Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Najlepszy edytor dla programisty
Forum PHP.pl > Inne > Komputery i oprogramowanie
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
finito
Cytat(Pyton_000 @ 8.01.2015, 20:03:47 ) *
DW questionmark.gif Ktoś tego jeszcze używa? Ja myślałem że to dawno umarło śmiercią naturalną wink.gif

phpStorm, NetBeans, Eclipse z PHP, SublimeText z pluginem (niestety nie pamiętam jakim ale chyba Linter) i wiele innych IDE


Kurcze, to czemu w takim razie są jeszcze na ziemi ludzie, którzy DW uważają za najbardziej prof ide na świecie? Tzn. ja do nich nie należę, ale pracowałem z takim jednym.

Co do pozostałych to spodobało mi się netbeans.
olszam
Ja używam PHPDesigner 8 i szczerze powiem, że nie ma to jak ta lekkość i szybkość oraz ładne podpowiadanie kodu i syntaxa, jedyna wada to to że rzadko są jakieś aktualizacje może takie raz na rok i puki co to jedyne ide, które ma co trzeba i to bez cholernej javy, wadą jest chyba zrobienie własnego tematu albo ściągnięcie nowego i to że jest płatny 69$ commercial albo 29$ personal. Jak czegoś szukam to broń boże byle nie java. Testowałem sobie PHPStorm i raz zaryzykowałem bo javy wymagał, ale poszło do śmietnika bo mulił mi tak samo jak kiedyś eclipse netbeans i inne javowe ide.
tzm
Ogólnie wam powiem... odkąd głębiej poznaje webstorma i jego możliwości razem z gulpem/gruntem + terminal jego to nie ma mocnych na to IDE... cena się nagle robi magicznie mała jak środowisko zaczyna przyśpieszać proces tworzenia ux o 100% np. dobrze dobrane paczki node + ogarnięty gulp robi cuda.
gandziorz
EditPlus 3 smile.gif
Polecam, używam od editplus od zawsze smile.gif
Damonsson
O ile można się pospierać w przypadku WIN - UNIX, PlayStation - XBOX, blondynka - brunetka. O tyle to, że najlepszy jest PHPStorm trzeba po prostu zaakceptować.
Pyton_000
+1 dla @Damonsson haha.gif
Fred1485
@Damonsson

Masz ode mnie dwa piwa w barze haha.gif
PrinceOfPersia
Myślę, że projekty JetBrainsa będą się miały dobrze do czasu aż ktoś zrobi im konkurencję. W zasadzie aż trochę ubolewam, że jeśli chodzi o JavaScript, to praktycznie WebStorm nie ma sobie równych (Atom, Sublime itp. to są raczej notatniki niż IDE), tylko czekam aż Microsoft, Google czy inna firma zrobi nowe, lepsze od WebStorma IDE (chodzi mi, że o ile WebStorm jest dobry, i sam go używam, bo to najlepsze obecnie narzędzie - to jednak myślę, że nie jest idealne i że ktoś kiedyś może zrobić lepsze (sam z chęcią bym zrobił, gdyby nie to, że takie IDE to robota na ileś osób, a nie stać mnie na zatrudnienie całego zespołu programistów i płacenie im przez kilka lat (bo tyle pewnie zajęłoby robienie IDE od zera)).

Przy czym zwróćcie uwagę, że mówię o WebStormie, IDE do JavaScriptu, a nie o PHPStormie. Niby IntelliJ wszystko ale jednak istnieją różnice we wsparciu poszczególnych języków. Widziałem np. co potrafi RubyMine w stosunku do Ruby (bardziej rozumie ten język), i czego nie potrafi WebStorm.
com
Google raczej nie zrobi, sadzać po wyborze IntelliJ dla Android Studio, a Microsoft ma Visual Studio i VS Code, faktem jest, że JetBrains nie ma sobie równych obecnie, ale ja trochę ubolewam nad javą która go zasila...
PrinceOfPersia
Dokładnie. Java sad.gif Ostatnio na Twitterze rzuciłem im propozycję, że fajnie jakby się dało robić wtyczki do WebStorma w JS, zamiast w Javie jak teraz, ale nic z tego chyba nie będzie bo napisali "our platform is quite complex and is written in Java, sorry.". Co bardzo szkoda, bo akurat wtyczek do WebStorma jest mało i gdyby można było pisać wtyczki w JS, to by może jakieś fajne się pojawiły. A tak to nikomu się nie chce uczyć ani Javy ani ich chyba dość skomplikowanego API do pluginów.

A co do VS Code to nie rozumiem szaleństwa, to póki co notatnik, w sumie gorszy od Sublime jeszcze nawet (Chociaż ma pewną zaletę nad Atomem i Bracketsami, bo szybciej działa), ale jednak notatnik. A ludzie się podniecają tylko dlatego, że ma w nazwie Visual Studio, pomimo, że koło Visual Studio to pewnie nawet nie stało. Chociaż jest jakaś chęć rozwoju, że w ogóle wydali coś takiego, więc może to rozwiną bardziej...?

No i jeszcze jest Facebook. Coś tam kombinują, zrobili swój build Atoma nazywając go Nuclide, ale na razie to też taki notatnik z tego co patrzyłem.

Pyton_000
Z tego co wyczytałem to Nuclide jest zestawem pakietów do Atoma. Czyli nadal bieda bo to Atom czyli nic nowego. Sam chcę potestować Atoma teraz bo kiedyś to było straszne, ale tereaz może coś z tego wyszło.
Chociaż przyzwyczajenia do ST3 robią swoje smile.gif
com
PrinceOfPersia Pewnie, zgadzam się z Tobą, a o VS Code wspomniałem tylko w kontekście Twojej poprzedniej wypowiedzi na temat tego, że czekasz na odpowiedź z MS albo Google. Bo ja VS Code to nawet nie zainstalowałem jeszcze. Ale wdg mnie oni na tym rynku konkurencji nie planują, MS ostatnio walczy, żeby stać się bardziej multiplatformowe stad też VS Code, no a Google wybrało JetBrains i nic nie wskazuje na to żeby coś się miało zmienić, prędzej wydaje mi się JetBrains ulegnie na propozycje od nich niż oni napiszą IDE na nowo. A wspomniany Nuclide to tak jak mówicie Atom z dodatkami do React, Jeszcze mamy Bracket ale to wszystko są zwykłe edytory, wiec do IDE im bardzo daleko.

A co do js w WebStorm to pewnie się nie doczekamy nigdy, chyba że jakieś korpo ich tam przekona, ale pewnie nie prędko sad.gif
PrinceOfPersia
Cytat
Z tego co wyczytałem to Nuclide jest zestawem pakietów do Atoma. Czyli nadal bieda bo to Atom czyli nic nowego. Sam chcę potestować Atoma teraz bo kiedyś to było straszne, ale tereaz może coś z tego wyszło.

U mnie Atom teraz w ogóle coś nie chce działać na OSX (zawiesza się w opcjach i nie mogę żadnego plugina wgrać), więc słabo (przedtem działał, nie wiem co mu się stało - reinstalka nie pomogła).

Cytat
no a Google wybrało JetBrains i nic nie wskazuje na to żeby coś się miało zmienić, prędzej wydaje mi się JetBrains ulegnie na propozycje od nich niż oni napiszą IDE na nowo

poza tym z Google jest jeszcze taka sprawa, że oni raczej nienawidzą JavaScriptu (najpierw kiedyś zrobili GWT, żeby móc tworzyć aplikacje w Javie zamiast w JS, potem jakiś z dupy język Dart sobie ubzdurali, żeby zlikwidować JavaScript, a i Angulara 2 piszą w TypeScript i w Dart i te języki promują nawet w dokumentacji uważając je za lepsze (choć co do TypeScript akurat to jeszcze potrafię to zaakceptować, bo on się w sumie opiera na JS w jakimś stopniu).

Więc też na Google pewnie nie ma co liczyć jeśli chodzi o narzędzia do JS.
com
No to też prawda, co do JS i Angulara 2 to miał być AScript ale szybko Microsoft ich przekonał do TypeScripta, który itak potem jest kompilowany do JS, przynajmniej był. A co do Google i Androida to gdzieś czytałem że chcą postawić na Darta i zrezygnować z Javy, która zreszta w wypadku androida jest tylko dla nich językiem skryptowym, bo itak core to c++ biggrin.gif
PrinceOfPersia
Co do TypeScripta to kto wie czy może to będzie przyszłość. Świat odchodzi od 100% dynamicznych języków w kierunku statycznej typizacji. Mamy też coś co Facebook wymyślił, co się nazywa Flow, co też dodaje typowanie do JSa...

Póki co tego nie używam, ale kto wie czy nie będzie trzeba kiedyś.

Zresztą... O ile potrafię się odnaleźć w dynamicznych językach jak ryba w wodzie to problem jest taki, że IDE się nie potrafi odnaleźć za bardzo (wspomniany WebStorm - niby z każdą wersją jest coraz lepszy, ale sorry, programowałem kiedyś w C++, w Delphi czy trochę w Javie i w Swifcie i wiem co potrafią IDE do statycznych języków pod kątem rozumienia kodu, i jest to o niebo lepsze od narzędzi do JavaScriptu)
solificati
Cytat(PrinceOfPersia @ 1.12.2015, 05:11:57 ) *
Co do TypeScripta to kto wie czy może to będzie przyszłość. Świat odchodzi od 100% dynamicznych języków w kierunku statycznej typizacji.

Świat odchodzi od dynamicznych języków od ... zawsze.

Swoją drogą, wsparcie IDE do templateów i makr w c++ jest znikome, a to podstawowe narzędzie w dużych projektach.
Reginna
Ja używam PHP Web Page Editor. Prosty i intuicyjny.
Lion
Wyszedł ostatnio NetBeans 8.2 z lepszym wsparciem dla CodeSniffera
makaronczyk
notepad++ i Netbeans wystarczają w stanowczości smile.gif
D7ock
Używał ktoś Brackets pod linuxem? Z testów na win sprawdzał się całkiem fajnie.
Tomplus
Do pracy na dużych projektach PHP sprawdza się PHPStorm, na mniejszych wystarczy Sublime 3, acz warto uzbroić go w szereg pakietów z http://packagecontrol.io
marcinbosewski
ja od dawna korzystam z Bluefish pod ubuntu
Tomplus
Mam pytanie,
Co sądzicie o Visual Studio Code czyli IDE od Microsoftu?
https://code.visualstudio.com/


batman
Cytat(Tomplus @ 19.04.2017, 19:25:36 ) *
Co sądzicie o Visual Studio Code czyli IDE od Microsoftu?

To nie jest IDE tylko edytor tekstowy, taki jak Sublime lub Atom. IDE to Visual Studio bez dodatku Code w nazwie i jest ono bardzo dobre. Swego czasu dużo z niego korzystałem i bardzo sobie je chwaliłem. Co do Code, to edytor jak każdy inny.
czychacz
Potrzebuję możliwie najtańszego edytora do PHP 7.1. PHPStorm obsługuje tą wersję, ale 199€ za rok to jednak trochę kasy...
Znacie jakieś tanie lub nawet darmowe edytory?
Netbeans zdaje się obsługuje tylko 7.0 :/
viking
Netbeans dev obsługuje część funkcji7.1
Pyton_000
PHPStorm w wersji Personal kosztuje ~11Eur brutto/mc więc nie całe 50zł/mc. to taki straszny wydatek za coś co jest bardzo dobrym produktem?
czychacz
Cytat(Pyton_000 @ 25.05.2017, 08:38:37 ) *
PHPStorm w wersji Personal kosztuje ~11Eur brutto/mc więc nie całe 50zł/mc. to taki straszny wydatek za coś co jest bardzo dobrym produktem?

Podaj linka, bo ja na stronie PHPStorma widzę cenę 19.90 EUR.
//edit: sorry, zła zakładka - faktycznie jakieś 11 EUR :E
Brick
Czy ktoś wie jak włączyć w NetBeans inne kolory dla własnych funkcji a inne dla natywnych?
Chodzi o to że "myFunction()" jest wyświetlana tym samym kolorem jak np "file_get_contents()".

Próbowałem różnych ustawień i nawet załadowałem schemat Darcula ale dalej to samo. Może jest jakiś plugin który pozwala tym sterować? Nie udało mi się znaleźć niestety.
Pyton_000
A na co ci ta bieda smile.gif W phpStorm był taki feature ale go wywalili bo to jest za śliski temat i dość mocno wpływał na performance.
Brick
Dość pomocne takie kolorowanie. Używam m.in. GVIM i tam mam ustawione inne kolorowanie tych funkcji, inne kolorowanie niektórych słów kluczowych jak "if, else, use" a inne "self, parent,...". Przydatne, od razu widać co się dzieje w kodzie.
W ogóle VIM pozwala na budowanie własnych zasad działania i kolorowania. No ale VIM to nie IDE.
W PHP Storm tego nie ma? Wszystkie słowa kluczowe mają ten sam kolor? Używasz PHP Storm? Z tego co ludzie piszą wynika, że jest najlepszy.
sabat24
Trochę zaprzeszłe, ale
Cytat
Znacie jakieś tanie lub nawet darmowe edytory?


w phpStormie można lecieć na EAPach i mieć go za darmo praktycznie cały rok.
Pyton_000
Tak, używam Storma i potwierdzam. Ze wszystkiego co używałem jest najlepszy, a używawłem wielu (no może poza VIM biggrin.gif )
W stormie można zdefiniować kolorowanie praktycznie dla każdego elementu kodu, ale nie ma tego co chcesz smile.gif

Ale jest np fajna opcja Semantic Ustawiasz 5 kolorów i tworząc zmienną wybiera kolejny kolor. https://ibb.co/jS2vHm
Mega_88
Cześć, może ktoś z bardziej doświadczonych użytkowników powiedzieć mi czy jest możliwe osiągnięcie czegoś takiego przez jakiś edytor ewentualnie pluginy do niego.

Loguję się na FTP przez WinSCP i obecnie otwieram sobie style.css edytuję/zapisuję WinSCP jest połączony z Notepad++ i zmieniony plik automatycznie ląduje na FTP. Jednak Notepad++ "nie działa" z less/sass, a to co chciałbym osiągnąć to:

1. Otwieram plik np: style.less wprowadzam w nim zmiany/zapisuję
2. Plik style.less ląduje na FTP
3. Plik style.less konwertuje się na style.css i ląduje na FTP

Wchodzi w grę zmiana edytora + ewentualnie może być płatny edytor. Udało mi się uzyskać prawie to czego potrzebuję przy pomocy edytora Atom jednak bez tego, że przekonwertowany plik style.css ładuje się na FTP automatycznie.
Pyton_000
PHPStorm i towrzysz projekt z serwera. On pobiera pliki na dysk, a po edycji robi synchronizację z serwerem.

masz 30 dni trial
Mega_88
Cytat(Pyton_000 @ 24.11.2017, 11:49:30 ) *
PHPStorm i towrzysz projekt z serwera. On pobiera pliki na dysk, a po edycji robi synchronizację z serwerem.

masz 30 dni trial


I normalnie less/sass mi przekonwertuje czy jeszcze potrzebuję do tego kompilatorów itd ? Nie to żebym marudził bo dziękuje za podpowiedź, dzisiaj sobie spróbuję ogarnąć. Jednak czy PHPStorm to nie jest "kobyła" na małe projekty w dużych ilościach ? Dajmy na to na serwerze mam coś na zasadzie:

URL_DEV/firma1/pliki_strony
URL_DEV/firma2/pliki_strony
URL_DEV/firma3/pliki_strony

Teraz jak wspomniałem WinSCP + Notepad++, to nie wiem czy dobrze rozumiem, ale PHPStorm pobierze mi wszystko z adresu: URL_DEV i będą sobie wtedy pracował tylko na PHPStorm bez już WinSCP ?
Pyton_000
Ad kompilatorów to tak. potrzebujesz kompilatorów. Tutaj chyba żaden program nie wspiera tego natywnie.

Co do projektów. Kwestia sprzętu, pamięci itp itp. Ja używam do każdego projektu. Jak musze odpalać jakieś pojedyncze pliki albo coś na szybko to Sublime lub vim.

I tak. WinSCP Ci odpala. Chociaż nie wiem dokładnie jak to wygląda pod Windowsem bo być może będziesz musiał mieć np. putty dodatkowo. Musisz potestować.
Mega_88
No właśnie zastanawiam się jak to najlepiej ogarnąć i z czym bo już się bardzo mocno zasiedziałem z Notepad++ i WinSCP, co prawda wygodnie mi gdyby właśnie nie ten sass/less i konwertowanie tego, a chciałbym to jakoś zautomatyzować, przyśpieszyć. Bo w przypadku kiedy pracuje się nad dużym projektem i ma się do ogarnięcia jeden/dwa w miesiącu to ok, ale jak mam 40 stron, nad którymi aktualnie pracuję + jeszcze 70 innych mniej aktywnych i w każdej z nich dajmy na to kilka małych poprawek w pojedynczych plikach gdzie głównie to CSS i PHP, a zmiany to 20-30 minut. Z drugiej strony czy jest sens zawracać sobie dup.. drobnymi poprawkami w css przez less/sass czy nie od razu otwierać css i w nim robić już drobne poprawki, ale wtedy pewnie stracę spójność między bazowym less/sass a edytowanym .css

nospor
Ja tak przepraszam, ze sie wtracam, ale jak widze fakt, ze chcesz cos lepiej ogarnac a przez ogarniecie rozumiesz by ci program przez ftp cos tam sam robil, i jednoczenie piszesz, ze obrabiasz 40 projektow i kazdy leci przez ftp to kurcze.... moze najpierw przygotuj porzadne srodowisko developerskie? Lokalne? Potem skrypt do deploymentu?
Mega_88
nospor, ale ja pytam tylko o coś co pozwoli mi zautomatyzować less/sass => css już bezpośrednio po stronie serwera.

Stawiać środowisko developerskie dla stron typu "wizytówka" żeby puścić to później online na serwer "testowy" do wglądu dla klienta (w tym X poprawek typu H1 mniejsze o 1px, zmienić zdjęcie) żeby jeszcze później wrzucić to na docelowy hosting klienta (+ po publikacji pewnie zmiany tego samego typu) ? Serio widzisz sens stawiania środowiska lokalnie, dodaj do tego jeszcze pracę na różnych komputerach niekoniecznie "własnym" ?

Nie prościej pracować już na serwerze testowym online ?
viking
Przecież odpalenie sass z nasłuchem to jedno polecenie. Netbeans je w locie przy zapisie kompiluje.
Lion
Polecałem tu kiedyś Netbeans'a, ale po 4 miesiącach pracy w PHPStorm już wiem że do NB nie wrócę.
sabat24
Cytat
Stawiać środowisko developerskie dla stron typu "wizytówka" żeby puścić to później online na serwer "testowy" do wglądu dla klienta (w tym X poprawek typu H1 mniejsze o 1px, zmienić zdjęcie) żeby jeszcze później wrzucić to na docelowy hosting klienta (+ po publikacji pewnie zmiany tego samego typu) ? Serio widzisz sens stawiania środowiska lokalnie, dodaj do tego jeszcze pracę na różnych komputerach niekoniecznie "własnym" ?

Ja tak pracuję. Ktoś mnie na tym forum naprowadził, że upload plików przez FTP to przeżytek i od tej pory moje życie stało się lepsze. Wszędzie mam gita + kilka automatów i właściwie kilka kliknięć z poziomu storma załatwia mi sprawę. Wszystko się samo kompiluje lokalnie (ustawiasz file watcher na pliki sass i po np. zapisie danego sassa automatycznie masz kompilację) , bazy danych same się przełaczają w zależności od środowiska (dev, test, beta, master), następnie samo leci na odpowiednie serwery, a master aktualizuje jednym kliknięciem przy użyciu external ssh tools w stormie. Możesz nawet zrobić autoupload zmienionych plików ze storma po comicie na serwer klienta - bez konieczności używania hooków gita albo w ogóle gita nawet lokalnie. Prawdę mówiąc nie widzę powodu, by nie pracować na dobrym środowisku nawet nad stronami typu "wizytówka", gdzie co kilka minut zmieniasz jedną linijkę.
Cały mój deployment każdego projektu sprowadza się w 90% do kliknięcia przycisku: zamknij zadanie, a następnie push w VCSie. A w przypadku produkcji klinięciu kolejnego przycisku: update master. W każdym razie automatyka storma jest tak duża, że jak się tylko wszystko skonfiguruje, praktycznie poza pisaniem kodu, nie robisz nic więcej.
olszam
jestem aktualnie uzależniony od notepad++ biggrin.gif
aras785
Cytat(sabat24 @ 30.11.2017, 21:25:55 ) *
Ja tak pracuję. Ktoś mnie na tym forum naprowadził, że upload plików przez FTP to przeżytek i od tej pory moje życie stało się lepsze. Wszędzie mam gita + kilka automatów i właściwie kilka kliknięć z poziomu storma załatwia mi sprawę. Wszystko się samo kompiluje lokalnie (ustawiasz file watcher na pliki sass i po np. zapisie danego sassa automatycznie masz kompilację) , bazy danych same się przełaczają w zależności od środowiska (dev, test, beta, master), następnie samo leci na odpowiednie serwery, a master aktualizuje jednym kliknięciem przy użyciu external ssh tools w stormie. Możesz nawet zrobić autoupload zmienionych plików ze storma po comicie na serwer klienta - bez konieczności używania hooków gita albo w ogóle gita nawet lokalnie. Prawdę mówiąc nie widzę powodu, by nie pracować na dobrym środowisku nawet nad stronami typu "wizytówka", gdzie co kilka minut zmieniasz jedną linijkę.
Cały mój deployment każdego projektu sprowadza się w 90% do kliknięcia przycisku: zamknij zadanie, a następnie push w VCSie. A w przypadku produkcji klinięciu kolejnego przycisku: update master. W każdym razie automatyka storma jest tak duża, że jak się tylko wszystko skonfiguruje, praktycznie poza pisaniem kodu, nie robisz nic więcej.


Chętnie przeczytałbym tutorial jak to wszystko ogarnąć! smile.gif
sabat24
W tym wątku wyszedłby z tego ogromny tasiemiec, bo mam to ze screenami rozpisane i trochę kodu jest wymaganego do stworzenia automatyki. Postaram się do zebrać do kupy i mogę gdzieś wrzucić na forum, jak to ja mam ustawione. Może ktoś doda jakieś swoje propozycje.
mironbombaj1989
Czy Notepad++ to dobry edytor dla początkującego programisty ?
com
jako edytor tekstu ma wszytko co potrzebne dla edytora tekstu(podobnie jak Atom/Brackets/Sublime), ale nigdy nie będzie to IDE.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.