Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [www, design]moja pierwsza strona
Forum PHP.pl > Inne > Oceny
grzes22
pytanie o ocenę strony
wiem, że za dużo tu do oceniania nie ma, ale jest to moja pierwsza strona.
co jeszcze mogłoby się w niej znalesć,
brak strony zagraniczne, ale będzie taka sama jak polske.

http://tucznik.lua.pl/index.php
suchy1
1. Zmien hosting - strasznie muli,
2. Poszukaj sobie na internecie darmowe szablon css i zobacz jak sie robi strony oparte o CSS,

pozdro
bim2
Jedna z stron nie działa i dostaje http://www.luahosting.pl/informacja.html Czarne na białym może kiedyś przodowało. Pomyśl coś o designu.
grzes22
ale szablon tej strony jest ściągnięty ze strony http://www.kurshtml.boo.pl/
kazag
@grzes22

Brak kolorów i grafiki. Warto najpierw porobić kilka stron, porównać z innymi w necie i dopiero dawać coś do oceny. smile.gif
SHiP
A ja wypiszę co trzeba w kodzie zmienić winksmiley.jpg

1. Masz 2x znacznik <body>. Wywal ten w <div id="menu">
2. Dlaczego raz id podajesz małymi raz duzymi? Wybierz jedna opcję. Wiekszość programistów pisze małymi.
3. Menu tworzymy za pomocą listy -> <ul> <li>Opcja</li> <li>Opcja</li> <li>Opcja</li> <li>Opcja</li> </ul>
4. Zamiast
  1. <table border="1"><tr><td width="600">

Możesz dać:
  1. <div style="border:1px solid #000; width:600px">

Tabelki służą do rysowania tabelek a nie jako kontener na tekst.

Reszta kodu ok(nie sprawdzałem css)

ps: nie podawaj w ten sposób adresu e-mail bo boty go wyczają i bedziesz dostawał spam extra na skrzynke winksmiley.jpg.

Pozdrawiam
JoShiMa
1. Dobrym zwyczajem jest sprawdzić poprawność składni nim się odda stronę do oceny. Przynajmniej być sobaczył to podwujne <body>
2. Po co deklarować dokument jako XHTML 1.0 skoro nie wykorzystuje się nic poza HTML?
3. Są poważne różnice w wyświetlaniu strony przez FF i IE
4. Obrzydliwe konstrukcje <br /><br /> jak by nie można było tekstów wstawić w znaczniki <p></p> i ostylować.
5. Podstrony nie mają nagłówka i deklaracji typu.
6. Niektóre linki prowadzą donikąd.
7. W tabelce z etykietami obrzydliwe konstrukcje w stylu &nbsp;&nbsp;&nbsp;, jak by nie można było użyć margin albo padding.
8. Niezamknięty znacznik <hr/>
9. Jeden z lepszych kwiatów. Lista numerowana zrobiona za pomobą <br/> zamiast <ol>
  1. 1. Piwem możesz się rozkoszować każdego dnia w miesiącu.<br />
  2. 2. Piwa nie trzeba zapraszać na kolacje.<br />
  3. 3. Piwo zawsze będzie cierpliwie czekać w samochodzie, aż skończysz grać w piłkę.<br />
  4. 4. Piwo nigdy się nie spóźnia.<br />
  5. 5. Piwo nigdy nie jest zazdrosne, gdy weźmiesz inne.<br />
  6. 6. Po piwie kac zawsze przechodzi.<br />
  7. 7. Naklejki z piwa schodzą bez walki.<br />
  8.  
  9. 8. Gdy idziesz do baru, masz zawsze gwarancję dostania piwa.<br />
  10. 9. Piwo nigdy nie ma bólu głowy.<br />
  11. 10. Gdy już wypijesz piwo, masz zawsze butelkę wartą co najmniej 30 gr.<br />


10. Na tej stronie nic nie ma czarny tekst na białej stronie, linki w standardowym kolorze. Co tu oceniać? Kod do kitu.

Cytat(grzes22 @ 9.09.2008, 14:24:30 ) *
ale szablon tej strony jest ściągnięty ze strony http://www.kurshtml.boo.pl/

No właśnie widać, że ściągnięty i to nieudolnie, bez zrozumienia tematu...
webber
Ale zrozumiałeś jak się tworzy łącza ot plus tego co zrobiłeś, a teraz czytaj, czytaj i jeszcze raz CZYTAJ.

Powodzenia!
simple programmer
Mnie wkurza ta reklama u góry sad.gif
grzes22
ta reklama na gorze to nie moja tylko hostingu,

chce żebyście wiedzieli że ta strona nigdy na poważnie w necie nie zaistnieje,
poprostu ją zrobiłem jaką pierwszą w swoim życiu i chciałem poznać waszą opinię.
dziękuję wszystkim za porady, będę zmieniał i starał się czytać więcej.



//poprawiłem trochę błędów, jakby teraz ktoś mógł rzucić okiem na stronę
i podsunąć jakieś trafne uwagi.
SHiP
1. Wkradl ci się znacznik </style> niepotrzbnie.
2. Nie poprawiłeś listy numerycznej np. w kawałach. Użyj: <ol> <li> opzycja</li> <li> opzycja</li> <li> opzycja</li> <li> opzycja</li> </ol>

Tym razem pokusiłem się także o css smile.gif.
Jest ładnie ale można to zoptymalizować. Zamiast pisać:
Kod
margin-top: 24px;
margin-right: auto;
margin-left: auto;
margin-bottom: 24px;

Można
Kod
/* top left bottom right */
margin: 24px auto 24px auto;

Zamiast background-color możesz użyć po prostu background. itp.
grzes22
a tu mam takie małe pytanie.
wiecie może dlaczego na stronie kontakt zamiast litery Ś pojawia się jakiś dziwny znak.
JoShiMa
Bo masz złe kodowanie pliku. Zapisz plik w rofmacie utf-8 tak jak masz zadeklarowane w dokumencie.

PS: w tabelce w której masz formularz kontaktowy brakuje Ci jednej komórki w ostatnim wierszu tongue.gif
grzes22
Ok, właśnie o to mi chodziło.
Wielkie dzięki

//EDIT

znacie jakąś dobrą stronę na której są opisane różnice między stylami css w IE i Firefoxie??
JoShiMa
Różne ciekawe artykuły są tu: perfection or vanity
.radex
Cytat(grzes22 @ 11.09.2008, 14:18:48 ) *
znacie jakąś dobrą stronę na której są opisane różnice między stylami css w IE i Firefoxie??


Może to Ci pomoże:

http://kurs.browsehappy.pl/Bugi/HomePage

tu są bugi ie, firefoksa, i reszty przeglądarek.
grzes22
zapisałem wszystkie pliki w formacie UTF-8.
wszystko było dobrze, ale teraz znowu się zaczęło krzaczyć zupełnie nie wiem dlaczego

edit:
już sobie z tym poradziłem

edit 2

mógłby ktoś teraz zerknąć na stronkę, i wytknąć błędy i niedopatrzenia??
scooby_dev
przede wszystkim design. zainwestuj troche w dobry layout.
grzes22
wiem, że design jest bardzo kiepski, ale ja nie jestem grafikiem, i w pierwszej kolejności chciałem jakoś nauczyć się pisać strony.
I bardziej zależy mi na sprawdzaniu kodu i trochę zawartości niż oceny wizualnej
AjaxSrajax
Hej,

Moim zdaniem ten img top to nie najlepszy pomysł. Dałbym go jako background w CSS np. dla div id="ALL".
Nie denerwuje Cię, że reklama lua przesłania Ci header:)? Łatwo to zmienić albo przez position:relative dla tego diva, albo przez padding dla niego, a potem background w css przesunięty o ten padding.

Coś w tym stylu:

Kod
div#all{
padding-top:ileś_tampx;
background: #000 url('twoja/ścieżka/plik.xxx') no-repeat 0 ileś_tampx;
}


To bardzo dobrze, że stosujesz title, jak również alt dla img, ale trzeba wiedzieć po co to jest. Alty w img stosuje się tylko wtedy, kiedy obrazek można zastąpić treścią tekstową. Alt="top" jest bez sensu, nie niesie żadnej konkretnej informacji. W takich sytuacjach dajemy alt="". Jak już dajesz title dla anchora, w którym się zawiera img, to nie dawaj już dla img title. Wystarczy alt, albo pusty alt winksmiley.jpg Tak jest np. w galerii. Tam są prawidłowe alt. Tabelkę w galerii wywal na zbity, zamiast tego lista <ul>. Moim zdaniem jest tu o jeden div za dużo. Po co div id="menu"? Daj <ul id="menu" i stylizuj listę, zamiast ul.

Zamiast pisać:
Kod
margin-right: auto;
margin-left: auto;


można dać:
Kod
margin:0 auto;


To chyba nie powinno tak być winksmiley.jpg:

Kod
font-family:'Times New Roman', Times New Roman;


A być powinno:

Kod
font-family:'Times New Roman', serif;


Nie ustawiaj fontów w PT, ani w PX. Pt jest do druku. Px nie jest dobre dla fontów. Procenty jak najbardziej. Dla body np:
Kod
font-size:small;


a potem już w %, np.

Kod
h1{font-size:190%;}


Procenty się oczywiście zagnieżdżają, czyli jak dasz dla h1 150%, a dla elementu w h1 130%, to element zawarty w h1 będzie miał fonty wielkości 130% ze 150% oryginalnej wielkości.

Niestety chyba mało ludzi wie, że to ważne, dopóki jest ie6. On nie powiększa fontów w px.
JoShiMa
Cytat(AjaxSrajax @ 17.09.2008, 16:32:12 ) *
To bardzo dobrze, że stosujesz title, jak również alt dla img, ale trzeba wiedzieć po co to jest. Alty w img stosuje się tylko wtedy, kiedy obrazek można zastąpić treścią tekstową. Alt="top" jest bez sensu, nie niesie żadnej konkretnej informacji. W takich sytuacjach dajemy alt="".

No cóż. Moim zdaniem alt stosujemy zawsze a robimy to po to, żeby poinformować usera, który ma wyłączoną grafikę lub używa tekstowej przeglądarki, co by zobaczył, gdyby widział grafikę. Dlatego alt="" jest bardziej bez sensu niż alt="top".

Cytat(AjaxSrajax @ 17.09.2008, 16:32:12 ) *
Niestety chyba mało ludzi wie, że to ważne, dopóki jest ie6. On nie powiększa fontów w px.

Co to znaczy nie powiększa?
AjaxSrajax
No to tutaj grubo się Pani myli. Właśnie po to wielkie W dało nam puste alty, żeby je stosować. Gdyby były bez sensu, nie byłyby dozwolone. Albo racjonalniej: Co obchodzi niewidomego usera fakt, że obrazek którego nie widzi to jakiś tam top? To mąci w głowie jemu, screen readerom, a userów tekstowych przeglądarek denerwuje. Wiem coś o tym, bo b. często korzystam z Lynx-a. Taki alt jest po prostu bez sensu, niczemu nie służy.

Co do powiększania tekstu, zadeklaruj sobie czcionkę w px, a potem spróbuj w ie6 wybrać zmianę wielkości tekstu.

pzdr;)
JoShiMa
Cytat(AjaxSrajax @ 17.09.2008, 19:06:25 ) *
No to tutaj grubo się Pani myli. Właśnie po to wielkie W dało nam puste alty, żeby je stosować. Gdyby były bez sensu, nie byłyby dozwolone. Albo racjonalniej: Co obchodzi niewidomego usera fakt, że obrazek którego nie widzi to jakiś tam top? To mąci w głowie jemu, screen readerom, a userów tekstowych przeglądarek denerwuje. Wiem coś o tym, bo b. często korzystam z Lynx-a. Taki alt jest po prostu bez sensu, niczemu nie służy.

No cóż. Nie będę polemizować. Poznałam po prostu ludzi z innym podejściem smile.gif


Cytat(AjaxSrajax @ 17.09.2008, 19:06:25 ) *
Co do powiększania tekstu, zadeklaruj sobie czcionkę w px, a potem spróbuj w ie6 wybrać zmianę wielkości tekstu.

Domyślałam się, że to masz na myśli. Obawiam się, że nie będę w stanie wypróbować smile.gif No chyba, że gdzieś jeszcze znajdę IE6
grzes22
do rad dotyczących kodu dostosuje się później, narazie zacząłem bawić się trochę z grafiką i jak skończę to zabiorę się za poprawę kodu.



jak wam się teraz podoba wygląd??
siriondil
na stronach poza główna logo ma brzydki biały border
grzes22
Może wy wiecie Jak wykonać menu poziome z dopasowującą się grafiką? żeby tło elementu zawsze było dopasowywane do rozmiaru
AjaxSrajax
Ja znam tylko 3 sposoby na menu poziome. Oczywiście rozmawiamy o strukturze typu:

Kod
<ul><li><a>blabla1</a></li><li><a>blabla2</a></li>......<li><a>blablaN</a></li></ul>


1) Display:inline dla li.
Kod
li{display:inline;}
.

2) float-y.
Kod
li{float:left (albo right :D);}


3) position-y. Dajesz dla ul position:relative;. Teraz możesz rozmieścić przyciski względem ul. Czyli dla li: position absolute. Dla pierwszego li:left:0; dla drugiego left:szeokość_pierwszego_elementu+margin, dla drugiego:left: szerokość_pierwszego+szerokość_drugiego+2*margin; itp.itd;

Jeżeli chodzi o grafikę to zależy co masz na myśli. Czy masz gotowy przycisk, czyli obrazek, który ma szerokość i wysokość, czy masz pattern, którym chcesz wypełnić button.
W pierwszym przypadku nie da się zastosować pierwszego sposobu. Zostają jedynie sposoby 2 i 3, bo tylko tam możesz dać dla elementu <a> display:block;.
Natomiast jeżeli masz pattern, który ciągniesz w osi x (można by ciągnąć (że tak powiem) w osi y, ale to raczej nie ma sensu, bo to szerokość gra tutaj pierwsze skrzypce) sprawa wygląda raczej prosto.

Dajesz po prostu dla elementu <a> background CSS.
Kod
a{background #xxx urrl('sciecha/pliczek.graf') repeat-x 0 50%);


Dość ważne jest 50%. Jeżeli masz pattern dla buttona, to masz też żywy tekst jako menu ( nie grafikę). Jeżeli tak to można go powiększać. Chodzi o to, żeby wraz z powiększaniem tekstu menu zachowało 'dobrą formę'. 50% sprawi, że Twój pattern będzie zawsze wyświetlany 'w połowie buttona'. Oczywiście pattern musi być 'wyższy' niż wysokość defaultowa buttona, żeby wraz z powiększaniem tekstu odsłaniała się jego coraz większa część (patternu smile.gif). To ma sens wtedy gdy, parttern jest symetryczny w połowie. Jeżeli tak nie jest, 50% nie ma sensu.Wtedy dajemy 0% i o ile z powiększaniem tekstu pattern może się 'skończyć', czyli odsłonić całkowicie- musimy go uzupełnić kolorem, aby zatrzeć urwanie grafiki. Po to to #xxx w kodzie, ale nie tylko, przyda się gdy user nie wyświetla obrazków.

Patterny są dużo lepsze moim zdaniem. Pozwalają łączyć elastyczność menu tekstowego i urodę menu graficznego. Sam musisz pokombinować. Podstawa to zdawać sobie sprawę z blokowości i liniowości w sensie HTML i CSS ( bo to nie to samo). Bez tego się nie da smile.gif

pzdr;
edzik22
Nooo, jak na pierwszą stronę to super, tylko ta reklama strasznie denerwuje.
hateman
Jakby nie o pifku to by nic mi się nie podobało :/
Ani kolory, ani dobrane czcionki, ani rozmiejcowienie elementów strony

Powodzenia w pisaniu następnych stronek smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.