Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [PHP]Własny cms
muumiin
post 29.10.2014, 09:57:52
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 105
Pomógł: 0
Dołączył: 17.09.2014
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam!
Szef na praktykach zażyczył sobie, że mam napisać swój cms. Mam małe doświadczenie w programowaniu. Moglibyście mi podpowiedzieć, czy są jakieś fajne tutoriale? Chodzi o to, żeby na początek napisać coś bardzo prostego, co będzie działać, a w przyszłości (gdy nauczę się więcej) będę mogła bardziej rozbudować

PS. Szef mi nie pomoże, jest grafikiem a o programowaniu ma niezbyt wielkie pojęcie. Mają w firmie innego programistę, który już napisał swój cms, ale tak zagmatwany, że go nie ogarniam...
Go to the top of the page
+Quote Post
Damonsson
post 29.10.2014, 10:07:05
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 355
Pomógł: 533
Dołączył: 15.01.2010
Skąd: Bydgoszcz

Ostrzeżenie: (0%)
-----


http://lmgtfy.com/?q=simple+own+cms+tutorial
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 29.10.2014, 10:08:50
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Firma która zleca CMS osobie która się na tym nie zna, musi się trzymać na taśmie klejącej.

Pisanie CMS to temat rzeka. Jesteś pewna że chodzi Ci o CMS, a nie o coś co po prostu wyświetli HTML?


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
viking
post 29.10.2014, 10:10:45
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 366
Pomógł: 1115
Dołączył: 30.08.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Może ci się przydać: http://fabien.potencier.org/article/50/cre...mponents-part-1

Artykuł jest akurat o frameworku ale może się czegoś nauczysz. Zamiast pisać całkowicie od podstaw pomyśl żeby wykorzystać gotowe komponenty czegoś większego.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
muumiin
post 29.10.2014, 10:15:28
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 105
Pomógł: 0
Dołączył: 17.09.2014
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tak. W ramach praktyk napisałam jedną stronę w html+css z dodatkami w javascript. A teraz powiedział, że jeszcze mam zrobić własnego cms-a, na stronie ma być możliwość logowania zarówno użytkowników, jak i administratora strony. Stronka dość prosta, tylko powiedział, że cms autorski. Powiedział, że jak to zrobię, to się dużo nauczę (zapewne ma rację) i będę mogła u niego pracować. Choć faktem jest, że jako że on sam nie programuje, to może mieć w tej kwestii małą wyobraźnię wink.gif

@Damonsson może Twoja odpowiedź wydaje się być nieco ośmieszająca mnie, ale dzięki... Czasami jak się nie wie, jakie hasło wpisać, to wyskakują beznadziejne wyniki wink.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
aniolekx
post 29.10.2014, 10:59:55
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 340
Pomógł: 46
Dołączył: 31.07.2009
Skąd: A

Ostrzeżenie: (0%)
-----


pytanie czy znasz MySQL? Jeżeli tak to zacznij projektowanie od bazy danych, a później formularze do obsługi stworzonych tabel (CRUD) (pomijam już takie oczywiste rzeczy jak łączenie się z baza danych)

a jak nie znasz żadnej relacyjnej bazy danych to pewnie będziesz musiała wszystko zapisywać do plików tekstowych.


PS. oczywiście możesz iść na łatwiznę i użyć gotowych rozwiązań,ale wtedy pewnie mniej się nauczysz

znalazłem taki tutorial - możne się przyda (pamiętaj ze takie tutoriale są dalekie od ogolnie przyjętych standardów tworzenia aplikacji webowych)

Później jak cie szef zatrudni to proponuje ci nauczyć się jakikolwiek framework MVC (Symfony2, Yii2, Laravel)

Ten post edytował aniolekx 29.10.2014, 11:12:57
Go to the top of the page
+Quote Post
muumiin
post 29.10.2014, 13:13:48
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 105
Pomógł: 0
Dołączył: 17.09.2014
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@aniolekx chyba właśnie o coś takiego mi chodziło... Coś w miarę prostego co sprawi, że zacznę łapać "o co kaman" wink.gif dziś już nie mam czasu, ale w pt pewnie coś nad tym posiedzę....

Jeśli chodzi o mysql.... Do końca nie wiem co to znaczy "znać mysql" - wiem, że jest tam jakiś język, ale jak na razie obsługiwałam bazę danych z poziomu phpMyAdmin.... Wiem, że to trochę śmieszne, że biorę się za poważne rzeczy nie znając podstaw, ale takie życie... Może kiedyś będę miała czas pouczyć się też podstaw (na pewno dużo by mi to ułatwiło...)
Go to the top of the page
+Quote Post
markuz
post 29.10.2014, 13:21:25
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 240
Pomógł: 278
Dołączył: 11.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Polecam CodeIgniter na początek.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Boshi
post 29.10.2014, 13:38:25
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 342
Pomógł: 15
Dołączył: 30.08.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Koledze wyżej chodziło jeżeli chodzi o MYSQL to takie podstawy jak łączenie się z bazą. np przez PDO czy mysqli, aktualizacja, dodawanie, usuwanie wierszy, łączenie tabel itd. Wiadomo, że nie musisz znać tego perfekcyjnie, ale podstawy jak wyżej się przydadzą. Pracujesz na phpmyadmin. Ok, tam masz generalnie interfejs GUI, więc siłą rzeczy nie musisz znać poleceń, bo możesz je wykonywać ręcznie a potem kopiować polecenia do skryptu php. Choć i tak polecam naukę składni języka SQL chociaż by podstawy.

Jeżeli nic nie umiesz z php to musisz siąść i czytać jakieś kurs, tablice, pętle, sesje, zabezpieczenia przez SQL - Injection, xss itd.

Napisz prosty skrypt rejestracji + logowanie, dodaj jakieś bajery typu uprawnienia, banowanie użytkowników, panel administracyjny.
@markuz, może niech lepiej podstawy zrozumie, potem OOP i wtedy bierze się za frameworki.

Ten post edytował Boshi 29.10.2014, 13:39:46
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 24.05.2024 - 00:54