Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [www] new.2kola.com, ocena layout'u oraz kodu
babejsza
post 21.04.2007, 22:36:26
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 407
Pomógł: 1
Dołączył: 4.03.2003
Skąd: warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam,

z pewną dozą nieśmiałości przedstawiam Wam po raz pierwszy swój własny i brata autorski projekt. Nie jest to praca komercyjna i nikt na jej tworzeniu nie zarobił i nie zarobi ani grosza. Można powiedzieć, że jest to nasz wkład w fajną knajpkę zlokalizowaną na terenie warszawy (z którą mamy tyle wspólego, że ja byłem tam raz na piwie, a brat przyjaźni się z właścicielem).

Grafikiem nie jestem więc layout "urodził" mój brat. Ponoć mam niezłe oko do cudzych prac i ta mi się podoba, chodź ma jeszcze swoje wady, które postaramy się w międzyczasie poprawić. Będą to zmiany już właściwie bardzo małe, a tyczyć się będą głownie menu, które moim skromnym zdaniem nie za bardzo tu pasuje. Cała reszta właściwie zostaje bez zmian, chodź być może podrzucicie jakieś pomysły.

Od razu ostrzegam, że strona jest dość ciężka co jest wynikiem kreacji na której musiałem operować (a która jak już pisałem podoba mi się, chociaż zazwyczaj gustuję w bardziej ascetycznych i zdecydowanie bardziej przejżystych formach).

Strona powstaje dla pubu motocyklowego, nastawionego na motoryzację old- i joungtimierową (ścigacze niemile widziane winksmiley.jpg), która ma swój własny niepowtarzalny klimat, a tenże ma być przeniesiony na stronę www, którą się tu z Wami dzielę.

Na chwilę obecną strona nie posiada żadnych mechanizmów, jest po prostu pocięta i ostylowana. Pewnym jej mankamentem jest to, że kreacja ograniczyła nas do pewnego ograniczonego pola i strona nie będzie miała możliwości rozciągania się, ale postaram się to w odpowiedni sposób zrekompensować odpowiednim oskryptowaniem (tj. listowaniem treści na podstronach).

Do obejrzenia w tej chwili są trzy podstrony:

http://new.2kola.com
http://new.2kola.com/?page=galeria
http://new.2kola.com/?page=galeria&id=1

Prosiłbym o oceny głownie na temat kodu, ale komentarze dotyczące grafiki będą również bardzo pomocne. Szczególnie w przypadku menu, na które zabrakło już mojemu bratu weny twórczej smile.gif.

CSS - na tą chwilę jest jaki jest - czyli jeszcze nie został zoptymalizowany pod względem wielkości, uprządkowania czy standaryzacji, a sama strona (a raczej jej nieszczęsne menu) będzie się źle wyświetlać w IE7 (i mam nadzieję, że tylko na tej przeglądarce) - chdzi o border-bottom, który się nie pokazuje.

Pozdrawiam.
Go to the top of the page
+Quote Post
fridek
post 21.04.2007, 22:57:41
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 61
Pomógł: 0
Dołączył: 19.12.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Strona całkiem ładna. Trochę drażnią mnie efekty rollover w galerii, taki przeskok z białego w czarny... Do galerii zainteresuj się skryptem LightBox -> http://www.huddletogether.com/projects/lightbox2/
(albo ThickBox, SlimBox i jeszcze sporo innych *Box winksmiley.jpg ).
Go to the top of the page
+Quote Post
babejsza
post 21.04.2007, 23:06:36
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 407
Pomógł: 1
Dołączył: 4.03.2003
Skąd: warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Może rzeczywiście w liście galerii trzeba złagodzić ten efekt. Jeżeli chodzi o samą galerię to nie wiem po co mam sięinteresować tymi skryptami skoro jest ona w nie (dokładnie lightBox) obuta smile.gif.
Go to the top of the page
+Quote Post
maryaan
post 21.04.2007, 23:15:30
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 380
Pomógł: 2
Dołączył: 5.01.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


jak dla mnie musisz poprawic dwie rzeczy: tlo pod tekstem (jest za jasne, moze inaczej - jest za maly kontrast tekst/tlo) no i orta w menu winksmiley.jpg


--------------------
Wybierasz się do Zakopanego? Odwiedź Willę Pod Górami. Następnym razem na pewno do niej wrócisz :)
Go to the top of the page
+Quote Post
babejsza
post 21.04.2007, 23:31:30
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 407
Pomógł: 1
Dołączył: 4.03.2003
Skąd: warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ojojoj smile.gif Co za gafa smile.gif Już poprawione smile.gif

Jeżeli chodzi o tło pod tekstem to ciekawe. Znaczy, że jest nie czytelne - pytam bo to kwestia kontrastów. W domu oglądam to na róznie skalibrowanych 19' CRT, a w pracy na dwóch 21' LCD i nie wydajem się, żeby było mało czytelne. Co nie oznacza oczywiście, że tak nie jest. Pamiętajmy też o tym, że to jest strona, która głownie ma być prezentacyjna, a nie jest stroną typowo informacyjną gdzie głównie czytelność ma znaczenie. Ale mimo wszystko spróbuje. Może trochę "podkęcimy w dół" grfikę na której prezentowana jest treść i zobaczymy smile.gif.

Dzięki za komentarz smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
dr_bonzo
post 21.04.2007, 23:54:41
Post #6





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 5 724
Pomógł: 259
Dołączył: 13.04.2004
Skąd: N/A

Ostrzeżenie: (0%)
-----


babejsza: tez stwierdzam ze tlo jest za jasne pod tekstem bo utrudnia odczytanie tekstu

A w Galerii, link:hover, na czarno tez jest malo czytelny


--------------------
Nie lubię jednorożców.
Go to the top of the page
+Quote Post
babejsza
post 23.04.2007, 09:34:37
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 407
Pomógł: 1
Dołączył: 4.03.2003
Skąd: warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


oki - przekaz jasny i zrozumiały. Jak dam radę to jutro postaram się tełko przyciemnić. Nad hoverem dla linków w liście galerii też pomyślimy. Dzięki piękne za opinie.

//EDIT

Witam,

przyciemniłem tełko na stronie głównej i w galerii. Na reszcie podstron dla porównania zostawiłem stare. W liście galerii zmieniłem hover na leciutki odcień szarości i dałem podkreślenie.

Pozdrawiam.

Ten post edytował babejsza 23.04.2007, 09:35:01
Go to the top of the page
+Quote Post
k0b3
post 23.04.2007, 14:35:05
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 138
Pomógł: 0
Dołączył: 1.08.2006
Skąd: Kielce

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ładna stronka... smile.gif

jak uzyskac ten efekt braku tla w obrazkach .png? W Firefoxie bez problemu natomiast w IE sa kwadratu. Na stronie świetnie udało Ci się ominąc to..

Pozdrawiam
Go to the top of the page
+Quote Post
babejsza
post 23.04.2007, 14:53:48
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 407
Pomógł: 1
Dołączył: 4.03.2003
Skąd: warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


http://www.twinhelix.com/css/iepngfix/

Rozwiązanie o tyle fajne, że zatrudniane bezpośrednio dla danego stylu, a nie jak w przypadku większości innych dla całej strony, a na niej obrazków PNG.

Dzięki za opinie smile.gif.

Pozdrawiam
Go to the top of the page
+Quote Post
empathon
post 23.04.2007, 23:31:00
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 246
Pomógł: 31
Dołączył: 13.11.2006
Skąd: się znamy?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@babejsza: genialna sprawa, nie miałem pojęcia, że coś takiego istnieje smile.gif Wiele razu ubolewałem, że nie mogę skorzystać z przeźroczystości png ze względu na kompatybilność z IE smile.gif


--------------------
Goldenline: Łukasz Rodziewicz
Go to the top of the page
+Quote Post
Zeman
post 23.04.2007, 23:58:35
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 70
Pomógł: 0
Dołączył: 29.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Zanim przeczytałem posty innych komentujących, też mi się rzuciło w oczy nieczytelne tło. Tam gdzie jest już przyciemnione zaproponowałbym zmniejszyć kontrast tła, a może o jedną jednostkę większą czcionkę. A może tam gdzie jest jaśniejsze tło wystarczy zmniejszyć kontrast i zwiększyć czcionkę... Przeczytać oczywiście się da, jednak czyta się źle. Pomarańczowy napis (logo?) sugerowałbym żeby linkowało na stronę główną, bo tak się to kojarzy jakby było klikalne.

Jest to strona pubu a więc bardzo dobra grafika - klimatyczna ładna i przejrzysta, mam nadzieję że pub w podobnym klimacie winksmiley.jpg

Co się stanie jak tekst będzie długi - pojawi się pasek przewijania przy <DIV> ?


--------------------
www.web2biz.pl | trochę o web-usability
Go to the top of the page
+Quote Post
babejsza
post 24.04.2007, 03:06:29
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 407
Pomógł: 1
Dołączył: 4.03.2003
Skąd: warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nad kolorystyką jeszcze trochę się pomęczę. Zobaczę czy uda mi się uzyskać zadowalojący efekt.

Jeżeli chodzi o klikalne logo to o tym samym dziś pomyślałem smile.gif.

Jeżeli tekst będzie dłuższy to będzie dzielony na podstrony. Nie mam zamiaru dawać w środku okna paska przewijania bo nie znoszę takiego efektu. Z resztą dzielenie też nie jest super rozwiązaniem, ale jestem ograniczony layout'em i wiele tu nie wymyślę, a chcę też ograniczyć do minimum użycie JS ze względu na to, że strona sama w sobie już jest dość ciężka i nie chcę dociążać łączy i procesorów użytkowników jeszcze bardziej.

Tak się zastanawiam, czy może trafił ktoś gdzieś kiedyś na jakieś gotowe rozwiązanie (klasę, funkcję, skrypt) liczące jaką powierzchnię zajmie tekst przy założonych parametrach (czcionka, jej wielkość, intelinia, justowanie, szerokość bloku itd.)? Przydałoby mi się przy tym projekcie, a jeżeli nic nie znajdę to będę musiał sam napisać.

Ten post edytował babejsza 24.04.2007, 03:08:53
Go to the top of the page
+Quote Post
maryaan
post 24.04.2007, 06:21:45
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 380
Pomógł: 2
Dołączył: 5.01.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


tylko ze jak obliczysz "na sztywno" (o ile to mozliwe) to przy lekkim powiekszeniu czcionki Twoj caly layout szlag trafi


--------------------
Wybierasz się do Zakopanego? Odwiedź Willę Pod Górami. Następnym razem na pewno do niej wrócisz :)
Go to the top of the page
+Quote Post
babejsza
post 24.04.2007, 10:01:54
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 407
Pomógł: 1
Dołączył: 4.03.2003
Skąd: warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Layout'u szlag nie trafi, bo zastosuje się overflow: auto i w przypadku osób, które wymuszają na przeglądarce większą czcionkę pasek przewijania się pokarze, ale tylko u nich. Coś za coś.

Samo obliczenie raczej jest możliwe pod warunkiem, że zdefiniuje się wilkość każdego znaku w danej czcionce. Sprawa z lekka upierdliwa, ale na ten moment nie widzę innego rizwiązania.

Teoretycznie mógłbym się pokusić o rozciąganie strony, ale to rozwali jej wygląd. Jestem delikatnie rzecz ujmując w kropce. Ma ktoś jakiś pomysł?
Go to the top of the page
+Quote Post
Zeman
post 29.04.2007, 11:02:28
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 70
Pomógł: 0
Dołączył: 29.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(babejsza @ 24.04.2007, 11:01:54 ) *
Samo obliczenie raczej jest możliwe pod warunkiem, że zdefiniuje się wilkość każdego znaku w danej czcionce. Sprawa z lekka upierdliwa, ale na ten moment nie widzę innego rizwiązania.


Teoretycznie jest możliwe, po stronie serwera można sobie napisać moduł do PHP i go załadować przez php.ini, tylko czy to ma sens.. serwer musi mieć taką czcionkę no i poza tym takie obliczenia są czasochłonne. A może po stronie przeglądarki przez JS? Tak czy siak moim zdanie się nie opłaca.


--------------------
www.web2biz.pl | trochę o web-usability
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 20.04.2024 - 02:27