Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [PHP] REST. Kiedy się tego używa?
porzeczki
post 17.01.2018, 20:19:02
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 144
Pomógł: 0
Dołączył: 15.09.2016
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Zacząłem naukę REST bo często pojawia się w ofertach pracy. Jestem już prawie przy końcu tutorialu o RESTful i dalej nie wiem w jakich sytuacjach się tego używa. Zamiast czego?

Proszę o jakieś przykłady z życia.
Go to the top of the page
+Quote Post
SmokAnalog
post 17.01.2018, 20:47:55
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 707
Pomógł: 266
Dołączył: 3.07.2012
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


W naszym przeglądarkowym świecie, architektura RESTful jest używana w API, których potem używasz w wywołaniach Ajax. To tylko pewien zbiór konwencji - zamiast samemu projektować styl URL, odpowiedzi i żądań, RESTful zakłada pewne rozwiązania.
Go to the top of the page
+Quote Post
porzeczki
post 17.01.2018, 21:52:49
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 144
Pomógł: 0
Dołączył: 15.09.2016
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ok, Ajax-->>API, trochę mi to otworzyło oczy, ale Ajaxem mogę pobierać dane zwyczajnie przez kontroler aplikacji. Czyli restful nie oferuje niczego specjalnego czego nie mogę zrobić bez restful, tak? To nic nadzwyczajnego, trochę inny sposób na CRUD, zamiast danych w URL, przesyłam je w nagłówku http? Nie no, nadal nie jest to jasne. Klucz zagadki to API, ale API też nie można zrozumieć bo wszędzie tłumaczą że "API to taka normalna klasa z metodami publicznymi".

Dlatego prosiłem o jakiś przykład z życia gdzie występuje REST, API, Ajax i powiedzmy sklep napisany w PHP.
Go to the top of the page
+Quote Post
sabat24
post 17.01.2018, 22:53:27
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 175
Pomógł: 26
Dołączył: 13.09.2007
Skąd: Gdańsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ajax tutaj nie jest potrzebny - to zwykły mechanizm.
Najpopularniejszy przykład z życia - integracja z Allegro. Masz sklep internetowy, który jest zsynchronizowany z Allegro i za pomocą REST API zmieniasz ceny na wszystkich aukcjach, w momencie ich zmian z poziomu sklepu.
Co prawda Allegro dopiero wprowadza REST API, ale nie zmienia to idei wykorzystania. Równie dobrze możesz dodawać produkty do koszyka, składać automatyczne zamówienia etc.

Ten post edytował sabat24 17.01.2018, 22:55:54
Go to the top of the page
+Quote Post
SmokAnalog
post 17.01.2018, 23:58:48
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 707
Pomógł: 266
Dołączył: 3.07.2012
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Kluczowe do zrozumienia jest tutaj to, że RESTful to tylko pewna architektura, koncept. To nie jest technologia ani magia. To zestaw zasad budowania aplikacji internetowej. Z RESTfulowego API może teoretycznie korzystać każda inna technologia, która ma możliwość wykonywać połączenia internetowe. Ajax to najbardziej oczywisty przykład w przeglądarce, ale równie dobrze możesz użyć dowolnego klienta HTTP dla PHP jak np. Guzzle. Wtedy on połączy się z API i zwróci wynik, a Ty z tym wynikiem zrobisz co zechcesz. Bardzo fajne np. dla zadań wykonywanych bez udziału użytkownika, jak cron.
Go to the top of the page
+Quote Post
Boshi
post 17.01.2018, 23:59:34
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 342
Pomógł: 15
Dołączył: 30.08.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Innym przykładek jest budowa aplikacji, gdzie jako backend stoi rest zwracający jsona a na froncie jakiś framework frontowy typu react czy angular pobierający sobie dane. Autoryzacja oparta jest wtedy na Aouth2 lub JWT.
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 9.05.2024 - 07:57