Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

> Kwestia odpowiedzialności programisty, ubezpieczenia OC itd
athabus
post 23.07.2018, 19:41:26
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hej, pewnie większość z Was pracuje jako podwykonawcy na własnej DG. Pytanie jak macie w swoich umowach określony zakres odpowiedzialności za błędy powstałe z Waszej winy. Właśnie dostałem do podpisania umowę, z której w zasadzie wynika, że odpowiadam bez ograniczeń za powstałe z mojej winy błędy. Oczywiście rozumiem chęć zabezpieczenia się firmy, ale z drugiej strony z mojej perspektywy ten zapis jest dość niebezpieczny. Po pierwsze nie ma górnego limitu odpowiedzialności, a firma obsługuje raczej poważnych klientów zagranicznych, wiec odszkodowania mogą być spore w stosunku do mojego wynagrodzenia. Po drugie w umowie nie mam nic o obowiązkach samej firmy typu testowanie aplikacji, dbanie o backup, czas reakcji itp. Łatwo więc sobie wyobrazić problem, że w piątek wprowadzamy na produkcję wersję strony z błędem - np. źle naliczana kwota promocji, przez weekend nikt nie odbiera zgłoszeń od klienta, a w poniedziałek zaczynam nowy tydzień z debetem 100.000 Euro. Z jednej strony błąd powstał z mojej winy, ale po drodze zawiodło jeszcze kilka innych ogniw. Ogólnie takie i inne mam przemyślenia.

Pytanie jak to wygląda w Waszych umowach - macie jakieś zapisy wyłączające/ograniczające Waszą odpowiedzialność?

Macie wykupione jakieś ubezpieczenia OC. Dzisiaj rozmawiałem z agentem PZU - temat ponoć dość niewygodny dla nich i klauzula IT przechodzi przez Warszawę. Może znacie jakieś ubezpieczenia w rozsądnej cenie bez wyłączeń dla IT?

PS. tak wiem, że takie sprawy to ostateczność, ale jednak wolałbym aby mi się taka ostateczność nie przytrafiła ;-) No i chyba jednak jest coś na rzeczy, skoro firmy ubezpieczeniowe podchodzą do tematu jak do jeża.

Go to the top of the page
+Quote Post
 
Start new topic
Odpowiedzi
vokiel
post 24.07.2018, 18:02:57
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 592
Pomógł: 445
Dołączył: 12.03.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Kiedyś jak tworzyłem aplikację dedykowaną to też chcieli odpowiedzialności. Ale w umowie nie zdążyli tego zawrzeć, to dopisałem do licencji.
Licencja wyłączna, zapis był z grubsza taki, że zleceniobiorca odpowiada za szkody wynikłe z rażącego zaniedbania do wysokości kwoty, za którą aplikacja została stworzona. Początkowo chcieli większe kwoty, ale nie byli w stanie określić konkretnej. Ze swojej strony dodałem zapisy o rękojmi i usuwaniu krytycznych błędów, przedłużyłem jej czas ponad ustawowy. Ustaliliśmy jak będą wyglądały testy tak, żeby mieli pewność, że po odebraniu aplikacji nie zostaną z ręką w nocniku.
Z moich obserwacji wyglądało, że ta cała odpowiedzialność finansowa miała na celu tylko zmotywowanie mnie do przyłożenia się do pracy. Wynikała z obaw o których wspomniałem wyżej, więc uspokojenie i zapewnienie (w licencji) o wsparciu ich uspokoiło i zaproponowany przeze mnie limit został zaakceptowany.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

Posty w temacie


Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 1.05.2024 - 16:15