Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> [inne] Języki rozszeżające bazy danych
Jabol
post 2.06.2003, 20:09:33
Post #1





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 1 467
Pomógł: 13
Dołączył: 22.02.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jestem ciekawy jak wygląda sprawa rozszeżeń normalnego SQL'a w bazach danych. Wiem, że bazy typu Informix i Oracle mają swoje języki, które znacznie ułatwiają pisanie programów (odpowiednio 4gl dla informixa oraz PL/SQL (czy jakoś tak) w oraclu).
Interesuje mnie, czy inne bazy jak np. Interbase, MySQL, PgSQL i tego typu bazy mają swoje własne rozszeżenia tego typu.

Jestem również ciekawy, jak to wygląda z wydajnością takich rozwiązań w porównaniu do zwykłych programów w php...

Myślałem o tym np. w kontekście użycia czegoś takiego w BSP (a queries mogłyby być zapisane w bazie danych i przerabiane przez np. szablony). Mam np. taki kawałek kodu w 4gl'u, który ponoć (nie mam informixa, nie testowałem) umie kasować gałęzie w systemie podobnym do naszego, tzn. zakładanego przez nas za najlepszy (a na dodatek robi to od listków, a nie gałęzi, pnia, co jest ważne w przypadku przerwania trasakcji, sesji), tylko, że bez pola depth.
Można byłoby takich zestawów zrobić na każdą baze i tylko przerabiać za pomocą szablonów nazwy i id i w zależności od tego, na jakiej bazie byłoby instalowene, ładowalibysmy queriesy do niej (w jej języku).
Go to the top of the page
+Quote Post
Seth
post 2.06.2003, 20:20:30
Post #2





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 335
Pomógł: 6
Dołączył: 7.03.2002

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Moge sie jedynie wypoeidziec co do wydajnosci PL/SQL'a na Oraclu.
Otoz jest on w sumie niezastapiony do tworzenia bardzo skomplikowanych skryptow-zapytan do bazy. Odciazaja one w znacznym stopniu to co musial by wykonac program.

Dzieki trigerom np mozna uniezaleznic prace bazy od "bledow" prgroamu czy tez zminimalizowac liczbe operacji wykonywanych przez prgram na bazie.

Oskryptowanie bazy danych to wzasadzie odrebna forma pracy. Duzo mozna bylo by o tym pisac ale konkluzja jest jedna: takie rozwiazania znaczaco wplywaja na wydajnosc oraz jakosc pracy z baza danych.
Go to the top of the page
+Quote Post
Jabol
post 2.06.2003, 20:47:59
Post #3





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 1 467
Pomógł: 13
Dołączył: 22.02.2003

Ostrzeżenie: (0%)
-----


a co myślisz o idei zrobienia oddzielnej tabeli (oddzielna tabela, żeby mozna było używać funckji we wszystkich językach, zarówno 4gl jak i pl/sql w zależności od używanej bazy danych, właściwie zresztą z resztu można byłoby wogóle zrezygnować) na trzymanie queries skomplikowanych np. do obsługi BSP i wyciąganiem ich za pomocą specjalnego obiektu potem przerabianie jej za pomocą np. templates (podstawianie id, name itp.). Wtedy wykonywanie ich za pomocą adodb czy jakiejś klasy pośredniej, bez interwencji php.
Taki sposób podejścia do sprawy mógłby znacznie usprawnić (czytaj ułatwić i przyspiezsyć) obsługe bazy danych. Tylko, że trzeba byłoby znaleźć osoby znające te języki... I można byłoby dodać specjalną opcję, dla mniejszych baz danych, kod jest w php i funkcja, która go wywołuje to eval!

Wogóle to chyba napisze sobie taką klase do obsługi czegoś takiego!
Go to the top of the page
+Quote Post
Seth
post 2.06.2003, 21:02:57
Post #4





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 335
Pomógł: 6
Dołączył: 7.03.2002

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ogolnie zalozenie takich jezykow jest, ze programista nie musi nawet wiedziec jak co dziala na bazie. On ma tylko przekazac i pobrac dane.
Kiedys mielismy w firmie problem z pewna aplikacja Java'owa, do ktorej nie bylo zrodel a byl jakis problem z wrzucanymi do bazy danymi. Dzieki trigerom i skryptom bez problemu zalatwilismy ta sprawe nie ingerujac w zrodla aplikacji.

A tak wogole to Nelefin poddal niezly pomysl dostepu do danych - opakowanie ich. W ten sposob sam driver tworzacy te opakowania bedzie sie martwil w jaki sposob cos zrobic aby to mnialo rece i nogi a my dostaniemy ladny obiekcik danych.
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 27.04.2024 - 09:35