Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tworzę bloga, którego sam napisałem, Zapraszam do oceny mojego bloga :)
makoso
post 2.02.2016, 15:15:55
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 9
Pomógł: 0
Dołączył: 2.02.2016

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tych nowych w PHP zapraszam do pierwszego wpisu o PHP
programowanie.pro-website.pl/wiedz-wiecej/32/php-przedstawienie-jezyka
Pozostałe osoby prosiłbym o ocenę wyglądu, stylu artykułu etc. z góry dziękuję za opinię smile.gif
Tak jak napisałem cały blog jest w 100% napisany osobiście z wykorzystaniem Symfony2, jestem jeszcze początkujący ale powtórzenie sobie podstaw w taki sposób na pewno dobrze mi zrobi smile.gif

Ten post edytował nospor 2.02.2016, 15:20:16
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 2.02.2016, 15:26:08
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Wymień kompletnie grafikę.

Te cienie są okropne. Hover na komentarzu... myślałem że mi oczy wypali.
Menu - Po co zwijanie ? Przecież i tak to jest porozwijane na starcie...

XAMPP... rly? Windows?
Art ogólnie nie powala. W sumie to nic nie mówi.
Go to the top of the page
+Quote Post
makoso
post 2.02.2016, 15:32:09
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 9
Pomógł: 0
Dołączył: 2.02.2016

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie miałem w ogóle pomysłu jak te komentarze zrobić, te hover-y dodałem aby to jakoś ubrać... Zastanowię się jak to lepiej ułożyć aby to miało ręce i nogi, co w całej grafice wymienić to nie wiem, myślałem że przejrzyście wygląda.

Menu tak zwijane ponieważ na telefonach to dziwnie ogarnąłem i tam całe menu jest zwinięte, użytkownikowi na komputerze nie powinno to przeszkadzać,

Tak Xampp i Windows ponieważ wątpię aby ktoś kto zaczyna swoją przygodę w tej dziedzinie leciał na innym OS

Nic nie mówi? mówi o tym jak zacząć z PHP, może w następnym wpisie jak opiszę zmienne instrukcje warunkowe będzie ciekawszy, nie chciałem wylewać za dużo w jednym wpisie.

Dzięki za odpowiedź
Go to the top of the page
+Quote Post
Comandeer
post 2.02.2016, 17:04:34
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 268
Pomógł: 254
Dołączył: 11.06.2009
Skąd: Świętochłowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Zastanawiałeś się pewnie jak są zbudowane te większe serwisy internetowe, każda strona została napisana oddzielnie w HTML? Oczywiście nie

Ktoś tu nie zna Jekylla wink.gif
Cytat
zawsze plik musi posiadać rozszerzenie .php

Nie byłbym tego taki pewien.
Cytat
na początek mogę polecić Ci Notepad++

Widzę, że dzięki pewnym wideokursom, program przeżywa swą drugą młodość.
http://programowanie.pro-website.pl/wiedz-...znaczniki-html5 → dość dużo złych praktyk, jak na tak krótki tekst (np. menu nie na liście, section zamiast main, brak deklaracji języka strony…)
http://programowanie.pro-website.pl/wiedz-...-podstaw-html-a
Cytat
Ten język z pewnością Ci się spodoba, to tutaj nadajemy sens naszemu szkieletowi stworzonemu w HTML-u

Bardzo niefortunne sformułowanie, bo to HTML jest od semantyki treści.
Opis JS nie przystaje do rzeczywistości (patrz: node.js czy choćby Angular.js).
Nikt nie stosuje PascalCase do plików HTML, a spacje się zastępuje myślnikiem (patrz: praktyki Google).
DOCTYPE dla Transitional nie powinien być polecany; ba, obecnie tylko DOCTYPE HTML 5 powinien być polecany.
Itd.

Na Twoim miejscu popracowałbym sporo nad treścią, bo nawet najładniejsza oprawa nic nie da, jeśli treść będzie mierna.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
com
post 2.02.2016, 21:38:16
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 3 033
Pomógł: 366
Dołączył: 24.05.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Tak Xampp i Windows ponieważ wątpię aby ktoś kto zaczyna swoją przygodę w tej dziedzinie leciał na innym OS


A co z tymi co od razu pracują na innym systemie niż windows, zresztą jeśli chcesz robić to rzetelnie to powinieneś powiedzieć o plusach innych rozwiązań( ale zapewne sam nie wiesz jak to zrobić na innym os niż wgrać xampa)

Cytat
Przeczytaj ważne!
... zawsze plik musi posiadać rozszerzenie .php

Tak jest tylko domyślnie, ale równie dobrze może mieć .html czy .słoneczko, wiec bzdury piszesz.
Cytat
Brzydki notatnik...
... męczy nasz wzrok

Jeszcze gorzej, nie używa sie notatnika z windows zupełnie z innych powodów(min kodowanie), a n++ to jeden z wielu, o których warto może tez wspomnieć.
Cytat
zawiera on takie rzeczy jak połączenie z bazą danych
gdzie? jest tylko require_once 'db.php'; i poco ten enter przed session_start();
Do tego jakieś zagubione klamry, brak porządku w kodzie.

A co z index.php i faktem ze wtedy wystarczy sam http:/localhost questionmark.gif

Podpiąłbyś jakiś ogólnodostępny system komentarzy, nie będę zakładał konta, żeby skomentować coś.


Cytat
Mogło, ale nowe znaczniki pozwalają botom indeksującym strony, lepiej zrozumieć stronę.

Proszę Cie symantyka nie powstałą dla botów, poczytaj o tym i nie pisz bzdur exclamation.gif

skoro już mowa o semantyce to gdzie header?

popracuj i wróć z wersja 2.0
Go to the top of the page
+Quote Post
makoso
post 3.02.2016, 19:52:29
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 9
Pomógł: 0
Dołączył: 2.02.2016

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Com
ad1.
Nie napiszę o innych rozwiązaniach bo sam takowych nie używam/ nie potrafię, jednak mam teraz drugiego kompa i zamierzam na nim postawić linuxa i go ogarnąć (BTW mam 2 certyfikaty na niego a i tak go nie znam :-o )
ad2.
Masz na myśli ustawianie w htaccess? innych sposobów nie znam ale powtórzę po co nacisk na taką rzecz dla osoby początkującej?
ad3.
Każdy może poszukać własnego edytora, dla siebie, ja podałem ten z którym ja zaczynałem wink.gif
ad4.
Enter musiał się wkraść, nie chciałem wstawiać dłuższego kodu dlatego połączenie jest zasysane wink.gif o wszystkich tych funkcjach będzie później
ad5.
Co jeżeli użytkownik da inną nazwę pliku i odpali sam localhost? lepiej jak podałem taki przykład na start aby się nie dziwił czemu nic się nie dzieje
ad6.
Tak muszę zmienić te komentarze, ew podepnę wtyczkę od face, i pomyślę nad przebudową tej całości parę rzeczy brakuje, parę powinno być inaczej smile.gif
Dzięki za wypowiedź!

Commander
W skrócie, część z Twoich uwag wyjaśniłem wyżej, dobre praktyki, moja ciemna strona... ja dalej nie rozumiem czemu tego menu nie mogę zbudować tak jak lubię smile.gif rozumiem stosować menu oparte na liście jeżeli mam menu rozwijane, ale w innych przypadkach, poprawię wpisy o których mówisz, teraz czekam (tak jak zalecałeś na forum.miroslawzelent.pl aby poprawić interpunkcję aż pewna osoba się tym zajmie...)

Co do ogólnej treści, nie wiem jak to zrobić aby miało spójną całość z chęcią bym napisał dłuższy wpis poruszająć więcej rzeczy aby miało to jakiś sens, tylko wtedy ciężko o dobry tytuł postu...
Go to the top of the page
+Quote Post
com
post 3.02.2016, 20:10:50
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 3 033
Pomógł: 366
Dołączył: 24.05.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ad 1. tak też przypuszczałem, ale bardzo sobie tym zawężasz grono odbiorców, pomijając fakt ze Windows to masa niepotrzebnych problemów.
ad 2. chodzi o fakt, że piszesz zawsze, jak zawsze to nie ma wyjątków
ad3. owszem zgadzam się ale to nie wynika z kontekstu, a w dodatku dajesz zupełnie nie ważny powód, bo są naprawdę istotniejsze
ad4. ja wszystko rozumiem, ale dawać na wstępie coś co nie działa, nie zachęca. Dlatego daje się hello world bo to zawsze zadziała.
ad5. ale ja nie mówie że tak nie jest, ale nie ma informacji o podstawowym pliku który sie tworzy w nowym projekcie, można zrobić cały kod nie wychodzac z index.php na początek
ad6. myślałem bardziej o disqus, bo fb nie każdy musi mieć, dodatkowo nie każdy chce podpisywać sie pod tym imiennie.
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 3.02.2016, 21:06:06
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Proste jest stworzyć blog, ale trudno jest o ciekawą treść.
Trzeba jednak wiele przemyśleć (silnik jest mało istotny, i tu raczej względy wygody, sam przesiadłem się z WP na rzecz własnego tworu który powoli od strony backendu zaczyna nabierać rozpędu.)
Bardzo bolała mnie brak konkretnej obsługi out of the box dla języków w WP (wiem że są wtyczki ale masa z nimi problemów). Tu mam to w pakiecie i tak jak tego chcę. To jest przewaga własnych tworów.

Graficznie na prawdę nie powala, da się to czytać ale jest bardzo dużo do zmiany.
Teksty są takie... hmm... miałeś pomysł ale gdzieś się zamotałeś, nie masz koncepcji na artykuł.

Wiem że może to głupi pomysł ale może przyłącz się do kogoś, w kilka osób raźniej jest tworzyć, a zawsze inne oczy pomogą. Bynajmniej nie chcę Cię zniechęcać, a raczej powiedzieć że musisz dużo pracować.
Go to the top of the page
+Quote Post
Comandeer
post 3.02.2016, 21:40:09
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 268
Pomógł: 254
Dołączył: 11.06.2009
Skąd: Świętochłowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
rozumiem stosować menu oparte na liście jeżeli mam menu rozwijane, ale w innych przypadkach

Co to jest menu? Zbiór linków. Zbiór wypada jakoś oznaczyć. W HTML najlepiej do tego się nadaje lista nieuporządkowana. Poza tym dochodzą kwestie dostępności: https://css-tricks.com/wrapup-of-navigation-in-lists/
Akurat menu na liście to de facto standard w środowisku – i uwierz mi, nie bez powodu wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
makoso
post 4.02.2016, 10:22:16
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 9
Pomógł: 0
Dołączył: 2.02.2016

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzięki za wszystkie opinię spróbuję wiele rzeczy poprawić i przygotować porządny następny wpis przemyślany od początku do końca to też później wstawię w komentarzu może ktoś oceni czy będzie poprawa.

I przemyślę zapisanie tego od początku bo jest wiele wad. Dzięki za wypowiedzi smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
com
post 4.02.2016, 13:09:55
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 3 033
Pomógł: 366
Dołączył: 24.05.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


super, życzę powodzenia i czekamy na wersje 2.0 biggrin.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
makoso
post 24.02.2016, 23:51:23
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 9
Pomógł: 0
Dołączył: 2.02.2016

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witajcie (jeżeli ktoś to przeczyta), właśnie kończę przebudowę swojego bloga, napisałem pierwszy wydaje mi się w miarę przyjazny wpis, jeszcze nie publikuję pod starym adresem, muszę dopisać parę wpisów wink.gif jednak jak ktoś może niech oceni to: Pierwszy nowy wpis napisałem całość od nowa, kolorystyka też chyba przyjemniejsza, już widzę pierwsze błędy, takie jak strona błędów nie działa odpowiednia wink.gif Za to walidator nie krzyczy błędami tylko ostrzeżeniem z kotwicy,
The name attribute is obsolete. Consider putting an id attribute on the nearest container instead. nie można tak: <a name="komentarze"></a> ?

Ten post edytował makoso 24.02.2016, 23:56:30
Go to the top of the page
+Quote Post
Comandeer
post 25.02.2016, 00:10:11
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 268
Pomógł: 254
Dołączył: 11.06.2009
Skąd: Świętochłowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Określenie języka strony

Raczej wersji HTML wink.gif
Cytat
w nim umieścimy dwa kolejne wymagane znaczniki head i body

A założymy się, że są jedynie bardzo zalecaną praktyką, ale nie są wymagane?
Kod
<!DOCTYPE html><title>Still valid HTML5</title>

Pomijam fakt, że warto wspomnieć o html[lang].
Cytat
Wartość atrybutu musimy zawsze umieścić wewnątrz cudzysłowia

https://mothereff.in/unquoted-attributes wink.gif I znów: opisujesz best practice, ale nie pokrywa się ona do końca z tym, co w HTML można zrobić. IMO wypada zaznaczyć, że choć składnia HTML5 to bagno i można (prawie) wszystko, to wypada robić to i to.
Poza tym najpierw wypada ustalić kodowanie, a dopiero potem wyświetlać tekst.
W sekcjach zapomniałeś o main.

Jest lepiej, ale jeszcze nie to wink.gif Tak, wiem, stetryczała ze mnie zrzęda.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
makoso
post 25.02.2016, 00:21:06
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 9
Pomógł: 0
Dołączył: 2.02.2016

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzięki na wstępie powiem że tylko mnie motywujesz, nie traktuję tego jako zrzędzenie bo wiem że prawdą jest to co piszesz smile.gif

Języka w sensie html wink.gif poprawię to może być nie zrozumiałe smile.gif

Wiem że nie są wymagane, ostatnio się z forum dowiedziałem jak ktoś wstawił taki kod, jednak chyba na początku lepiej pisać tak? ogółem jest to wiele czytelniejsze

Wartości atrybutów, powiem tak w html nie wiedziałem że można tak używać, w js zawsze dawałem też atrybut pomiędzy "" natomiast w css bez tego ohmy.gif

Zamienię opis meta charset z title, i w kodzie także, nie wiem czemu tak zapisałem, prawdopodobnie dlatego że zapisałem pierwszy title w którym specjalnie nie umieściłem polskich znaków bo wiedziałem co się stanie.

Dzięki jak zwykle za uwagi <like> smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
q.michal
post 25.02.2016, 08:52:58
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 111
Pomógł: 1
Dołączył: 24.12.2013

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Wchodze na bloga, patrze i strona przypomina mi te sprzed 20 lat.
Zaraz, zaraz, o czym jest ten wpis? HTML? To ja dziekuje postoje, skoro mam sie uczyc jak sie robilo strony 20 lat temu.
Go to the top of the page
+Quote Post
kapslokk
post 25.02.2016, 09:03:04
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 965
Pomógł: 285
Dołączył: 19.06.2015
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(q.michal @ 25.02.2016, 08:52:58 ) *
Wchodze na bloga, patrze i strona przypomina mi te sprzed 20 lat.
Zaraz, zaraz, o czym jest ten wpis? HTML? To ja dziekuje postoje, skoro mam sie uczyc jak sie robilo strony 20 lat temu.

Oświeć mnie proszę, w czym teraz robi się strony, skoro nie w HTML'u jak 20lat temu?
Go to the top of the page
+Quote Post
makoso
post 25.02.2016, 16:36:11
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 9
Pomógł: 0
Dołączył: 2.02.2016

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(q.michal @ 25.02.2016, 08:52:58 ) *
Wchodze na bloga, patrze i strona przypomina mi te sprzed 20 lat.
Zaraz, zaraz, o czym jest ten wpis? HTML? To ja dziekuje postoje, skoro mam sie uczyc jak sie robilo strony 20 lat temu.

W pierwszej części rozumiem że odnosisz się do wyglądu blog-a, trudno grafikiem nie jestem, jednak z tej wersji jestem zadowolony wink.gif
W drugiej części nawiązujesz do czego? Tak jak kolega wyżej napisał. Dlaczego uważasz że html jest przestarzały i tworzyło się tak strony 20 lat temu? Jak tworzysz bądź jak uważasz, jak powinno się teraz tworzyć strony WWW?
Go to the top of the page
+Quote Post
Pyton_000
post 25.02.2016, 17:18:35
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8 068
Pomógł: 1414
Dołączył: 26.10.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Najwidoczniej kolega @q.michal uważa że HTML i wygląd strony to to samo, stąd ten przytyk że uczysz HTML a wygląd strony do du... (też tak uważam w sumie wink.gif Poprzednio było lepiej)
Go to the top of the page
+Quote Post
Comandeer
post 25.02.2016, 17:35:42
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 268
Pomógł: 254
Dołączył: 11.06.2009
Skąd: Świętochłowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ale Wy zacofani, serio. Zero CSS, template strings, reactive components – teraz całe strony się składa w super-hiper reaktywnych frameworkach JS-owych z uniflow i immutable stores (czy już mówiłem, że dzięki nim nie potrzebujemy tych śmiesznych baz danych?). Jakieś tam śmieszne HTML-e, CSS-y, backendy – na co to komu? JS – FTW!

Cytat
Wiem że nie są wymagane, ostatnio się z forum dowiedziałem jak ktoś wstawił taki kod, jednak chyba na początku lepiej pisać tak? ogółem jest to wiele czytelniejsze

Owszem, tylko że IMO trzeba grubą kreską oddzielić składnię języka od best practices – zwłaszcza w kursach.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
makoso
post 25.02.2016, 21:01:49
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 9
Pomógł: 0
Dołączył: 2.02.2016

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Pyton_000 @ 25.02.2016, 17:18:35 ) *
Najwidoczniej kolega @q.michal uważa że HTML i wygląd strony to to samo, stąd ten przytyk że uczysz HTML a wygląd strony do du... (też tak uważam w sumie wink.gif Poprzednio było lepiej)


Hmm... stron jeszcze nie podmieniłem, mi się ten nowy wydaje taki lżejszy, przyjemniejszy, rżnica też jest taka że pierwszy był na Materializecss, natomiast ten "nowszy" z wykorzystaniem Bootstrap(moje pierwsze użycie) + Kolory z Materializecss, jeszcze nigdy nie napisałem czegoś co wygląda spoko, nie wiem nie jestem kreatywny...

Co do głównego tematu komentarza to Commander nas chyba uciszył wink.gif

Commander mógłbyś podać jakkiśframework tego typu o którym można byłoby poczytać, i miałby ciekawą dokumentację prowadzącą za rączkę a'la Symfony? Ponieważ bardzo zainteresował mnie temat nie wykorzystywania baz danych wink.gif
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 26.04.2024 - 06:29