Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Projektowanie dużych systemów lub CMSów
IceManSpy
post 11.09.2010, 16:23:28
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 006
Pomógł: 111
Dołączył: 23.07.2010
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam

Zastanawia mnie jak większość z Was projektuje swoje frameworki , CMSy czy inne większy portale / systemy ? Czy bierzecie kartkę i spisujecie np mój CMS będzie miał to, to , to i to. Potem jak to rozpiszecie robicie jakiś layout, a następnie zabieracie się za projektowanie bazy i całego systemu?
Czy używacie do projektowania jakiś programów? Jakiś "to do" albo do layoutów.

Ten post edytował IceManSpy 11.09.2010, 16:24:23


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
SHiP
post 11.09.2010, 16:32:40
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 697
Pomógł: 47
Dołączył: 19.12.2003
Skąd: Lublin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dziwne pytanie.

W moim przypadku:
- NetBeans(framework)
- GIMP(grafika)
- cały szkielet aplikacji tworzę za pomocą generatora który sam napisałem w php. On mi generuje kod php/html/js/. Podpinam to pod design i ewentualnie dopisuję jakieś poprawki w tych wygenerowanych plikach.


--------------------
Warsztat: Kubuntu, PhpStorm, Opera
Go to the top of the page
+Quote Post
IceManSpy
post 11.09.2010, 16:48:57
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 006
Pomógł: 111
Dołączył: 23.07.2010
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tzn mi chodzi proces między projektem w głowie a pisaniem kodu smile.gif Tzn, czy np na kartce lub w jakimś programie, rozpisujesz: mój CMS będzie posiadał np rejestrację galerie, edytowanie stron i takie tam. Czy wszystko siedzi w głowie i na bieżąco jest pisane?


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Mefiuu
post 11.09.2010, 16:52:09
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 371
Pomógł: 18
Dołączył: 23.11.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ja do swojego mini CMSa zrobiłem tak że w starym zeszycie, z tyłu (niemiecki ;P ) spisałem że będzie miał rejestrację, edycję podstron, edycję meta znaków etc, a później stawiałem "fajki" jak coś już zrobiłem i działało. Po skończeniu dopieszczałem go winksmiley.jpg grafiki na razie w ogóle nie zrobiłem, jest na samych "kolorach" bo nie umiem layów robić ;P to ode mnie
Go to the top of the page
+Quote Post
Puciek
post 11.09.2010, 16:53:19
Post #5


TAO programowania


Grupa: Zarejestrowani
Postów: 340
Pomógł: 3
Dołączył: 25.03.2003
Skąd: ze słoika

Ostrzeżenie: (30%)
XX---


I co z tego calego tematu (poza "zabieracie się za projektowanie bazy i całego systemu") ma wspolnego z projektowaniem systemu ?


--------------------

http://puciek.wordpress.com prywatnie o świecie
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 11.09.2010, 17:15:39
Post #6





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




Cytat
Zastanawia mnie jak większość z Was projektuje swoje frameworki , CMSy czy inne większy portale / systemy ? Czy bierzecie kartkę i spisujecie np mój CMS będzie miał to, to , to i to. Potem jak to rozpiszecie robicie jakiś layout, a następnie zabieracie się za projektowanie bazy i całego systemu?

Hmm, dla mnie najlepsze są do tego kartki rozmiarów A2. Tak, takie ogromne, które zajmują znaczną część podłogi.

No i do tego jakiś fajny długopis. winksmiley.jpg

Potem dzielę sobie ją na mniejsze bloki (odpowiadające modułom). Tak naprawdę, całość to jedna wielka mind-mapa, a mniejsze bloki, to jakby podwęzły (skonsutrowane w ten sposób po to, aby było czytelne i łatwiej myśleć).

Do tego rozpisanie struktury katalogów, nazewnictwa (wbrew pozorom, bardzo ważna część etapu projektowania, bo odpowiednie nazewnictwo skraca późniejszy czas pisania aplikacji ze względu na pewnego rodzaju intuicyjność - nie trzeba tak często sięgać do schematów/dokumentacji).


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post
everth
post 11.09.2010, 17:30:24
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 782
Pomógł: 153
Dołączył: 21.07.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@erix - rozwiń to w UML a będziesz miał dodatkowe pole w CVce.

Ten post edytował everth 11.09.2010, 17:53:33


--------------------
Już mi się ani wiedzieć, ani tym bardziej myśleć nie chce.
[Think different]!
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 11.09.2010, 17:34:10
Post #8





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




No też racja, przydałoby się, ale tak nawiasem:

kartka papieru może jest przestarzała - nie da się niczego skasowac, samo się nie policzy, ale ma jedną niepodważalną zaletę - nieograniczone możliwości formatowania. winksmiley.jpg


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post
IceManSpy
post 11.09.2010, 18:39:24
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 006
Pomógł: 111
Dołączył: 23.07.2010
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@erix - dokładnie takich odpowiedzi oczekiwałem, jeśli jest prawda w tym co mówisz (a myślę, że jest) smile.gif Co do tych modułów to można zrobić tak, że pisać 1 moduł na kartce A4,a potem przyklejać na jakiejś większej, albo na mniejszych karteczkach tytułować i przyklejać. Dzięki temu zawsze możemy przenieść część serwisu do innego projektu tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 11.09.2010, 18:42:11
Post #10





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




Cytat
Co do tych modułów to można zrobić tak, że pisać 1 moduł na kartce A4,a potem przyklejać na jakiejś większej

Jak mi się nie chce do papierniczego zasuwać, to sklejam takie A4 taśmą klejącą. biggrin.gif

Cytat
a potem przyklejać na jakiejś większej, albo na mniejszych karteczkach tytułować i przyklejać

Od tego jest tablica korkowa, żeby na szybko zapisać coś, co się przypomni i przyładować. winksmiley.jpg


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post
Zyx
post 11.09.2010, 18:47:00
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 952
Pomógł: 154
Dołączył: 20.01.2007
Skąd: /dev/oracle

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Kartki to podstawa, aczkolwiek do rysowania preferuję zwykłe A4, a często zdarza mi się także korzystać z tych malutkich karteczek do przypinania na tablicy korkowej - fajnie na nich wyglądają zwłaszcza algorytmy smile.gif. Jakieś większe dzieła to głównie wydruki schematów baz danych.

Jednak to wszystko przydaje się tylko wtedy, gdy jesteśmy sobie sami sterem, żeglarzem i okrętem. Tzw. "duże projekty robione samodzielnie" są co najwyżej średnie, bo inaczej zejdą nam lata, zanim je zakodujemy - innymi słowy przy naprawdę dużych projektach pracuje co najmniej kilka osób i na temat tego, jak tam organizować pracę, powstało sporo książek. Nawiasem mówiąc część z zawartych tam informacji można też stosować do pracy w pojedynkę. Wtedy kartka służy jedynie na etapie tzw. "rozkminy", ale później zazwyczaj trzeba na podstawie odręcznych notatek sporządzić mniej lub bardziej formalny dokument dla innych, by wiedzieli, jak to działa, lub jak to zakodować.

Ten post edytował Zyx 11.09.2010, 18:47:28


--------------------
Specjalista ds. głupich i beznadziejnych, Zyx
Nowości wydawnicze: Open Power Collector 3.0.1.0 | Open Power Autoloader 3.0.3.0
Go to the top of the page
+Quote Post
everth
post 11.09.2010, 18:51:06
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 782
Pomógł: 153
Dołączył: 21.07.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Korzystając z UML często ma się połowę roboty za sobą - można z nich wygenerować klasy z najczęstszymi setterami, getterami + ciała funkcji które mają być użyte. Później tylko wypełnianie kodem. Na etapie projektu można od razu pisać dokumentację do metod, funkcji. Poza tym diagramy UML nie są związane z konkretnym językiem. Ja nie wyszedłem jeszcze poza diagramy klas ale im dalej się w to zagłębiam tym bardziej mi się to podoba.


--------------------
Już mi się ani wiedzieć, ani tym bardziej myśleć nie chce.
[Think different]!
Go to the top of the page
+Quote Post
vokiel
post 11.09.2010, 19:20:41
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Kartka (wiele kartek) są bezkonkurencyjne. Zawsze pod ręką, w przypadku gdy wpadnie jakiś genialny pomysł można od razu zapisać, narysować schemat. Pomimo korzystania z programów wspomagających (MindMaps, MiniTask, OpenProj etc) to i tak kartka jest najszybsza na takie "przebłyski geniuszu". Można być mistrzem Photoshopa a i tak na kartce jakiś pomysł się szybciej narysuje, nie tracąc przy tym koncepcji.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 11.09.2010, 19:27:18
Post #14





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




kartka to raz.
notatnik to dwa smile.gif
na kartce walcz z algorytmami czy szkicem strony
w notatniku robisz spisz co chcesz jeszcze zrobić a co już zrobiłeś (np. w FW).
Go to the top of the page
+Quote Post
everth
post 11.09.2010, 19:31:11
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 782
Pomógł: 153
Dołączył: 21.07.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Przecież nie mówię kartkom - NIE. Chodzi mi bardziej o zautomatyzowanie etapu schemat->kod. Możesz sobie rozrysować całą koncepcję na kartce A1 - tylko po co skoro później i tak musisz ten szkielet wyrzeźbić. Niepotrzebna strata czasu.

A na przebłyski geniuszu jest jedna metoda -> połóż się wygodnie, puść sobie muzykę i wyobraź sobie rzecz nad którą pracujesz, jak może działać, jakie mogą być interakcje z użytkownikami. Prześpij się z tym i dopiero wtedy zacznij projektowanie. Zawsze działa.


--------------------
Już mi się ani wiedzieć, ani tym bardziej myśleć nie chce.
[Think different]!
Go to the top of the page
+Quote Post
vokiel
post 11.09.2010, 19:57:07
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(everth @ 11.09.2010, 20:31:11 ) *
Przecież nie mówię kartkom - NIE. Chodzi mi bardziej o zautomatyzowanie etapu schemat->kod. Możesz sobie rozrysować całą koncepcję na kartce A1 - tylko po co skoro później i tak musisz ten szkielet wyrzeźbić. Niepotrzebna strata czasu.

Jeśli masz już 'ogarnięty' projekt, strukturę - to jak najbardziej. Jest sporo programów wspomagających pracę. Nawet takie, które z diagramu klas przygotują wstępnie szkielety tychże. Ale zanim to wszystko zaplanujesz możesz nie zdążyć jakiejś myśli zapisać i później ona gdzieś uleci. Do kartki jest jednak bardzo szybki dostęp dający możliwość pisania + rysowania. Samo pisanie można załatwić przez notatnik na kompie, jednak w połączeniu z diagramami, schematami tępo pracy na kompie już spada.

Cytat(everth @ 11.09.2010, 20:31:11 ) *
A na przebłyski geniuszu jest jedna metoda -> połóż się wygodnie, puść sobie muzykę i wyobraź sobie rzecz nad którą pracujesz, jak może działać, jakie mogą być interakcje z użytkownikami. Prześpij się z tym i dopiero wtedy zacznij projektowanie. Zawsze działa.

True


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 8.06.2024 - 04:13