Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Wybór typu bazy danych MyISAM a InnoDB
Malitres
post 17.10.2023, 14:21:59
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 10
Pomógł: 0
Dołączył: 17.10.2023

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzień dobry, w dodatku jaki mam na stronie co do cache, jest zapytanie czy zmienić bazy danych. Obecnie są chyba w MyISAM i wtyczka pyta czy przerobić je na InnoDB. Tak to rozumiem.
Wtyczka to LiteSpeed Cache. Czy powinno się to wykonać i jakie będzie miało to wpływ czy znacznie dla strony?

Zupełnie się nie znam na bazach danych. MI to nic nie moi nawet jak o nich czytam - co jest lepsze i dlaczego dodatek zaleca taką zmianę.

Może ktoś mi przybliż odrobinę ten temat?
Go to the top of the page
+Quote Post
viking
post 17.10.2023, 15:47:38
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 365
Pomógł: 1114
Dołączył: 30.08.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Myisam od dawna nie jest wspierany.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Malitres
post 17.10.2023, 18:22:29
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 10
Pomógł: 0
Dołączył: 17.10.2023

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Mam stronę założoną chyba z 3 lata temu. Jest to strona na instalacji wordpress ale na własnym serwerze.

Tam w ustawieniach wtyczki LiteSpeed Cache Database Optimization - jest infomracja "MyISAM Convert to InnoDB"

Ale właśnie nie wiem czy powinienem to wykonać czy też nie. Czym to się różni i czy nie popsuje się stroną. Boję się czasami coś klikać bo potem poszukuję pomocy jak coś ponowne naprawić.

Panowie od serwera mi pomagają cofając zmiany przywracając wersje poprzednie strony.

Tylko o co chodzi w tych MyISAM Convert to InnoDB - co się zmienia? czy jest warto to wykonać.

Jedyna strona na jakiej był poruszony taki temat, zrozumiałem z niej tylko to - że InnoDB zajmuje więcej miejsca. Tylko tyle się dowiedziałem. '''

Może ktoś mi pomoże rozumieć o co w tym wszystkim chodzi.
Go to the top of the page
+Quote Post
viking
post 18.10.2023, 13:13:12
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 365
Pomógł: 1114
Dołączył: 30.08.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


https://blogs.oracle.com/mysql/post/still-u...witch-to-innodb

Mogą być oczywiście jakieś problemy przy przejściu, ale generalnie jeśli to jest WP to raczej nic tam wielkiego nie używali więc powinno zadziałać bez przeszkód.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Malitres
post 18.10.2023, 14:47:28
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 10
Pomógł: 0
Dołączył: 17.10.2023

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Bardzo dziękuję viking za te uwagi. Tak takich artykułów przeczytałem już kilka po przetłumaczeniu ich na nasz język. Także tych w jeżyku polskich w ostatnich dniach. Praktycznie niczego nie rozumiem z ich treści.

Natomiast zaniepokoiły mnie informacje w artykułach tego typu, że InnoDB trudniej robić kopie zapasowe. Oraz że w InnoDB jest wolniejsza reakcja lecz większa stabilność ale znacznie większy znowu rozmiar tej bazy danych. Pozostałe informacje dla mnie są jako laika całkowicie niezrozumiałe w tych artykułach o co dokładnie chodzi. Starałem się sprawdzać każdy z tych elementów co nie rozumiem z osobna, i ponownie trafiam na inne artykuły mające niezrozumiałe dla mnie zależności.

Dlatego postanowiłem o to po prostu zapytać. Boję się już coś klikać na stronie aby ponownie nie przestałą działaś i nie prosić już o pomoc w przywracaniu poprzedniego stanu.

Jeśli dobrze rozumiem to jak obecnie instalowany jest wordpress to on już robi bazy w InnoDB a nie MyISAM? Moja strona mała i faktycznie ma już sporo lat jak otrzymałem pomoc w jej założeniu.


Go to the top of the page
+Quote Post
viking
post 19.10.2023, 06:28:46
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 365
Pomógł: 1114
Dołączył: 30.08.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Obecnie domyślnym silnikiem mysql jest innodb i jeżeli to nowy projekt nie ma co się uwsteczniać. Po Twoich pytaniach wnioskuję że i tak Ci nie zrobi różnicy co za silnik jest użyty więc jeśli się boisz robić upgrade to po prostu zostaw.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Malitres
post 19.10.2023, 09:00:42
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 10
Pomógł: 0
Dołączył: 17.10.2023

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Może faktycznie racja. Dodatek po porostu przypomina mi o zmianie typu tej bazy danych co jakiś czas. A strona jest zrobione już sporo czasu temu. Widocznie kiedyś było to w standardzie MyISAM dla wordpress.

Pozostawię jak jest obecnie. Najwyżej jak dodatek będzie wymagał zmiany, to zaryzykuję to kliknięcie klawisza zmiany.

Już boję się klikać takich rzeczy w ustawieniach, czego nie jestem pewny co dokładnie one zmieniają.
Go to the top of the page
+Quote Post
viking
post 19.10.2023, 09:43:23
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 6 365
Pomógł: 1114
Dołączył: 30.08.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Możesz oczywiście postawić ten projekt u siebie tak jak pytałeś w innym temacie i na tym testować.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 27.04.2024 - 15:17