Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Propozycje tematów
post 27.09.2002, 16:24:43
Post #1





Grupa:
Postów: 0
Pomógł:
Dołączył: --

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Skoro byłem jednym ze zwolenników powstania tego forum, to spróbuję na początek zaproponować jakąś tematykę. Sądzę, że z tej listy poniżej trzebaby wybrać któryś temat (najlepiej taki którym wszyscy są jakośtam zainteresowani) i spróbować go wspólnie przedyskutować. A może ktoś jeszcze ma jakieś problemy z gatunku złożonych?[list]
[*]Tworzenie dokumentów PDF za pomocą php. Temat nie wydaje się szeroki zanim nie zacznie się w niego wgłębiać. Bibliotek do generowania PDF nie ma przecież wiele. Ale podejście do samego kodu jest w nich często bardzo odmienne. Jest np. fpdf, który jest rozwiązaniem darmowym, ale wolnym i ubogim. Jest FOP, który nie został stworzony do współpracy z php (raczej z javą) ale podstawą jego funkcjonowania jest XSL:FO - a to już jest ciekawa informacja, bo oznacza to, że źródłem dokumentów mogłoby być zarówno php (np. dokument stworzony biblioteką LibXML) jak i samodzielny program typu XMLSpy czy XMetal. Ten wątek może zostawmy - wrócę do niego w punkcie 9.
Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że najmocniejszym i bardzo poręcznym narzędziem jest PDFLib. Ma on jednak pewną wadę. Mianowicie interfejs programistyczny jest zbudowany nieobiektowo, a efektem jest brak możliwości relatywizacji współrzędnych i rozmiaru umieszczanych na dokumencie elementów. Czyli nie możesz po prostu wyrzucić sobie w pętli całej tabelki na dwie strony, bo nikt za Ciebie nie utworzy kolejnych stron, nie zadba o margines i powtórzenie nagłówków na każdej stronie. I tutaj przychodzi nam z pomocą PC4P - zestaw klas, które dają nam do ręki kompletny, obiektowy API do PDFLiba. No może ze słowem "kompletny" to przesadziłem. Z tabelkami, marginesami, nagłówkami itd. nie powinno już być problemów. Ale brakuje np. funkcji "niskopoziomowych". Czyli takich, które "przebijając" się przez obiektową strukturę PC4P pozwoliłyby nam definiować obiekty o bezwzględnym położeniu i rozmiarach (bez rezygnacji z zalet API). W tej chwili jestem na rozbiegu jeśli chodzi o ten temat. Testuję bibliotekę PC4P i staram się ją rozbudować o potrzebny mi kod. Znalazłem też pewne niedoróbki - biblioteka ma problemy z obsługą obrazków wygenerowanych w pamięci (przez GD). Jeśli ktoś ma jakiekolwiek doświadczenia w tym temacie to niech daje znać na forum.

[*]Obiektowe rozwiązanie problemu formularzy. Temat rzeka. Jednak dla wielu bardzo żywotny. Zależałoby mi na dyskusji na forum - chciałbym poznać wasze doświadczenia w tym temacie.
Jutro (dzisiaj już nie chce mi się klepać) napiszę trochę o pewnej świeżej koncepcji, która wpadła mi do głowy gdy zastanawiałem się nad nawigacją między formularzami. Chodzi mianowicie o użycie podwójnego stosu.
Druga sprawa to problem spójnego połączenia zmiennych które otrzymujemy z formularzy w jakąś herarchiczną strukturę, dającą się łatwo przenieś pomiędzy formularzami, uzupełnić i zapisać do bazy danych. Jaką technologię wybrać? XML? A może po prostu użyć właściwości tablic w php?
Dalej warto zastanowić się nad sterowanym z bazy danych systemem budowania kontrolek na formularzu i kontroli poprawności wprowadzonych danych. Tutaj chodzi mi po głowie koncepcja zbudowania od podstaw hierarchii klas - coś jak w Delphi, plus do tego jakiś RAD do budowy formularzy.
Żeby było wam łatwiej ugryźć temat, garść linków:[list]
[*]Sesje, autoryzacja i uprawnienia. Temat wałkowany wiele razy, ale moim zdaniem nierozwikłany ostatecznie. Muszę się przyznać, że nie znam za bardzo rozwiązań stosowanych w PEAR - nie używałem ich jeszcze (PEAR jest moim zdaniem kiepsko udokumentowany - to nieco odstrasza). Natomiast bardzo przypadły mi do gustu klasy z PHPLiba-a. Są bardzo spójne, korzystają z bardzo dobrego systemu szablonów (więcej w pkt. 5). Zresztą spójrzcie na ten schemat. PHPLib ma również mechanizmy do konroli uprawnień. Są one jednak moim zdaniem niedoskonałe. Dobrą cechą jest to, że prawa mogą być dziedziczone bądź nie na każdym poziomie. Minusem jest, moim zdaniem, brak wbudowanej możliwości nadania grupom użytkowników praw do modyfikacji uprawnień niektórych z pozostałych grup (herarchia adminów) - kwestia dopisania odpowiednich klas. Podsumowując PHPLib wydaje mi się sensowną bazą do rozpoczęcia prac, ale chciałbym poznać waszą opinię. Garść linków:[list]
[*]Warstwa abstrakcji bazy danych. To nie jest może temat bardzo szeroki, ale przy zastosowaniach profesjonalnych/komercyjnych dość istotny. Gotowe rozwiązania niosą ze sobą PEAR, PHPLib (do poczytania TUTAJ) oraz ADODB. Dwa pierwsze są wam pewnie znane, natomiast pozycja trzecia jest chyba niedoceniana. Warto poczytać sobie nieco o tym TUTAJ.
Przez ostatnie miesiące pracuje na MySQLu i do niedawna nie miałem do niego zastrzeżeń. Wszystko chodziło szybko i sprawnie. Sporo zmieniło się jak wczytałem się w dokumentację od Postgresa. Tu sprawdza się powiedzenie: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Ogrom przewagi jaką Postgres ma nad MySQLem w zadaniach bardziej złożonych niż "SELECT * FROM tabela" jest przytłaczający. Wystarczy zerknąć na coś takiego i człowiek zdaje sobie sprawę, że dotychczas błądził.laugh.gif Jest tu forum baz danych więc rozważania i pytania w tej sprawie zostawię na inny raz. A jeśli macie jakieś doświadczenia w konstruowanieu serwisów z wyodrębnioną warstwą bazy danych to piszcie.

[*]Szablony w php. Jak ktoś przeglądał kod od PhpBB to wie jak potężne to narzędzie. A warto pomyśleć o tym, że wynikiem zadziałania klas typu FastTemplate czy odpowiednika z PhpLib nie musi być HTML, ale może być XML czy WML. Jak ktoś ma do zbudowania serwis, który ma nie tylko informować zwykłego usera o swojej zawartości, ale i udostępniać swoje zasoby innym witrynom (tak jak to robi np. Amazon) to szybko doceni płynące z szablonów możliwości. A pamiętajmy o podziale pracy. Jak pisze się serwis w kilka osób to podzielenie zadań na programowanie silnika i tworzenie GUI oddaje nieocenione usługi. Problemy jednak pojawiają się szybko. Nie wszystkie elementy graficzne da się zaprogramować na poziomie szablonu. Np. zmieniające się cyklicznie kolory wierszy w tabeli - takimi rzeczami nie powinna zajmować się osoba pisząca silnik aplikacji, a w tej chwili niestety musi. Słyszałem, że niektórym problemy stwarzają też szablony osadzane w obiektach - a to jest ważna sprawa, bo konieczna do budowy sensownych mechanizmów konstrukcji formularzy (patrz pkt. 2). Wszelkie opinie i rozwiązania mile widziane. Garść linków:[list]
[*]Bezpieczne rozwiązania w php. Tego jest w sumie całkiem sporo. Wszyscy wiadomo jakie są podstawowe przykazania jeśli chodzi o php. Wyłączenie register_globals, kontrola przychodzących zmiennych, pliki poza głównym drzewem katalogów itd. (do poczytania) Nie wszyscy jednak znają sztuczki pozwalające kontrolować pewne dane (na Zend'zie jest sporo na ten temat, np. sposób na kontrole czy ktoś nie grzebał w adresie), a przecież są jeszcze sprawy komunikacji z zabezpieczonymi serwerami w celu np. autoryzacji kart kredytowych. Tu kłania się znajomość Curl-a oraz samego protokołu HTTP i specyfikacji HTML'a. Nieco na ten temat można poczytać TUTAJ. Jestem ciekaw waszych rozwiązań. Może któs stosuje nietypowe (a przez to skuteczniejsze) metody zabezpieczania serwisu?

[*]php jako GUI dla serwerów. Mam tu na myśli użycie php jako platformy do budowy interferjsu dla serwera poczty (często używane), serwerów kontaktów (np. LDAP) i innych serwerów. Ostatnio zainteresował mnie też MCAL - biblioteka dla rozwiązań związanych z kalendarzem/terminarzem.
Np. LDAP jest bardzo ciekawym serwerem bo współpracują z nim niemal wszystkie klienty pocztowe, a przy tym php ma pełne wsparcie dla niego. Mierzi mnie tylko, że LDAP domyślnie buduje strukturę kontaktów w systemie plików. Jeśli ktoś ma doświadczenia ze zmuszaniem LDAP-a do używania bazy danych to chetnie się czegoś dowiem (znowu zbaczam z tematu, hehe 8) ).
Te wszystkie elementy mają szczególne znaczenia jeśli ktoś ma ambicje napisania np. kompletnego systemu klasy CRM - Intranet w php (a ja mam takie ambicje). Może już istnieją porządne rozwiązania tego typu? Ja jak na razie nie słyszałem o nich. Do poczytania:[list]
[*]Funkcje komunikacji międzyserwerowej. Mam tu na myśli wszystkie mechanizmy, które pozwalają korzystać jednym serwerom z możliwości innych w sposób dla użytkownika niezauważalny. Czyli np. procedury pobierające i wysyłające zawartość do innych witryn (socket'y, curl itd.), technologie udostępniania wejść i wyjść procedur (XML-RPC, Soap), oraz wszystkie pokrewne tematy (np. serializacja zmiennych przez WDDX). Próbował ktoś pisać procedury do np. wycen pojazdów, które nie mają interfejsu graficznego, lecz tylko nasłuchują zapytań i zwracają wyniki (tak jak baza danych)? Do poczytania:[list]
[*]System obiegu informacji. Próbował ktoś z was zbudować w miarę spójny system obiegu informacji dla powiedzmy małej firmy? Np. serwis intranetowy z wysyłką i odbiorem poczty, wysyłką i odbiorem faxów (wszystko na stronie przez php), pisaniem dokumentów wg. szablonów - z tego php generuje PDF-y i pozwala drukowac, wysylac itd. Cała sprawa jest rejestrowana w bazie i wykonywane są kopie wszystkiego. Barier technologicznych niby nie ma za wiele. XML już jest, generowanie PDF z XML już jest (XSL:FO) - tylko to napisać. Największe problemy występują na poziomie tworzenia dokumentów. Są jeszcze systemy składu tekstu oparte na plikach nieco podobnych do XMLa (np. LaTeX). Ale to osobny temat. Ciekawe, czy uważacie taki projekt za realny? smile.gif A tak swoją drogą to XML jest niezwykle ciekawą tematyką. Parę linków:[list]
[list]
To tak na pierwszy ogień. Mam nadzieję, że tematy nie są zbyt lamerskie na to forum. Jutro pozwolę sobie przejść do konkretów nad pkt. 2. Jestem ciekaw waszych spostrzeżeń. Jeśli ktoś jest zainteresowany jakimiś większymi przedsięwzięciami to tu są dobre przykłady:[list]
Go to the top of the page
+Quote Post
dragossani
post 27.09.2002, 16:27:00
Post #2





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 398
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ten post powyżej to mój, tylko ciacho mi sie przeterminowało zanim skończyłem klepać laugh.gif


--------------------
cease this long, long rest / wake and risk a foul weakness to live / when it all comes down / watch the smoke and bury the past again / sit and think what will come / raise your fears and cast them all away
Go to the top of the page
+Quote Post
GeoS
post 28.09.2002, 11:46:12
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 602
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: W - WA -> GRO

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Bardzo mi sie podobaja przedstawione tutaj tematy.

Propozycja z mojej strony, to temat zaawansowanych klas sluzacych do generowania grafiki. Dokladnie chodzi mi o wydajne klasy sluzace do generowania w locie wykresow.

Podczas swoich poszukiwan natknalem sie na klase jpgraph z bardzo duzymi mozliwosciami, aczkolwiek jeszcze nie wyszystkimi, ktorych bym oczekiwal. W dodatku rozwiazanie to nie jest zbyt wydajne.
Jesli nie znajde nic lepszego bede musial poswiecic troche czasu na dodanie niezbednych mi funkcji, optymalizacje tego co jest i wyciecie zbednych elementow.

Bylbym wdzieczny za informacje o wydajnych i bogatych w fukcje rozwiazaniach. Moze ktos z forum ma jakies wlasne i ciekawe rozwiazanie :?:


--------------------
Zanim zadasz pytanie, zawsze wczesniej zajrzyj do manuala ( pl.php.net/manual/pl/ ).
Szukasz skryptow - www.hotscripts.com
Go to the top of the page
+Quote Post
Anarion
post 28.09.2002, 12:25:38
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 88
Pomógł: 0
Dołączył: 22.04.2002

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mnie szczegolnie podoba sie temat sesji, autoryzacji i uprawnien (bo jestem w sesjach zielony smile.gif), poza tym bezpieczenstwo - to na pewno kazdemu sie przyda oraz szablony w php, jak powiedzial dragonssani jak ktos przegladal phpBB to wie smile.gif czyli styl pisania projektow, az do takich rzeczy jak nazwy zmiennych i /n w echu smile.gif


--------------------
If You don't believe in Yourself, no one else will.
Go to the top of the page
+Quote Post
AnoniM_MC
post 28.09.2002, 15:09:35
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 24
Pomógł: 0
Dołączył: 28.08.2002
Skąd: Szczecin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Sesje - a co za problem??
---1.php---
Kod
<?php



session_name("dupa")

session_start();

session_register("a");

$a='Jestem Maly Sesjowiec :))';

?>

---2.php---

Kod
<?php



session_name("dupa")

session_start();

print " $a";

?>


--------------------
Polacy Nie Gęsi Swój Portal Mają !!
...:[Red. Nacz. PPS]:...
Go to the top of the page
+Quote Post
Anarion
post 28.09.2002, 15:56:31
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 88
Pomógł: 0
Dołączył: 22.04.2002

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jak zaczales to mozesz zaczac po kolei wszystko wyjasniac, czyli:
- start sesji (no to juz wiemy mniej wiecej tongue.gif)
- rozpoznawianie usera na podst wlasnie czego? (nie wiem konkr. - cookies i ipki?)
- itp itd smile.gif


--------------------
If You don't believe in Yourself, no one else will.
Go to the top of the page
+Quote Post
domm
post 28.09.2002, 17:50:20
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 33
Pomógł: 0
Dołączył: 19.03.2002
Skąd: Gliwice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


witam
tak zaczynając od tematu 1.
właśnie zaczynam tworzyć pewien system dla firmy w której pracuję. polega on na dynamicznym generowaniu PDF-a na podstawie informacji zawartych w bazie. z grubsza mówiąc, chodzi o 3 stronicowy niezbyt skomplikowany dokument z kilkoma bitmapami, tabelami itp. dane będą się pobierać z 5 tabel w których będzie po ok. 1500 rekordów (a dla każdego po ok. 60 zmiennych). do tego oczywiście wyszukiwarka, itp...
zamierzam użyć FPDF-a i myślę że dla takiego zastosowania wystarczy (na początku szacuję ok. 500 "generacji" pliku PDF dziennie). prawdę mówiąc to moje pierwsze doświadczenie z generacją PDF-a, także za kilka tygodni będę coś mógł więcej napisać (o ile admin nie uzna postu za niewłaściwy w tym miejscu :cry: )
Go to the top of the page
+Quote Post
Seth
post 28.09.2002, 18:51:07
Post #8





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 335
Pomógł: 6
Dołączył: 7.03.2002

Ostrzeżenie: (0%)
-----


apropos sesji to tu jest narazie beta test;) mojego artykulu: http://dev.php.pl/article.php?cid=1&id=11

P.S. W przypadku jakiegos bledu w tresci prosze pisac na PW
Go to the top of the page
+Quote Post
RaZor
post 25.10.2002, 13:31:59
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 26
Pomógł: 0
Dołączył: 16.10.2002
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam

Sczerze mówiąc prawie wszystkie tematy z listy mnie "troszeczkę" przerastają winksmiley.jpg Jednak chciał bym zaproponować bardziej zaawansowanym PHPowcom omówienie tematu 3. Sesje, autoryzacja i uprawnienia jednak tak jak pisał dragossani, na podstawie PHPlib lub czegoś "bardziej doskonałego". Fakt, że w "PHP4 Alikacje" jest to omówione, jednak najlepiej zasięgnąc porady osoby która miała już z tym "fizycznie" do czynienia.

Moja kolejna propozycją jest omówieie tematu 8. Funkcje komunikacji międzyserwerowej. jednak na ten temat nie jestem w stanie sam się wypowiadać ale strasznie mnie to ciekawi 8) Nie wspominając już o temacie 9tym... zresztą wszystko jest ciekawe ale po kolei Panowie winksmiley.jpg

Jeżeli czas pozwoli to postaram się napisać coś spełniajacego kryteria php Pro jednak ostatnio nie mam nawet czasu aby przeczytać te króciutkie posty dragossani'ego.


--------------------
-------=] Smoke No Dope
Make Your OWN Web [=-------
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 10.06.2024 - 03:58