Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Książki o Ajaxie
coomler
post 31.07.2010, 14:52:33
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 45
Pomógł: 0
Dołączył: 26.06.2010

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Witam,
chciałbym rozwinąć trochę swoje umiejętności. Na dzień dzisiejszy biegle posługuję się w xHTML, CSS; podstawy PHP, MySQL; liźnięte podstawy, ale nic więcej, tzn. jako tako rozumiem kod, ale sam bym nie napisał: XML i JS. Chciałbym się wziąć za Ajaxa. Nazwa zawiera w sobie JS i XML, a to akurat słabo umiem...

  1. Czy warto zabierać się za Ajaxa z taką wiedzą?
  2. Poprzeglądałem książki na helionie i wybrałem kilka publikacji, które podam za chwilę, najpierw napiszę co chcę osiągnąć. Po pierwsze chciałbym bez przeładowania strony wysyłać dane do skryptu php, który komunikuje się z db. To jest mój główny cel innych możliwości Ajaxa nawet nie znam... Teraz pora na książki:
    http://helion.pl/ksiazki/head_rush_ajax_ru...hlin,hrajax.htm
    http://helion.pl/ksiazki/head_first_ajax_e...rdan,hfajax.htm
    http://helion.pl/ksiazki/ajax_w_mgnieniu_o...lard,ajaxok.htm
    http://helion.pl/ksiazki/ajax_cwiczenia_marcin_lis,cajax.htm
    http://helion.pl/ksiazki/ajax_i_php_cwicze..._lis,cwajph.htm
    http://helion.pl/ksiazki/tworzenie_stron_w...lman,twwajp.htm
    Ostatnia dosyć pewnie zaskakująca pozycja http://helion.pl/ksiazki/jquery_1_3_wprowa...esig,jquer1.htm - z jquery korzystałem wiele razy i to niekoniecznie z gotowych skryptów. Zresztą każdy wie jakie to proste. Dokumentacja majstersztyk, jednak mimo wszytko niektóre funkcje są dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Poza tym o Ajaxie tu wspominają. Która z tych jest warta uwagi. Cena nie gra, gdyż wolę się nauczyć niż kupić czipsy...
  3. 3 Jeżeli znacie jakieś inne warte uwagi to proszę podać smile.gif
  4. 4 Kursy internetowe też mogą być, ale mimo wszytko książkę chciałbym mieć.


Wiele razy widziałem jakieś wpisy, głównie na blogach anglojęzycznych, które traktowały co nieco o Ajaxie, jednak kod nie jest opisany. Ja chcę kod zrozumieć, a nie bezmyślnie kopiować. Ważne są przykłady.

Co sądzicie o tych książkach, co polecicie. Może jednak wiedza ma jest zbyt mała aby się za to brać?
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 2.08.2010, 10:55:44
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Żeby sprawnie posługiwać się AJAX'em trzeba mieć solidne podstawy JS - nie mówię, że musisz być w tym szczególnie dobry, ale warto abyś podstawowe rzeczy potrafił w miarę samodzielnie napisać lub ewentualnie chociaż aby dzwoniło Ci, jak do takiej rzeczy się zabrać. Także na Twoim miejscu w pierwszej kolejności zabrałbym się za jakiś kurs online dotyczący JS.

Natomiast jeśli chodzi o samego AJAX'a to imho jeśli nie ma to być sens twojej pracy, to raczej odpuść sobie poznawanie bezpośrednio tej technologii i pomyśl nad poznaniem jakiejś "nakładki" - np. jQuery oferuje bardzo fajne wsparcie dla AJAX'a bez konieczności dogłębnego poznawania tej technologii od podszewki. Jeśli choć trochę znasz angielski to bez problemu przeczytasz tutoriale na stronie projektu.
Go to the top of the page
+Quote Post
#luq
post 2.08.2010, 11:43:25
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 589
Pomógł: 91
Dołączył: 22.05.2008
Skąd: Gliwice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Oczywiście bez znajomości JS`a nie warto startować w Ajax`a ale również jQuery. Co co jQ to wiele ludzi dzięki niemu coś tam pisze i przez to widzi się jakieś ustrojstwa napisane w bardzo dziwny sposób i marnuje się czas na analizę i poprawę tego. Reasumując - trzeba mieć podstawy ECMAScriptu aby działać coś w jQuery czy Ajaxie.

Ja od siebie polecam książkę JavaScript dla webmasterów. Zaawansowane programowanie. Tytuł może być mylący, wszystko jest od podstaw. Z książce znajdziesz także rozdział o Ajax`ie i to w zupełności wystarczy. Nie wiem skąd przekonanie ludzi, że Ajax to coś wielkiego i trudnego...

Cytat
Natomiast jeśli chodzi o samego AJAX'a to imho jeśli nie ma to być sens twojej pracy, to raczej odpuść sobie poznawanie bezpośrednio tej technologii i pomyśl nad poznaniem jakiejś "nakładki" - np. jQuery oferuje bardzo fajne wsparcie dla AJAX'a bez konieczności dogłębnego poznawania tej technologii od podszewki.

Z tym się nie zgodzę o czym już wcześniej pisałem. Poza tym nie mylmy Ajaxa z możliwościami obsługi obiektu XHR przez jQuery. No nie, nie jest to cały Ajax. Okej, aktualnie wykorzystuje się obiekt XHR do połączeń asynchronicznych ale to jest tylko element. Można to obsługiwać za pomocą ukrytej ramki, ramki iframe czy ładowaniu chociażby obrazka, ale głównie chodzi o sposób myślenia budowania aplikacji typu RIA, co i gdzie i ile tego ma być ładowane asynchronicznie.


--------------------
Moja gra - scraby.io
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 2.08.2010, 12:09:11
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


#luq - właśnie dlatego napisałem "jeśli nie ma to być sens Twojej pracy". Trzeba rozgraniczyć dwie sytuacje:
- osoba, która zawodowo zajmuje się front-endem
- osoba, która chce zrealizować określone zadania (tak jak np. kolega chce się komunikować z serwerem bez konieczności przeładowywania strony)

Ps. commier pamiętaj, że użytkowanie ajaxa wiąże się z używaniem JS - za pomocą JS "mówisz" przeglądarce kiedy ma wywołać zapytanie do serwera etc. Chcąc nie chcąc aplikacja zawierająca zapytania asynchroniczne zazwyczaj ma sporo JS - samo wywołanie zapytanie jest bardzo proste - np. jQuery:
Kod
$.get('ajax/test.html', function(data) {
  //rezultat
});

Natomiast cała "filozofia" polega na zainicjowaniu żądania (np. wybraniu parametrów do przekazania) i obrobieniu tego co dostaniesz w odpowiedzi - to z reguły robisz za pomocą JS.
Go to the top of the page
+Quote Post
coomler
post 2.08.2010, 16:14:32
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 45
Pomógł: 0
Dołączył: 26.06.2010

Ostrzeżenie: (10%)
X----


W sumie to chcę się rozwijać dalej w tym kierunku, planuję również iść na studia ściśle związane z programowaniem.

Projekt, który sobie robię to takie ćwiczenie utrwalające. Potrafię napisać małego cms'a, ale to mi nie wystarcza, chcę go ulepszać.

Co sądzicie o taki zestawieniu? http://helion.pl/ksiazki/jquery_1_3_wprowa...esig,jquer1.htm + http://helion.pl/ksiazki/javascript_dla_we...akas,jszapr.htm (Książka ma 4 lata, czy będzie aktualna? Znam jako tako php, więc jak podstawowe pojęcia są omijane - zmienna, pętle to raczej powinienem sobie poradzić - w php nie ma z tym problemów?)

To teraz książki do js smile.gif

http://helion.pl/ksiazki/javascript_podrec...thau,jscpod.htm
http://helion.pl/ksiazki/head_first_javasc...rison,hfjsc.htm
oraz te poprzednie, którą polecacie? Co do serii HeadFirst, podoba mi się je forma, mój kolega ma SQL z tej serii i dość ciekawie jest wszystko pokazane tylko mało treści.

Teraz podobno "nic" się nie robi w czystym js - jQuery, MooTools, czy Prototype. W sumie żeby z nich świadomie korzystać to chyba trzeba coś z js umieć, a nie "jak działa to jest dobrze". Nie interesuje mnie pisanie okienek alert, czy confirm bo to potrafię smile.gif Jestem w stanie wydać te 100zł na książkę/książki.

1. Rozumiem, że js steruje ajax'em?

Ten post edytował coomler 2.08.2010, 16:15:33
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 2.08.2010, 17:20:39
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeśli chodzi o książki to konkretów Ci nie polecę bo już dawno nie miałem żadnej książki od JS w ręce - prawdę powiedziawszy to wszystko można znaleźć w sieci, ale rozumiem, że chcesz sobie kupić książkę bo wtedy wszystko jest "poukładane" i uczysz się w jednej konwencji. Myślę, że każda pozycja z JS z jako takimi recenzjami na forum będzie dobra.

Natomiast zaciekawiła mnie ta książka od jQuery - po spisie treści sądzę, że będzie to niezłe wprowadzenie i jeśli jeszcze nie miałeś z tym do czynienia to nie będziesz żałował wydanych pieniędzy. Z drugiej strony pamiętaj, że dokumentacja do jQuery jest na prawdę spora więc wszystko to znajdziesz na stronie projektu ;-)

Jeśli chodzi o książki Head First to mam mieszane odczucia. Świetnie sprawdzają się w tematach, które wymagają zrozumienia - np. mam fajną książkę z tej serii o wzorcach projektowych. Natomiast JS nie należy do kategorii rzeczy trudnych do zrozumienia - bardziej jest jak z html czy css- czyli trzeba się pewnych rzeczy nauczyć na pamięć. Forma prezentacji sprawia, że trudno jest w takich książkach zawrzeć wiele treści - jest to raczej "start" z daną technologią.

Jeśli chodzi o to, czy ktoś jeszcze pisze w czystym JS, to tak. Są to dwie kategorie ludzi:
- początkujący, którzy jeszcze nie poznali JS na tyle aby używać innych bibliotek
- profesjonaliści, którzy robią to w określonym celu - np. piszą coś bardzo niestandardowego, coś gdzie strasznie liczy się wydajność i tego typu rzeczy
Większość osób, które zajmuje się stronami od jakiegoś czasu raczej używa wspomnianych bibliotek bo dzięki nim tworzysz kod szybciej i jest on łatwiejszy do późniejszej edycji.

Jeśli chodzi o pytanie do AJAX - to upraszczając można powiedzieć, że JS steruje AJAXEM - tj. każde wywołanie akcji na serwerze wymaga jakiejś akcji obsługiwanej przez JS po stronie klienta - np. wyłapanie, że został kliknięty element na stronie, że pojawiła się nad nim mysz etc. Zwrócone dane też obsługujesz za pomocą JS - np. wstawienie otrzymanych danych z serwera na odpowiednie miejsce strony. Tak na prawdę samo zapytanie jest banalnie proste i z reguły ma 2-3 linijki kodu - reszta to JS, który inicjuje zapytanie do serwera i potem obsługuje jego wyniki.
Go to the top of the page
+Quote Post
vokiel
post 2.08.2010, 17:30:42
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeśli masz już pojęcie o innych aspektach tworzenia www (CSS, xHTML, PHP) to nauka js powinna przyjść dość łatwo. Nie będziesz tracił czasu na naukę tworzenia skryptów po stronie serwera.

Moim zdaniem, nawet jeśli ktoś z js używa tyko gotowych skryptów, albo coś tam kodzi, ale w jQuery to i tak powinien mieć solidne podstawy czystego javascript. I tutaj moim zdaniem przynajmniej jedna książka może wiele zdziałać. Możesz przerobić x tutoriali, które pokażą jak zrobić czat, jak zaprogramować jakieś interakcje na stronie, ale nie omówią podstaw, nie pokażą sposobu w jaki js działa, nie omówią zasad, nie dadzą możliwość pełnego zrozumienia języka. Tutaj książka może wiele zdziałać.

Ze swej strony, jak tak patrzę na półeczkę to do JavaScript samego i Ajax'a bym mógł polecić:
JavaScript. Programowanie obiektowe
Ajax. Zaawansowane programowanie
Bezpieczeństwo aplikacji tworzonych w technologii Ajax
Ajax dla zaawansowanych. Architektura i najlepsze rozwiązania

Do jQuery polecam dokumentację + cheat-sheet.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
#luq
post 2.08.2010, 17:40:12
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 589
Pomógł: 91
Dołączył: 22.05.2008
Skąd: Gliwice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tak @athabus ja też nie sądzę, że każdy kierowca powinien wiedzieć jak pracuje silnik i każdy z poszczególnych elementów samochodu, ale powinien widzieć gdzie włączyć światła, jeśli ma starsze auto to ssanie jest ręczne i musi wiedzieć gdzie to jest etc.

Tym samym jestem za tym aby zabierając się do Ajax`a czy jQuery nawet jeśli jest się fontendowcem załapać ECMAScript. Zaznaczam, nie cały JS tylko jego jądro w postaci ECMAScriptu czyli nomen omen składnie. W przeciwnym wypadku człowiek będzie pisał coś czego nie rozumie, np w ECMAScripcie można tworzyć obiekt bez klasy:
Kod
var object = {
    foo: 'bla',
    bar: 2
}

Myślę, że ktoś komu się nie powie, że to obiekt nie będzie wiedział, że to tak naprawdę obiekt...

Cytat
1. Rozumiem, że js steruje ajax'em?

To nie jest tak. Ajax to głównie JS (ale także JSON czy XML), to technologia, sposób myślenia i pisania aplikacji. Ogólnie to tylko nazwa która nic nie zmienia bo asynchroniczne żądanie piszesz w JS`ie.


--------------------
Moja gra - scraby.io
Go to the top of the page
+Quote Post
everth
post 2.08.2010, 17:57:39
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 782
Pomógł: 153
Dołączył: 21.07.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć ci tyle: nie opłaca się wydać ani jednej złotówki na książki dla początkujących z tematyki JS+HTML+PHP. Na początku też nabyłem jedną książkę z heliona (coś o JS i Ajax) i okazało się że wiele więcej informacji znalazłem na w3chools.com.

Nie jesteś jeszcze na studiach więc masz dużo czasu - wykorzystaj to. Nic tak nie uczy jak pisanie własnych rozwiązań + godziny spędzone nad dokumentacją i szukaniem odpowiedzi w Google. Na początku (~6 miechów smile.gif) i tak będziesz tworzył kichy. Podpatruj kod źródłowy innych (w tym większych frameworków), modyfikuj go - też nauczysz się sporo rzeczy. Książki dla początkujących oferują znikomą wiedzę za zbyt duże (jak dla mnie) pieniądze.
Co mogę ci polecić?
  • w3chools.com - jak wyżej, dla mnie najwygodniejsze omówienie JSa, CSSa, XMLa i pochodnych, PHP (? - nie korzystałem)...
  • Jquery - jak ktoś wspomniał, na tyle wygodne że nie korzysta się z niego tylko wtedy gdy tego nie wolno, albo korzysta się z innych bibliotek
  • http://stackoverflow.com/ - prawdopodobnie tam znajduje się odpowiedź na pytanie które cię nurtuje smile.gif


--------------------
Już mi się ani wiedzieć, ani tym bardziej myśleć nie chce.
[Think different]!
Go to the top of the page
+Quote Post
coomler
post 2.08.2010, 19:06:48
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 45
Pomógł: 0
Dołączył: 26.06.2010

Ostrzeżenie: (10%)
X----


jQuery "obsługiwałem" bez jako takiej znajomości js i samego jQuery, kilka funkcji utknęło w głowie smile.gif - świetna dokumentacja i prostota - jednak jak patrzę na skrypty to w pewnych granicach je przerabiam, bądź piszę sam.

@evereth - co do książkę, czy są warte pieniędzy, może i nie, ale ja lubię się uczyć z książek, a później pisząc jakąś aplikację szukać rozwiązań w Internecie rozwijając bardziej swoją wiedzę. Muszę przyznać, że stackoverflow to bardzo ciekawa strona smile.gif jej akurat nie znałem.

@luq - zgadzam się, żeby z czegoś korzystać trzeba mieć jakieś podstawy w postaci nabytej wiedzy, jednak początki to chyba gównie przerabianie czyjegoś kodu, bądź pisanie prostych własnych skryptów i dowiadywanie się o lepszych rozwiązaniach.

@vokiel - nie sądzisz, że z js obiektowym sobie z początku nie poradzę? Choć po spisie pojechałem i są tam wytłumaczone funkcje, pętle i inne podstawy, ale to chyba norma.
Go to the top of the page
+Quote Post
vokiel
post 2.08.2010, 19:50:12
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Większość książek zawiera rozdziały dla początkujących. Jakiś punkt wyjścia musi być.

Zgodzę się, że książki są drogie, w dodatku wiedza IT się szybko dezaktualizuje. Jednak moim zdaniem, to właśnie dla początkujących książki są najlepsze. Osoba ze znajomością podstaw poradzi sobie z dokumentacją, manualem. Natomiast osoba, która nie zna nawet podstawowej składni, operatorów to z dokumentacji niewiele wyczyta, bądź nie będzie umiała prostej rzeczy zaimplementować. Przeczyta całą książkę i już będzie miała pojęcie o języku, będzie "ogarniać' jego zakres, możliwości. Szczegóły pozna w trakcie praktyki.

Lubię książki, lubię czytać. Osobiście wolę czytać z papieru niż z monitora, chociaż, oczywiście z dokumentacji też może się wszystkiego dowiedzieć.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
kilas88
post 2.08.2010, 20:16:11
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 305
Pomógł: 25
Dołączył: 27.01.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jak ktoś chce się uczyć JS to polecam:
http://helion.pl/ksiazki/javascript_mocne_...ford,jscmoc.htm

Dobra książka o Ajaksie:
http://helion.pl/ksiazki/bezpieczenstwo_ap...ivan,bezapa.htm
Go to the top of the page
+Quote Post
skowron-line
post 2.08.2010, 21:39:00
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 340
Pomógł: 542
Dołączył: 15.01.2006
Skąd: Olsztyn/Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Według mnie i pewnie wielu zgromadzonych osób nie warto kupować książki o AJAX -ie, na dzień dzisiejszy istnieje wiele bibliotek do JS w których obsługa ajaxa to pestka, nie ma potrzeby się babrać w pisanie całości z palca, a dodatkowo po przeanalizowaniu kodu takiego FW twoja wiedza o JS wzrośnie bardzo szybko bo można tam znaleźć naprawdę dobre rozwiązania, nie zawsze słuszne no ale dobre smile.gif

Edit:
Ja przeczytałem
http://books.google.pl/books?id=3iPMJ0LSno...ved=0CCoQ6AEwAA
1 -wsze i 2 -ie wydanie i gorąco polecam bo według mnie nie ma lepszej książki

Ten post edytował skowron-line 2.08.2010, 21:47:22


--------------------
I'm so fast that last night I turned off the light switch in my hotel room and was in bed before the room was dark - Muhammad Ali.
Peg jeżeli chcesz uprawiać sex to dzieci muszą wyjść, a jeżeli chcesz żeby był dobry ty też musisz wyjść - Al Bundy.

QueryBuilder, Mootools.net, bbcradio1::MistaJam
http://www.phpbench.com/
Go to the top of the page
+Quote Post
coomler
post 3.08.2010, 00:27:53
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 45
Pomógł: 0
Dołączył: 26.06.2010

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Dziękuję bardzo za zainteresowanie się tematem smile.gif Zrobię tak jak radziliście najpierw podstawy, solidne podstawy js, później jakiś fw, pewnie jquery, a następnie ajax. Mam nadzieję, że również komuś przyda się ten temat.
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 31.05.2024 - 00:39