Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: db wydajnosc - duzo duzych polilinii
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
nasiscsi
Witam

W bazie danych zamierzam trzyma wspolrzedne dosyc duzych polilinii (skladajacych sie od kilkuset do kilkunastu tysiecy punktow). Takich polilini bedzie dodawanych do 150 dziennie.

Kazda z tych polinili bedzie wyswietlana wiele czesciej niz dodawana. Tzn. kazdorazowo kazda polinie bedzie trzeba poskladac z tych punktow i wyswietlic. Kilku uzytkownikow bedzie moglo chciec rownoczenie wyswietlac rozne polilinie.

Moje pytanie jest takie:
Czy lepiej w bazie danych trzymac kazdy punkt polilinii jako osobny rekord? czy lepiej tworzyc osobny rekord (np. polilinia_2) i w jednym polu tekstowym trzymac wszystkie punkty kazdej polilini?

Trzymajac kazdy punkt osobno baza bardzo szybko "spuchnie". Zakladajac srednio 100 polilini z 1000 punktow i przez 1 rok daje 36,5 mln rekordow rocznie.
Trzymajac wszystkie punkty kazdej polilini w jednym rekordzie bede mial 36.5 tys rekordow, ale kazdy moze miec duze pole tekstowe.

Jak to bedzie z wydajnoscia?? Czy np. postgresql lub inna baza danych bedzie bardziej wydajna??
dr_bonzo
A co bedziesz jeszcze robil z tymi danymi? Przeszukiwal, jakos laczyl linie ze soba[lepiej miec zapis bardziej szczegolowy], czy tylko wyciagal zawsze cala linie [mozesz uproscic zapis, wrzucic wszystko w 1 rekord itp, a nawet keszowac linie - nie wiem jak ja wyswietlasz, i czym]?
nasiscsi
zalozmy ze uzytkownik rysuje subie obrazek (np. zwierzatko). wskazuje myszka punkty i rysuje. Dla kazdego punktu sa przypisywane wspolrzedne x,y. Nastepnie moze zapisac ten obrazek (np. kotek).
Nastepnie inni uzytkownicy moga przegladac ten obrazek. Wiec musze pobrac te dane z db i wyswietlic.

A wiec ktos kto przeglada dane pobiera na podstawie nazwy obrazka, nie ma wplywu na konkretne punkty. Pobrane sa one 1x i tyle.
Ale np. uzytkownik (wlasciciel obrazka) moze chciec cos poprawic, przesunac jakies punkty, wiec tutaj musi byc juz dostep do konkretnych punktow.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.