Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [SQLite] "Przenoszenie" bazy danych
ddzkm
post 4.12.2009, 21:26:16
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 26
Pomógł: 0
Dołączył: 22.02.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Słuchajcie, gdzieś czytałem, że SQLite nie obsługuje zapytań typu "ALTER", a skoro tak to tradycyjną dla SQL metodą nie da się np. dodać nowej kolumny do tabeli w bazie danych. Ale mam pytanie - czy da się taką operację zrobić "na okrętkę" to znaczy stworzyć nową tabelę (z wstawioną już dodatkową kolumną) i przenieść doń zawartość "starej tabeli? Jakiego polecenia można by tu użyć?

Pozdrawiam!
Go to the top of the page
+Quote Post
bor1904
post 18.12.2009, 14:34:19
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 131
Pomógł: 1
Dołączył: 15.10.2009
Skąd: gdańsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


The ALTER TABLE command in SQLite allows the user to rename a table or to add a new column to an existing table. << Klik!
Go to the top of the page
+Quote Post
ddzkm
post 19.12.2009, 11:36:01
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 26
Pomógł: 0
Dołączył: 22.02.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ale to działa tylko w SQLite od wersji 3.0 wzwyż, a ja mam PHP5 + SQLite 2.0 (niestety bez możliwości aktualizacji), dlatego pytam biggrin.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
zegarek84
post 19.12.2009, 23:55:40
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 332
Pomógł: 294
Dołączył: 12.10.2008
Skąd: Olkusz

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ściągnij sobie starszą wersję SQLite Manager'a do mozilli (miałem reinstalkę i teraz ściągnąłem żeby dać Ci odpowiedź ale... jest nowsza wersja newet z definicją własnych funkcji - akurat pod mozillą to w js...)...

w starszej wersji był zawsze komunikat, że alter nie do końca jest zaimplementowane oraz dosyć niebezpieczne dla bazy i wyświetlona była komenda z zapytaniem SQL...

generalnie polegało to na kopiowaniu tabeli do tabeli tymczasowej, drop tabeli głównej i utworzenie jej od nowa z tymczasowej z modyfikacjami po czym drop tymczasowej - czyli kopiuj do tymczasowej nawet może już przystosowanej, kasuj główną i odtwórz główną, kasuj tymczasową...

edit...
a tak sobie wróciłem do tego tematu bo po niewczasie przypomniałem sobie, że komunikat był przy czym innym ;p - sorka ;p
za to gotowe rozwiązanie:
  1. CREATE TABLE "main"."test" ("id" INTEGER PRIMARY KEY NOT NULL ,"k1" INTEGER,"k2" TEXT,"k3" TEXT);
  2. INSERT INTO "main"."test" SELECT *, NULL AS "k3" FROM "main"."__temp__test";
  3. DROP TABLE "main"."__temp__test"


gdzie bazowa tabela to:


CREATE TABLE "main"."test" ("id" INTEGER PRIMARY KEY NOT NULL ,"k1" INTEGER,"k2" TEXT);

i w powyższym dodało się kolumne winksmiley.jpg

Ten post edytował zegarek84 20.12.2009, 00:53:39


--------------------
Jeśli twoja ręka rusza do przodu powstrzymaj swój gniew; gdy wyprzedza cię twój gniew - wycofaj rękę.

Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 27.04.2024 - 08:37