Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Obranie właściwej drogi webdevelopera
pand
post 13.06.2009, 13:56:00
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2
Pomógł: 0
Dołączył: 14.05.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam

Dosłownie w spadku pozostały mi książki, których lista znajduje się poniżej:
  • HTML XHTML i CSS. Praktyczne projekty / Włodzimierz Gajda / HELION 2007
  • GIMP. Praktyczne projekty / Włodzimierz Gajda / HELION 2006
  • PERL dla każdego / Laura Lemay / HELION 2000
  • CGI / Rafe Colburn / HELION 1998
  • CGI/PERL. Książka kucharska / Craig Patchett, Matthew Wright / HELION 1999
  • PHP 5. Wprowadzenie. / David Sklar / HELION 2006
  • PHP5, Apache i MySQ od Podstaw. / Elizabeth Naramore, Jason Gerner, Yann Le Scouarnec, Jeremy Stolz, Michael K. Glass / HELION 2005
  • PHP and MYSQL for Dynamic Web Sites. Second Edition / Larry Ullman / PEACHPIT PRESS 2005
  • PHP6 i MySQL 5. Dynamiczne strony WWW / Larry Ullman / HELION 2009
  • JAVA. Praktyczny kurs. Wydanie II / Marcin Lis / HELION 2007
  • JAVA Podstawy. Wydanie VIII / Cay S. Horstmann, Gary Cornell / HELION 2008
  • Sieci komputerowe od ogółu do szczegółu z internetem w tle. Wydanie III / James F. Kurose, Keith W. Ross / HELION 2006
  • Poznaj C w 24 godziny. Wydanie II / Tony Zhang / INFOLAND 2001
  • Programowanie w języku RUBY. Wydanie II / Dave Thomas, Chad Fowler, Andy Hunt / HELION 2007
Osoba ta z pewnością chciałaby żeby wiedza w nich zawarta nie poszła na marne.
Kieruję do Was pytanie: Które z powyższych książek powinienem przeczytać i w jakiej kolejności tak by w przyszłości móc nazwać się webdeveloperem i rozumieć od podstaw technikę, z którą przyjdzie mi obcować. Dodam jeszcze tylko, że w LO miałem kontakt z HTML i PHP jednak wiedza ta była elementarna i z czasem uległa zapomnieniu, bynajmniej nie miałem większych problemów z jej przyswojeniem.

Z góry serdecznie dziękuję

Pozdrawiam,
Piotr.
Powód edycji: [erix] przeniosłem
Go to the top of the page
+Quote Post
Moli
post 13.06.2009, 18:15:18
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 662
Pomógł: 45
Dołączył: 26.03.2007
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Przeczytanie nawet miliona książek nie uczyni cię webdeveloperem. Jeżeli chcesz to zrobić bo komuś obiecałeś, ale w ogóle nie sprawia Ci to przyjemności i robisz to z niechęcią to odrazu daj sobie spokój.

Na początek do xhtml/css
Cytat
HTML XHTML i CSS. Praktyczne projekty / Włodzimierz Gajda / HELION 2007

aby tworzyć dynamiczne stronki w php
Cytat
# PHP 5. Wprowadzenie. / David Sklar / HELION 2006
# PHP5, Apache i MySQ od Podstaw. / Elizabeth Naramore, Jason Gerner, Yann Le Scouarnec, Jeremy Stolz, Michael K. Glass / HELION 2005
# PHP and MYSQL for Dynamic Web Sites. Second Edition / Larry Ullman / PEACHPIT PRESS 2005
# PHP6 i MySQL 5. Dynamiczne strony WWW / Larry Ullman / HELION 2009


Reszta książek (java,c,perl i ruby) możesz zobaczyć, może programowanie w javie czy c spodoba Ci się bardziej niż php.
Go to the top of the page
+Quote Post
Shadowsword
post 14.06.2009, 14:14:47
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 149
Pomógł: 5
Dołączył: 9.04.2008
Skąd: W-WA

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja powiem coś od siebie na przykładzie moim i kilku kolegów. Nauka programowania z książek metodą "przeczytam książkę, będę umiał" jest taka sama jak "codzienne" ćwiczenie razem z kasetami do aerobiku. Jeżeli naprawdę chcesz się nauczyć programować, a nie po prostu zmarnować książki to masz dwie drogi:
1. Chodzić na jakiś kurs i w domu się dokształcać z książek.
2. Mieć pomysł na jakąś stronę i zacząć ją budować według książek stopniowo rozwijając ją dodając kolejne rzeczy z książek w kolejności którą podał Moli. Znam dużo osób które kupiły książki, żeby zostać programistami i jak się okazało wszystkie "nie mają na to czasu".


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Moli
post 14.06.2009, 19:53:37
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 662
Pomógł: 45
Dołączył: 26.03.2007
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jest jeszcze jedno wyjście, możesz kupić kubek programatora z php.pl biggrin.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 14.06.2009, 20:36:59
Post #5





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




już nie smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Moli
post 14.06.2009, 21:08:06
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 662
Pomógł: 45
Dołączył: 26.03.2007
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


To poczekać trzeba na kolejny gadżet z logiem php.pl smile.gif

Ten post edytował Moli 14.06.2009, 21:08:18
Go to the top of the page
+Quote Post
230005
post 14.06.2009, 22:28:37
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 316
Pomógł: 36
Dołączył: 2.04.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Przeczytaj te książki w tej kolejności, co podał Moli, choć moim zdaniem możesz olać czytanie całej "HTML XHTML i CSS. Praktyczne projekty". Zobacz kilka rozdziałów, żebyś mniej więcej wiedział o co w tym chodzi i przejdź do php, a reszta przyjdzie z czasem. Nauka xhtml i css z książek była dla mnie męczarnią, dlatego wszystkiego uczyłem się równolegle z php (właściwie to się nie uczyłem, jakoś samo przyszło tongue.gif). Po pewnym czasie myślę, że możesz postąpić z punktem drugim posta Shadowsworda, czyli wymyśl sobie prostą stronę i ją zrób.
Go to the top of the page
+Quote Post
Moli
post 15.06.2009, 14:37:51
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 662
Pomógł: 45
Dołączył: 26.03.2007
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@230005 - Ale podstawy musi mieć, żeby wynik kodu php jakoś wyświetlić.
Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 15.06.2009, 14:48:24
Post #9





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




zazwyczaj jest to podane w książkach o php ,
a potem info sieci aby doszlifować umiejętności.

ew będzie generować tabelki i divy w gd winksmiley.jpg
Go to the top of the page
+Quote Post
osl
post 15.06.2009, 14:48:54
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 260
Pomógł: 41
Dołączył: 6.04.2009
Skąd: Gdańsk/okolice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


jak dla mnie uczenie się z książek to takie lekkie wyrzucanie pieniędzy w błoto. w necie jest mnóstwo tutoriali, kursów i tak dalej.
Czasem przeglądam książki w księgarni i szczerze powiem, że jest bardzo niewiele tytułów które wnoszą cokolwiek więcej niż wspomniane kursy.

Jak dla mnie wszystko czego trzeba się nauczyć, żeby zacząć robić używalne stronki jest w zasięgu kilku literek w googlach.
Go to the top of the page
+Quote Post
Kamil Jura
post 15.06.2009, 15:16:19
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 65
Pomógł: 2
Dołączył: 28.01.2009
Skąd: Opole

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Myślicie, że to forum powstało dzięki książkom ? pff.... ( W sensie skrypt )

Heh, macie rację. Nic tylko obrać małe cele i je realizować. W necie jest masa poradników, a najlepszą alternatywą przy problemach są fora jak np. php.pl


--------------------
Agencja Interaktywna ENERO - Strony www, reklama, identyfikacja wizualna - www.enero.com.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
230005
post 15.06.2009, 16:17:58
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 316
Pomógł: 36
Dołączył: 2.04.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ok, pokażcie mi kompleksowy kurs php, który omawia tak dobrze podstawy jak np. "PHP i MySql, Vademecum profesjonalisty". Ale niech to będzie jeden kurs i to po polsku (nie żebym nie znał angielskiego, ale nie każdy zna), i najlepiej z tak samo rozbudowanymi przykładami jak wymieniona wyżej książka. Sory panowie, ale ja tam wolę wydać nawet te 100zł i mieć wszystko w jednym miejscu - nie że zapiszę sobie milion linków i będę skakał od strony do strony. A nie zapominajcie, że każdy autor pisze trochę inaczej i może niektóre rzeczy rozwiązać inną drogą niż pozostali. Wtedy początkujący będzie miał mętlik w głowie. Łatwo powiedzieć, że najlepiej się uczyć z poradników kiedy ma się już coś więcej niż podstawy. Sam częściej szukam odpowiedzi w googlach, lub na tym forum, niż w książkach które posiadam, ale to tylko dlatego że na nawet tysiącu stron nie da się zawrzeć wszystkiego. Da się natomiast zawrzeć wiedzę potrzebną żeby iść dalej.

A może znacie jakiś tutorial co mi więcej powie o Javie niż te dwie książki: http://helion.pl/ksiazki/javtz8.htm http://helion.pl/ksiazki/javpd3.htm ?
Go to the top of the page
+Quote Post
-=Peter=-
post 15.06.2009, 19:48:52
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 304
Pomógł: 51
Dołączył: 4.02.2005
Skąd: Kraków

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Koledzy wyżej chyba się lekko zagalopowali. Kursy nigdy nie wyprą książek fachowych, tak samo wydania "CD" książek nie wyprą wydań klasycznych. Ja osobiście posiadam kilka książek poświęconych programowaniu. Nieraz lepiej usiąść na fotelu, otworzyć książkę i przeczytać rozdział, po czym siadasz przy komputerze i przerabiasz to co przeczytałeś. Dla mnie (i nie tylko mnie) wygodniejsze jest czytanie wydruku (książki) niż czytanie tekstu wyświetlanego (kursy). No oczywiście, kursy też możesz sobie wydrukować jak tak bardzo zdeterminowany ktoś jest smile.gif Książkę możesz przeczytać wszędzie, kursy tylko tam gdzie masz komputer (+ ewentualnie internet). Pozatym dochodzi również rzetelność i kompletność wiedzy, którą możesz znaleźć w książkach i kursach (o tym o czym pisał @230005 wyżej).

Rada do autora topicu: nie "czytaj" książek, ale je "przerabiaj" :]


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
vokiel
post 15.06.2009, 20:43:19
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ze swojej strony dodam jeszcze takich pare zdań:
Moim subiektywnym zdaniem dobrze jest zacząć od przeczytania jakiejś dokładniejszej pozycji (takiej od podstaw), tak żeby wiedzieć co i jak, mieć obraz całości. Do tego dodałbym przejrzenie manuala. W przypadku php dość istotne. Po takim przejrzeniu/przeczytaniu już się wie mniej więcej jakie funkcje są i nie stara się wynaleźć koła na nowo.

Nauka z tutoriali jest dobra do pojedynczych zastosowań, przykładów. Książka natomiast daje całość zagadnienia.

No i ostatnia kwestia, co już poruszali przedmówcy. Książka to jednak książka, jak dla mnie przyjemność czytania druku na papierze jest większa od tej z monitora. Co prawda na komputerze można powiększyć, zmniejszyć, wyszukiwać itd... Jednak lepiej mi się czyta z książki.

Pozdrawiam


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
osl
post 16.06.2009, 08:45:51
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 260
Pomógł: 41
Dołączył: 6.04.2009
Skąd: Gdańsk/okolice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@Peter - jak najbardziej się zgadzam jeśli chodzi o książki FACHOWE, przez które rozumiem książki dla "bardziej zaawansowanych". Jednak tu jest mowa o podstawach.
Ja zrobiłem ten błąd i kupiłem kilka książek, między innymi wspomnianą "PHP i MySql, Vademecum profesjonalisty". Efekt? Nie nauczyłem się niczego nowego, powtórzyłem sobie wiadomości, które opanowałem dzięki dokumentacji PHP, analizie kodu i tutkach z netu... I bynajmniej nie byłem wtedy "bógwiejakim" programistą (co też nie znaczy, że teraz jestem tongue.gif )

Słowem: książki - tak i owszem, ale o tematyce zaawansowanej.
Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 16.06.2009, 08:55:04
Post #16





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




//Słowem: książki - tak i owszem, ale o tematyce zaawansowanej.
jakieś przykłady ?


Czasem książka lepsza od web kursu, mniej się oczy psują , wygodniej się czyta , jutro nie zniknie .
ale kto co lubi smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Moli
post 16.06.2009, 09:06:56
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 662
Pomógł: 45
Dołączył: 26.03.2007
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Myślicie, że to forum powstało dzięki książkom ? pff.... ( W sensie skrypt )

Myślę że tak, autorzy skryptu na 99.99% uczyli się z jakichś książek, każdy tak zaczyna bo jest po prostu łatwiej. Powiem na swoim przykładzie. Uczę się teraz pythona i jest w internecie dużo kursów, tuków itp. ale kupiłem książkę za 100zł i powiem szczerze bez niej było by milion razy ciężej.
Go to the top of the page
+Quote Post
osl
post 16.06.2009, 09:08:02
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 260
Pomógł: 41
Dołączył: 6.04.2009
Skąd: Gdańsk/okolice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


nigdzie nie wspomniałem, że kursy na monitorze są lepsze od książek jeżeli chodzi o wygode czytania tongue.gif

i właśnie tu jest problem, bo jeżeli chodzi o php to ciężko o książki tego typu. Pisząc powyższe miałem na myśli ogólnie książki informatyczne.
W niektórych przypadkach trzeba sięgać wprost do wydawnictw politechnicznych, bo nigdzie tego nie ma poza tymi paroma książkami...

Jeżeli chodzi o php samo w sobie - manual jest dla mnie najlepszą książką. do tego forum, żeby podłapać 'trendy' i sposoby - jeżeli chodzi o język nic więcej nie trzeba.
No ale potem dochodzą jeszcze inne zagadnienia, typu algorytmy, wszelaka optymalizacja i tak dalej...
Go to the top of the page
+Quote Post
scanner
post 16.06.2009, 17:19:49
Post #19





Grupa: Zarząd
Postów: 3 503
Pomógł: 28
Dołączył: 17.10.2002
Skąd: Wrocław




Panowie, robicie offtopic. Radzę się skupić na temacie.


--------------------
scanner.info
Warto pamiętać: KISS, DRY
Go to the top of the page
+Quote Post
osl
post 17.06.2009, 10:45:21
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 260
Pomógł: 41
Dołączył: 6.04.2009
Skąd: Gdańsk/okolice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ok, to wracamy do tematu winksmiley.jpg
Co do książek wyżej wymienionych: wszystko od "PHP6... " włącznie i w dół odłożyłbym na najwyższą półkę, jeżeli chcesz być webdeveloperem. Wnioskuję tak, bo piszesz na forum php, coś tam z tego umiesz, więc stawiam, że póki nie będziesz umiał dobrze php to Cię nie zainteresuje winksmiley.jpg
Ciekawostką jest dla mnie książka o PHP6, którego na dobrą sprawę nie ma - mam na myśli wersję finalną. Może tam być co najwyżej odrobinę rozwnięte to, co jest w manualu, ale może się jeszcze nie raz zmienić, więc pisanie książki o tym....
Również książki związane z CGI i Perlem - może się przydać, ale gdy np. chcesz się bawić we własne serwery albo jakieś ambitniejsze projekty, więc na początek również odłożyłbym wyżej.
HTML, XHTML i CSS - może się przydać na początek, ale nie wierz ślepo temu co piszą. 2 lata (a pewnie właściwie 3, bo od napisania książki do ukazania się jej w sklepach troche mija), to dużo jeżeli chodzi o dziedzinę WWW. Warto więc weryfikować swoją wiedzę i być na bieżąco, przede wszystkim jeżeli chodzi o różnice w przeglądarkach.
GIMP - jeżeli chcesz się skupić choć trochę na grafice, choć do pracy zawodowej pewnie bardziej przydałby się Photoshop.
PHP5 - Wprowadzenie - podejrzewam, że duża część z tego zawara jest również w PHP5, Apache i MySQL, stawiałbym więc na tą ostatnią, przede wszystkim jeśli dobrze jest wytłumaczone MySQL. Bez baz danych to niewiele więcej niż wizytówki internetowe nie zdziałasz, a akurat SQL dobrze opanowany bardzo ułatwia życie.
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 27.04.2024 - 21:00