Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [inny]Jaki framework do wpisywania danych do bazy MySQL
DNMX
post 15.04.2022, 08:35:32
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 127
Pomógł: 0
Dołączył: 18.09.2021

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hej
Szukam frameworku do realizowania niby prostego zadania a mianowicie uzupełniania bazy danych za pomocą formularzy. Dajmy na to niech będzie to tabela klienci. Na czym mi zależy:

- definiowanie, które pola w formularzu są wymagane a które nie
- sprawdzanie, czy jedno z pól (np. PESEL) nie istnieje w bazie i wypluwanie uzupełniającemu stosownego błędu
- sprawdzaniie, czy pola nie przekraczają maksymalnej długości zgodnej ze strukturą bazy danych (np. 6 cyfr lub 128 znaków) i również wypluwanie uzupełniającemu bł ędu
- walidacja innych pól, np, że tylko liczba, data (fajny byłby datapicker itp)
- niektóre pola do wyboru w formularzu, np. miejscowości miałyby się pojawiać jako lista rozwijana (<select>) na podstawie tego, co jest w tabeli miasta

Późniejwyświetlanie tych wpisanych do bazy danych jako kafelki, ew. lista/tabela z możliwością sortowania itp.

Na razie koduję to ręcznie w PHP jak głupi ale jak to się rozrasta to widzę, ze nie tylko jest to pracochłonne ale np. łatwo coś przeoczyć, powiedzmy że ktoś doda literkę w roku urodzenia albo dwie osoby z takim samym PESELEM. Dlatego szukam frameworka. Co moglibyście mi polecić?
Go to the top of the page
+Quote Post
gino
post 15.04.2022, 08:47:52
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 319
Pomógł: 52
Dołączył: 18.02.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Na razie koduję to ręcznie w PHP jak głupi

a w jakimkolwiek frameworku nie będziesz tego robił?
Można zaciągnąć jakikolwiek ale czy to będzie miało sens przy tak prostym kodzie to już inna sprawa. No i będziesz musiał się go nauczyć a to też będzie wymagało czasu.
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 15.04.2022, 08:58:28
Post #3





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 457
Pomógł: 6297
Dołączył: 27.12.2004




Cytat
powiedzmy że ktoś doda literkę w roku urodzenia albo dwie osoby z takim samym PESELEM
I jak niby FW cie uchroni przed takim samym PESELEM ? Niezaleznie czy uzyjesz FW czy robisz to sam, o takie rzeczy trzeba dbac samemu. Na PESEL w bazie zakladasz UNIQUE i juz baza ci plunie bledem ze jest cos nie tak bez rozniczy czy uzyles FW czy nie.
Osobiscie uwazam, ze zanim ludzie siada na FW to powinni wpierw ogarnac php/mysql jako tako bo potem robia sie niezdalni do normalnej pracy


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
DNMX
post 15.04.2022, 09:57:03
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 127
Pomógł: 0
Dołączył: 18.09.2021

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Wiem ale z PHP jestem już łądnych parę lat i stwierdziłem, ze przechodzę level wyżej i wreszcie opanuję jakiegoś FW. Sądziłem, że główną zaletą FW jest właśnie to, że nie muszę po stokroć powtarzać tego samego kodu, tj dbać, żeby pole miało max 128 w kilku róznych miejscach, tylko definiuję sobie pole, że ma tyle i tyle i FW dokłada już odopowiedni kod i pluje errorami w razie czego. Poza tym htmlspecialchars, zabezpieczenia przed SQL injection, XSS itp itd to czy nie są to główne zalety FW nad manualnym kodowaniem?
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 15.04.2022, 10:29:48
Post #5





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 457
Pomógł: 6297
Dołączył: 27.12.2004




htmlspiecialchars to sobie mozesz sam w czystm php dac, sqlinjection tak samo, uzywasz PDO czy mysqli z bindowanie i tez jestes zabezpieczony.
Rowniez dobrze mozesz byc na to wszystko podatny nawet uzywajac FW. FW to nie jest zadne magiczne cos co cie uchroni przed zlem, zabezpieczy za ciebie strone itd.
Oczywiscie, FW udostepnia narzedzia, ktore to ulatwiaja, ale juz nie raz widzialem kody osob ktore pisaly w FW stronki dziurawe jak sito. FW nie jest gwarancja bezpieczenstwa.

Na poczatku napisales o problemach takich, jak osoba poczatkujaca w php, stad taki wniosek wysnulismy ze musisz jednak sie poduczyc. Ale jesli uwazasz ze umiesz w php to uzyj FW. Wielu ludzi poleca Laravel bo jest latwy ale z drugiej strony Laravelowi zarzuca sie ze ma gdzies wszelkie standardy. Drugim popularnym FW (albo pierwszym, zalezy jak patrzec) jest Symfony. Poczytaj, wybierz co uwazasz i dzialaj. Pamietaj tylko ze FW to narzedzie a nie zloty srodek na wszystko. I to od ciebie zalezy jak go uzyjesz i czy zrobisz to dobrze.


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post
DNMX
post 15.04.2022, 10:56:33
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 127
Pomógł: 0
Dołączył: 18.09.2021

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(nospor @ 15.04.2022, 11:29:48 ) *
[..]Laravel bo jest latwy ale z drugiej strony Laravelowi zarzuca sie ze ma gdzies wszelkie standardy.

Swoją przygodę z programowaniem rozpocząłem właśnie od PHP bo ludzie mówili mi, że jest łatwy. Jednocześnie ostrzegali, że nie nauczę się tak programować i nie będę trzymał żadnych standardów. Teraz jak porównuje swój kod z innymi, chociażby takimi, co programują w python to widzę, że mieli rację.

Co do Sumfony to przeczytałem opis na Wiki i podobają mi się te cztery podpunkty:
Walidacja formularzy i treści
Zarządzanie sesjami
Zgodność z najlepszymi standardami oraz wzorcami budowy aplikacji internetowych
Wbudowana ochrona przed atakami CSRF oraz XSS
Go to the top of the page
+Quote Post
nospor
post 15.04.2022, 11:22:04
Post #7





Grupa: Moderatorzy
Postów: 36 457
Pomógł: 6297
Dołączył: 27.12.2004




To ze ktos pisze ladniejszy kod w Pythonie od ciebie, nie znaczy ze Python jest lepszy.
PHP przeszlo dluga droge. Teraz w php mozna pisac naprawde fajny obiektowy kod, trzymajacy sie wszelkich standardow etc, trzeba poprostu umiec smile.gif
I taki kod mozna pisac zarowno z FW jak i bez. Jak juz pisalem: FW to tylko dodatkowe narzedzie, ktore ewentualnie usystematyzuje twoja prace, dorzuci pare fajnych bibliotek i tyle. Ale uzywajac FW, jak sie postarasz, to mozesz rownie dobrze napisac beznadziejny kod wink.gif

Inna sprawa, ze php nie nadaje sie do wszystkiego, i czasami cos jest lepiej zrobic przy uzyciu Pythona czy tez innego jezyka.


--------------------

"Myśl, myśl, myśl..." - Kubuś Puchatek || "Manual, manual, manual..." - Kubuś Programista
"Szukaj, szukaj, szukaj..." - Kubuś Odkrywca || "Debuguj, debuguj, debuguj..." - Kubuś Developer

Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 27.04.2024 - 13:34