Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: obsluga jezykow
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
mhs
Witam serdecznie,

Mam do stworzeia projekt, ktory bedzie obslugiwal kilka wersji jezykowych (polski, angielski, wloski, niemiecki i chyba jeszcze ze 2). Jednym ze skladnikow bedzie system publikacji wiadomosci. Czesc z tych jezykow (np. niemiecki zawiera pewne specyficzne znaki dla danego jezyka. Czy musze w jakis sposob definiowac tabele, pola tak aby wszystkie znaki byly akceptowane i poprawnie wyswietlane na stronie internetowej?
akubiczek
Nie musisz.

Co do drugiej części pytania (wyświetlanie na WWW) to już kwestia odpowiedniego nagłówka i obsługi danego charsetu przez przeglądarkę. Polski, włoski, niemiecki to wystarczy standard iso-8859-2 - zawiera wszystkie potrzebne znaczki.
mhs
przeprowadzilem sobie kilka testow - wrzucajac dane do juz gotowych systemow i wlasciwie wszystkie znaki sa prawidlowo skladowane i pobierane z bazy danych

czy z tego wynika, ze aby przechowywac jakiekolwiek dane txt w bazie danych nie musze czynic specjalnych zabiegow?

mam jeszcze jedno pytanie: czy w wartwie aplikacji (dodawanie np. wiadomosci -> ogolnie rekordow do bazy danych) musze zwrocic na cos szczegolna uwage?

nie mam tutaj pewnosci czy stadardowe mechnizmy ktore wykorzystuje beda mialy miejsce na zastosowanie w przypadku tego projketu

czy moze ktos z Was udzielic odpowiedzi...

dzieki z gory
spenalzo
Cytat(mhs @ 2004-07-28 09:24:48)
czy z tego wynika, ze aby przechowywac jakiekolwiek dane txt w bazie danych nie musze czynic specjalnych zabiegow?

mam jeszcze jedno pytanie: czy w wartwie aplikacji (dodawanie np. wiadomosci -> ogolnie rekordow do bazy danych) musze zwrocic na cos szczegolna uwage?

Wg mnie powinno to być tak jak z językiem polskim - przy wprowadzaniu musisz mieć na stronie takie samo kodowanie jak przy wyświetlaniu.
Ale jedyne problemy jakie mogą wystąpić to chyba problem z sortowaniem.... tak samo zresztą jak w jezyku polskim.
DeyV
aby uniknąć tych problemów, a także mieć pewność, że każda wersja językowa będzie wyświetlana poprawnie, i nie pojawi się problem, gdy np. przyjdzie Ci do głowy, by dodać wersję rosyjską, proponuję odrazu przestawić się na kodowanie UTF-8, które sprawdza się bardzo dobrze, i jest poprawnie obsługiwane przez większość edytorów.
mhs
czyli wystarczy ze na calej stronie bede wykorzystywal w sekcji head nastepujacy zapis??

Kod
<meta http-equiv="Content-type" content="text/html; charset=UTF-8" />
spenalzo
Nie. Musisz także w UTF-8 zapisać tekst. tongue.gif
mhs
kurcze, czyli gdzie jeszcze i jak musze to stosowac? mam to gdzies w bazie danych ustawic? czy cos takiego...? prosze o odpowiedz
DeyV
hehe
Nie - w bazie nie musisz nic zmieniać.

Musisz natomiast znaleść edytor tekstowy, ktore będzie porawnie zapisywał teksty w tym kodowaniu, i pamietać, by wszystkie formularze również były poprawnie zakodowanie, i miały prawidłowe wpisy w head.
Vertical
W bazie nie musisz nic zmieniać! Po prostu te znaki, które będą w tabeli jako "przerobione" przez brak kodowania, po odpaleniu w odpowiednim kodowaniu będą śmigać. Kodowanie możesz np. ustawić na UNICODE, albo na iso-8859-2... Zdarzało się przecież, że w bazie danych "ł" było zapisane jako jakiś dziwny znak... winksmiley.jpg
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.