Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Rozbudowany JOIN, zagnieżdżone zapytanie
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
lukesh
Pracuję właśnie nad systemem zarządzającym fiszkami i mam dwie tabele:

1. items - tu przechowywane są wszystkie fiszki oraz

2. repetitions - tu przechowywane są informacje o powtórkach danych fiszek.

ITEMS:
id---question---answer

REPETITIONS:
id---item_id---user---info

Chciałbym połączyć oba zapytania metodą RIGHT JOIN (repetitions RIGHT JOIN items) w taki sposób, aby skrypt najpierw pobrał część tabeli repetitions dla określonego użytkownika a dopiero potem przykleił do niej tabelę item.

Jeśli wykonam zapytanie: SELECT * FROM repetitions RIGHT JOIN items ON repetitions.item_id=items.id WHERE user=123, skrypt ominie te pola tabeli items, do których nie pasuje zmienna repetitions.user. A ja chciałbym, żeby w tym przypadku zmienna user przybrała w tabeli wartość NULL.

Nie mam pojęcia, jak napisać takie zapytanie. Najchętniej napisałbym:
SELECT * FROM (repetitions WHERE user=123) RIGHT JOIN items on repetitions.item_id=items.id - ale tak się niestety nie da...

Bardzo proszę o pomoc!

Uogólniając moje pytanie: Jak można połączyć ze sobą wybrane kawałki dwóch tabel zamiast całych tabel? To znaczy tak, żeby warunek WHERE można było przypisać do każdej tabeli osobno?
pmir13
Kolejność, w jakiej mysql wykonuje łączenie tabel proponowałbym zostawić optimizerowi, który jest wbudowanym mechanizmem szacującym mniej więcej ile operacji musiałby wykonać przy różnych wariantach i na tej podstawie dobierającemu plan wykonania zapytania. Optimizer wprawdzie nie zawsze wybiera idealne rozwiązanie, można mu wtedy nieco pomóc, na przykład forsując kolejność łączeń przy pomocy STRAIGHT_JOIN, ale naprawdę powinno to być poprzedzone dokładną analizą planu wykonania zapytania jaki zwraca EXPLAIN i dopiero gdy dokładnie wiemy co robimy i rozumiemy dlaczego optimizer wybrał źle możemy się o takie sztuczki pokusić. Bo to wybieranie całkiem dobrze mu idzie i o ile nie mamy naprawdę dużej i skomplikowanej bazy danych to prawdopodobnie nigdy nie będziemy musieli go poprawiać. Pojęcia takie jak LEFT JOIN czy RIGHT JOIN służą natomiast określaniu typu złączenia i jeśli chcesz je używać w celu określania kolejności a tak naprawdę potrzebujesz innego typu złączenia to nie jesteś na dobrej drodze.
lukesh
Myślę, że się nie zrozumieliśmy.

Potrzebuję połączyć całą tabelę items z wybranymi elementami tabeli repetitions, gdzie kolumna user będzie równa podanej zmiennej.
Jeśli podam WARUNEK na końcu zapytania, MySQL nie wyświetli wszystkich zapytań z tabeli items.
#luq
Podaj wyjście i wejście, tak będzie najłatwiej pomóc. Ale chyba chodzi o to, że
  1. SELECT * FROM
  2. (SELECT * FROM table1) AS foo
  3. LEFT JOIN (...)
lukesh
Myślę, że właśnie o to mi chodzi. Muszę jeszcze przetestować. smile.gif

  1. SELECT (*)
  2.  
  3. (SELECT reps.start, reps.item
  4.  
  5. FROM repetitions
  6.  
  7. WHERE user='$user_id') AS reps
  8.  
  9. RIGHT JOIN items
  10.  
  11. ON reps.item=items.id


+ użycie funkcji num_rows() - żeby sprawdzić, czy suma wierszy jest większa od zera - zwraca:

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in ............................ on line 481
#luq
Bo brakuję FROM?

Ja nie rozumiem, wy (w sensie młodzi adepci sztuk webdeveloperowych) tworzycie zapytania już od razu w kodzie PHP, czy no nie wiem... Proste zapytania okej, ale bardziej skomplikowane najpierw twórz i testuj na bazie, może być po prostu ten nielubiany phpMyAdmin. Jeśli coś nie działa w zapytaniu to wyprintuj je i zaobacz jaki konkretnie błąd wypluwa MySQL

To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.