Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [BazyDanych] Jaka baza danych dla setek GB, czyli co wybrać - pytanie do znawców
juzwa
post 11.12.2008, 10:12:31
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 144
Pomógł: 0
Dołączył: 10.07.2006

Ostrzeżenie: (0%)
-----


przeszukując internet nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
Ogólnie jest wskazanie na PostgreSQL-a, oczywiście też Oracla lub DB2 - są uwagi, że przy tak dużych bazach sprzęt ma znaczenie itp itd, ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie co jest lepsze - takiej jednoznacznej dla bazy która jest w planach.

Baza nie będzie zbytnio skomplikowana - bo może kilkanaście (max 20) tabel i to bez jakiś wyrafinowanych zależności, ale za to będzie obszerna - można powiedzieć że bardzo obszerna zarówno pod względem ilości wierszy jak i rozmiarów danych - i co do tego najlepsze (pomijając sprawy sprzętowe, bo to jest odrębna kwestia)

No i mam problem - nawet na tym forum znalazłem, że MySQL do 100 tyś wierszy/gdzieś indziej że do miliona, a potem tylko PostgreSQL i nie zwracać sobie głowy Oraclem(chyba, że zależało by mi na wsparciu technicznym); ogólnie w sieci, że przy nieskomplikowanych bazach (jesli chodzi o strukturę) MySQL i PostgreSQL są porównywalne bez względu na rozmiar/ilość wierszy, jeszcze gdzieś, że zarówno obydwa darmowe są do niczego przy dużych bazach (ilość wierszy/rozmiar) tylko Oracle, a znów gdzie indziej, że zamiast Oracle lepiej użyć DB2 bo jest o połowę tańsza a ma lepszy optymalizator.

a może FireBird lub InterBase?

znalezione przeze mnie informacje są sprzeczne, wolałbym coś darmowego, ale też nie wiem czy się da na czymś darmowym to postawić - a że sam za cienki jestem, żeby mieć w tym temacie jakąś swoją opinię, to stąd moje pytanie
Go to the top of the page
+Quote Post
Riklaunim
post 11.12.2008, 10:36:14
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 640
Pomógł: 44
Dołączył: 8.02.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Firebird? nie nie nie winksmiley.jpg chyba że lubisz ekstremalne doświadczenia. Ta baza jest tak znakomita że praktycznie nikt jej nie używa winksmiley.jpg


--------------------
Biblioteki: Skrypty, CMS | Kurs PHP | Python
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 11.12.2008, 10:39:01
Post #3





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


1. na jaka baze Cie stac
2. sprzet pod to najwazniejszy - pomysl o replikacji, o maciezach dyskowych o rodzieleniu indeksow na rozne dyski (macierze), zastanow sie najpier nad procesem optymalizacji i przeznaczenia a potem dobieraj baze. To wszystko posiada oracle - jak wiadomo to tez nie maly wydatek, wiec zostaje Ci PG i tutaj mimo ze cena bazy nie wchodzi w gre to mozesz napotkac spore problemy z dostosowaniem tego do sprzetu ( prosze nie mylic instalacji na 1 maszynie, caly czas mowa o wielu maszynach, replikacji, klastrowania, rozlozeniu danych na dyskach twardych)

Na twoim miejscu na poczatku przeliczyl bym co bedzie w tej bazie jakie mechanizmy mozesz uzyc, potem zweryfikowac ktora baza danych to pociagnie i jakie sa koszty stworzenia i utrzymania czegos takiego. Nie da sie tego od razu stwierdzic co jest najlepsze, na pewno do wymagan softu dostosuj baze i sprzet (pamietaj ze przy takich danych sprzet moze odegrac kluczowa role)

Z darmowych to polecal bym Postgresa z komercyjnych Oracle ale tak jak pisalem wczesniej to jest twoja decyzna na podstawie wymagan


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 26.04.2024 - 22:05