Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

5 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Netbeans PHP blog, czyli co nowego w nowej wersji
michalg
post 11.12.2008, 19:49:19
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 122
Pomógł: 8
Dołączył: 20.10.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeżeli ktoś używa dodatku PHP do netbeansa i jest ciekaw nowości w wersji 7.0, to zapraszam na:

http://blogs.sun.com/netbeansphp/

Dawno nie testowałem eclipse PDT, ale wydaje mi się że pod względem wsparcia dla PHP
netbeans wychodzi na prowadzenie.
Go to the top of the page
+Quote Post
NuLL
post 11.12.2008, 20:18:42
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 262
Pomógł: 21
Dołączył: 3.05.2004
Skąd: Sopot, Krakow, W-wa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Dawno nie testowałem eclipse PDT, ale wydaje mi się że pod względem wsparcia dla PHP
netbeans wychodzi na prowadzenie.

A niby czemu jesli mozna spytac ? A blog fajny - dzieki - bede podgladac smile.gif

Co do NetBeans'a jedno moge powiedziec - na MacOS X wyglada wstretnie...

Ten post edytował NuLL 11.12.2008, 20:25:37


--------------------
Javascript, Coffeescript, Node.js, Mongo, CouchDb, chmury, workery & inne bajery - zycie jest zbyt krotkie aby miec nudna prace :)
Go to the top of the page
+Quote Post
michalg
post 11.12.2008, 20:35:06
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 122
Pomógł: 8
Dołączył: 20.10.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Testowałem PDT kilka miesięcy temu w buildach nocnych wersji 2.0 - wtedy nie wywarło to na mnie jakiegoś pozytywnego wrażenia - nie chciał dobrze podpowiadać metod, działał wolno. Być może teraz jest lepiej.

Mam jedną obawę w przypadku PDT, choć nie wiem, czy słuszną. Jest on rozwijany przez programistów ZENDA (a przynajmiej był wcześniej), który również na bazie PDT tworzy płatne Zend Studio z dodatkowymi możliwościami. Obawiam się, czy będzie im zależeć aby dodawać nowe featury do PDT, skoro mogą przez to tracić potecjalnych klientów - po co ktoś ma tracić pieniądze na coś, co może mieć za darmo. Oczywiście tak nie musi być oraz rozwój PDT może być prowadzony przez innych programistów.

Jeżeli chodzi o netbeansa, to zrobił od razu na mnie pozytywne wrażenie, rzeczy działały tak, jak oczekiwałem. Pewnie, są tam jeszcze błędy i wkurza mnie wsparcie dla svna (eclipse ma dużo lepsze), ale dodatek PHP rozwija się całkiem całkiem. Mają wprowadzić wsparcie dla symfony, w przyszłości pewnie również dla innych frameworków. Nie wiem, czy w eclipsie jest coś takiego, ale w netbeanse jest możliwość podpowiadania sqla smile.gif Po wpisaniu stringa z zawartością SELECT wybiera się połączenie do bazy a następnie można podpowiadać tabele i kolumny.

Co do wyglądu netbeansa na macos - nie można zmienić look&feel?
http://blogs.sun.com/netbeansphp/entry/how...change_look_and

Ten post edytował michalg 11.12.2008, 20:36:18
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 11.12.2008, 22:40:16
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Moim zdaniem netbeans 6.5 rc (bo tą wersję testowałem) jeszcze ustępował PDT i to dość istotnie. Ale co mi się bardzo spodobało to szybkość rozwoju. Jeszcze niedawno nie było wsparcia dla php, a teraz już zaczynają deptać po piętach liderowi. Wiele rozwiązań bardzo ciekawych i innowacyjnych. Jeśli utrzymają to tempo rozwoju to myślę, że w nadchodzącym roku przyjdzie pora na zmianę edytora - zwłaszcza jeśli będzie obiecane wsparcie dla symfony.
Było nie było konkurencja jest zawsze dobra więc na pewno zmiany będą na lepsze.

Za bloga również dziękuję - zaraz dodam sobie rss'a do czytnika.
Go to the top of the page
+Quote Post
stloyd
post 13.12.2008, 14:17:02
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 23
Pomógł: 2
Dołączył: 17.06.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Osobiście korzystam z Netbeans 6.5 (od pierwszej bety z php'em) i postęp jakiego dokonali pod względem wydajności bety a finalnej wersji jest naprawdę duży. Co do porównania do PDT to są one na porównywalnym poziomie, choć IMO "phpdocki" i podpowiadanie składni jest sporo lepsze w PDT...

Największą wadą jaką aktualnie ma Netbeans jest edytor CSS, jeśli otworzycie w nim 2 pliki CSS o powiedzmy wadze ~50 KB to zużycie pamięci wzrośnie o 100-150% i ogólnie wydajności poleci na łeb... nawet jeśli zamkniecie te pliki winksmiley.jpg

Co do podpowiadania składni to martwi mnie to że zostało wybrane TYLKO symfony...

Dużym plusem dla Netbeans jest plugin do SVN'a, wykonywanie diff/merge'ów to w nim naprawdę przyjemność smile.gif

Pozdrawiam (;


--------------------
[workstation] PHPStorm, Apache 2/nginx, php 5.3/5.4, MySQL 5.5/5.6
[employers] Infor S.A., Gadu-Gadu S.A., Redefine, HBM, KnpLabs
Go to the top of the page
+Quote Post
mrok
post 13.12.2008, 14:25:18
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 258
Pomógł: 17
Dołączył: 22.05.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Testowałem PDT kilka miesięcy temu w buildach nocnych wersji 2.0 - wtedy nie wywarło to na mnie jakiegoś pozytywnego wrażenia - nie chciał dobrze podpowiadać metod


nie wiem czy to rozwiąże Twoj problem, ale sprobuj wejść do właściwości projektu
projekt -> PPM -> Properites -> PHP include path i dodaj swoj wlasny projekt, lub zewnetrzny katalog jakiegos frameworka czy tego co potrzebujesz -zacznie podpowiadac wiecej, ale nie wiem czy rozwiaze Twoj problem

Pozdrawiam


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Zyx
post 13.12.2008, 14:26:44
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 952
Pomógł: 154
Dołączył: 20.01.2007
Skąd: /dev/oracle

Ostrzeżenie: (0%)
-----


NetBeans gorzej wspiera SVN od Eclipse'a? To naprawdę musi być tam tragicznie z tym. Subclipse ma tendencję do różnego wysypywania się lub rozwalania kopii roboczej przy niektórych operacjach, a programiści już n-ty miesiąc nie potrafią sprawić, by sensownie współpracowało toto z najnowszymi wersjami klienta SVN... każde IDE, które nie ma takich problemów, przyjmę z pocałowaniem ręki.


--------------------
Specjalista ds. głupich i beznadziejnych, Zyx
Nowości wydawnicze: Open Power Collector 3.0.1.0 | Open Power Autoloader 3.0.3.0
Go to the top of the page
+Quote Post
chlebik
post 14.12.2008, 11:16:17
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 113
Pomógł: 5
Dołączył: 12.09.2006
Skąd: Pruszków/Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Zyx, powaznie? Ja jakos (z najnowszym PDT na Ganymede) nie mam z SVNem jakiegokolwiek problemu. A NetBeansa uzywam do klepania w Javie, ale moze i kiedy pewno pieknego dnia wkurzy mnie srednio raz dziennie zwisanie Eclipse na minute to i przerzuce sie na NB ze wsparciem dla PHP.

No i tez zaapeluje - dlaczego tylko Symfony? Czy fakt, ze Zend Studio wspiera ZF ma prowadzic do sztywnego podzialu rynku?


--------------------
"Człowiek dążący do swego celu może być skuteczny tylko w przypadku, jeśli każdą minutę swego życia wykorzysta z maksymalną korzyścią dla osiągnięcia zaplanowanego celu. Jeśli stworzył dla siebie system kar i karze sam siebie za każdą zmarnowaną minutę. Człowiekowi w zupełności wystarczą 3-4 godziny snu, cały pozostały czas może być wykorzystany dla osiągnięcia upragnionego celu." -- Wiktor Suworow
Java devBlog
KulturalnyChlebik
Go to the top of the page
+Quote Post
LBO
post 14.12.2008, 15:52:32
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 415
Pomógł: 117
Dołączył: 7.09.2005
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Zyx @ 13.12.2008, 14:26:44 ) *
ciach


A subversive próbował? smile.gif

Ech... robię na nowym PDT i strasznie mnie w*******ą błędy w podpowiadaniu :/
Komentarzy z @var w ogóle nie rozpoznaje, a czasem nie widzi typu atrybutu obiektu nawet.
Hmmm, co jeszcze? A, wyświetla mi atrybuty, ale jak chcę wstawić to nic.

Mam nadzieję, że się wyrobią do oficjalnego wydania.
Go to the top of the page
+Quote Post
Zyx
post 14.12.2008, 16:50:11
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 952
Pomógł: 154
Dołączył: 20.01.2007
Skąd: /dev/oracle

Ostrzeżenie: (0%)
-----


To nie jest kwestia Subclipse czy Subversive, tylko bibliotek, z których one korzystają. W skrócie:
1. JavaHL - wypisuje kretynizmy kosmiczne przy próbie połączenia jej z Subversion 1.5
2. SVNKit (korzysta z niego także Subversive) - miło byłoby, gdyby to się w ogóle dało zainstalować, a nie siedzę już 5-ty dzień, próbując odnaleźć zależność, której nie ma w żadnej z jakichś 20 stron z dodatkami, które przeskanowałem wzdłuż i wszerz.


--------------------
Specjalista ds. głupich i beznadziejnych, Zyx
Nowości wydawnicze: Open Power Collector 3.0.1.0 | Open Power Autoloader 3.0.3.0
Go to the top of the page
+Quote Post
dr_bonzo
post 14.12.2008, 18:39:28
Post #11





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 5 724
Pomógł: 259
Dołączył: 13.04.2004
Skąd: N/A

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Tez mialem problemy [tzn instalowalo sie ale ZUPELNIE nic nie dzialalo - zero opcji w projekcie] z Subclipse 1.4 (to najnowsze) pod PDT 3.4 - tak ze wrocilem do starego PDT.


--------------------
Nie lubię jednorożców.
Go to the top of the page
+Quote Post
nrm
post 15.12.2008, 13:12:33
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 627
Pomógł: 33
Dołączył: 1.05.2005
Skąd: Katowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


to najnowsze subclipse tez krzaczy się z 3.4 i pdt 2.0, wróciłem do poprzedniej wersji, bodajze 1.2

netbeans jest bardzo interesujacy ale przyzwyczajenie druga natura czlowieka. poki PDT mi jakos dziala (nowe wersje przestaly mi sie zawieszac) to zostane na razie przy eclipse, nie mam czasu aby rozkminiac nowe IDE :/ ale kibicuje temu projektowi.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
vokiel
post 15.12.2008, 15:25:29
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No właśnie przyzwyczajenie chyba wygrywa.
NetBeans jeśli chodzi o funkcjonalności dogonił Eclipse, a może i nawet przegonił.

Niestety jest brzydki, niby są te look&feel ale to nie zachwyca.

Eclipse ma fajne podpowiadanie automatyczne podczas pisania (bez klikania Ctrl+spacja), ale czasem daje czadu. Np nie chce podpowiadać zmiennych klasy, tylko same metody, trzeba kliknąć drugi raz Ctrl+Space. Albo gorzej: pisze sobie $this-> brak podpowiedzi, klikam Ctrl+Spacja i dostaje $this->_construct, musze usuwać, klikać drugi raz i wtedy dostaje listę zmiennych, czasem to irytuje.
NetBeans czasem pokazuje aż za dużo tego, ale ogólnie troche lepiej.

Jak widać NetBeans ma niezłe tempo rozwoju, zapowiada się bardzo dobrze.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
kbsucha
post 15.12.2008, 16:11:10
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 113
Pomógł: 19
Dołączył: 2.08.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(vokiel @ 15.12.2008, 15:25:29 ) *
No właśnie przyzwyczajenie chyba wygrywa.
NetBeans jeśli chodzi o funkcjonalności dogonił Eclipse, a może i nawet przegonił.

Niestety jest brzydki, niby są te look&feel ale to nie zachwyca.


Hehe a ja mam całkowicie na odwrót, podchodziłem do eclipsa chyba ze 3 razy i jakoś mi nie podchodził, bladego pojęcia nie mam dlaczego, a jak tylko sie dowiedziałem o Early Access for PHP, zainstalowałem i do dzisiaj jestem przy NetBeans.

Szybkość rozwoju wydaje sie duża, nie znam róznic miedzy Eclipsem, bo poprostu za krótko go używałem i nie wiem jakie są róznice w funkcjonalności, ale dotychczasowe, jak i zapowiadane funkcje wydają się ciekawe i jak narazie mi wystarczają. Z każda nastepną notką na blogu jest coraz lepiej. Fajnie, że pojawiła się konkurencja i że NetBeans zbiera przychylne opinie.

Pozdr


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
michalg
post 15.12.2008, 18:23:30
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 122
Pomógł: 8
Dołączył: 20.10.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Do osób, którzy pytają dlaczego zostało wybrane tylko symfony jako framework, który ma być wspierany w netbeansie:

Symfony zostało wybrane w drodze głosowania na netbeansowej bugzilli:
http://blogs.sun.com/netbeansphp/entry/iss...ically_the_most

Obecnie wsparcie dla symfony ma 481 głosów, natomiast zend 52. Więc nie można się dziwić, że programiści netbeansa zdecydowali się obsłużyć ten framework jako pierwszy. Nikt nie twierdzi, że w przyszłości nie pojawi się wsparcie dla kolejnych frameworków. Więc na Waszym miejscu nie traciłbym nadziei. Przy tworzeniu wsparcia dla symfony pewnie powstaną jakieś ogólne podwaliny pod obsługę frameworków, więc implementacja kolejnych może być już prostsza.

A co do PDT, to wkrótce (dokładnie 29 grudnia) ma się pojawić finalna wersja 2.0 (o ile nie zaliczą kolejnej obsuwy, bo o ile dobrze pamiętam, to wcześniej planowali ją na wrzesień), więc będzie okazja przetestować i skonfrontować z netbeansem.

P.S. Szkoda, że PHPEclipse przestał się rozwijać.
Go to the top of the page
+Quote Post
Jabol
post 16.12.2008, 10:50:53
Post #16





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 1 467
Pomógł: 13
Dołączył: 22.02.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No ja wiem tyle, że instalacja Eclipsa dla kilku języków jednocześnie to dość karkołomne zadanie. Oprócz tego edycja kilku projektów w różnych językach (np. php i java) jednocześnie też stwarza spore problemy. Akurat chwilowo pracuje nad takim zestawem, że php czytam i piszę w Javie, także nie jest to jakiś wymyślony scenariusz. Netbeans natomiast taki zestaw bierze bez problemów. Nie wiem jak się pisze w PHP w NetBeans ale czytanie (głównie Navigator i Ctrl+B = goto) ma dość dobrze zaimplementowane. Wracając do subclipse to zawsze mnie irytowało, że kopie lokalne utworzone w Eclipse nie były odczytywalne z linii komand. Bardzo duży minus. Co prawda ostatnia poprawka podobno to poprawia (od kiedy zainstalowałem NetBeans 6.5 już z Eclipse nie korzystam więc dokładnie nie wiem), ale co było to było.
Oprócz tego z Eclipse ma po prostu złe doświadczenia jeżeli chodzi o stabilność. Często się zawiesza, jakieś śmieszne efekty na ekranie wywołuje, czasami nie chce się wyłączyć do końca. Masakra.
Aha Look&Feel conajmniej pod ubuntu jest naprawdę znośny (żeby nie powiedzieć przyjemny). Pod windowsem jest to tak czy tak natywny look&feel więc nie ma co narzekać. Już nie przesadzajcie.
Dla mnie następnym gorącym tematem jest EA dla Pythona. Wtedy naprawdę nie potrzebowałbym innego edytora (a już na pewno nie eclipse).
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 16.12.2008, 10:58:03
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


To od razu się podłączę z pytaniem bo korzystam z kilku pluginów w Eclipse i zastanawia mnie czy są odpowiedniki w netbeans
- qunatumDB - widziałem że jest
- Subclipse - widziałem że jest
- Mylyn - questionmark.gif?
- RegEx - questionmark.gif?
- Remote Systems - wiem, że można robić export to ftp, ale czy da radę pracować zdalnie na serwerze?

Co do zawieszania Eclipse i innych kłopotów to ja jestem chyba w czepku urodzony, bo od dawna nie miałem z nim najmniejszych problemów. Wszystko ładnie śmiga, dodatki instalują się bez kłopotu, wszystko chodzi płynnie nie wiesza się... Sam nie wiem - jakbym czytał o innym programie (btw. korzystam z Europy jeszcze, może tu jest problem po przejściu na Ganimede)
Go to the top of the page
+Quote Post
Jabol
post 16.12.2008, 11:52:55
Post #18





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 1 467
Pomógł: 13
Dołączył: 22.02.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(athabus @ 16.12.2008, 10:58:03 ) *
To od razu się podłączę z pytaniem bo korzystam z kilku pluginów w Eclipse i zastanawia mnie czy są odpowiedniki w netbeans
- qunatumDB - widziałem że jest
- Subclipse - widziałem że jest
- Mylyn - questionmark.gif?
- RegEx - questionmark.gif?
- Remote Systems - wiem, że można robić export to ftp, ale czy da radę pracować zdalnie na serwerze?
Napisz lepiej co chcesz osiągnąć, bo tak to ktoś kto nie zna Eclipse Ci nie pomoże. Wsparcie dla przeglądania baz danych i subversion jest (śmiem twierdzić że w obu przypadkach dość dobre). Do czego służy Mylyn to nigdy nie zrozumiałem, remote systems nie znam a RegEx to wtyczka do NetBeans a nie do Eclipse winksmiley.jpg (aczkolwiek nie wiem jak działa - nigdy nie korzystałem).
Go to the top of the page
+Quote Post
occulkot
post 16.12.2008, 12:01:28
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 49
Pomógł: 5
Dołączył: 14.09.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Jabol @ 16.12.2008, 13:52:55 ) *
Do czego służy Mylyn to nigdy nie zrozumiałem


No wlasnie mylyn to jedna z fajniejszych rzeczy ktora sprawia ze chce wrocic do eclipse (z emacsa biggrin.gif!).
W skrocie to modul pozwalajacy na integrowanie zewnetrznych ticket trackerow (bugzilla, trac) z IDE.
Poza oczywistymi funkcjami takimi jak:
- lista zadan
- zarzadzanie zadaniami
- wyszukiwanie zadan winksmiley.jpg

Oferuje pelna integracje aktualnie wykonywanego zadania z ide a dalej takze z subversion/merucirial czy co tam wykorzystujemy.
Zaznaczasz zadanie do wykonania i wszystkie pliki ktore otwierasz do tej pory staja sie jego "kontekstem".
Jak odlozysz to zadanie na pozniej po prostu wylaczyasz je w mylynie i wybierasz nastepne.
Mozesz wrocic do zadania w kazdym momencie i wowczas wszystkie pliki ktore otwierales do tej pory znowu zostana otwarte (porozwijane zostaja tez klasy itd winksmiley.jpg)
Kontekst oczywiscie mozna wrzucic na trackera - i moze zostac sciagniety przez innych uzytkownikow
Dodatkowo przy wysylaniu commita na repozytorium "message" automatycznie wypelniany jest lista ostatnio zamknietych zadan.
Go to the top of the page
+Quote Post
nrm
post 16.12.2008, 13:00:11
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 627
Pomógł: 33
Dołączył: 1.05.2005
Skąd: Katowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


to wygląda fantastycznie:
http://blogs.sun.com/netbeansphp/entry/sql...mpletion_in_the

w ogóle to tempo zmian jest niesamowite. Może się zmuszę do jakiś większych testów ale to przy jakimś nowym małym projekcie. Na razie za bardzo mam wszystko zintegrowane z Eclipse3.4+pdt2.0


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 27.04.2024 - 22:36