Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> czemu xml jest taki dobry?
NotMasterYet
post 29.04.2003, 20:27:39
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 5
Pomógł: 0
Dołączył: 9.04.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


powiedzcie czemu? jakie sa jego zalety, jakie wady, do czego się go uzywa?
Go to the top of the page
+Quote Post
Jabol
post 29.04.2003, 20:45:08
Post #2





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 1 467
Pomógł: 13
Dołączył: 22.02.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


xml'a używa się do przechowywania danych. XML jest dobry ponieważ jako nie język możesz go zaimplementować do każdego programu w każdym języku. XML'a możesz używać do wszystkiego od configów do przechowywanie dynamicznej zawartości (np. cms można napisać na XML'a). Dodam jeszcze, że XML możesz modyfikować jak tylko zechcesz, i bardzo łatwo jest np. wyciągnąć i zmienić wartośći z jakiegokolwiek miejsca w dokumencie i je zmienić, co np. w zwykłych txt już ci z taką łatwością nie przyjdzie.
Go to the top of the page
+Quote Post
Seth
post 29.04.2003, 20:49:43
Post #3





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 335
Pomógł: 6
Dołączył: 7.03.2002

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Dlaczego XML wart jest uwagi?
Kiedy dowiesz się jak działa XML, docenisz z pewnością, jak bardzo zwiększa on twoje możliwości. XML pozwala na rzeczy, które dotychczas albo nie były tak łatwe a przez to i były kosztowne, albo w ogóle nie były możliwe.

YML elementarnie
XML (skrót od eXtensible Markup Language - rozszerzalny język znaczników) to otwarty standard opracowany przez W3C. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem akronim XML, skojarzyło mi się inne rozwinięcie - nie rozszerzalny a rozszerzony (extended) język znaczników. No właśnie, dlaczego rozszerzalny? Otóż XML nie jest kolejnym językiem do przechowywania konkretnych danych, jak np. język HTML opisujący wygląd stron sieciowych. XML to język opisujący dane, czyli metajęzyk. W uproszczeniu można powiedzieć, że XML służy do tworzenia innych języków (aplikacji XML) służących do przechowywania informacji. Jeśli masz potrzebę zapisywania określonych danych o określonej strukturze, XML okaże się najlepszym narzędziem, bez względu jakie by te dane nie były. W przeciwieństwie do np. HTML, XML nie ma ograniczonej liczby znaczników, bo pozwala przechowywać dowolne dane i to w jak najbardziej wygodny dla nas sposób, bo sami go określamy. Sami określamy strukturę danych, która może być tabelaryczna, ale może także tworzyć drzewo. W ten sposób nie jesteś, jako twórca zbiorów XML w żaden sposób ograniczony. Na tym przede wszystkim polega wyższość XML nad innymi formatami zapisu danych.

Pochodzenie XML, czyli SGML
Przodkiem języka XML był SGML. Jest to język o dużych możliwościach, ale przez swoje rozmiary i poziom skomplikowania niezbyt łatwy do stosowania. Znane jest już chyba stwierdzenie, że XML oferuje 80% możliwości SGML, przy dziesięciokrotnie łatwiejszym ich wykorzystaniu. SGML - w przeciwieństwie do XML - nie jest językiem, który sam się opisuje. Nie jest również tak łatwy do przetwarzania.

Dane wreszcie mogą latać - XML czyni je naprawdę przenośnymi
Potrzeba uniwersalnego i czytelnego formatu danych jest widoczna od dawna, a w czasach gwałtownego powiększania się Sieci stała się koniecznością. Wreszcie pojawił się format pozwalający na łatwe przechowywanie dowolnych danych. Dzięki oddzieleniu treści od formy - czego nie umożliwia wspomniany HTML - łatwo skupić się na samych danych. Zwykłe programy mogą dzięki wspólnemu formatowi XML łatwiej wymieniać dane, a informacje publikowane np. w Sieci mogą być łatwiej przetwarzane. Weźmy „na tapetę” notowania spółek giełdowych. Załóżmy, że chcemy napisać program analizujący wahania kursów akcji. Potrzebne jest więc na bieżąco aktualizowane źródło takich danych. Cóż z tego, że wortali finansowych jest kilkanaście, skoro wszystkie one serwują kursy akcji w postaci tabelek HTML. Nawet gdybyśmy kosztem karkołomnej pracy przygotowali narzędzie do odczytywania kursów akcji z komórek tabeli w pliku HTML, to drobna zmiana na stronach danego wortalu - np. niewielkie przegrupowanie danych w tabeli, czy z pozoru nieistotne dodanie w kodzie HTML bannera, zrujnowałoby nasze narzędzie. Stałoby się tak dlatego, że dane w postaci HTML są przyjazne człowiekowi, ale nie maszynie. Gdyby natomiast te dane zapisać w postaci pliku XML, zawierającego tylko właściwą treść (a nie formę), stałyby się one łatwe do indeksowania i przetwarzania. Jeśli zechcemy takie dane XML wyświetlić jako stronę sieci Web, to przetworzenie ich do postaci czytelnej dla człowieka byłoby, dzięki arkuszom stylów (o których będzie mowa) bardzo proste.

W języku XML wystarczającym opisem dla danych są one same
Jak wspomniałem wyżej, dokument XML sam się opisuje. Można wprawdzie stosować schematy Definicji Typu Dokumentu (znane jeszcze z SGML DTD) i inne sposoby deklarowania jego zawartości (jak XML Schemas), ale rzadko jest to potrzebne. Czytelność XML, nawet bez użycia specjalnych narzędzi, to jedna z jego ważniejszych zalet.

Niebywała elastyczność i rozszerzalność
Wbudowany mechanizm przestrzeni nazw zapewnia łatwość rozbudowy istniejących dokumentów przy zachowaniu kompatybilności wstecz. Załóżmy, że otrzymaliśmy w dokumencie XML fakturę, ale musimy na własny użytek dodać do niej pewne informacje. Sposobność dodania danych nie jest oczywiście niczym niezwykłym, ale my będziemy mogli tego dokonać w sposób absolutnie dowolny i niezależny od wcześniejszej wersji dokumentu. Niespotykane jest również, że pierwszy autor będzie mógł korzystać z tego dokumentu identyczną, jak przed naszymi modyfikacjami, metodą.

Otwartość i perspektywy
XML nie został opracowany przez konkretną firmę, a przez niezależne i autorytatywne konsorcjum W3C. Ta sama organizacja odpowiada za HTML i inne standardy sieciowe. Specyfikacja XML została udostępniona za darmo i nie należy do żadnej firmy, ale XML jest przez ważne korporacje wspierany. Przykładem niech będą Microsoft, Sun czy IBM. Poparcie tych firm właściwie samo w sobie jest gwarancją sukcesu XML-a. Sukces ten jest zresztą widoczny już dziś. Jak grzyby po deszczu powstają idee i standardy, w których XML jako mechanizm wymiany informacji pełni kluczową rolę.

XML może być narzędziem sam dla siebie
Czego przykładem są standardy umożliwiające przetwarzanie kodu XML za pomocą właśnie XML-a (np. język XSLT), czy pozwalający definiować właściwe wartości danych język DCD (Document Content Description). Możliwości rozwoju XML-a wydają się więc nieograniczone.

Cytat ze strony: http://pb.wckp.lodz.pl/xml/intro/index.html

Gdzie mozna go wykorzystywac: tam gdzie jest potrzeba przechowywania, przetwarzania, wymiana itp danych o nietypowych formatach czy tez ciezkich do umieszczenia w istniejacych strukturah danych.

Przyklady wykorzystania:
- Opis dokumentow
- Serwisy webowe
- Bazy danych
- Przetwarzanie rozproszone
- Pliki konfiguracyjne
itp itd


Cytat
(...)Dodam jeszcze, że XML możesz modyfikować jak tylko zechcesz, i bardzo łatwo jest np. wyciągnąć i zmienić wartośći z jakiegokolwiek miejsca w dokumencie i je zmienić, co np. w zwykłych txt już ci z taką łatwością nie przyjdzie.

dodam jeszcze, ze dzieki tzw namespacowi mozna modyfikowac cale dokumenty bez narazania dokumentu na brak zgodnosci z poprzednia wersja.
Go to the top of the page
+Quote Post
Jabol
post 29.04.2003, 20:58:47
Post #4





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 1 467
Pomógł: 13
Dołączył: 22.02.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Niestety trochę zboczę z tematu ale jestem ciekawy:
Co myślicie o Infoxie, którego można pobrać z tej samej strony co cytat na górze? Jedyny polski program do obługi (edycji) XML'a
Go to the top of the page
+Quote Post
kurtz
post 16.05.2003, 09:28:08
Post #5





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 786
Pomógł: 0
Dołączył: 18.03.2002
Skąd: Wroclaw/Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
powiedzcie czemu? jakie sa jego zalety, jakie wady, do czego się go uzywa?

wady wg mnie:
- czesto jest po prostu zbedny
- wymaga pilnowania sie i czasem zbednego dodawania nowej technologii w imie nie znanych blizej potrzeb


--------------------
.. make web your home ..
Go to the top of the page
+Quote Post
dragossani
post 16.05.2003, 12:18:54
Post #6





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 398
Pomógł: 0
Dołączył: --
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Kurtz, jesteś chyba najbardziej sceptycznym użytkownikiem forum. rolleyes.gif
Wiadomo, że nie ma co wpychać XML tam gdzie nie jest potrzebny. Potrzebny jest tam, gdzie:
1. musimy przekazać dane pomiędzy potencjalnie niekompatybilnymi platformami
2. przechować dane w postaci umożliwiającej dowolny format wyjściowy
To przecież całkiem sporo.


--------------------
cease this long, long rest / wake and risk a foul weakness to live / when it all comes down / watch the smoke and bury the past again / sit and think what will come / raise your fears and cast them all away
Go to the top of the page
+Quote Post
kurtz
post 16.05.2003, 13:29:06
Post #7





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 786
Pomógł: 0
Dołączył: 18.03.2002
Skąd: Wroclaw/Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Kurtz, jesteś chyba najbardziej sceptycznym użytkownikiem forum. :roll:
nie uwazam sie w zadnym wypadku za takiego. po prostu czesto nie trzeba uzywac xmla a wiec wrecz czesto nagonka promujaca wlasnei to rozwiazanie ponad innymi pomyslami.


--------------------
.. make web your home ..
Go to the top of the page
+Quote Post
Łukasz Sandelews...
post 8.07.2003, 06:47:32
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 11
Pomógł: 0
Dołączył: 6.07.2003
Skąd: ślask

Ostrzeżenie: (0%)
-----


proste !!
moja strona zmienia sie pod wplywem dnia tygodnia !
czyli tak jak by 7 roznych stron !!!
jak ja bym mial zmieniac na kazdej z 7 stron jaki kolwiek text to by mnie cos wzielo !!!
a tak mam sobie wszystkie texty w jednym pliku i zmieniam tylko raz !!
a i tak jeszcze niepoznalem wszystkich mozliwosci jakie daje xml !!
ja jestem zadowolony z mozliwosci jakie daje ten jezyk !!!
Go to the top of the page
+Quote Post
Seth
post 8.07.2003, 07:52:04
Post #9





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 335
Pomógł: 6
Dołączył: 7.03.2002

Ostrzeżenie: (0%)
-----


To samo mozna rozwiazac za pomoca templateow i bazy danych.
Go to the top of the page
+Quote Post
wassago
post 11.07.2003, 00:30:23
Post #10





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 701
Pomógł: 0
Dołączył: 26.06.2002
Skąd: Londyn

Ostrzeżenie: (0%)
-----


ja osobiscie dalej nie widze i nie mam potrzeby uzywania XML'a i zgadzam sie z kurtz'em w 100%... moje uzasadnienie:

zalozenie:
[list]
[*]odczytywanie z pliku danych
[*]wczytywanie ich do osobnych tablic
[*]wyswietlanie ich w predefiniowany sposob na stronie
[list]

[XML] rozwiazanie:
[list]
[*]utworzenie pliku XML z danymi / poprawna i zawila skladnia
[*]skonstuowanie parser'a / skomplikowane
[list]

[TXT] rozwiazanie:
[list]utworzenie pliku TXT z danymi / np. tablica od nowego wiersza
[*]skonstuowanie "parser'a" / bradzo proste / odczytanie za pomoca kilku prostych funkcji nowej lini, a nastepnie zapisanie jej do osobnej tablicy i wuprintowanie na stronie.[list]

wedlug mojej skromnej opini sposob drugi jest o wiele lepsiejszy niz kozystanie z XML'a - szybszy, prostszy i wygodniejszy...

@seth dokladnie tak jak piszesz, template'y to tez wyjscie :wink:


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Seth
post 11.07.2003, 09:50:04
Post #11





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 335
Pomógł: 6
Dołączył: 7.03.2002

Ostrzeżenie: (0%)
-----


wassago: Zgadzam sie z Toba, ze nie zasze trzeba uzywac XMLa ale ma on jedna bardzo wazna zalete. Jest przenosny. I wlasnie dlatego uzywa sie go do np. Web Servicow. To jest standard wymiany danych, wiec kazdy interpreter powinien tak samo go obslugiwac. I wlasnie gdy w gre wchodzi wymiana danych miedzy roznymi systemami XML jest jak znalazl.
Go to the top of the page
+Quote Post
[BoMbGaD]
post 14.07.2003, 12:05:49
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 4
Pomógł: 0
Dołączył: 14.07.2003
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Wg mnie XML to zajebista sprawa, nie tylko w zastosowaniach zwiazanych z www. W zaszlym roku pisalem wlasnego trojana w C++ . Problem przekazywania baaardzo roznorodnej "tresci" przez 1 socket rozwiazalem oznaczajac wszystko po xml'owsku biggrin.gif tym sposobem wszystko chodzilo sprawnie a i ja mialem ulatwione zadanie :wink:


--------------------
Wisdom To The Wise
Go to the top of the page
+Quote Post
MaKARON
post 17.07.2003, 22:03:40
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 114
Pomógł: 1
Dołączył: 17.07.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
zalozenie:
[list]
[*]odczytywanie z pliku danych
[*]wczytywanie ich do osobnych tablic
[*]wyswietlanie ich w predefiniowany sposob na stronie
[list]

A teraz zrób to zdalnie w javie np smile.gif i najlepiej z możliwością zapisu smile.gif

Cytat
[TXT] rozwiazanie:
[list]utworzenie pliku TXT z danymi / np. tablica od nowego wiersza
[*]skonstuowanie "parser'a" / bradzo proste / odczytanie za pomoca kilku prostych funkcji nowej lini, a nastepnie zapisanie jej do osobnej tablicy i wuprintowanie na stronie.[list]

A teraz sproboj skorzystac z tego w innym jezyku, na innej platformie...

Cytat
wygodniejszy...

Czy aby na pewno?

Cytat
dokladnie tak jak piszesz, template'y to tez wyjscie :wink:

Tak zwłaszcza w ASP albo w Javie smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
wassago
post 9.08.2003, 23:18:59
Post #14





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 701
Pomógł: 0
Dołączył: 26.06.2002
Skąd: Londyn

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Cytat

zalozenie:
[list]
[*]odczytywanie z pliku danych
[*]wczytywanie ich do osobnych tablic
[*]wyswietlanie ich w predefiniowany sposob na stronie
[list]

A teraz zrób to zdalnie w javie np smile.gif i najlepiej z możliwością zapisu smile.gif

Cytat
[TXT] rozwiazanie:
[list]utworzenie pliku TXT z danymi / np. tablica od nowego wiersza
[*]skonstuowanie "parser'a" / bradzo proste / odczytanie za pomoca kilku prostych funkcji nowej lini, a nastepnie zapisanie jej do osobnej tablicy i wuprintowanie na stronie.[list]

A teraz sproboj skorzystac z tego w innym jezyku, na innej platformie...

Cytat
wygodniejszy...

Czy aby na pewno?

Cytat
dokladnie tak jak piszesz, template'y to tez wyjscie :wink:

Tak zwłaszcza w ASP albo w Javie smile.gif


do kazdego twojego quote'a: wszystko da sie zrobic:) ale ostatnio jednak przezwyciezylem niechec do XML'a - we flashu tez parser mozna zrobic tongue.gif ql


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
Dominik
post 9.08.2003, 23:59:47
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 339
Pomógł: 0
Dołączył: 17.06.2003
Skąd: Białystok

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Przyklady wykorzystania:
- Opis dokumentow
- Serwisy webowe
- Bazy danych
- Przetwarzanie rozproszone
- Pliki konfiguracyjne

Do tego mozna dodac jeszcze aplikacje XML. To chyba jedna z wazniejszych cech XML-a.
Przyklad: Chcem na stronie umiescic wzor matematyczny. Co robie nie znajac XML-a? Tworze bitmape z tym wzorem (innego rozwizania nie ma). Tylko czy to na jakies zalety? Nie, sa tylko wady. Duzo zajmuje, edycja jest (delikatie mowiac) utrudniona itp. A w XML - odpowiedz jest prosta: MathML. Same zalety, zadnych wad. Kolejny przyklad grafika wektorowa. Nie chcem uzyc Flasha (bo np nie podoba mi sie ze duzo zajmuje, jest zamknietym standardem i trudno sie edytuje), odpowedz SVG - zajmuje duzo mniej, edytowac mozna w kazdym edytorze (nie potrzebne eksporotowanie do formatu), otwiera mozliwosci generowania dynamicznego danych wektorow np w php itp.

Inne zastosowanie. Ktos (troche w innym kontekscie) pisal nad wyzszoscia czystego testu nad XML. Owszem latwiej sparsowac tekst - wartosci oddzielone np srednikiem niz poszczegolne znaczniki. Ale czasami to nie wystarsza. Warto zauwazyc, ze XML daje mozliwosc zagnieznasznia danych, dodatkowych ich opisow i daje mozliwosc wystepowania w roznej kolejnosci czego nie da sie zrobic w czystym tekscie.
Go to the top of the page
+Quote Post
Arkadyjczyk
post 6.09.2003, 17:52:34
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 7
Pomógł: 0
Dołączył: 6.09.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


A czy sensowne jest wykorzystanie XMLa np. do statystyk serwisu. Mam własny skrypt oparty na plikach tekstowych, ale one mają ograniczenia i przy dużej ilości danych odczyt i zapis jest kłopotliwy. Zastanawiam się czy nie przerobić tego na XML. Tylko to też jest plik tekstowy, a przez znaczniki chyba jeszcze większy, więc co z prędkością odczytu i zapisu? No i jak ma się wielkość pliku XML i txt z takimi samymi danymi?
Go to the top of the page
+Quote Post
Dominik
post 6.09.2003, 18:36:39
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 339
Pomógł: 0
Dołączył: 17.06.2003
Skąd: Białystok

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
A czy sensowne jest wykorzystanie XMLa np. do statystyk serwisu. Mam własny skrypt oparty na plikach tekstowych, ale one mają ograniczenia i przy dużej ilości danych odczyt i zapis jest kłopotliwy.

Tak to racja, ja dodam jeszcze do tego czytelnosc XML-a.

Cytat
Tylko to też jest plik tekstowy, a przez znaczniki chyba jeszcze większy, więc co z prędkością odczytu i zapisu?

Tak XML moze (w wiekszosci ale nie zawsze - wszystko zalezy jaki przyjoles "schemat" zapisywania) zajmowac wiecej niz "zwykly" tekst. Ale XML daje Ci wieksze mozliwosci.

Cytat
No i jak ma się wielkość pliku XML i txt z takimi samymi danymi?

Trudno ocenic bo nie wiadomo jaki schemat obrales do zapisywania w txt. Jest jeszcze jeden powod dla, ktorego okreslic czy i ile wiecej bedzie zajmowal XML. To jest to jake przyjmiesz zasady zapisywania. Czy opszesz wszystko o atrybuty i ich wartosci czy tylko elementy. Jak nazwiesz poszczegolne elementy lub atrybuty? Dla zobrazowania pokaze jak wyglada duzy plik XML-a i maly, ktory pelni te sama funkcje.

Duzy:
[xml:1:99506a5919]<abcdefgdijk lmnopqrst="to sa dane"/>[/xml:1:99506a5919]

Maly:
[xml:1:99506a5919]<c>to sa dane</c>[/xml:1:99506a5919]

Oczywiscie mozesz (jesli sam nie chcesz wymyslac) skorzystac z gotowej aplikacji XML-a. Chyba sensownym rozwiazaniem w Twoim wypadku bylbu RDF/RSS.
Go to the top of the page
+Quote Post
Arkadyjczyk
post 6.09.2003, 21:07:32
Post #18





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 7
Pomógł: 0
Dołączył: 6.09.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Czyli trzeba pouczyć się XMLa. Jeszcze małe pytanko. Jak jest z dostępnością do XMLa na serwerach? Jest standardowo włączona obsługa? Mój skrypt ze statystykami jest ogólnie dostępny i jako rozwiązanie darmowe wolałbym nie robić czegoś co można wykorzystać tylko na nielicznych serwerach bo np. darmowe mają wyłączoną obsługę XML. Ja mam konta na dwóch i oba obsługują, ale nie wiem jak jest na innych.
Go to the top of the page
+Quote Post
adwol
post 6.09.2003, 21:40:14
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 691
Pomógł: 0
Dołączył: 6.08.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Czyli trzeba pouczyć się XMLa. Jeszcze małe pytanko. Jak jest z dostępnością do XMLa na serwerach? Jest standardowo włączona obsługa?

A co Ty rozumiesz przez pojęcie ,,obsługa XMLa''? Przecież to jest zwykły plik tekstowy tylko mający logiczną strukturę podobnie jak HTML, CSV i wiele innych. Conajwyżej pakiet, z którego będziesz korzystał przy obróbce, będzie wymagał PEARa i to jest ewentualnie jedyna zależność od systemu bo sam pakiet możesz sobie włączyć jako część swojego kodu.
Go to the top of the page
+Quote Post
Arkadyjczyk
post 6.09.2003, 21:59:42
Post #20





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 7
Pomógł: 0
Dołączył: 6.09.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


W XML jestem zielony, ale z tego co wiem, aby w php można było z niego korzystać musi na serwerze być uruchomiony parser do jego obsługi. Chodzi mi o to czy na serwerach, głównie darmowych, jest on domyślnie włączony czy też zależy to od woli adminów tak jak GD czy choćby get_browser. Pliki tekstowe obsłużę na każdym serwerze byleby miał php, czy XML też?
No chyba, że ja coś nie łapię to nie będę więcej głowy zawracał.
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 26.04.2024 - 19:02