Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> PHP, MYSQL - co wybrać?
Deotho
post 10.07.2012, 18:29:46
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 79
Pomógł: 0
Dołączył: 2.05.2012
Skąd: Hogwart

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jaka książka dla początkującego z PHP i MySQL?


PHP i HTML # Tworzenie dynamicznych stron www - Ross Jacek
PHP5 # Zaawansowane tworzenie stron www, szybki start - Ullman Larry
PHP5 # Praktyczny kurs - Lis Marcin


Czy może coś innego?
Go to the top of the page
+Quote Post
tolomei
post 10.07.2012, 19:16:29
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 450
Pomógł: 135
Dołączył: 18.11.2010
Skąd: Wschowa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witaj.

Dla początkującego programisty zdecydowanie ta pozycja:

http://helion.pl/ksiazki/php-i-mysql-tworz...mson,phms4v.htm

Moim zdaniem to jest pozycja numer 1 na początek.

Pozdrawiam.


--------------------
“ Computers are good at following instructions, but not at reading your mind. ”
- Donald Knuth
Go to the top of the page
+Quote Post
Szymciosek
post 10.07.2012, 19:58:29
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 168
Pomógł: 126
Dołączył: 5.02.2010
Skąd: Świdnica

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Również zgadzam się z przedmówcą na temat książki z helion. Bardzo dobra książka na początek, pokazuje Ci wszystko na przykładach zaczynając od rzeczy prostych typu wypisywanie danych, działania na plikach txt, po rzeczy trudniejsze np bazy danych, ich edycja itd, oraz później jeszcze więcej.

Ta książka to mogę powiedzieć, że obowiązek.
Go to the top of the page
+Quote Post
Deotho
post 11.07.2012, 22:14:28
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 79
Pomógł: 0
Dołączył: 2.05.2012
Skąd: Hogwart

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dziękuje już zakupiona i spoczywa u mnie na półce. Jak tylko wrócę w sobotę zabieram się za czytanie.

Plusiki, pozdrawiam.
Go to the top of the page
+Quote Post
coolka88
post 3.08.2012, 08:45:52
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1
Pomógł: 0
Dołączył: 2.08.2012
Skąd: Konin/Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Polecam zajrzeć też do ksiązki, również wydawnictwa Helion - "PHP i MySQL. Księga przykładów", na allegro można ją kupić w bardzo atrkacyjnych cenach, nawet 75% taniej.
Go to the top of the page
+Quote Post
irmidjusz
post 3.08.2012, 12:36:40
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 279
Pomógł: 60
Dołączył: 25.02.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Oprócz tej książki, o której wspomniał tolomei, to istnieje też http://helion.pl/ksiazki/php-i-mysql-od-po...more,phmso4.htm bardzo podobna - w zasadzie obie to niemalże ten sam materiał. Czytałem obie i uważam, że ta Gilmora jest jednak pod wieloma względami lepsza, bo dokładniej opisane są tematy. Jest też nowsza i to widać (treść bardziej na czasie), ma mniej błędów, lepiej opisaną obiektówkę (która u Wllinga jest beznadziejna), opisane wyrażenia regularne (przeterminowane) POSIX i (zalecane) PCRE (a Welling tylko POSIX), znacznie lepiej opisał też MySQL. Gilmore poświęcił również osobne rozdziały na: PEAR, systemy szablonów (Smarty), istnienie frameworków (z naciskiem na ZF), wspomniał też o MVC - a u Wellinga tego nie ma... I jeszcze parę małych rzeczy było, ale już nie pamiętam. U Wellinga jest też taki jeden niesamowity babol, który do dzisiaj mnie zdumiewa :]

W książce Wellinga znalazła się za to cała duża część poświęcona przykładom tworzenia różnych rozwiązań (czego nie ma u Gilmora), ale odbyło się to kosztem pozostałej, podstawowej części materiału, który powinien sobie przyswoić czytelnik. Nota bene w tych prezentowanych aplikacjach (typu forum, klient poczty itd.) króluje spagetti... i dla mnie to jest tylko uczenie ludzi, jak nie należy pisać aplikacji, więc mam do tego ambiwalentny stosunek. Poza tym, o Wellinga znalazło się trochę IMO zbędnego materiału - takie dość luźne teoretyczne rozważania zupełnie niepotrzebne początkującemu programiście.

Na pewno dużym plusem Wellinga jest zaprezentowanie przykładowych rozwiązań, jak złożyć wiedzę o PHP w całość do kupy i napisać coś w stylu forum itd. (temu poświęcona jest cała V część książki). Tego u Gilmora nie ma, więc jak ktoś dopiero zaczyna naukę programowania to po Gilmore może (chyba) zostać z pytaniem "co dalej?". Welling pokazuje konkretne propozycje jak można coś napisać (mimo, że na dzisiejsze standardy to ułomnie, ale jednak jakoś jest).

No ale powtarzam, obie pozycje są niezwykle podobne i spokojnie można przeczytać którąkolwiek z nich. Może się wydawać, że Wellinga zawiera więcej treści, ale hmm nie jestem pewien, że tak jest, to chyba raczej złudzenie, bo w książce Gilmora jest użyta mniejsza czcionka i to ewidentnie rzuca się w oczy tongue.gif no i Welling zawiera dużo listingów kodu.



--------------------
there is much to be learned
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 13.06.2024 - 17:50