Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> W czym napisać serwis?, Czysty PHP vs. frameworki
parzol
post 1.02.2016, 22:01:11
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 135
Pomógł: 1
Dołączył: 7.05.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam!

Zakładamy budowę serwisu internetowego z treścią zawierającą duże ilości grafik, tekstów i klipów YouTube (dajmy na to za przykład joemonster.org). Z założenia serwis ma generować jak największy ruch, którego przyrostu nie jesteśmy jednak pewni. Serwis ma być możliwie lekki od strony frontendu, ale wyposażony w różne mechanizmy AJAX'owe (np. dodawanie komentarzy).

Pytanie do dyskusji: w czym (jak) to wykonać (napisać) aby zachować możliwie największa jakość i wydajność? Czysty PHP? Framework? Jeżeli tak to jaki i dlaczego on?

Jestem ciekaw waszych opinii w tym temacie i liczę na konstruktywną wymianę myśli! Lkingsmiley.png
Go to the top of the page
+Quote Post
markonix
post 1.02.2016, 22:04:55
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 707
Pomógł: 290
Dołączył: 16.12.2008
Skąd: Śląsk

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Każdy dobry framework, który się chwali wydajnością.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
markuz
post 1.02.2016, 22:21:21
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 240
Pomógł: 278
Dołączył: 11.03.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Zdecydowanie framework, najlepiej taki którego używałeś do tej pory - jeżeli nie używałeś żadnego, wybierz sobie 1 i zacznij w nim pisać smile.gif
Nie pytaj jaki i dlaczego bo tego w sieci jest pełno, a tak naprawde to nie ma wielkiego znaczenia.
Wybierz sobie taki który ma duże community, dużo wtyczek, dobrą dokumentacje i który Ci się spodoba.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
ohm
post 1.02.2016, 22:27:14
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 618
Pomógł: 143
Dołączył: 22.12.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeśli to ma być prosty serwis, to może jakiś microframework?
Go to the top of the page
+Quote Post
com
post 2.02.2016, 00:36:58
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 3 033
Pomógł: 366
Dołączył: 24.05.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ohm no to Symfony 2.8 biggrin.gif

i +1 dla markuz smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
mrc
post 2.02.2016, 06:19:07
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 160
Pomógł: 27
Dołączył: 22.09.2008
Skąd: Tarnów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A ja doradziłbym Symfony 3.1. Trochę trzeba się przestawić z pisania (klepania) wszystkiego w kontrolerze (jak to zwykło się w niektórych frameworkach), ale za to można poznać zupełnie inne podejście do aplikacji - bardziej warstwowe. Sam piszę teraz w tym frameworku, super sprawa. W czystym PHP nie opłaca się już dzisiaj pisać.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
BigPig
post 2.02.2016, 08:12:34
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 61
Pomógł: 9
Dołączył: 18.06.2013
Skąd: Białystok

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Czysty PHP odpada. Symfony jest fajne, dosyć trudne, ale znajdziesz masę fajnych materiałów do niego. Jedyny minus to to, że z wydajnością jest już trochę gorzej. Przy dużym ruchu przydałby się jakiś sensowny cache. Najwydajniejszy byłby chyba Phalcon, ale odnośnie łatwości pisania w nim już się nie wypowiem wink.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
parzol
post 2.02.2016, 08:51:50
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 135
Pomógł: 1
Dołączył: 7.05.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Symfony spoko, ale wydaje się bardzo ciężkie. Cache swoją drogą, ale pytanie jaki więc framework wybrać. Wiem, że ile ludzi tyle opinii. Zastanawiam się nad Kohana 2 lub K3. Co Wy na to?
Go to the top of the page
+Quote Post
mrc
post 2.02.2016, 10:59:59
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 160
Pomógł: 27
Dołączył: 22.09.2008
Skąd: Tarnów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Symfony ma fajny cache, dużo w niego wsadzają.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
ohm
post 2.02.2016, 11:33:06
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 618
Pomógł: 143
Dołączył: 22.12.2010

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(parzol @ 2.02.2016, 08:51:50 ) *
Symfony spoko, ale wydaje się bardzo ciężkie.

Możesz użyć symfony jako microframework, możesz użyć też silexa, albo same wybrane bundle z symfony wink.gif

Go to the top of the page
+Quote Post
parzol
post 2.02.2016, 17:26:41
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 135
Pomógł: 1
Dołączył: 7.05.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dobra. Dzięki wszystkim za rady. Teraz druga odsłona pytania. Serwis posiadać ma możliwość zostawiania pod zdjęciami komentarzy. Zakładamy, że userów jest dużo. Wszystko w czasie rzeczywistym (coś jak FB). Wydajne rozwiązanie do takiego mechanizmu to...? AJAX zapcha się dość szybko. WebSocket?
Go to the top of the page
+Quote Post
buliq
post 2.02.2016, 17:31:23
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 559
Pomógł: 93
Dołączył: 4.03.2008
Skąd: Olsztyn

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ajax + loadbalancer/kolejka? ws może ci się tak samo szybko zapchać, zobacz czy twoja konfiguracja apache2/nginx jest zoptymalizowana pod duże ilości requestów.
Zdefiniuj dużo


--------------------
KTOŚ TU PACZY???

Kompedium wiedzy
Go to the top of the page
+Quote Post
parzol
post 2.02.2016, 17:59:19
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 135
Pomógł: 1
Dołączył: 7.05.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


DUŻO => 500-1000 osób jednocześnie
Go to the top of the page
+Quote Post
mrc
post 2.02.2016, 19:20:23
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 160
Pomógł: 27
Dołączył: 22.09.2008
Skąd: Tarnów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@parzol

Zainstaluj na serwerze RabbitMQ albo inny system kolejkowy i puść żądania przez niego. Oprócz tego jeżeli chcesz puszczać kilka żądań z jednej przeglądarki per minutę, to moim zdaniem lepsze są websockety. Ajax za każdym razem musi nawiązać połączenie, zrobić handshake, a websockety to robią jeden raz. Później wymieniają tylko dane/ramki. Ajax moim zdaniem jest łatwiejszy do obsłużenia i utrzymania w przypadku pojedynczych żądań. Sam zastanów się, co będzie lepsze w Twojej sytuacji.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
com
post 2.02.2016, 21:06:52
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 3 033
Pomógł: 366
Dołączył: 24.05.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Phalcon ma wydajne core, ale to nie czyni od razu apki wydajną.

mrc owszem 3.1 ale od 2.8 mamy możliwość zrobić w Symfony z core microfw, stąd nawiązanie do 2.8 biggrin.gif

parzol A fb używa do tego server push, skoro już do niego nawiązujesz wink.gif

Ten post edytował com 2.02.2016, 21:07:33
Go to the top of the page
+Quote Post
ZenekN
post 2.02.2016, 22:52:26
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 418
Pomógł: 5
Dołączył: 7.08.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


cakePHP dziecinnie prosty smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
Diablos
post 3.02.2016, 09:23:59
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 165
Pomógł: 6
Dołączył: 17.06.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzisiejsze serwisy interntowe to juz nie tylko PHP... to cale machinerie... wykorzystujace mase narzedzi.

W czym napisac serwis?

Zawsze rozbrajaja mnie takie pytania. Przeciez patrzac kategoriami wydajnosci to nie ma najmniejszego znaczenia, i tak bez cache to bedzie za wolne, niezaleznie czy bedzie to Zend, Symfony, Kohana czy PHP bez frameworka. Przeciez przy takich projektach i tak najwiekszym problemem jest baza danych... Tak samo obrazki... wieksza role odgrywa storage i cdn niz framework backendu.

Framework vs czysty PHP?
Przeciez framework to tez czysty php... to co daje framework to, jak sama nazwa wskazuje pewne ramy pracy usystematyzowane w taki sposob ze ulatwiaja prace przy duzym projekcie kilku programistom na raz. Czesto frameworki dostarczaja juz gotowe biblioteki do roznych rzeczy, ale w dobie composera i masy bibliotek zewnetrznych do prawie wszystkiego nie ma to zadnego znaczenia.
Powinienes taki framework wybrac zeby Ci sie wygodnie tworzylo.


Go to the top of the page
+Quote Post
Dejmien_85
post 4.02.2016, 09:33:05
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 251
Pomógł: 23
Dołączył: 23.04.2013

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(parzol @ 1.02.2016, 22:01:11 ) *
Z założenia serwis ma generować jak największy ruch, którego przyrostu nie jesteśmy jednak pewni.


Czyli standard - każdy zastanawia się nad tym, jak ogarnie MILIONY ludzi, którzy odwiedzą jego serwis. Myśli nad tym tygodniami, tworzy serwis myśląc o optymalizacji, uruchamia serwis i później patrzy... i jedyne co widzi to wiejący na pustyni wiatr i przesypujący piasek z jednej wydmy na drugą.

Ja Ci powiem jak wyglądał mój pierwszy serwis. Został stworzony, ruch wynosił równe 0 - nikt o nim nie wiedział. Później zacząłem myśleć co zrobić, aby ludzie się o nim dowiedzieli i zechcieli zostać na chwilę. Zacząłem ściągać ruch (z Facebooka, Googli), zacząłem pozycjonowanie w Google, na jednym słowie kluczowym był na pierwszej stronie Google, chwilowo na drugim miejscu - ale to dlatego, że słowo kluczowe nie było zbyt popularne.

Wnioski - najwięcej unikatowych odwiedzin dziennie to 50-80, przy czym dniami i nocami siedziałem nad Facebookiem (Fanpage) i pisałem artykuły, aby go wypozycjonować. Po czasie serwis uznałem za niewypał i skróciłem jego życie (to było jakieś 4 lata temu), skupiając się na czymś innym. Później stworzyłem inny serwis, tym razem do "warsztatu marketingowego" dodałem spamowanie "wykopu" i YouTube - na YT wrzuciłem jakieś materiały, niektóre jedno nagranie było na 2-3 miejscu w wyszukiwarce na wybranym przeze mnie słowie kluczowym. Wynik - gorzej niż w poprzednim serwisie. biggrin.gif

Kolejny serwis był już serwisem typowo informacyjnym, stworzyłem go dla swojego klienta (czyli zrobiłem, oddałem i zapomniałem - to nie moja sprawa), oczywiście też myślałem o optymalizacji. Klient podobnież miał go reklamować itd. Dzisiaj mija już kilka lat od jego założenia, klient coś tam kombinował z reklamą, ale... po kilku latach na serwisie wieją głównie wiatry. Co prawda coś się tam zaczęło rozkręcać, ale liczba zarejestrowanych użytkowników nie przekroczyła 200. A facet go ciągle prowadzi i inwestuje w pisanie artykułów itd.

I po tych wszystkich przygodach przypominały mi się teksty starych, poczciwych programistów, którzy w kółko powtarzają, że o optymalizacji myśli się na samym końcu, bo wcześniej nie warto, ponieważ można tego problemu NIGDY nie spotkać (większosć serwisów to niewypały, niestety).

Jeśli nie masz pojęcia o marketingu, albo ludzi od tego, bądź kasy na reklamę, wtedy o 500-1000 użytkownikach siedzących w jednej chwili na serwisie możesz jedynie pomarzyć.

Prawda boli, samemu przez to przechodziłem.

Ten post edytował Dejmien_85 4.02.2016, 09:42:16
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 26.04.2024 - 13:50