Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [JavaScript][MySQL][PHP]Znajomość jakich języków będzie tu potrzebna?
Andwww
post 11.06.2014, 17:43:03
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4
Pomógł: 0
Dołączył: 11.06.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam,

Chciałbym się dowiedzieć jakie języki najlepiej powinien znać programista, który będzie miał za zadanie stworzyć serwis internetowy, który automatycznie będzie zbierał informacje z innych serwisów i przetwarzał je tzn. automatycznie grupował, przypisywał do odpowiednich kategorii, będzie to dość mocno rozbudowana funkcja. Drugi kluczowy element to wyszukiwarka wewnątrz serwisowa przeszukująca zasoby po słowach kluczowych i ich kombinacjach, oraz sortująca wyniki według ich wartości ustalonej na podstawie wybranych kryteriów.

Wiem, że specjalistyczne fora nie są łaskawe dla laików, ale proszę o wyrozumiałość, szukam odpowiedniego programisty. Jakie umiejętności powinien posiadać, żeby najlepiej sprostać temu zadaniu?
Go to the top of the page
+Quote Post
Damonsson
post 11.06.2014, 23:09:01
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 355
Pomógł: 533
Dołączył: 15.01.2010
Skąd: Bydgoszcz

Ostrzeżenie: (0%)
-----


JS, HTML, CSS, PHP, MySQL.
Go to the top of the page
+Quote Post
Andwww
post 12.06.2014, 09:22:29
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4
Pomógł: 0
Dołączył: 11.06.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ok, dzięki.
Więc jest to robota dla jednego programisty znającego wszystkie te języki, czy lepiej rozdzielić?
Go to the top of the page
+Quote Post
YourFrog
post 12.06.2014, 09:46:21
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 124
Pomógł: 22
Dołączył: 10.01.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeżeli cię stać (a powinno cię być stać rozpoczynając projekt informatyczny gdzie sam nie programujesz). Zawsze lepiej jest żeby nad czymś nie pracowała 1 osoba (dlaczego ?), a no dlatego że jak coś spartoli to dowie się o tym dopiero gdy nie będzie wstanie wdrożyć następnej funkcjonalności. Nawet najlepsi programiści popełniają błędy bo to przecież tylko ludzie.

Jeżeli to mały portalik (szacowany czas pracy 3-4 msc na 1 osobę) to żeby go faktycznie dowieźć w te 3-4 msc lepiej jak zatrudnisz 2 programistów bo inaczej się nie wyrobią haha.gif. Radziłbym ci również korzystać z umiejętności osób szanowanych w środowisku IT (nie mówie tylko o programistach PHP, ale również o administratorach, prgramistach innych języków, kogoś od GUI jakby oni się nie nazywali ;p). Niech robią za tzw. Konsultantów którzy za drobną opłatą co jakiś czas spojrzą na aplikację czy faktycznie od strony kodzenia i pomysłów na wdrożenia zmierza w dobrą stronę.

Aha byłbym zapomniał człowiek od wszystkiego jest do niczego. Więc wygląd niech ci zaprojektuje kto inny niż programuje backend, za wyciąganie danych niech odpowiada kto inny niż za logike twojej aplikacji itp. Pieniądze i tak musisz wydać, a czy zrobisz do 1 czy 10 osobą to co za różnica skoro nadal to będzie np. 30k ?


Ze swojej strony mógłbym ci polecić 3 osoby które nadają się świetnie w rolach konsultantów (nie ma mnie wśród nich ;p, a to co pisze to moje prywatne odczucia).
- nospor no chyba modka nikomu nie trzeba przedstawiać biggrin.gif
- Toster z unit1.pl - http://thetosters.pl
- http://blog.ksiazek.info nie znam jego niku na forach, ale jego blog to kopalnia wiedzy na temat prawidłowego obługiwania bazy danych MySQL (jest administratorem)
- wibowit z 4programmers.net
- somekid z 4programmers.net

Jeśli chcesz to mogę streścić który z nich jako jaki konsultant by się nadawał bo nie chce mi się pisać jeżeli nie jesteś zainteresowany występowaniem konsultantów w projekcie. Aha no i nie zatrudniaj SAMYCH słabych programistów. Według mnie na 3 programistów musi być choć 1 guru który jest ich tzw. mentorem i do którego mogą iść. Naprzykład zakładając że 1.5k to płaca minimalna, a 6k to guru (kwoty wyciągnięte z kapelusza).

Na zespół PROGRAMISTÓW
- 1 za 4-6k
- 1 za 2-3k
- 1 za 1.5k - 2.5k

Dlaczego tak ? Bo zapewniasz synergie w kodzie, nowy długo ci nie odejdzie jak będzie miał dobre warunki pracy, a szybko z tzw. juniora przy principalu stanie się seniorem.

Ten post edytował YourFrog 12.06.2014, 09:52:02
Go to the top of the page
+Quote Post
Andwww
post 12.06.2014, 20:56:27
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4
Pomógł: 0
Dołączył: 11.06.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzięki YourFrog za wartościową odpowiedź. Tak też przypuszczałem, że skoro i tak płace to lepiej rozdzielić całą pracę na specjalistów od poszczególnych części, to się sprawdza chyba w każdej branży.

Czyli taki projekt można podzielić na np. programista:
- od strony serwera programista umiekętności MySQL, lub/i?
- backend, umiejętności PHP, Ruby lub/i?
- frontend, umiejętności CSS, java lub/i?
Go to the top of the page
+Quote Post
Turson
post 13.06.2014, 07:33:14
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 291
Pomógł: 829
Dołączył: 14.02.2009
Skąd: łódź

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Java to nie javascript smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
YourFrog
post 13.06.2014, 09:18:58
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 124
Pomógł: 22
Dołączył: 10.01.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@Andwww
Widzisz to jak podzielisz prace zależy od wielkości projektu i tego jaką metodykę pracy przyjmiesz. Jeżeli nie masz z góry ustalonej żadnej metodyki najlepiej będzie jak przyjmiesz że jesteś szefem projektu i przydzielasz zadania. Wtedy (zakładając że projekt szacujesz na 3-4 msc w PHP) rozłożył bym sobie tak prace.


1. Napisanie dokumentacji projektu dzięki której osoba która ją przeczyta będzie wstanie z tobą podyskutować nad projektem. Jednak uważaj taka dokumentacja nie powinna być dłuższa niż 2-3 wieczory przy kubku kawy. Tutaj najlepszym konsultantem jest ktoś sceptyczny do twojego projektu (w moim przypadku moja kobieta która jest największym pesymistą na świecie biggrin.gif). Jeżeli dokumentacja przekona tą osobę to ruszasz dalej.
2. Ustalisz wymagane technologie w których zostanie napisana aplikacja (tutaj z pomocą według mnie mógłby przyjść toster/nospor ponieważ nie wydają się fanatykami swoich technologi). Ważna uwaga MUSISZ mieć tutaj konsultanta z IT ponieważ sam to wybierzesz duet MySQL + PHP w ciemno ;p Aha nie daj twojemu zespołowi później zmienić technologii niech sobie biblioteki tylko wybiorą sami.
- Baza danych (MySQL, PosgresSQL, MirandaDB, NoSQL)
- Aplikacja (backend) (PHP, Ruby, Java, Python)
- Interfejs (CSS, HTML, Applet Java*)
3. Rekrutujesz. Ważne byś miał konsultanta do rekrutacji (TYLKO 1 osoby) takiego trzonu zespołu bardzo ważne jest żebyś zatrudnił osobę która jest baaardzo dobra. Jej technologia nie ma znaczenia (ważne żeby się wspasował w jedną z ról przy projekcie). Przyjmie on obowiązki konsultanta na okres rekrutacji ponieważ dobrzy ludzie zatrudniają dobrych ludzi. Innymi słowy ten 1 człowiek będzie trzonem twojego zespołu IT (wibowit/somekid byli by tu świetni boshe jak oni cisną na 4p wszystkich ludzi którzy napiszą głupotę :]).
4. Zanim skończysz rekrutacje powinieneś mieć już na stole klepnięty wygląd aplikacji z dokumentacją. Da to twojemu zespołowi silny start ponieważ będą wiedzieli jak to zrobić.
5. Zanim zespół zacznie kodzić niech 1-2 Dni projektuje z tobą baze danych w oparciu o widoki. TUTAJ MUSISZ MIEĆ 100% czasu dla nich. To ty wiesz wszystko o projekcie więc tak naprawdę tylko ty możesz im pomóc ją zaprojektować. Później niech spojrzy na to konsultant któremu przekażesz wymagania odnośnie ilości danych i omówisz z nim projekt (polecam ci tego z bloga książki).
6. Zespół ma zielone światło na prace przy projekcie wink.gif znów (nospor + Toster niech się nimi opiekują)

Odnośnie zespołu to jeżeli chcesz mieć 2 programistów to tylko backend + frontend odzielnie. Z własnego doświadczenia wiem że jak ktoś siedzi w backendzie to będzie miał braki przy wdrażaniu czegoś zgodnego z W3C. Po za tym JS jest trudnym językiem wbrew temu co wszystkim się wydaje. Jeśli jednak masz kasę na 3 programistów to bez wachania powiększaj tych co siedzą po stronie serwera. Oni będą pracować wolniej od Frontendowca. Nie muszę mówić że możesz go zwolnić wcześniej niż zamkniesz projekt. Ważne żeby wszystko pozapinał na ostatni guzik i miał dogadany sposób komunikacji z nie istniejącymi jeszcze bebechami.

W modelu jaki ci pokazałem to świetnie spisali by się freelancerzy ponieważ oni się nie obrażą jak im zaproponujesz projekt na 3msc i później z doskoku modyfikowanie go tylko. A ty zaoszczędzisz kasę. No i oczywiście konsultantom płacisz tylko za faktyczny czas po ich normalnej pracy co również wpłynie pozytywnie na twój portfel.


Narzędzia (tylko moje propozycje)
- Dokumentacja to tylko prywatna wikipedia. Ma owiele większe możliwośći niż pliki w wordzie,
- Widoki osobiście używam pencil'a,
- Baza danych - Tutaj zależy od bazy,
- Schematy UML. Polecam Dia może i nie jest takim UML'em jaki powinien być ale wystarcza,
- IDE - Pozostaw wolną ręke programistom,
- Repo - Git / Svn (są inne ale nie miałem doczynienia),
- Serwer niech ci któryś z konsultantów go skonfiguruje (najlepiej ten od bazy). Zrobi to szybko miło i przyjemnie.


Za błędy w gramatyce sorka ale piszę z pracy i mam tak średnio czasu, a lubie takie tematy biggrin.gif
* - Bad idea no ale opcja jest haha.gif

Ten post edytował YourFrog 13.06.2014, 09:20:31
Go to the top of the page
+Quote Post
Andwww
post 14.06.2014, 18:49:15
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4
Pomógł: 0
Dołączył: 11.06.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Kolejne dzięki YourFrog, naprawdę naświetliłeś mi sprawę smile.gif

Właściwie tego pierwszego głównego programistę, który ma być trzonem zespołu już mam. Czyli rozumiem, że w takim wypadku to z nim dobieram odpowiednie technologie? (to o czym mówisz w pkt.2). W pkt.4 chodzi Ci o gotowy wygląd serwisu czyli o zrobioną grafikę? 5 punktu praktycznie wcale nie rozumiem ;p..ale myślę, że mój programista będzie wiedział o co chodzi i zrobimy jak trzeba.

A w kwestii konsultingu to czy np. główny programista jako trzon zespołu nie będzie czuł się "źle" z tym, że ktoś z zewnątrz go kontroluje? Jak programiści takie coś odbierają?

Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 13.06.2024 - 09:17