Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Reply to this topicStart new topic
> Sklep internetowy orientowany obiektowo, jak się za to zabrać?
.luki
post 26.02.2008, 17:35:55
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 29
Pomógł: 1
Dołączył: 15.10.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam. Chcę napisać sobie swój skrypt sklepu internetowego, mimo, że jestem w sumie początkujący w PHP. Na początku prosty - administracja użytkownikami, koszyk, administracja produktami, kategoriami, podliczanie końcowe i obsługa zamówień.

Administracja użytkownikami - wiadomo: dodawanie, usuwanie, aktywacja, banowanie, edycja, rejestracja.
Administracja produktami, kategoriami - to samo: dodawanie, usuwanie, modyfikacja.
Koszyk - dodawanie produktów, aktualizacja ilości, usuwanie


Napisać to w php strukturalnym to dla mnie nie problem, tylko dużo babrania. Rzecz w tym, że chciałbym to zrobić obiektowo (coś jak np. vBulletin, czy IPB, ew. phpBB), a nie wiem jak się za to zabrać.

Mógłby mi ktoś wyjaśnić w jaki sposób działa to oprogramowanie? Tj. chodzi mi głównie o zarządzanie sesją użytkownika i powiązanymi, np. uprawnieniami dostępu - nie widzę nigdzie odwoływań do $_SESSION, a ja do tej pory kiedy logowałem użytkownika, to ustawiałem sobie wszystkie dane w tablicy $_SESSION. Widzę za to jedną wielką klasę w której są informacje o użytkownikach. O to mi mniej więcej chodzi.

Złośliwe komentarze proszę zostawić dla siebie, każdy się uczył, ja akurat chce zrobić sklep. Dla siebie. Dla satysfakcji, że nie używam gotowych skryptów typu osCommerce, oraz kosztów - nie mam tyle funduszy, żeby kupić czy to oprogramowanie SOTE, czy np. digiSHOP. Może w przyszłości przerodzi się to w większy projekt.

Za wszelką pomoc dziękuję z góry.

PS.: Jeśli zły dział, to nie bijcie i proszę o przeniesienie.

Ten post edytował .luki 26.02.2008, 17:38:25
Go to the top of the page
+Quote Post
Moli
post 26.02.2008, 17:38:00
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 662
Pomógł: 45
Dołączył: 26.03.2007
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat
Złośliwe komentarze proszę zostawić dla siebie, każdy się uczył, ja akurat chce zrobić sklep. Dla siebie. Dla satysfakcji, że nie używam gotowych skryptów typu osCommerce, oraz kosztów - nie mam tyle funduszy, żeby kupić czy to oprogramowanie SOTE, czy np. digiSHOP. Może w przyszłości przerodzi się to w większy projekt.

To nie powód aby przestać myśleć. Na tym forum jest masa wieszy, poszukaj o oop, mvc itp. Zainteresuj się jakimś frameworkiem, poznaj go i pójdzie jak z górki.
Go to the top of the page
+Quote Post
.luki
post 26.02.2008, 17:39:30
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 29
Pomógł: 1
Dołączył: 15.10.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


I w tym sęk, chciałbym napisać to BEZ frameworka, sam od początku do końca. Nie lubię frameworków (przynajmniej w PHP).

Ten post edytował .luki 26.02.2008, 17:41:59
Go to the top of the page
+Quote Post
Jarod
post 26.02.2008, 17:45:00
Post #4





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 190
Pomógł: 27
Dołączył: 23.04.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(.luki @ 26.02.2008, 17:35:55 ) *
Mógłby mi ktoś wyjaśnić w jaki sposób działa to oprogramowanie? Tj. chodzi mi głównie o zarządzanie sesją użytkownika i powiązanymi, np. uprawnieniami dostępu - nie widzę nigdzie odwoływań do $_SESSION, a ja do tej pory kiedy logowałem użytkownika, to ustawiałem sobie wszystkie dane w tablicy $_SESSION. Widzę za to jedną wielką klasę w której są informacje o użytkownikach. O to mi mniej więcej chodzi.


Czego od nas oczekujesz? Że ktoś Ci napisze gotowca? Jak ma Ci to wytłumaczyć? Na temat OOP są masy książek i każdy z nas poświęcił sporo czasu, żeby poznać OOP. A nawet jak już piszesz kod OOP to cały czas się uczysz i za jakiś czas patrząc na kod stwierdzasz, że w sumie da się to lepiej napisać. Więc co mamy CI wytłumaczyć?

Na tym forum nie raz były poruszane tematy. Poczytaj. Możesz zacząć od tego http://pl.wikipedia.org/wiki/Programowanie_obiektowe


--------------------
”Godzina nauki w życiu nowoczesnego apostoła jest godziną modlitwy.”
(św. Josemaría Escrivá, Droga, 335)
Go to the top of the page
+Quote Post
sniezny_wilk
post 26.02.2008, 17:47:27
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 732
Pomógł: 80
Dołączył: 25.05.2005
Skąd: Szczecin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja proponuje kilka książek o PHP OOP. Trudno na forum w kilku postach wytłumaczyć esencję, zasadę działa i sposoby programowania obiektowego, lub tłumaczyć gotowe klasy.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
.luki
post 26.02.2008, 17:54:28
Post #6





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 29
Pomógł: 1
Dołączył: 15.10.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


W takim razie moglibyście polecić jakieś warte uwagi książki, które mogłyby mi nieco rozjaśnić?
Go to the top of the page
+Quote Post
Jarod
post 26.02.2008, 17:57:52
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 190
Pomógł: 27
Dołączył: 23.04.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(.luki @ 26.02.2008, 17:54:28 ) *
W takim razie moglibyście polecić jakieś warte uwagi książki, które mogłyby mi nieco rozjaśnić?



Temat: Ksiazki
http://helion.pl/katalog/93,0,0.html

Poczytaj komentarze i coś wybierz.

Powodzenia


--------------------
”Godzina nauki w życiu nowoczesnego apostoła jest godziną modlitwy.”
(św. Josemaría Escrivá, Droga, 335)
Go to the top of the page
+Quote Post
.luki
post 26.02.2008, 21:32:44
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 29
Pomógł: 1
Dołączył: 15.10.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dzięki za wszystkie odpowiedzi. smile.gif
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 27.04.2024 - 22:49