Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> PHP MVC
pitu
post 15.01.2013, 16:31:45
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 476
Pomógł: 96
Dołączył: 10.04.2008
Skąd: Koszalin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam

Szukam jakieś książki w całości poświęconej programowaniu z użyciem MVC.

W helionie widzę np.:
http://helion.pl/ksiazki/php-mysql-i-mvc-t...ajda,aplphp.htm

Ktoś ją czytał i poleca? Może polecicie coś innego?


--------------------
HTML/CSS/JS: jsfiddle
SQL: sqlfiddle
Go to the top of the page
+Quote Post
tolomei
post 15.01.2013, 22:48:05
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 450
Pomógł: 135
Dołączył: 18.11.2010
Skąd: Wschowa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witaj pitu.

Zaznaczam na początku, że to co piszę to jedynie moje zdanie i mogę się mylić.

Absolutnie nie polecam tej książki.
Już na okładce w tylnym opisie znajduje się błąd.

Książka to studium przypadku. Tworzysz jakąś konkretną aplikacje razem z autorem używając jego magicznego pliku który każe ci sciągnąć. Zapewnia Cię ze to co robisz jest MVC a co jest w tym pliku to nie ważne.

Jak chcesz się nauczyć MVC to polecam na pierwszy krok polską stronę wikipedii o tym zagadnieniu(kilku opiekunów z tego forum współtworzyło tę stronę), następnie wskoczyć w jakiś framework. Nie polecam konkretnego bo to kwestia wyboru.

Pozdrawiam.


--------------------
“ Computers are good at following instructions, but not at reading your mind. ”
- Donald Knuth
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 16.01.2013, 12:31:13
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(tolomei @ 15.01.2013, 22:48:05 ) *
Jak chcesz się nauczyć MVC to polecam na pierwszy krok polską stronę wikipedii o tym zagadnieniu(kilku opiekunów z tego forum współtworzyło tę stronę), następnie wskoczyć w jakiś framework. Nie polecam konkretnego bo to kwestia wyboru.


Przyłącze się do tego dodając jeszcze że książka o MVC to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Poczytaj wspomnianą wiki lub blogi anglojęzyczne na ten temat. To da Ci podstawową wiedzę, aby samemu sklecić swoje MVC, ponieważ jest to tylko wzorzec który sam musisz opracować, nie ma gotowców... albo inaczej, interpretacji tego wzorca jest tylu ilu programistów.


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
pyro
post 16.01.2013, 12:41:39
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 148
Pomógł: 230
Dołączył: 26.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


MVC to tylko jeden wzorzec, tak naprawdę nawet tytuł tej książki jest bez sensu. Równie dobrze mogło być napisane: "PHP, MySQL i Obserwator". (nawet mimo tego, że MVC to wzór jakby całej aplikacji).

Jeżeli potrzebny Ci sam MVC to skorzystaj z internetu, a jeśli chcesz poznać OOP to mogę polecić "Programowanie obiektowe w PHP5" Hasina Haydera (jest tam cały rozdział poświęcony MVC). No może polecić to za dużo powiedziane, gdyż nie jestem z niej w 100% zadowolony. Chodzi o to, że czasami pojawiają się pytania ("a czy można tak?") i książka nie odpowiada na te pytania, ale swoją rolę spełnia dobrze. (moja ocena 4/6).

Ten post edytował pyro 16.01.2013, 12:48:24


--------------------
ET LINGUA EIUS LOQUETUR IUDICIUM
Go to the top of the page
+Quote Post
pitu
post 16.01.2013, 17:18:35
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 476
Pomógł: 96
Dołączył: 10.04.2008
Skąd: Koszalin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzięki za porady. Co do książki: "Programowanie obiektowe w PHP5" Hasina Haydera to mam i przeczytałem. Tak więc poczytam jeszcze trochę w Internecie i spróbuję zabrać się za jakiegoś frameworka.


--------------------
HTML/CSS/JS: jsfiddle
SQL: sqlfiddle
Go to the top of the page
+Quote Post
pyro
post 24.03.2013, 18:43:02
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 148
Pomógł: 230
Dołączył: 26.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Chciałbym się odnieść do mojej ostatniej wypowiedzi, bo poleciłem książkę "Programowanie obiektowe w PHP5" Hasina Haydera, a dzisiaj pojawiła się potrzeba zajrzenia do implementacji Active Record w AdoDB, a że pamiętałem, że jej opis znajduje się w tej książce, to zamiast do internetu zajrzałem właśnie do niej. Zniesmaczony tym, co zobaczyłem zacząłem przewracać strony na inne działy i zaczęły mi się w głowie pojawiać pytania "Co to za dziadostwo?". Jednak nie, jednak cała ta książka jest zwyczajnie do dupy. Widocznie zapamiętałem ją jako dobrą pod wpływem inspiracji paroma rzeczami jakie tam znalazłem spooooooory czas temu.

Podsumowując: jednak zdecydowanie odradzam facepalmxd.gif


--------------------
ET LINGUA EIUS LOQUETUR IUDICIUM
Go to the top of the page
+Quote Post
crafter
post 15.07.2013, 10:48:56
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 72
Pomógł: 2
Dołączył: 14.02.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


MVC to teraz widze dobry chwyt marketingowy na książkęsmile.gif PHP MYSQL i observator smile.gif dobre
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 27.04.2024 - 23:22