Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> phpBB rozwiazania optymalizujace szybkosc dzialania
GeoS
post 2.04.2003, 21:27:56
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 602
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: W - WA -> GRO

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Na wstepie zaznaczam, ze na podawanych w moim podpisie stronach nie znalazlem zadnej podpowiedzi.

Problem: Czy ktorys z szanownych forumowiczow zajmowal sie optymalizacja wydajnosci phpBB i ewentualnie w jaki sposob to realizowal :?:

Udalo mi sie dotrzec do rozwiazania cache'ujacego do plikow XMLowych konfiguracje phpBB i kilku cowazniejszych tabeli z bazy danych (jednak brak calosciowego wdaje mi sie we znaki). Jest to juz pewien postep, ale jak wiadomo, najwiekszy ruch jest generowany przez przegladajacych wpisy.
Nie chce odkywac od nowa Ameryki, dlatego sie pytam, czy moze ktos z was zajmowal sie tym zagadnieniem i jakie osiagnal rezultaty :?:
Jesli takiego czegos nikt jeszcze nie stworzyl, to czy ewentualnie bylyby osoby chetne do wziecia udzialu w projekcie majacym na celu przygotowanie takiego rozwiazania.

PS Za bardzo nie wiedzialem gdzie "upchanac" ten temat, czy do XHTMLa, php, MySQLa, a moze do skryptow - problem nie jest zbyt typowy i dotyka wielu warstw tej aplikacji, wiec znalazl sie tutaj (bycmoze moderatorzy stwierdza, ze nieslusznie) aaevil.gif


--------------------
Zanim zadasz pytanie, zawsze wczesniej zajrzyj do manuala ( pl.php.net/manual/pl/ ).
Szukasz skryptow - www.hotscripts.com
Go to the top of the page
+Quote Post
dragossani
post 10.04.2003, 14:05:50
Post #2





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 398
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeśli chodzi o cache'owanie wyświetlanej zawartości forum, to winę za brak stosownych mechanizmów ponosi silnik szablonów wbudowany w phpBB. Ten który jest używany, jest dziełem ludzi z phpBB i nie grzeszy nadmiarem funkcjonalności. Sprawę rozwiązała by wymiana silnika szablonów na np. Smarty. Niestety wiąże się to zarówno z przepisaniem od nowa plików *.tpl jak i kodu php generującego zmienne dla szablonów - krótko mówiąc, trzeba by przerobić wszystkie pliki phpBB. rolleyes.gif


--------------------
cease this long, long rest / wake and risk a foul weakness to live / when it all comes down / watch the smoke and bury the past again / sit and think what will come / raise your fears and cast them all away
Go to the top of the page
+Quote Post
GeoS
post 10.04.2003, 14:31:34
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 602
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: W - WA -> GRO

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Wlasnie tego sie obawialem sad.gif

No coz, nie pozostaje nic innego, jak lekko podkrecic kod phpBB biggrin.gif


--------------------
Zanim zadasz pytanie, zawsze wczesniej zajrzyj do manuala ( pl.php.net/manual/pl/ ).
Szukasz skryptow - www.hotscripts.com
Go to the top of the page
+Quote Post
dragossani
post 10.04.2003, 14:49:16
Post #4





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 398
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Sądzę, że sporo dałby też mechanizm cache'ujący umieszczony poza bibliotekami szablonów, na przykład działający na poziomie binarki php-Accelerator.


--------------------
cease this long, long rest / wake and risk a foul weakness to live / when it all comes down / watch the smoke and bury the past again / sit and think what will come / raise your fears and cast them all away
Go to the top of the page
+Quote Post
GeoS
post 10.04.2003, 16:39:27
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 602
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: W - WA -> GRO

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Niekiedy ciezko jest zmusic duzego ISP na zmiany w soft'ie, ale warto sprobowac.


--------------------
Zanim zadasz pytanie, zawsze wczesniej zajrzyj do manuala ( pl.php.net/manual/pl/ ).
Szukasz skryptow - www.hotscripts.com
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateek
post 14.04.2003, 18:22:08
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 223
Pomógł: 0
Dołączył: 13.01.2003
Skąd: 3rd ball of mud behind a big ball of burning gas

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jedyne co modyfikowalem w phpBB zeby podwyzszyc wydajnosc to gzip compression na on i hack Fast and Furious.
Go to the top of the page
+Quote Post
GeoS
post 15.04.2003, 14:41:35
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 602
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: W - WA -> GRO

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Chodzi mi bardziej o rozwiazania po stronie samych zapytan SQLowskich i generowania kodu, niz przesylania HTMLa biggrin.gif Ale kazda sugestia przydaje sie smile.gif


--------------------
Zanim zadasz pytanie, zawsze wczesniej zajrzyj do manuala ( pl.php.net/manual/pl/ ).
Szukasz skryptow - www.hotscripts.com
Go to the top of the page
+Quote Post
Azazel
post 23.04.2003, 03:19:12
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 30
Pomógł: 0
Dołączył: 22.04.2002
Skąd: DC

Ostrzeżenie: (0%)
-----


mam nadzieje ze mnie nie skopiecie, ale przyszlo mi do glowy skompilowanie zend optimizerem calosci - wykonywanie samych plikow php bedzie szybsze, a jak wiadomo przy bb2 jest duzo odwolan - zakladam oczywiscie niekomercyjne forum, na serwerku gdzie mozna sobie pozowlic na trzymanie skompilowanych skryptow bez obawy przed "zyczliwymi" aaevil.gif


to jedyne co mi przychodzi w zwiasku z bb2, bo za bardzo to optymalizowac tego cacka sie nie da (nie ma sensu)?


howgh aaevil.gif


--------------------
bo mój podpis był za długi...
Go to the top of the page
+Quote Post
GeoS
post 24.04.2003, 07:24:43
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 602
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: W - WA -> GRO

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Problem tkwi nie w niewyrabianiu sie Apache + php, tylko MySQLa.

Calosc stoi na wyodrebnionym, z calej farmy, dosc mocnym serwerze dedykowanym, a i tak sie przytyka. Raz przy 15 userach na forum, a innym razem "dopiero" przy 90.

Przez dlugi weekend znikna z kodu phpBB zapytania o zbanowanych, ilosc userow na stronie i inne tego typu "wodotryski". W obecnej chwili z tego co wiem ilosc zapytan jest ograniczona do 12, ale jak widac to nadal jest za duzo sad.gif

Zobaczymy, co przyniesie chwila wolnego tongue.gif


--------------------
Zanim zadasz pytanie, zawsze wczesniej zajrzyj do manuala ( pl.php.net/manual/pl/ ).
Szukasz skryptow - www.hotscripts.com
Go to the top of the page
+Quote Post
dragossani
post 24.04.2003, 11:47:55
Post #10





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 398
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hm, np. forum na głównej stronie phpBB wytrzymuje 200 i więcej userów online bez zająknięcia. Jesteś pewien, że nie ma u ciebie wąskich gardeł konfiguracji sprzętu lub softu? Jeśli chodzi o fora to PhpBB jest bądź co bądź jednym z najszybszych...


--------------------
cease this long, long rest / wake and risk a foul weakness to live / when it all comes down / watch the smoke and bury the past again / sit and think what will come / raise your fears and cast them all away
Go to the top of the page
+Quote Post
GeoS
post 24.04.2003, 16:54:10
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 602
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: W - WA -> GRO

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Problem w tym, ze nie mam bezposredniego dostepu do maszyny, na ktorej to stoi.
Jest to jeden wydzielony serwerek w Millennium Communications SA.

Nie chodzi tutaj bynajmniej o samych userow na stronie glownej, tylko plasajacych sobie w najlepsze po przepastnych czelusciach duzego forum. Wczesniej stalo to na maszynie 3-procesorowej (opartej intelowskie Xeony) wraz z innymi witrynami i tez byla zazynka. Doszlo do takiej sutyacji, ze reset serwera MySQL byl co 24h (nie wiem po co, ale tak bylo).

dragossani: Mozesz podeslac ustawienia, ktore moga wplynac na sama optymalizacje dzialania serwera MySQL?questionmark.gif


--------------------
Zanim zadasz pytanie, zawsze wczesniej zajrzyj do manuala ( pl.php.net/manual/pl/ ).
Szukasz skryptow - www.hotscripts.com
Go to the top of the page
+Quote Post
dragossani
post 25.04.2003, 13:59:10
Post #12





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 398
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Wszystko co sam wiem o optymalizacji samego serwera, przeczytałem w dokumentacji. Co jeszcze? Z tego co wiem, najwydajniejsza platforma systemowa to seria *BSD - np. FreeBSD (najszybsza obsługa pamięci, ogromne możliwości dopasowania do dedykowanych zastosowań bazodanowych). System plików może wpływać na wydajność (polecam ReiserFS), inne działające procesy, sposób kompilacji jądra systemu... Sprzęt wiadomo - stripping na SCSI (dyski 15K rpm), ram na maksa, kilka procków (xeon), itp.


--------------------
cease this long, long rest / wake and risk a foul weakness to live / when it all comes down / watch the smoke and bury the past again / sit and think what will come / raise your fears and cast them all away
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 10.06.2024 - 12:24