32
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 123
Pomógł: 3
Dołączył: 29.10.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam

Zrobiłem tak:

Zacząłem robotę od tyłu, by skierować domenę na siebie sama (na własne DNS-y), a dokładniej, na serwerze VPS (ip: xx.xxx.xxx.xx) utworzyłem domenę witryneo.pl, jednak że to jest mało wystarczające to dodałem w ustawieniach DNS dwa rekordy ns1.witryneo.pl A ip: xx.xxx.xxx.xx oraz ns2.witryneo.pl A ip: xx.xxx.xxx.xx (ip dałem takie same, wiem że powinny być inne, ale całość wykonywałem dla testów). Po tych czynnościach zalogowałem się do operatora domeny.pl i ustawiłem domenę witryneo.pl na DNS-y ns1.witryneo.pl oraz ns2.witryneo.pl i ustawienia zostały zaakceptowane ponieważ zostały wykryte rekordy (oczywiście przetestowałem też możliwość z dodaniem rekordów CNAME, zamiast A i też działa).

Po tych czynnościach poszedłem dalej i inne domeny skierowałem na nowo utworzone DNS-y i po dodaniu strony na serwer wszystko ładnie działa wink.gif
Ustawień dokonywałem przy użyciu wyłącznie Panelu Parallels Plesk 10.

Jednak tutaj kombinowałem i chciałem dostać informacje jak poradzić sobie przy większej sieci, czyli co mam robić jeżeli dodam dodatkowy serwer o innym ip i będę chciał umieszczać tam oddzielne strony, to jakie mam wykonać ustawienia na moim niby serwerze DNS.

Oczywiście nie należy się tym wzorować ponieważ powinienem skonfigurować BIND na serwerze, oczywiście jet zainstalowany jednak nie przeprowadzałem żadnych modyfikacji.

Pozdrawiam
Go to the top of the page
+Quote Post
Mlodycompany
post 18.11.2012, 11:52:28
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 910
Pomógł: 44
Dołączył: 20.02.2008
Skąd: Łódź

Ostrzeżenie: (20%)
X----


Jeżeli byś chciał ustawić np subdomenę serwer2.example.com na adres IP np xxx.xxx.xxx.123 to robisz zwykły wpis IN A i tylko zmieniasz IP.

Co do konfiguracji BIND to przeprowadziłeś modyfikacje tylko nie bezpośrednio. Zajrzyj w pliki konfiguracyjne na serwerze a sam się przekonasz smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
ksenonlogin
post 18.11.2012, 13:00:16
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 123
Pomógł: 3
Dołączył: 29.10.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tak, ale jak chcę na przykład założyć dodatkowy serwer trzymający tylko strony www i Panel Plesk-a udostępnię klientowi i on doda stronę www na serwerze o ip yy.yyy.yyy.yy (oczywiście jako DNS-y wybrał ns1.witryneo.pl oraz ns2.witryneo.pl) to jak ustawić serwer DNS by wiedział że strona klienta znajduje się na innym serwerze. Bo na to wygląda iż muszę wszystko sprawdzać i za każdym razem dodawać stronę do DNS-a.

A mam jeszcze takie pytanie, pod tym adresem http://centralops.net/co/DomainDossier.aspx mogę sprawdzić dokładne informacje na temat domeny i w przypadku np. cal.pl który korzysta z rozwiązania które ja chcę osiągnąć, jednak w moim przypadku są błędy (np. nie ma adresu ip czy innych danych) - jak to osiągnąć?

Pozdrawiam
Go to the top of the page
+Quote Post
Mlodycompany
post 18.11.2012, 13:37:03
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 910
Pomógł: 44
Dołączył: 20.02.2008
Skąd: Łódź

Ostrzeżenie: (20%)
X----


Cytat(ksenonlogin @ 18.11.2012, 13:00:16 ) *
Tak, ale jak chcę na przykład założyć dodatkowy serwer trzymający tylko strony www i Panel Plesk-a udostępnię klientowi i on doda stronę www na serwerze o ip yy.yyy.yyy.yy (oczywiście jako DNS-y wybrał ns1.witryneo.pl oraz ns2.witryneo.pl) to jak ustawić serwer DNS by wiedział że strona klienta znajduje się na innym serwerze. Bo na to wygląda iż muszę wszystko sprawdzać i za każdym razem dodawać stronę do DNS-a.


Przeczytaj dokładnie mój poprzedni post. Wydaje mi się, że w ogóle nie masz pojęcia jak działa serwer dns. Proponuje jakąś dobrą lekturę zanim zaczniesz działać....
Go to the top of the page
+Quote Post
ksenonlogin
post 18.11.2012, 13:51:44
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 123
Pomógł: 3
Dołączył: 29.10.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tak, ale chodzi mi o automatyzacje czy bardziej uniwersalną konfiguracje.


Teraz podam przykład, ale dla jednego serwera DNS, bez dodatkowego (będzie szybciej):

Mam Serwer DNS o ip: 00.000.000.00 i dodatkowo dwa serwery na których stronach trzymam strony www oparte o dns umieszczony na serwerze 00.000.000.000

Oczywiście jak ustawię dla ns1.domena.pl ip(11.111.111.11) pierwszego serwera to nie mogę chyba założyć tego samego wpisu dal drugiego serwera?

Chodzi mi bym nie robił tego ręcznie, tylko jak na serwerze nr2 o ip:22.222.222.22 klient założy domenę przyklad.pl to DNS przekierował odpowiednio na ten serwer .

Czytać czytałem jednak tego właśnie nie mogłem znaleźć, wszędzie jest wyjaśnione jak konfigurować to dla jednej maszyny i to często tej na której stoi DNS.
Go to the top of the page
+Quote Post
Mlodycompany
post 18.11.2012, 14:12:56
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 910
Pomógł: 44
Dołączył: 20.02.2008
Skąd: Łódź

Ostrzeżenie: (20%)
X----


wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby tworzenie nowych stref i przypisanie im NSów Twojego serwera DNS czyli ns1.domena.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
Hekko
post 19.11.2012, 18:37:43
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 255
Pomógł: 23
Dołączył: 1.12.2003

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Potrzebujesz albo ręcznej konfiguracji BIND na wszystkich serwerach tak, aby przekazywał strefy, lub większość paneli administracyjnych (jeśli taki przewidujesz) ma cluster dns, co w wyniku daje taki sam efekt.

PS.
Cytat(ksenonlogin @ 17.11.2012, 19:07:58 ) *
Taka konfigurację za darmo daje firma webhostingtalk.pl w przypadku zakupu serwera VPS badź DEDYKA, jednak co Bardzo mnie irytuje to Panel Direct Admin oraz ograniczenia nakładane na miesięczny transfer.

webhostingtalk.pl to nie firma oferująca serwery, to tylko forum o tej tematyce. Ograniczenia transferu istnieją w większości firm a DirectAdmin jest całkiem przyjazny w obsłudze smile.gif


--------------------
Tani hosting - Hekko.pl | PHP 5.2/5.3/5.4/5.5/5.6 | MySQL 5.5 |
Hosting już od 49 zł rocznie! Domena pl do każdego pakietu!
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 27.04.2024 - 12:08