Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

5 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Płacić grubą kasę za skrypt czy zrobić go samemu?
pavaka
post 19.02.2013, 18:34:11
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4
Pomógł: 0
Dołączył: 19.02.2013

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam, jestem nowy.
Moje doświadczenie w html/css i php jest znikome i jedynie ogranicza się do bardzo łatwych edycji gotowych skryptów.
Od kilku miesięcy planuje stworzyć własny portal społecznościowy, nie interesują mnie gotowe szablony, które można kupić za kilkadziesiąt(lub -set) $ tylko własny dedykowany portal.
Koszt takiego portalu gdybym chciał komuś zlecić wyniósłby około 7 tys. - 15 tys. (wersja surowa z podstawowymi funkcjami, bez bajerów, które dokładałbym z czasem)

I teraz jest pytanie czy zainwestować swoje oszczędności w takie przedsięwzięcie czy może lepiej samemu nauczyć się xhtml, css, php, mysql i Bóg wie czego jeszcze i zrobić taki skrypt samemu?
Ile mniej więcej czasu zajęłoby mi opanowanie tych języków programowania na takim poziomie by stworzyć dynamiczny portal społecznościowy? To miesiące czy raczej lata intensywnej nauki?

Wiem, że na pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, albo chętnie posłucham Waszych opinii. smile.gif

Pozdrawiam,
Pavaka





Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 19.02.2013, 18:43:29
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Masz pieniądze i dobry biznes plan to inwestuj. Po to ktoś poświęcił np. 10 lat na PHP, abyś mógł jego wiedzę wykorzystać biggrin.gif Nawet jeśli będziesz się uczył i napiszesz coś samemu, to biorąc pod uwagę że jakimś cudem ten serwis wypali to:

- przy dużym zainteresowaniu wyłoży się całkowicie
- zmiana czegokolwiek spowoduje zawalenie całości
- brak zabezpieczeń spowoduje wyciek danych i pozwy sądowe

Reasumując, skoro się na tym nie znasz, to nie widzę sensu abyś się za to brał. Tym bardziej że koszty późniejszego rozwoju mogą być większe niż koszt całej produkcji u firmy X.

Edycja: a swoją drogą 7-15k zł to i tak dość zaniżona cena.

Ten post edytował !*! 19.02.2013, 18:47:39


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
Damonsson
post 19.02.2013, 18:47:24
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 355
Pomógł: 533
Dołączył: 15.01.2010
Skąd: Bydgoszcz

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jak będziesz miał silną wolę, to przez rok, może sam napiszesz coś przypominające portal społecznościowy. Zleć to ludziom, którzy robią takie portale codziennie, będziesz miał pewność, że dostaniesz to czego oczekujesz. Samemu więcej nerwów tylko stracisz i wydasz na antydepresanty. Zresztą sam wszystkiego nie zrobisz, a dobry grafik też się ceni. A tak masz zapewnione kompleksowe wdrożenie od A do Z.

15tys, za podstawową wersję to nie jest, aż tak mało, rozsądna cena IMHO.

Ten post edytował Damonsson 19.02.2013, 18:52:08
Go to the top of the page
+Quote Post
CuteOne
post 19.02.2013, 20:13:59
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 958
Pomógł: 574
Dołączył: 23.09.2008
Skąd: wiesz, że tu jestem?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


7-15 tys??

Powiedzmy, że portal do poprawnego działania potrzebuje około 10 modułów (autoryzacja, poczta, posty czy komentarze). Do tego min. 3 wersje szablonów - logowanie/rejestracja, strona główna i podstrony oraz panel użytkownika. Minimalny czas na wykonanie w pełni działającego i co ważniejsze przetestowanego portalu to minimum 3 miesiące.

Podliczając:
- programiści (dwóch, zarabiają 3k miesięcznie): 18k
- grafik (jeden, zarabia 4k miesięcznie): 12k

Nie liczę wypłat szefa, Pani Basi czy kosztów prowadzenia firmy wychodzi min. 30k-40k.. Jeżeli jakaś "firma" zrobi to taniej to wiedz, że coś jest z nią nie tak i pewnie skończysz jak większość - z niedopracowanym produktem nie wartym poddarcia czterech liter

Ten post edytował CuteOne 19.02.2013, 20:14:57
Go to the top of the page
+Quote Post
Damonsson
post 19.02.2013, 20:16:29
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 355
Pomógł: 533
Dołączył: 15.01.2010
Skąd: Bydgoszcz

Ostrzeżenie: (0%)
-----


3 miesiące robienia grafiki na portal społecznościowy, chyba zacznę się uczyć Painta wink.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Bateria
post 19.02.2013, 20:19:26
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 129
Pomógł: 13
Dołączył: 23.11.2011

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Moim skromnym zdaniem, ładna strona internetowa != cała obładowana w grafice. Nie oszukujmy się, ale w samym CSS3 też da się zrobić bardzo ciekawy szablon.
Wyjątek to logo.

Ten post edytował Bateria 19.02.2013, 20:28:06


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
CuteOne
post 19.02.2013, 20:36:17
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 958
Pomógł: 574
Dołączył: 23.09.2008
Skąd: wiesz, że tu jestem?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@Damonsson
Pierwszy miesiąc ustalanie jak ma wyglądać portal = wstępne projekty
Drugi miesiąc to właściwe tworzenie grafiki + poprawki (klient jak baba, dzisiaj tak jutro inaczej)
Trzeci miesiąc wgranie grafiki do aplikacji i kolejne poprawki

@Bateria jasne, że tak ale nie odejdziesz od tworzenia grafiki - chociażby wstępnego layoutu w PSD aby pokazać klientowi jak to będzie wyglądać. I nawet jeżeli zastąpimy grafikę css'em to wyjdzie hmm najwyżej 2-3k taniej
Go to the top of the page
+Quote Post
pyro
post 19.02.2013, 20:44:51
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 148
Pomógł: 230
Dołączył: 26.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(pavaka @ 19.02.2013, 18:34:11 ) *
Ile mniej więcej czasu zajęłoby mi opanowanie tych języków programowania na takim poziomie by stworzyć dynamiczny portal społecznościowy? To miesiące czy raczej lata intensywnej nauki?


Lata. Minimum lata. Mówię o kodzie, który jest coś wart.

Co do reszty - chyba trochę przesadzacie z tą ceną. Zakładając, że autor wie co to znaczy "podstawowe funkcjonalności" - ktoś tu wspomniał o 40 tysiącach. Jak ja bym usłyszał od kogoś taką cenę za opisaną rzecz, to pewnie od razu bym zrezygnował. Za 15 tys. sam mógłbym stworzyć taki portal (w pełni przetestowany i zoptymalizowany) w 3 miesiące jako pojedynczy programista (w sensie sam), znajdując jeszcze do tego grafika we własnym zakresie. I wiem co mówię, bo współpracowałem już przy nie jednym portalu społecznościowym.


--------------------
ET LINGUA EIUS LOQUETUR IUDICIUM
Go to the top of the page
+Quote Post
CuteOne
post 19.02.2013, 21:20:10
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 958
Pomógł: 574
Dołączył: 23.09.2008
Skąd: wiesz, że tu jestem?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@up bez urazy dla Twoich umiejętności i wiedzy (w końcu nie wiem co potrafisz) ale napisanie portalu w PHP + struktura bazy + cięcie szablonu + js + przetestowanie i analiza w pojedynkę w 3 miechy? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć smile.gif

edit: zapomniał bym o jeszcze jednym czasochłonnym procesie - pisanie dokumentacji użytkowej i technicznej

Ten post edytował CuteOne 19.02.2013, 21:21:34
Go to the top of the page
+Quote Post
pavaka
post 19.02.2013, 21:32:14
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4
Pomógł: 0
Dołączył: 19.02.2013

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzięki za odpowiedzi. Wszystkie doceniam.
Wynika z nich jasno, że lepiej jednak zapłacić profesjonaliście za to smile.gif No chyba, że sami na tym zarabiacie i dlatego mi tak radzicie wink.gif hehe

Trochę mnie to dobiło, bo większość z Was wycenia taki projekt na 14 tys. w wzwyż sad.gif
Nie myślałem, ze takie rzeczy są aż tak drogie.
(interesuje mnie portal znacznie uboższy niż fotka.pl czy facebook.com, aczkolwiek z zachowanymi kilkoma kluczowymi elementami i rozbudowana stroną główną)

PS. Co do kosztów grafiki, że to koszt około 12k.
Tyle za grafikę na pewno bym nie dał, bo byłaby ona ograniczona do minimum. Logo i wstępne projekty szablonu zrobiłbym sam, bo na tym akurat się trochę znam. Osobiście uważam, że około 1000zł wystarczyłoby grafikowi za zrobienie pozostałych części szablonu, których nie byłoby wiele(głownie ikonki, ramki, itp)


Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 19.02.2013, 21:45:51
Post #11





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




Z ciekawości, czy po za pomysłem istnieje biznesplan? Czy masz 100% pewność że inwestycja się zwróci?
Jeśli nie, to lepiej postaw coś taniego albo sam napisz. Bo osób takich jak ty są setki, a serwisów społecznościowych które mają szansę zaistnieć raczej nie widać.
Go to the top of the page
+Quote Post
pyro
post 19.02.2013, 21:48:23
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 148
Pomógł: 230
Dołączył: 26.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(CuteOne @ 19.02.2013, 21:20:10 ) *
@up bez urazy dla Twoich umiejętności i wiedzy (w końcu nie wiem co potrafisz) ale napisanie portalu w PHP + struktura bazy + cięcie szablonu + js + przetestowanie i analiza w pojedynkę w 3 miechy? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć smile.gif


To ja równie dobrze mógłbym powiedzieć bez urazy dla Twoich umiejętności, ale ile mógłbyś się z tym opierdzielać tongue.gif ? Chociaż przyznaję, że opis "o prostej funkcjonalności" niewiele mówi i możemy to inaczej rozumieć, ale jak już wspomniałem pracowałem już przy portalach społecznościowych, więc wiem co to znaczy "podstawowa funkcjonalność", która umożliwia nazwanie takiego portalu portalem społecznościowym, a co dalszą rozbudową.

Cytat(pavaka @ 19.02.2013, 21:32:14 ) *
Trochę mnie to dobiło, bo większość z Was wycenia taki projekt na 14 tys. w wzwyż sad.gif
Nie myślałem, ze takie rzeczy są aż tak drogie.
(interesuje mnie portal znacznie uboższy niż fotka.pl czy facebook.com, aczkolwiek z zachowanymi kilkoma kluczowymi elementami i rozbudowana stroną główną)


No wiesz... za facebooka jakby ktoś mi zaproponował nawet 10x tyle, to bym go solidnie wyśmiał. Rzecz w tym, że bez dokładnego opisu nie otrzymasz jakiejś nawet przybliżonej wartości / wyceny.


--------------------
ET LINGUA EIUS LOQUETUR IUDICIUM
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 19.02.2013, 21:48:29
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cena jest zależna od tego komu to zlecisz. Inna będzie w wypadku firmy zatrudniającej pracowników, a inna będzie w przypadku jednoosobowej działalności która wynajmuje ludzi, pomimo że jakość kodu/wykonania może być na takim samym poziomie.

Ten post edytował !*! 19.02.2013, 21:49:13


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post
pyro
post 19.02.2013, 21:51:45
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 148
Pomógł: 230
Dołączył: 26.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(pavaka @ 19.02.2013, 21:32:14 ) *
PS. Co do kosztów grafiki, że to koszt około 12k.
Tyle za grafikę na pewno bym nie dał, bo byłaby ona ograniczona do minimum. Logo i wstępne projekty szablonu zrobiłbym sam, bo na tym akurat się trochę znam. Osobiście uważam, że około 1000zł wystarczyłoby grafikowi za zrobienie pozostałych części szablonu, których nie byłoby wiele(głownie ikonki, ramki, itp)


Też bym nigdy nie dał 12k za grafikę. @CuteOne nie podał ceny grafiki, tylko miesięcznej pensji grafika. O co mu chodzi tongue.gif ?


--------------------
ET LINGUA EIUS LOQUETUR IUDICIUM
Go to the top of the page
+Quote Post
CuteOne
post 19.02.2013, 22:03:41
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 958
Pomógł: 574
Dołączył: 23.09.2008
Skąd: wiesz, że tu jestem?

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Przy rozliczeniach na fakturze nie napiszesz:
- 4k dla Kowalskiego (grafika)
- 3k dla Nowaka (programisty)

Tylko podasz cenę za projekt. Jeżeli firma jest mała (taka jak opisałem powyżej) to łatwo wyliczyć, że 1 projekt na jednego gostka = 3 miesiące roboty tylko nad tym projektem = 4k*3 wink.gif

Mam nadzieję, że jasno to opisałem cool.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
toffiak
post 20.02.2013, 07:25:17
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 395
Pomógł: 80
Dołączył: 24.08.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(CuteOne @ 19.02.2013, 20:13:59 ) *
7-15 tys??

Powiedzmy, że portal do poprawnego działania potrzebuje około 10 modułów (autoryzacja, poczta, posty czy komentarze). Do tego min. 3 wersje szablonów - logowanie/rejestracja, strona główna i podstrony oraz panel użytkownika. Minimalny czas na wykonanie w pełni działającego i co ważniejsze przetestowanego portalu to minimum 3 miesiące.

Podliczając:
- programiści (dwóch, zarabiają 3k miesięcznie): 18k
- grafik (jeden, zarabia 4k miesięcznie): 12k

Nie liczę wypłat szefa, Pani Basi czy kosztów prowadzenia firmy wychodzi min. 30k-40k.. Jeżeli jakaś "firma" zrobi to taniej to wiedz, że coś jest z nią nie tak i pewnie skończysz jak większość - z niedopracowanym produktem nie wartym poddarcia czterech liter


Większość z tych modułów oferowana jako wbudowana/dostępna część dowolnego frameworka, więc liczymy jedynie czas ich wdrażania, portale społecznościowe w większości są takie same pod względem podstawowej funkcjonalności więc większość pracy powtarza się. Freelancer mały portal społecznościowy potrafi zrobić mieszcząc się w podanych "widełkach" i w rozsądnym czasie.

Chyba że portal nie jest mały lub zatrudniona zostanie firma, im większa tym droższa, wtedy rzeczywiście oprócz osób które zajmują się budową serwisu opłacani są także osoby które nie mają z tym nic wspólnego ( np: pani Basia od kawy ).

Jakość projektu i w konsekwencji jego dalszy rozwój nie mają nic wspólnego z tym czy zatrudniony zostanie freelancer czy firma.

Ten post edytował toffiak 20.02.2013, 07:26:14


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
cepa
post 20.02.2013, 09:05:22
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 125
Pomógł: 7
Dołączył: 27.01.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(CuteOne @ 19.02.2013, 20:13:59 ) *
Podliczając:
- programiści (dwóch, zarabiają 3k miesięcznie): 18k
- grafik (jeden, zarabia 4k miesięcznie): 12k


Jezeli zatrudniasz programistow za 3k (!?) to wspolczuje poziomu projektow, zespolu i klientom. Panie 3k budzetu na pracownika to wychodzi jakies 1800 netto na lape, ciezko nawet studenta znalesc ktory w zespole bedzie pracowal przez dluzszy czas przy takiej kasie, czyli masz rotacje, niski poziom projektow i taki kod jest do wymiany jak bedzie wiekszy ruch w serwisie bo doswiadczenie i wiedza przychodzi z czasem, a za to sie placi.

Projekt 3 miesiace w normalnej firmie, przykladowo: ?
- 3 programistow, budzet 7...10k na pracownika: 63..90k
- grafik, budzet: 5...10k
- PM, 8...10k
- male biuro, media, sprzet, obsluga, itp: 10...20k

na moje oko koszt od jakis 95k do 130k, nie wliczajac wynagrodzenia dla wlasciciela, sprzedawcy, marketingowca, architekta, admina, ksiegowej, kochanki, itp itd

Cytat(toffiak @ 20.02.2013, 07:25:17 ) *
Jakość projektu i w konsekwencji jego dalszy rozwój nie mają nic wspólnego z tym czy zatrudniony zostanie freelancer czy firma.


Mają i to wiele wspolnego, nie bardzo widze jakbys chcial podpisac SLA z freelancerem ktory jest jeden, a wiec nie jest redundantny i do tego najczesciej odpowiada majatkiem. Firma, spolka prawa handlowego, zatrudnia najczesciej kilka osob, wiec jak jedna pojdzie na wakacje czy zwyczajnie bedzie miala lenia to projekt mozna ciagnanc dalej, jest jeszcze kwestia przekazywania wiedzy w zespole. Jak sam jestes zespolem to kto bedzie utrzymywal projekt dla klienta jak tobie nie bedzie sie chcialo czy nie bedziesz mogl?


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
ano
post 20.02.2013, 09:11:59
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 435
Pomógł: 40
Dołączył: 16.02.2003
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(toffiak @ 20.02.2013, 07:25:17 ) *
Jakość projektu i w konsekwencji jego dalszy rozwój nie mają nic wspólnego z tym czy zatrudniony zostanie freelancer czy firma.


Przy inwestycji >15k zatrudnianie do tego freelancera byłoby mało rozsądne ;]
Nawet jeżeli miałby dobre referencje.

Pamiętaj, że samo "kodzenie" to mała część problemu. Najpierw trzeba Twój pomysł przetworzyć do czegoś strawnego. Analiza wymagań, propozycje funkcjonalności o których Ty nawet nie myślałeś (a mogą byc niezbędne). Architektura serwisu (w zależności na jaki ruch się nastawiasz), z właściwym uwzględnieniem możliwości skalowania takiego portalu (Twój biznes może się skalowac, miec coraz więcej klientów ale co z tego jak sama aplikacja nie bedzie mogla ich przyjąć?)
Nie wiem czy jest dużo freelancerów, którzy mieliby na tyle kompleksową wiedzę, żeby Ci to wszystko zapewnić. Poza tym taki projekt potrzebuje później wsparcia - jaką masz gwarancję, że jak coś się wywali to freelancer nie będzie akurat na 3-miesiecznych wczasach?

Z freelancerem jest o wieeeeele większe ryzyko (gwarancje, zaufanie, kompleksowość wykonania, zarządzanie projektem).


--------------------
Linkedin | ...
Go to the top of the page
+Quote Post
toffiak
post 20.02.2013, 11:31:58
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 395
Pomógł: 80
Dołączył: 24.08.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Czyli freelancer z udokumentowanymi projektami jest mniej wart od firmy ?, przecież większość dobrych freelancerów także ma założoną działalność gospodarczą, czyli też są firmą tylko że najczęściej jednoosobową.

Im większy projekt tym "kodzenie" stanowi coraz mniejszy procent czasu projektu ale analizą projektu zajmują się wciąż ludzie, zgadzam się że przy większym projekcie jedna osoba nie jest w stanie wszystkiego rozplanować ( w rozsądnym czasie ) ale autor posta takiego nie oczekuje i w tym przypadku czy będzie to firma programistyczna czy freelancer będą w stanie wykonać ten projekt. Freelancer prawdopodobnie taniej, czy lepiej czy gorzej to zależy. Dlatego należy najpierw sprawdzić czym dana firma/freelancer może się pochwalić zanim zdecyduje się na wybranie wykonawcy.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
!*!
post 20.02.2013, 11:52:27
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4 298
Pomógł: 447
Dołączył: 16.11.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Czemu mam dziwne wrażenie że nie widzicie różnicy między firmą a działalnością gospodarczą?
Późniejsze wsparcie techniczne to dodatkowy koszt, a nie usługa wliczona w cenę jego powstania.

A freelancer != ktoś anonimowy, który znika po otrzymaniu kasy, są też solidni których zwyczajnie się "zatrudnia".


--------------------
Nie udzielam pomocy poprzez PW i nie mam GG.
Niektóre języki programowania, na przykład C# są znane z niezwykłej przenośności (kompatybilność ze wszystkimi wersjami Visty jest wiele warta).
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 28.04.2024 - 06:58