Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Pomoc w doborze odpowiednich książek
Forum PHP.pl > Inne > Książki > Pytania
Mefiuu
Witam. Zwracam się z uprzejmą prośbą do doświadczonych użytkowników forum i rozeznanych w sprawie książek o tematyce związanej z działem programowanie/webmastering smile.gif Po tym krótkim wstępie przejdę do rzeczy. Otóż sprawa jest taka, że dostałem stypendium naukowe, z którego pieniądze mam przeznaczyć na rzeczy związane z rozwijaniem swoich zainteresowań itp. Otóż doszedłem do wniosku że zakupię książki. Jednak ich wybór nie jest dla mnie sprawą łatwą, dlatego zwróciłem się tu o pomoc. Interesują mnie książki z zakresu PHP, MySQL, JavaScript, AJAX, FLASH, Actionscript. Proszę mi nie mówić że to dużo itp. bo ja o tym wiem, ale skoro mam wydać pieniążki na coś mądrego to wolę zainwestować w różnorodną tematykę teraz niźli później żałować że nie kupiłem np. nic o AJAXie. Chciałbym mądrze wydać te pieniądze dlatego proszę o opinie na temat wymienionych poniżej książek, bo po przeczytaniu komentarzy na stronie heliona mam już mieszane uczucia. Więc do rzeczy ! :

Moja wiedza z zakresu PHP i MySQL nie jest totalnie znikoma - znam podstawy, jednak chciałbym umieć więcej, zdecydowanie więcej. Książki o których myślałem:

1) Vademecum - znane na pewno większości "Vademecum profesjonalisty". Co do tego wyboru jestem praktycznie pewniem
2) Smarty - system szablonów SMARTY. Nie wiem o tym nic - jak zainstalować, czym to "się je", jak coś zrobić dlatego ten wybór bo wydaje mi się że smarty są popularne.
3) Zend, cakePHP, Symfony - z tego co czytałem to dużo ludzi odradza tę książkę, ale podobnie jak w przypadku smarty - o frameworkach nie wiem totalnie nic, a chciałbym je poznać. Dlatego myślę, że mimo, że zawiera ona opisy starszych wersji to nie przeszkodzi mi to chyba w zrozumieniu podstawowych rzeczy ?
4) PHP i Flash - W tej książce omówiony PHP z wykorzystaniem Flasha, myślę, że w przyszłości mogło by mi się też przydać urozmaicenie strony o elementy Flasha.

Kolejna tematyka to JavaScript i AJAX. W JavaScripcie umiem podstawowe rzeczy: komunikaty itp. a o AJAXie nie wiem totalnie nic. Mój wybór (nie wiem czy słuszny) padł na :
1) Podstawy JavaScript - Myślę, że na początek znajomości z JavaScript mogłoby się przydać.
2) JavaScript i AJAX - Jak mówiłem, AJAXa też chcę się nauczyć, dlatego po pozycji nr 1. myślałem o "wzięciu" się za to.

Na koniec Flash. Myślałem raczej o ActionScripcie 3.0 niż o samej obsłudze programu macromedii co w sumie nie jest zbyt skomplikowane a i w takiej książce z pewnością można znaleźć co nieco o programie :
1) AS 3.0 - Z tym, że AS to już może na znaczne później.


Tak więc to jest mniej więcej to co mnie interesuje. Oczywiście wiem, że nie "ogarnę" tego wszystkiego w 1, 2, 10, 20 dni winksmiley.jpg Po prostu pieniądze MUSZĘ wydać, a to taka inwestycja "w przyszłość".
Dlatego prosiłbym uprzejmie o pomoc, fachowe porady oraz możliwie jak najlepsze doradztwo w tej sprawie. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
darko
Napisz, jaki masz budżet i czy znasz angielski, jeśli znasz, to polecam zakup pozycji wydawnictwa Apress, np.
Beginning Ajax with PHP from novice to professional koszt ok. 35$, pdf 25$
Advanced PHP Programming - George Schlossnagle ok 37 $
Beginning PHP and MySQL From Novice to Professional ok. 47$
PacktPublishing - AJAX and PHP Building Responsive Web Applications 16.50 €

Smarty == be

Do flasha i AS nic nie polecę, bo nic nie mam.
krzysztof_kf
Witam mogę polecić Vademecum sam ją posiadam jak na razie jest ok wszystko jest opisane szczegółowo smile.gif
Mefiuu
Hmmm... Budżet jest znaczny, wolałbym kwoty nie ujawniać, ale na wymienione książki na pewno wystarczy winksmiley.jpg i jeszcze zostanie. Angielski, raczej szkolne podstawy, choć nie jest źle winksmiley.jpg ale wolałbym raczej polskie wydania.

Dlaczego smarty == ble ? ;]

Dziękuję, co do Vademecum to prawie pewny jestem.
A co w sprawie Ajaxa i JavaScript ?

Pozdrawiam smile.gif

darko
Moja opinia jest taka, że Smarty są/jest powolne, niewydajne i ograniczone w użyciu i w sumie odchodzi się od nich na rzecz rozwiązań bardziej wydajnych jak na przykład systemy szablonów bardziej natywnych dla php (np. te w Zend Framework - Zend_View i Zend_Layout). Jeśli poważnie zamierzasz programować w php, to również zapoznaj się z frameworkami i wybierz jakiegoś i kup też książkę o nim. Polskie? To może tutaj
Podałem również pozycje do Ajaxa.
Mefiuu
a jakaś alternatywa książkowa o innej bibliotece szablonowej o ile takowa istnieje ?

Jak wspomniałem wolałbym polskie bo mimo że dość znam angielski to jednak boję się że wydam pieniądze a niewiele stamtąd zrozumiem i na nic mi się te książki nie przydadzą ;/ ale niestety wiem też że w tej tematyce dominują angielskojęzyczne książki. Ale to może w przyszłym roku jak będę miał większą wiedzę i o ile znów będę miał środki.
-=Peter=-
Naturalny następca smarty to dwoo, jednak dokumentacja jest jako taka, a zapewne książki raczej jeszcze o tym nie ma winksmiley.jpg

Ajax zaawansowane programowanie - tytuł wydaje się mylący, bo z tego co pamiętam to książka naucza również podstawy ajax, jest wg mnie conajmniej dobra.
erix
Proszę o sensowny tytuł wątku.
Mefiuu
Nazwa tematu zmieniona.

Co do tej książki o Ajaxie to wydaje się być interesująca, być może i ją wezmę pod uwagę.
A co na temat JavaScript? Jakaś dobra pozycja ?
Ponadto prosiłbym o wypowiedzi kogoś o AS:)

Pozdrawiam
Daiquiri
Na wstępie informuję, że przeczytałam Twojego posta i wiem, że zdajesz sobie sprawę z "mnogości" literatury jaką chcesz kupić. Jednak może dasz się przekonać, że to co chcesz zrobić nie jest zbyt sprytne?
1. Po pierwsze zanim dojdziesz do ostatniej pozycji - na rynku może pojawić się inne (fajniejsze) wydanie na dany temat.
2. Po drugie - być może jakaś dziedzina wciągnie Cię na tyle, że nie będziesz miał ochoty uczyć się czegoś innego? Wybacz, ale masz taki rozrzut, że nie wiem co o nim myśleć. PHP/Frameworki/ AS i kilka pomniejszych (np. JS, Smarty). Zastanów się nad zakupem tylu pozycji, bo to naprawdę ogrom materiału. Nie zdziwiłabym się, gdybyś nigdy nie zrobił niczego poza "przekartkowaniem" niektórych książek, które zamierzasz kupić. Skoro pieniądze musisz wydać - może warto wydać je na coś innego? Przecież pojedyncze książki to nie majątek (można na nie "dorobić"), a kupując je powoli, jedna po drugiej - zagwarantujesz sobie zakup najaktualniejszej pozycji na dany temat smile.gif.
3. Po trzecie uważam, że pytanie zadajesz trochę od końca. Najpierw powinieneś iść do np. Empiku i zerknąć w książki czy pisane są językiem, który rozumiesz i preferujesz - a dopiero wtedy pytaj czy książka jest warta swojej ceny (chyba, że już to zrobiłeś party.gif).

Co do AS, to znam tylko jedną pozycję, która jest całkiem fajna (ale to są podstawy podstaw związane z AS): AS 3.0 Szybki start - nigdy natomiast nie spotkałam się z rozsądną polskojęzyczną pozycją książkową w stylu AS dla zaawansowanych smile.gif.
Mefiuu
Daiquiri, może rzeczywiście masz rację ale pieniądze które mam wydać planowałem przeznaczyć na laptopa (bo mój komputer to naprawdę straszny zabytek i nie wiele programów na nim działa ;/ ) oraz właśnie na książki. Faktycznie, zanim bym doszedł do książki o AS to pewnie były by już nowsze wersje a zresztą tylko bym je przekartkował. Ale tak sobie myślę, że PHP na pewno chcę o wiele dokładniej poznać więc co proponujesz/proponujecie poza "Vademecum profesjonalisty"? Może dodatkowo to ? Zaznaczyłem, że chciałbym poznać frameworki bo nie wiem nawet do czego służą, jak się je instaluje, co się w ogóle z nimi robi ani jak... Smarty to też chyba PHP przecież prawda ? Ogólnie prosiłbym właśnie o to co z zakresu PHP warto by było kupić. Ogólnie prosiłbym bardzo o naprowadzenie typu : "Chcesz poznać Frameworki? To kup tę książkę a w takim razie odpuść smarty bo Ci się nie przydadzą, gdyż frameworki są lepsze". Nie wiem czy to co napisałem to prawda bo właśnie w tej sprawie zwracam się do Was smile.gif
Ponadto JavaScript też może być przydatny a on się chyba tak szybko nie zmienia ? A co z Ajaxem?

3. Niestety mieszkam w takiej "metropolii" że nie mamy tu Empiku, ale w jednej księgarni sprawdzałem "Vademecum" i myślę że właśnie ją bym chciał kupić. Do Empiku muszę się wybrać w któryś wolny dzień do dalszego miasta ;/

Czyli chwilowo myślę skupić się przede wszystkim na PHP i JavaScript.
Daiquiri
Dlatego kupiłabym tylko książki do PHP i ewentualnie JS. Jeżeli odpowiada Ci Vademecum - to je kup. Generalnie musisz dobierać książki na swoją miarę - bo to Ty najlepiej będziesz wiedział czy to co czytasz ma dla Ciebie jakiś sens czy czujesz się jakbyś czytał mongolskie przepisy na mamuta w cieście smile.gif. Moim zdaniem nie ma sensu pakować się od razu w 4 pozycje do PHP - wystarczy zacząć od jednej. Jeżeli znajdą się tam tematy, które chciałbyś poznać szerzej, to wtedy wyszukasz sobie literaturę rozszerzającą. Czasami fajnie jest zerknąć w pozycje takie jak np. ta. - pozwala ona liznąć obiektowości. Tematy nie są szeroko omawiane - jest to raczej mini przegląd.

Jeżeli nic nie wiesz o frameworkach to proponuję zerknąć na to hasło w Internecie - żebyś się nie rozczarował lun mocno nie zdziwił smile.gif.
Mefiuu
hmmm... czyli pewno kupię vademecum, coś o javascript i coś o ajax, a nad tymi frameworkami i smarty to się zastanowię. Dziękuję bardzo
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.