Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: podstawy
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > Access
Agnieszka83
Cześć, mój problem wygląda następująco
- jaki powinnam wybrać typ danych jeśli chcę by była jedynie możliwość wyboru między dwoma słowami np. dzień powszedni i weekend?

- jeśli użytkownik wpisuję datę w innym formacie, niż ktory został wybrany przez administratora, to jak wprowadzić informację by się wyświetlała, ze dana data musi mieć następujący format i pokazać ten format?

- jak wprowadzić aby autonumerowanie , pomimo usunięcia np wiersza 5-ego przez administratora nie było wartości kolejych 4i 6 tylko 4 i 5?

Z góry dzięki za wszelką pomoc
Agnieszka
fgk
Ad 1) Typ ENUM

Ad 2) załóżmy że user wpisuje datę w formacie 2007-04-24 (rok-miesiac-dzien liczby oddzielone myślnikiem) to do sprawdzenia poprawnosci mozna uzyc takiego kodu (pisalem z pamieci wiec moze na 100% nie dzialac):

  1. <?php
  2. $date = explode('-', '2007-04-24');
  3.  
  4. isset($date[0]) ? $rok = $date[0] : $rok = 0; //jesli dany element tablicy nie istnieje to zmienna przyjmuje wartosc 0 - spowoduje to ze funkcja checkdate zwroci niepoprawna date
  5. isset($date[1]) ? $miesiac = $date[1] : $miesiac = 0;
  6. isset($date[2]) ? $dzien = $date[2] : $dzien = 0;
  7.  
  8. if ( checkdate ($miesiac, $dzien, $rok ) )
  9.  echo 'data poprawna';
  10. else
  11.  echo 'data niepoprawna';
  12. ?>


Ad 3) Musisz sama numerować "ręcznie" - czyli pobrać maksymalny id z bazy, dodać do niego 1 i to będzie Twój kolejny id. Ale powiem szczerze że nigdy w życiu nie miałem potrzeby aby numerować ręcznie rekordy w bazie...
spook
1.) Jeżeli słowa te stanowią wartości tego pola to oczywiście typ tekstowy, jeżli nie to typ Tak/Nie - np.: dzień powszedni - tak, weekend - nie (typu Enum na pewno nie znajdzejsz w Accessie)
2.) Ograniczenie takie możesz wykonać już w fazie projektowania tabeli - Właściwości: Reguła spr. poprawności + Tekst reguły sprawdzania - mała sugestia, ustaw maskę wprowadzania i użytkownik nie będzie mial mozliwości wpisania nic innego czego byś sobie nie życzyła.
3.) To już jest trochę bardziej skomplkowane, ale rozwiązania znajdziesz tutaj:
Warsztat
fgk
Nie spojrzałem na kategorię i myślałem że to baza w MySQL + PHP... przepraszam za nieporozumienie
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.