Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Dedykowane sklepy internetowe
athabus
post 8.08.2012, 09:04:15
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam,

czy znacie jakieś firmy wdrażające dedykowane sklepy internetowe. Chodzi mi to o prawdziwe dedykowane sklepy, gdzie będą takie możliwości jak:
- ustawienie zupełnie dowolnych adresów do podstron
- definiowanie dowolnych filtrów
- dedykowany moduł do wprowadzania opisów produktów (czyli definiowanie cech produktów etc) oraz późniejsze wyszukiwanie produktów po tych cechach
- tworzenie różnych typów nawigacji czyli zarówno ścieżki liniowe jak i filtry zawężające itp.

Czyli innymi słowy szukam firmy, która mogłaby wdrożyć i rozwijać sklep, dokładnie taki jak sobie wymyślę.

Ogólnie większość firm, która mi wyskakuje pod hasło "sklepy dedykowane" to tak na prawdę firmy wdrażające sklepy pudełkowe. Można znacie jakieś firm z branży, które na prawdę tworzą sklepy dedykowane?
Go to the top of the page
+Quote Post
Spawnm
post 8.08.2012, 09:38:48
Post #2





Grupa: Moderatorzy
Postów: 4 069
Pomógł: 497
Dołączył: 11.05.2007
Skąd: Warszawa




Szukaj raczej programistów a nie firm. To co chcesz to nie szablonowy produkt, czyli coś mało opłacalnego do czego trzeba osoby zespół programistów.
Lepiej sam zatrudnij team, zaoszczędzisz na tym wink.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 8.08.2012, 10:24:19
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No nie przesadzajmy ;-) Sam taki sklep obecnie rozwijam obok normalnej pracy i wbrew pozorom nie jest to, aż tak wiele, zwłaszcza, że godzę się z spadkiem wydajności i użyciem frameworka typu Symfony. Robiłbym to dalej, ale niestety czasowo nie daję już rady, bo ostatnio mam problem aby wygospodarować czas na programowanie.
Wiem, że nikt nie zrobi mi tego za 5000, ale też zespół programistów to byłaby przesada. Myślę, że za 15-20k spokojnie jakaś firma to napiszę (może nie z Warszawy, ale np. z Lublina) ... Chyba, że się mylę ;-) Ale wtedy rzucam swój biznes i zaczynam programować zawodowo ;-)

Zastanawiałem się nad zatrudnieniem programisty, ale z doświadczenia wiem, że z tego są problemy. Po jakimś czasie programista odchodzi, a nowy potrzebuje czasu na wdrożenie się itp. Już lepiej zlecić to firmie i oni się takimi rzeczami przejmują. Poza tym, zapewne da się to zrobić o oparciu o jakiś silnik istniejący. Przecież jak firma pisze sklepy dedykowane to na pewno ma rzeczy już stworzone jako komponenty i ewentualnie je rozszerza / dopisuje potrzebne rzeczy.
Go to the top of the page
+Quote Post
irmidjusz
post 8.08.2012, 11:59:02
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 279
Pomógł: 60
Dołączył: 25.02.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No to tak dla Twojej wiadomości: firma, w której pracuję, nawet nie kiwnęła by palcem za 20k, żeby Ci zrobić od zera taki dedykowany sklep smile.gif I żeby nie było: ja o niczym nie decyduję, tylko wiem, co za ile jest wyceniane tongue.gif. Aha - i nie z Warszawy smile.gif


--------------------
there is much to be learned
Go to the top of the page
+Quote Post
Daiquiri
post 8.08.2012, 12:06:03
Post #5





Grupa: Administratorzy
Postów: 1 552
Pomógł: 211
Dołączył: 7.07.2009
Skąd: NJ




Athabus, być może wystarczy porządnie wdrożone Magento + parę modyfikacji? Jest to kobyła, ale uwzględnia np. dodawanie własnych cech produktów i filtrowanie po nich.
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 8.08.2012, 12:18:23
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie zakładam, że ktoś napiszę cały sklep od zera ;-) Ale właśnie raczej idę takim tropem, że jest firma specjalizująca się w modyfikacjach istniejących platform. Na tą chwilę ustaliłem, że są dwie platformy, które nadają się do takich rzeczy - czyli wspomniany już Magento i Prestashop. Ponoć (znam tylko z opowiadań), w dużej mierze te rozwiązania to frameworki sklepowe, a nie gotowe pudełkowe rozwiązania typu SOTE i da się je mocno zmodyfikować.
Powiedzmy sobie szczerze, że nie jest to aż tak dużo pracy, aby dopisać kilka funkcjonalności dedykowanych pod sklep. Skoro ja bez doświadczenia mogę to dość sprawnie robić, to ktoś "żyjący z tego" spokojnie może coś wyczarować za te pieniądze.

Ale znowu - mogę się mylić, co oznacza, że wybrałem złą branżę.
Go to the top of the page
+Quote Post
Daiquiri
post 8.08.2012, 12:32:19
Post #7





Grupa: Administratorzy
Postów: 1 552
Pomógł: 211
Dołączył: 7.07.2009
Skąd: NJ




Athabus wszystko zależy od spektrum Twoich wymagań. Rozwiązanie typu Magento jest bardzo elastyczne, wiele rozbudowanych funkcjonalności jest już wdrożonych, można dopisywać własne. Jednak porządne wdrożenie Magento z dodatkami nie jest też najtańsze wink.gif.
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 8.08.2012, 12:44:18
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A tak z doświadczenia, ktoś potrafi rzucić rząd kwot? Wiem, że zależy to od wymagań. Ale załóżmy, że chodzi o taki podstawowy sklep + mocno spersonalizowane wprowadzanie produktów pod kątem ich cech i późniejszego przeszukiwania etc. Oczywiście bez grafiki itp.

Czy takie rozwiązania za kwoty rzędu 10.000-15. 000 netto są realne. Dalsze moduły mogę sobie rozłożyć w czasie zawsze.
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 8.08.2012, 13:00:06
Post #9





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




Taka dygresja, Prestę omijaj, bo kod, to wysypisko śmieci i jazda po bazie, niestety...


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 8.08.2012, 13:08:39
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


O a to mnie zdziwiłeś szczerze mówiąc - wiele osób do tej pory zachwalało. Co prawda akurat wydajność techniczna nie jest dla mnie kluczowa, akurat ruch mam relatywnie mały w stosunku do sprzedaży w mojej branży, więc spokojnie mogę sobie pozwolić na dobry serwer, ale zawsze warto wiedzieć.

O magento z kolei słyszałem, że jest dobrze napisane, ale ciężkie dosyć.

Ogólnie prywatnie skłaniam się do Magento, ale decyzji jeszcze nie podjąłem ostatecznie, bo myślę, że lepiej wybrać skrypt, w którym dana firma się lepiej czuje.
Go to the top of the page
+Quote Post
erix
post 8.08.2012, 13:10:50
Post #11





Grupa: Moderatorzy
Postów: 15 467
Pomógł: 1451
Dołączył: 25.04.2005
Skąd: Szczebrzeszyn/Rzeszów




W Preście akurat grzebałem, nie wspominam tego zbyt miło.

Dokumentacja fatalna...


--------------------

ZCE :: Pisząc PW załączaj LINK DO TEMATU i TYLKO w sprawach moderacji :: jakiś błąd - a TREŚĆ BŁĘDU? :: nie ponaglaj z odpowiedzią via PW!
Go to the top of the page
+Quote Post
Daiquiri
post 8.08.2012, 14:16:39
Post #12





Grupa: Administratorzy
Postów: 1 552
Pomógł: 211
Dołączył: 7.07.2009
Skąd: NJ




Cytat(athabus @ 8.08.2012, 13:44:18 ) *
A tak z doświadczenia, ktoś potrafi rzucić rząd kwot? Wiem, że zależy to od wymagań. Ale załóżmy, że chodzi o taki podstawowy sklep + mocno spersonalizowane wprowadzanie produktów pod kątem ich cech i późniejszego przeszukiwania etc. Oczywiście bez grafiki itp.

Czy takie rozwiązania za kwoty rzędu 10.000-15. 000 netto są realne. Dalsze moduły mogę sobie rozłożyć w czasie zawsze.

Samo stworzenie szablonu (przystosowanie przesłanej grafiki) pod Magento może kosztować około 4.000zł - 5.000zł. Dużo zależy też od samego projektu. Do tego dochodzi instalacja / konfiguracja i koszt "personalizacji" - a tutaj wszystko zależy od wymagań. Myślę jednak, że podana przez Ciebie kwota jest bardzo realna, jeżeli mówimy o przystosowaniu Magento.

I tak, Magento nie nadaje się na niskobudżetowe rozwiązania hostingowe wink.gif. Przynajmniej ja takiego nie znam.
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 8.08.2012, 15:57:52
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzięki za informację Daiquiri.

Co do Magento to właśnie z lektury mi wynika, że ludzie narzekają na niego w dużej mierze z powodu niezrozumienia tematu. Podobnie jest np. z Symfony czy Zendem. Po prostu te rozwiązania charakteryzują się dużymi wymaganiami, ale też oferują lepszy komfort pracy z kodem czy większą elastyczność i z tym trzeba się pogodzić.

Mój obecny sklepik już teraz stoi na dobrym serwerze zarządzanym (vps zarządzany w IQ.pl, który notabene gorąco polecam), także ogólnie akurat tak ja pisałem wcześniej narzuty wydajnościowe mnie nie przerażają. Może gdyby to była jakaś strona żyjąca z reklam, gdzie jest słaba monetyzacja pojedynczego użytkownika i trzeba serwować miliony wyświetleń, żeby cokolwiek zarobić, to by stanowiło problem, ale sklepy akurat mają to do siebie, że mają relatywnie małe liczby wyświetleń w stosunku do monetyzacji więc, można sobie pozwolić na dobre jakościowo sprzęty, w tym np. na dyski sas czy ssd, które rozwiązują w dużej mierze kłopoty z wydajnością bazy czy cache.
Szczerze mówiąc to, gdy pisałem swój sklep, praktycznie w ogóle nie patrzyłem na sprawy wydajności (oczywiście bez przeginania) - znacznie bardziej stawiałem na szybkość pisania i ewentualne późniejsze rozszerzanie. Np. praktycznie nie bawiłem się w cachowanie bazy, tylko ją maksymalnie normalizowałem) itp.

Także reasumując myślę, że z wadami magento w kwestii wydajności mógłbym żyć - po prostu zapewnię mu odpowiednie zasoby, żeby był zadowolony ;-)

Właśnie tak przeglądam panele admina i szczególnie ten w magento robi wrażenie pod względem możliwości. Jeśli jest tak elastyczny jak o nim mówią, to myślę, że będę go rozważał w pierwszej kolejności.
Go to the top of the page
+Quote Post
Daiquiri
post 8.08.2012, 16:59:20
Post #14





Grupa: Administratorzy
Postów: 1 552
Pomógł: 211
Dołączył: 7.07.2009
Skąd: NJ




Magento to "kobyła", która wiele oferuje, ale też trochę wymaga. Tak jak wspomniałeś, oburzenie związane z pazernością zasobową tej platformy zwykle wynika z niechęcią wobec zasady "coś za coś" smile.gif.

W Magento sporo opcji jest już wdrożonych, czy to marketingowych (Up-selling, Cross-selling, Product bundling, kupony rabatowe, grupy klientów itd.), katalogowych (tworzenie grup produktów, progi w magazynie), funkcjonalnych (FV, znaki wodne) no i chociażby zaawansowane opcje umożliwiające określanie zestawu cech charakterystycznych dla wybranego asortymentu. Jest trochę darmowych dodatków, sporo integracji.

Jeżeli nie masz wymagań bardzo wykraczających poza zaawansowany sklep, to Magento w dużej mierze powinno być wystarczające smile.gif.
Go to the top of the page
+Quote Post
athabus
post 8.08.2012, 17:06:50
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 898
Pomógł: 48
Dołączył: 2.11.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Właśnie oglądam screencasty na ich stronie... Faktycznie, sklep powala możliwościami. Dzisiaj rozmawiałem z kilkoma firmami i prosili mnie o opisanie trochę tych nietypowych funkcji, które stosuje w sklepie.

Teraz przy oglądaniu tych screenastów widzę, że w Magento jest przynajmniej 80% tego co mi potrzeba ;-)

Jedyna rzecz, to faktycznie widać, że tempo pracy w panelu admina spadnie. W swoim rozwiązaniu mam te opcje, które są mi potrzebne i nic więcej. Tutaj oglądając screencast widzę, że od obsługi będzie trzeba porządnie przeszkolić pracowników, bo mnogość opcji konfiguracyjnych powala - np. wprowadzenie produktu odbywa się na ~10 osobnych zakładkach (oczywiście rozumiem, że nie muszę ich wszystkich używać), ale samo to obrazuje jak wiele opcji ma ten sklep... Szkoda, że nie było takich rozwiązań, gdy zaczynałem - moje życie byłoby dużo prostsze ;-)

No nic pozostaje mi teraz znaleźć wykonawcę, który z jednej strony zaoferuje akceptowalną cenę, a z drugiej długofalową obsługę/serwis oprogramowania.
Go to the top of the page
+Quote Post
Daiquiri
post 8.08.2012, 17:26:06
Post #16





Grupa: Administratorzy
Postów: 1 552
Pomógł: 211
Dołączył: 7.07.2009
Skąd: NJ




Szkolenie jest bardzo wskazane, ponieważ niektóre z opcji jak np. tworzenie grup produktów (ten sam produkt, różne rozmiary / kolory) nie są najprostsze smile.gif. Naturalnie nie musisz uzupełniać wszystkich danych w każdej z zakładek przy dodawaniu produktu. Z resztą wszystko możesz ustalić w panelu administracyjnym (demo) na stronie Magento. Na początku tempo dodawania produktów, czy obsługi może być nieco wolniejsze, ale z czasem można korzystać z opcji np. dublowania produktu, jeżeli nieznacznie się różni od innego.
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 26.04.2024 - 08:48