Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Licencjonowane biblioteki
markonix
post 19.05.2016, 12:51:55
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 707
Pomógł: 290
Dołączył: 16.12.2008
Skąd: Śląsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tak mnie ciekawi jak to jest, że jest mnóstwo bibliotek (zwłaszcza jQuery), które można sobie pobrać ze strony ale mają licencje komercyjną za kilka dolarów, a czasem kilkaset.

Zastanawia mnie czy po prostu uznają jakąś normę etyczną, że jak każdy potrzebuje licencje to ją zakupi?
Czy w ogóle sprawdzają użycie swoich bibliotek (co jest dość trudne jeżeli np. stosujemy je w zamkniętych aplikacjach) i ewentualnie podejmują jakieś prawne kroki w przypadku nadużyć czy po prostu przyjmują to jako ryzyko biznesowe?
Osobiście staram się kupować licencje tylko, że w wielu przypadkach przy jej kupowaniu nawet nie ma gdzie wpisać gdzie ona będzie używana mimo, że to licencja typu Single Site.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 19.05.2016, 13:07:11
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Płatne licencje w dużej mierze obejmują komercyjne wykorzystanie.

Wiesz, to że ktoś weźmie i nie zapłaci (a powinien) może się narazić na konsekwencje. Sprzedający wiedzą że nie wychwycą 100% takich przypadków.
Go to the top of the page
+Quote Post
markonix
post 19.05.2016, 16:21:35
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 707
Pomógł: 290
Dołączył: 16.12.2008
Skąd: Śląsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Pyton_000 @ 19.05.2016, 14:07:11 ) *
Płatne licencje w dużej mierze obejmują komercyjne wykorzystanie.

No właśnie sam to napisałem. Przykłady to np. highcharts ( i inne ich produkty), plupload, niektóre templatki.
Udostępniają normalnie paczki do pobrania, kod nie jest w żaden sposób zabezpieczony, wątpię aby też miał jakieś mechanizmy informujące developerów o wykorzystaniu.
Tak naprawdę kupujesz licencje i nic się nie zmienia, czasem różnica jest w suporcie itp. ale pod względem tego co masz na serwerze niczym się nie różni kod - czasem tylko masz wrzucić wraz z paczką info o licencji i to wsio.

Po prostu podziwiam zaufanie twórców do webdeveloperskiego światka.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
SHiP
post 20.05.2016, 14:01:16
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 697
Pomógł: 47
Dołączył: 19.12.2003
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mam kilka produktów na themeforest i powiem jak to działa. Myślę, że w świecie bibliotek jest analogicznie. Prędzej, czy później twój produkt pojawia się na stronach typu wplocker. Kiedyś znajomy pisał maile do rapidshare, netload itp. aby pousuwali pliki, ale po jakimś czasie pojawia się reupload i zamienia się to w walkę z wiatrakami.

Często także ludzie kupują pojedynczą licencję, a potem tworzą dwie, trzy strony. Co więcej piszą maile z prośbą o pomoc i podsyłają różne linki, w różnych mailach. Czy ktoś ściga za to ludzi? Nie. Jest to fizycznie niemożliwe. Nawet jeśli jakiś Chińczyk ukradł mój produkt, to jaką mam szansę pociągnąć go do odpowiedzialności? Ile to będzie trwało? Jeśli firma jest duża i ma oddział, w danym państwie to może się bawić w rozpoczynanie batalii sądowych (choć pewnie tutaj działają jakieś instytucje do tego - nie wiem). Pojedynczy developer lub mała grupa dużo nie zdziała. Osobiście mógłbym ewentualnie pozywać Polaków, bo tu proces byłby dla mnie prostszy, ale po prostu szkoda na to czasu. Kupując licencję zyskujesz coś więcej - bezpieczeństwo, wsparcie techniczne oraz szybkie aktualizacje i duża część klientów o tym wie. Reszta i tak by nie kupiła.

Mechanizmów zabezpieczających raczej się nie stosuje, ponieważ nie ma to sensu. I tak pojawią się w sieci paczki z wyciętymi kodami. Zresztą odbiorcy, to programiści więc sami mogą wyciąć. Firmy oferujące webfonty często robią pakiety i np. w tańszym może się pojawić limit na N wyświetleń strony. W css pobieranym od nich jest wtedy linijka

  1. @import "http://exmple.com/counter/134525";


więc coś tam liczą, ale czy jakoś później reagują oprócz wysyłania maili - nie wiem.


--------------------
Warsztat: Kubuntu, PhpStorm, Opera
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 8.06.2024 - 17:13