Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Które GUI do Pythona?
darko
post 4.01.2010, 16:43:00
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 885
Pomógł: 463
Dołączył: 3.10.2009
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Wiem, że to forum o php, ajaxie i frameworkach, ale co polecacie:
Tkinter, Pmw, WxPy, PyGTK, PyQt, a może FxPy ?
A może coś jeszcze innego? Zależy mi na dużych możliwościach, poza tym dobrze by było żeby można było wykorzystywać za darmo w komercyjnych projektach.


--------------------
Nie pomagam na pw, tylko forum.
Go to the top of the page
+Quote Post
kwiateusz
post 4.01.2010, 23:52:39
Post #2


Admin Techniczny


Grupa: Administratorzy
Postów: 2 071
Pomógł: 93
Dołączył: 5.07.2005
Skąd: Olsztyn




mi sie WxPy podoba smile.gif zwlaszcza ze uzywa systemowych kontrolek z OS'a na ktorym działa
Go to the top of the page
+Quote Post
darko
post 5.01.2010, 00:00:55
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 885
Pomógł: 463
Dołączył: 3.10.2009
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


WxPy niestety nie hula na MacOSie, a - czego nie dodałem w temacie - zależy mi też żeby aplikacje śmigały na każdym OSie. Właściwie zostało mi przestarzałe Tkinter oraz niestety płatne dla zastosowań komercyjnych PyQt. No nic, dzięki.

//edit
można w ogóle w hydeparku plusować ? hmm...

Ten post edytował darko 5.01.2010, 00:02:01


--------------------
Nie pomagam na pw, tylko forum.
Go to the top of the page
+Quote Post
NuLL
post 5.01.2010, 00:08:20
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 262
Pomógł: 21
Dołączył: 3.05.2004
Skąd: Sopot, Krakow, W-wa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


http://pydev.org/ - a to ? smile.gif

@edit - o kurcze czas isc spac ;-) Pomilily mi sie pojecia brzydal.gif

Ten post edytował NuLL 5.01.2010, 00:14:50


--------------------
Javascript, Coffeescript, Node.js, Mongo, CouchDb, chmury, workery & inne bajery - zycie jest zbyt krotkie aby miec nudna prace :)
Go to the top of the page
+Quote Post
darko
post 5.01.2010, 00:11:46
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 885
Pomógł: 463
Dołączył: 3.10.2009
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Bardzo fajne IDE w postaci wtyczki do Eclipse/Aptany, (nie)stety IDE, nie GUI.


--------------------
Nie pomagam na pw, tylko forum.
Go to the top of the page
+Quote Post
antyqjon
post 5.01.2010, 00:49:34
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 77
Pomógł: 27
Dołączył: 24.03.2002
Skąd: Tarnów

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Może PySide? Jest na LGPL zamiast GPL jak PyQt.


--------------------
Zbyszek 'antyqjon' Siciarz

siciarz.net | Aquila DSP C++
Go to the top of the page
+Quote Post
darko
post 7.01.2010, 01:07:47
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 885
Pomógł: 463
Dołączył: 3.10.2009
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(antyqjon @ 5.01.2010, 00:49:34 ) *
Może PySide? Jest na LGPL zamiast GPL jak PyQt.

Ciekawa propozycja, szkoda, że prace jeszcze są w powijakach, może za kilka miesięcy coś konkretniejszego im wyjdzie. Zerknę w wolnej chwili, dzięki.

Chyba najbardziej obszerne zestawienie GUI dla różnych języków programowania, jakie znalazłem. Graficznie nie powala, za to obfite w treść i może się komuś przydać takie porównanie:
http://www.atai.org/guitool/


--------------------
Nie pomagam na pw, tylko forum.
Go to the top of the page
+Quote Post
Jabol
post 7.01.2010, 10:04:29
Post #8





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 1 467
Pomógł: 13
Dołączył: 22.02.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


No to wygląda na to, że powinieneś użyć Tkinner.

Na stronie wxWidgets pisze, że działa na MacOS-X.
Go to the top of the page
+Quote Post
darko
post 13.04.2010, 01:20:51
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 885
Pomógł: 463
Dołączył: 3.10.2009
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Hmm... niestety pakiet PySide na Debiana jest w fazie rozwojowej i nic na to nie poradzę, a Tkinter... ale to brzydkie winksmiley.jpg Ale działa! smile.gif Dzięki za przypomnienie o standardowych rozwiązaniach.

Jednak pójdę w temat wxWidgets - rozwiązuje toto problemy znane z TkInter, zachowuje natywny look&feel, hula na wszystkich OS-ach, ma wiele rozszerzeń, jest poważnym i stabilnym projektem rozwijanym już od wielu lat przez wielu developerów. Jest do tego literatura i odpowiednia (dla mnie) licencja. Więcej mi na prawdę nie potrzeba. Co do PySide, to okazuje się, że jest to jednak wynalazek Nokii (właściciela Qt) wypuszczony na LGPL wskutek niedogadania się z Riverbank Computing (PyQt i tak ma póki co najtańszą licencję komercyjną - jakieś £350.00). Co do pozostałych guis: nie będę ich tu wszystkich wymieniał, jednak napiszę tylko, że niemal każde ma co najmniej wiele wad, tj. albo różnego rodzaju ograniczenia (systemowe, licencyjne itp.) albo brak porządnej dokumentacji/jakiegokolwiek wsparcia/literatury, albo ostatecznie jest rozwiązaniem płatnym (przypominam, że takie rzeczy nie są tanie). Swoją drogą jestem ciekaw czy kupilibyście aplikację, za pomocą której można np. na smartphonie, będąc w podróży, porządkować bazę danych (wykonywać pewne operacje na niej) za pomocą drag'n drop?

Ten post edytował darko 13.04.2010, 01:48:18


--------------------
Nie pomagam na pw, tylko forum.
Go to the top of the page
+Quote Post
Riklaunim
post 13.04.2010, 09:05:37
Post #10





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 640
Pomógł: 44
Dołączył: 8.02.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


PyQt4 na licencji GPL też możesz wykorzystywać do komercyjnych aplikacji - możesz np. napisać komuś aplikację za pieniądze, ale nie możesz np. sprzedawać/licencjonować takiej aplikacji bez udostępnienia kodu źródłowego zgodnie wymogami licencji. Jest też spora społeczność + wsparcie społeczności Qt jak i dokumentacja, książki.

TkInter ma bardzo ograniczoną ilość widgetów i nie daje natywnego wyglądu na wszystkich obsługiwanych platformach. wxWidgets/wxPython nie jest rozwijany zbyt dynamicznie i też ma problemy z natywnym wyglądem. PyGTK to trochę zagadka jak to będzie działać na różnych platformach.

PyQt4 dostępna jest pod Maemo, Qt4 także pod np. Symbianem, ale ogólnie co system to inne rozwiązania odnośnie pisania aplikacji.

Ten post edytował Riklaunim 13.04.2010, 09:06:12


--------------------
Biblioteki: Skrypty, CMS | Kurs PHP | Python
Go to the top of the page
+Quote Post
marcio
post 13.04.2010, 09:23:29
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 291
Pomógł: 156
Dołączył: 23.09.2007
Skąd: ITALY-MILAN

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Przepraszam ze sie wtrace a czy pythona ma jakies srodowisko ktore udostepnia RAD?
Uzywam wing IDE do prostego kodzenia mam tez netbeans ale nie sprawdzalem :]


--------------------
Zainteresowania: XML | PHP | MY(SQL)| C# for .NET | PYTHON
http://code.google.com/p/form-builider/
Moj blog
Go to the top of the page
+Quote Post
darko
post 13.04.2010, 11:38:51
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 885
Pomógł: 463
Dołączył: 3.10.2009
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Riklaunim @ 13.04.2010, 10:05:37 ) *
PyQt4 na licencji GPL też możesz wykorzystywać do komercyjnych aplikacji - możesz np. napisać komuś aplikację za pieniądze, ale nie możesz np. sprzedawać/licencjonować takiej aplikacji bez udostępnienia kodu źródłowego zgodnie wymogami licencji. Jest też spora społeczność + wsparcie społeczności Qt jak i dokumentacja, książki.

TkInter ma bardzo ograniczoną ilość widgetów i nie daje natywnego wyglądu na wszystkich obsługiwanych platformach. wxWidgets/wxPython nie jest rozwijany zbyt dynamicznie i też ma problemy z natywnym wyglądem. PyGTK to trochę zagadka jak to będzie działać na różnych platformach.

PyQt4 dostępna jest pod Maemo, Qt4 także pod np. Symbianem, ale ogólnie co system to inne rozwiązania odnośnie pisania aplikacji.

Właśnie chodzi o to, że nie mogę udostępniać kodów aplikacji, które piszę, a sprzedawać i licencjonować muszę. Fakt dokumentacja dla Qt jest, książki też są, społeczność też jest, ale po prostu nie stać mnie na komercyjną licencję. TkInter - szkoda gadać smile.gif Przyznam, że nie słyszałem o problemach wxWidgets z natywnym wyglądem (mógłbyś coś wymienić?). PyGtk podobno ma problemy pod MacOSem, a i wygląd widżetów samego Gtk jakoś odstrasza.

~marcio Jeśli masz na myśli rapid application development, to jak dla mnie sam python jest RAD. Jest to język moim zdaniem nadający się idealnie do prototypowania. Czy chodziło Ci o jakieś ide? Ja pracuję pod Eclipsem z wtyczką Pydev, następnie jak mi czegoś brakuje w code assist - dodaję dany folder w ustawieniach i już mam autouzupełnianie, ale przyznam, że pracuję na Eclipsie z przyzwyczajenia. Jest też np. Eric python, jest Komodo, jest całe mnóstwo lepszych i gorszych ide, zresztą zerknij np. tutaj

Ten post edytował darko 13.04.2010, 11:45:08


--------------------
Nie pomagam na pw, tylko forum.
Go to the top of the page
+Quote Post
marcio
post 13.04.2010, 12:57:50
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 291
Pomógł: 156
Dołączył: 23.09.2007
Skąd: ITALY-MILAN

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Chodzilo mi bardziej o cos w style C#+VS 2008 albo Delphi 7 gdzie IDE udostepnia nam gotowe komponenty w ktorych trzeba tylko oprogramowac zdarzenia.
Czy python oferuje cos takiego lub trzeba robic wszystko jak w Win Api i ogolnie Qt/wxWidget w Cpp?


--------------------
Zainteresowania: XML | PHP | MY(SQL)| C# for .NET | PYTHON
http://code.google.com/p/form-builider/
Moj blog
Go to the top of the page
+Quote Post
darko
post 13.04.2010, 15:09:49
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 885
Pomógł: 463
Dołączył: 3.10.2009
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dla Pythona tak łatwo nie ma, że masz IDE zintegrowane z np. generowaniem kontrolek GUI, a przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo. Prędzej znajdziesz narzędzia dla C++ (język natywny dla wxWidgets). Jak bawiłem się Gtk to tam był fajny projektant interfejsów Glade zdaje się (zabawa polegała na pisaniu aplikacji pod Gtk+ z użyciem php - masakra, nie polecam). Dla Qt jest Qt Designer. Musiałbyś bardziej sprecyzować o które GUI Ci chodzi.

//edit
nie wiedziałem o tym, ale znalazłem dla wxWidgets wxdesigner, przypadkowo pomogłeś marcio, dzięki smile.gif

Ten post edytował darko 13.04.2010, 15:19:00


--------------------
Nie pomagam na pw, tylko forum.
Go to the top of the page
+Quote Post
marcio
post 13.04.2010, 16:25:33
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 291
Pomógł: 156
Dołączył: 23.09.2007
Skąd: ITALY-MILAN

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Spoko :] pytalem bo cos mi sie obilo o uszy ze jest Designer do Pythona i jakiegos liba ale jako ze jeszcze na tyle go nie znam nie zaglebialem sie w szczegoly tongue.gif


--------------------
Zainteresowania: XML | PHP | MY(SQL)| C# for .NET | PYTHON
http://code.google.com/p/form-builider/
Moj blog
Go to the top of the page
+Quote Post
Riklaunim
post 14.04.2010, 12:04:38
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 640
Pomógł: 44
Dołączył: 8.02.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Do PyQT4 takie dedykowane IDE to http://eric-ide.python-projects.org/ choć z tego jakoś nie korzystałem.

Cytat(darko @ 13.04.2010, 12:38:51 ) *
Właśnie chodzi o to, że nie mogę udostępniać kodów aplikacji, które piszę, a sprzedawać i licencjonować muszę.

A te aplikacje są rzeczywiście wieloplatformowe? Obecnie w Pythonie i ogólnie w świecie wieloplatformowych GUI to Qt4 jest ciężkie do pokonania. PyQt4 niestety trzyma się GPL, natomiast w PySide (LGPL) kasę ładuje Nokia i można się spodziewać że to będzie szybko dojrzewać.


--------------------
Biblioteki: Skrypty, CMS | Kurs PHP | Python
Go to the top of the page
+Quote Post
darko
post 14.04.2010, 13:32:33
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 2 885
Pomógł: 463
Dołączył: 3.10.2009
Skąd: Wrocław

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(Riklaunim @ 14.04.2010, 13:04:38 ) *
A te aplikacje są rzeczywiście wieloplatformowe?

Tak i niestety tylko tyle mogę - póki co - napisać.


--------------------
Nie pomagam na pw, tylko forum.
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 27.04.2024 - 05:51