Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> frameworki?
maxxxta
post 5.12.2005, 21:38:19
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 20
Pomógł: 0
Dołączył: 3.04.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Projektujemy aplikacje internetową składającą się z dużej ilości różnego rodzaju formularzy,różne moduły, wielu uzytkowników itp. Zdecydowaliśmy się na php 5 ze względu na obiektowość. Lecz jeden z uczestników chce przeforsować PRADO drugi natomiast chce przekonać reszte do pisania prawie wszytskiego od poczatku. To nie jest hobbystyczny projekt więc czas ma znaczenie. Teraz mam następujące pytanie

1. Czy warto w ogóle zajmować się frameworkami?(interesuje relacja czasu pomiędzy poświeconym czasem a wydajnością)

to co gdzieś znalazłem o framworkach:

Cytat
1. Rozwiazujesz typowe sprawy (typu logownie np.) w sposob opymalny sprawdzony bezpieczny i szybki (o ile znasz dobrze framework)
2. Ulatwiasz sobie ponowne wykozystanie kodu (o to glownie chodzi w modulach)
3. Zwiekszasz bezpieczenstwo aplikacji (nad bezpieczenstwem frameworku czowa sztab ludzi)


2. Czy ktoś testował wyżej wymieniony framework?


3. Czy znacie strony z testami, recenzjami frameworków? (zakładanie googlów mi nie pomogło)

4. Czy wykorzystujecie je w swoich projektach?

5. Jeżeli korzstacie to dlaczego i jakie?

Ps. Jeżeli temat nie nadaje się na Pro wybaczcie

Ten post edytował maxxxta 6.12.2005, 19:19:23


--------------------
lesscode.pl
Go to the top of the page
+Quote Post
SongoQ
post 5.12.2005, 22:01:56
Post #2





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 2 923
Pomógł: 9
Dołączył: 25.10.2004
Skąd: Rzeszów - studia / Warszawa - praca

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Moze to troszeczke CI pomoze: http://wiki.php.pl/index.php/Linki#Frameworki


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
sobstel
post 5.12.2005, 22:17:29
Post #3





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 853
Pomógł: 25
Dołączył: 27.08.2003
Skąd: Katowice

Ostrzeżenie: (0%)
-----


osobiscie uwazam, ze jesli to duzy projekt, to jednak warto zdecydowac sie na jakis framework z wyszej polki (kazdy z nich jest troche inny ale wiele atutow przemawia wlasnie za PRADO - chociazby to ze wygral konkurs Zenda, no i ma bardzo dobra dokumentacje na stronie - a bez tego ciezko na poczatku).

jak bedziecie pisac od nowa to przy nastepnym projekcie bedzie trzeba znowu pisac od nowa i tak dalej (no chyba ze przy okazji projektu sami stworzycie jakiegos wlasnego frameworka do uzycia w przyszlych apliakcjach).


--------------------
"If debugging is the process of removing bugs, then programming must be the process of putting them in..."
sobstel.org
Go to the top of the page
+Quote Post
mike
post 5.12.2005, 22:42:16
Post #4





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 7 494
Pomógł: 302
Dołączył: 31.03.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja (poza PRADO) polecam mojavi.
Bardzo fajny i funkcjonalny framework. Napisałem juz na nim wiele serwisów i uważam go za jeden z lepszych o ile nie w czołówce.

Niestety Mojavi nie posada dobrej dokumantacji (co przy jego prostocie nie jest wielką tragedią). I pomimo że wersja 3.0.0 jest teoretycznie w stadium DEV jest ona w całości stablina.

Jeśli ktoś chce Mojavi 3.0.0 w stable to niech poczeka na Agavi 1.0 (nie pytajjcie, to taki odłam od Mojavi winksmiley.jpg )


A co do tematu, pisanie frameworka nie jest w Twoim przypadku dobrym pomysłem gdyz nie to jest esencją projektu. Jesli mielibyście czas i zespól developerów to owszem: napiszcie framework dla swojej firmy. Ale teraz polecem gotowy, przetestowany i sprawdzony produkt.
Go to the top of the page
+Quote Post
NoiseMc
post 5.12.2005, 23:36:04
Post #5





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 398
Pomógł: 10
Dołączył: 24.11.2004
Skąd: Łódź

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie znam PRADO dokładnie, zauważyłem natomiast, że jest to prawie wierna kopia ASP.NET 2.0 tak więce jeżeli ktoś z zespołu zna tę technologię to będzie mu łatwiej odnaleźć się w PRADO.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post
DeyV
post 5.12.2005, 23:50:59
Post #6





Grupa: Zarząd
Postów: 2 277
Pomógł: 6
Dołączył: 27.12.2002
Skąd: Wołów/Wrocław




Jeżeli jednak dotychczas ekipa pracowała głównie w php, to PRADO oznacza całkowitą zmianę organizacji stylu pisania, podejścia do kodu, i znaczny spadek wydajności, w porównaniu do konwencjonalnych metod.

Ja ostatnio z dużum zaciekawieniem przyglądam się może nie tyle freameworkowi, co zestawowi klas i sposobie na pisanie kolejnych - ez_components


--------------------
"Niezależnie od tego, jakie masz osiągnięcia, ktoś Ci pomaga..."
Go to the top of the page
+Quote Post
chmolu
post 6.12.2005, 13:19:29
Post #7





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 179
Pomógł: 0
Dołączył: 8.10.2004

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Jeśli dziś miałbym się decydować, którego frameworka php użyć, to zdecydowanie wybrałbym Cake (bazujący na Ruby On Rails). Oferuje on nie tylko sam kontroler i architekture, ale jest rozwiązaniem kompletnym. Bardzo szybko stworzysz model, kontroler, czy przyjazne urle. Szczególnie przydatny i wygodny jest komponent modelu. Sam napisałem bardzo podobną (ale uproszczoną) klasę dla siebie i muszę przyznać, że sprawdza się znakomicie.

Nie będę tu opisywał Cake'a - poczytaj tutoriale na wiki, to wszystko szybko pojmiesz winksmiley.jpg
Go to the top of the page
+Quote Post
halfik
post 6.12.2005, 18:23:57
Post #8





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 259
Pomógł: 0
Dołączył: 17.05.2003
Skąd: Nysa

Ostrzeżenie: (10%)
X----


IMO to zalezy od wielkosci proejktu i czy w zespole jest chociaz 1 czlowiek ktory zna frameworka.

i teraz tak:

- jesli projekt jest maly i nie ma nikogo kto zna F - wszsytko od poczatku
- jestli jest maly ale jest ktos kto zna F - od poczatku, chyba ze facet da rade sam napisac co trzeba w zadanym czasie, bo szkoda zeby [rzy malym projekcie reszta zaczela sie uczyc F
- jesli sredni/duzy i nie ma kolo ktory zna F - przy srednim bym sie zastanawial. bo jesli w przyszlosci mialbym robic wiecej podobnych projektow (no nawet zupelnie innych) to czas teraz spozytowany na zapoznanie sie z F w przyszlosci zwroci sie z nawiazka. jesli projekt jest duzy - zdecydowanie F.
- a jesli mamy kodera ktory zna F no i sredni/duzy projekt - to korzystamy z wiedzy chlopa winksmiley.jpg


--------------------


"Nie wiedziałem tylko, że Bóg też był na grzybach, gdy majstrował przy wszechświecie" (Janusz Wisniewski)
dev: gazeta.ie
Go to the top of the page
+Quote Post
mablo
post 8.12.2005, 20:28:51
Post #9





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 120
Pomógł: 1
Dołączył: 11.04.2005
Skąd: Poznań

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Dopiero zaczynam zabawe z frameworkami i chciałbym abyście mi jakiś polecili.
Troche czytałem o Seagullu i PRADO w php solutions, a o Seagullu mówili na phpcon 2004. Co polecacie questionmark.gif
Go to the top of the page
+Quote Post
dr_bonzo
post 8.12.2005, 20:51:20
Post #10





Grupa: Przyjaciele php.pl
Postów: 5 724
Pomógł: 259
Dołączył: 13.04.2004
Skąd: N/A

Ostrzeżenie: (0%)
-----


mablo: czytaj -- kazdy poleci ci inny framework.
tu masz liste: http://www.phpwact.org/php/mvc_frameworks


--------------------
Nie lubię jednorożców.
Go to the top of the page
+Quote Post
r_b
post 23.12.2005, 21:25:55
Post #11





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 5
Pomógł: 0
Dołączył: 27.01.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(mike_mech @ 2005-12-05 21:42:16)
Jeśli ktoś chce Mojavi 3.0.0 w stable to niech poczeka na Agavi 1.0 (nie pytajjcie, to taki odłam od Mojavi winksmiley.jpg )

czy oprocz tego co znajduje sie na http://trac.agavi.org/trac.cgi/wiki/Toots
mozna znalezc jakas dokumentacje, tutoriale, cos co pomoze wykorzystac nie tylko podstawowe funkcjie frameworka??

dodam, ze nigdy wczesniej nie uzywalem frameworka mvc, ale po wielu przeczytanych opiniach (rowniez na tym forum) zdecydowalem sie przyjrzec blizej wlasnie agavi - preferuje ze wzgledu na php5
Go to the top of the page
+Quote Post
smentek
post 31.12.2005, 01:46:18
Post #12





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 130
Pomógł: 11
Dołączył: 7.04.2003

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Co do pytania czy nalezy uzyc frameworka czy napisac wszystko samemu:

Powiedzmy ze masz postawic dom. Co zrobisz? Rozpalisz w piecu, nawieziesz gliny i zaczniesz wypalac cegielki na jego budowe? Czy moze zadzwonisz do hurtowni po prefabrykaty i zaczniesz z nich montowac budowle?

Jesli robisz bude dla pasa to pierwsza opcja jest moze ok, ale jezeli wiezowiec?!

Jesli jestes poczatkujacy to wez sie za jakis framework a jednoczesnie ucz sie podstaw samego jezyka.

Nie ograniczaj sie tylko do czytania manuali ale analizuj takze, kod frameworka. To nic innego jak zbior plikow php. Spory kawal obiektowo napisanego kodu.

Przy takim podejsciu nauczysz sie najwiecej w stosunkowo niedlugim czasie.
Jezeli skupisz sie na samym php, dojdzie do tego ze za jakis czas bedziesz musial uczyc sie juz nie jezyka ale jak budowac z niego aplikacje.

Zdecydowanie polecam PRADO. Zaprogramowalem juz 3 aplikacje na tym fremeworku. Nad pierwsza siedzialem ponad 2 tygodnie. Druga zajela mi juz niecaly tydzien trzecia 3 dni! A taka prost nie byla... Doszlo do tego ze wieksze problemy mam ze zbudowaniem arkusza CSS, czy zaprojektowaniem samej bazy danych niz, z rozwiazaniem problemow typowo "PHPowskich". PRADO jest naprawde swietnym systemem.

Chyba wlasnie kwestia szybkosci kodowania przemawia za PRADO najbardziej. Nawet bardzo doswiadczeni koderzy majacy mojavi w paluszku, sa pod wrazeniem tego systemu, w tym zakresie.

Jezeli robisz wieksza apllikacjie to polecam polaczyc PRADO z Propelem. Poznanie obu systemow to kwestia 8-40h zabawy. W zaleznosci od polotu i doswiadczenia programisty.

Do zalet tego frameworka zaliczam:

- Niesamowita szybkosc progranowania
- Ma dobra dokumentacje swietne forum i duzo tutoriali
- Programujac mozesz opierac sie na zadarzeniach co jest latwiejsze dla poczatkujacego kodera.
- dostepnosc i latwe uzycie modułów
- Pelna zgodnosc z PHP5
- Jeszcze to cos co trudno zdefiniowac, po prostu jest to system bardzo dobrze przemyslany. Jest intuicyjny, prosty, nie sposob go nie lubic smile.gif

Moze prado nie jest idealne do wszystkiego. Do naprawde duzych aplikacji nie jest juz takie dobre, ale przy malych i srednich projektach sprawdza sie znakomicie.


--------------------
.:SMENTEK:.
Go to the top of the page
+Quote Post
intol
post 7.01.2006, 16:51:26
Post #13





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 110
Pomógł: 1
Dołączył: 29.07.2003

Ostrzeżenie: (10%)
X----


Dużymi krokami zbliża się nowa wersja PRADO (już ok. 2 tygodnie) i będzie zawierała kilka naprawdę przydatych elementów - tutaj jest trochę informacji lub na forum.

Ja polecał bym PRADO - mam wiele przyjemnych doświadczeń z tym frameworkiem, a ponadto ciągle jest intensywnie rozwijany.


--------------------
Zbiór najlepszych technologicznych artykułów (programowanie, internet, linux)
Go to the top of the page
+Quote Post
halfik
post 8.01.2006, 21:11:19
Post #14





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 259
Pomógł: 0
Dołączył: 17.05.2003
Skąd: Nysa

Ostrzeżenie: (10%)
X----


ano zgadza sie.
ja przez 2 lata pisalem roznego rodzaju soft od podstaw i doszlo do tego ze na takiego php juz nie moge patrzec.

dlaczego? wlasnie dlatego ze nie korzystalem z frameworkow gdy pisanie w jezyku sprawialo mi jeszcze satysfakcje, bawilo.

nalezy dbac o siebie szanowac samego siebie. a co za tym idzie - jak najmniej pracowac. jesli cos mozna zrobic wykorzystujac cos napisanego przez innych koderow, nalezy to zrobic. glupota jest odkrywanie ameryki n lat po jej odkryciu.

czasy sa na sieci jest multum frameworkow, roznych modulow itd. napisanych przez dobrych koderow, sprawdzonych przez setki/tysiace innych koderow. nalezy z tego korzystac. to przyspiesza czas budowy aplikacji. koder sie nie nudzi i nie meczy, klient jest zadowolony z szybkich postepow prac itd.

co do kwesti wybory frameworka - to kwesita indywitualna. aczkolwiek osobiscie uwazam, ze nalezy wybieram framey w ktorych sie robi najszybciej.

gdy dostaje sie robote za XXXX zeta nikt nie bedzie pytal w czym sie to robi i czy od podstaw. liczy sie tylko rezulatat i terminowosc. kasa ta sama. wiec frameworki w ktorych sie pisze najszybciej maja przed soba przyszlosc i bede rozwijane i coraz czesciej wykorzystywane.

p.s
dlaczego Python odnosi tak wielkie sukcesy na roznych plaszczyznach zastosowan? dlatego ze jest obecnie najszybszym jezykie programowania swiata jesli chodzi o szybkosc pisania. jest cholernie user friendly, naturalny jak zaden inny, mozliwosciami nie ustepuje java, ludzie pisza do niego tony modulow, frameworkow i cudow.

bo po co siedziec nad czyms tydzien jak mozna to zrobic w 1 dzien?

Ten post edytował halfik 8.01.2006, 21:16:45


--------------------


"Nie wiedziałem tylko, że Bóg też był na grzybach, gdy majstrował przy wszechświecie" (Janusz Wisniewski)
dev: gazeta.ie
Go to the top of the page
+Quote Post
kula
post 9.01.2006, 01:43:08
Post #15





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 8
Pomógł: 0
Dołączył: 16.11.2005

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Owszem, framework jest dobrym rozwiązaniem ale nie zawsze. Jestem programistą w swojej własnej firmie i zatrudniam kilku innym programistów. Postaram się wymieć kilka zalet i wad framework-ow z jakimi sie spotkałem.

Zalety:
- ponowne użycie kodu (nie piszemy tego samego X razy)
- rozwiązywanie problemów (gdy pojawiają się jakieś błędy a zarazem problemy to rozwiązujemy je w jednym miejscu a nie w całej aplikacji)
- szybkość zmiany kodu (jak wyzej. zmieniamy i dostosowywujemy w jednym miejscu)

Wady:
- spada wydajność aplikacji (gdy generalizaujemy rozwiązania to nie są one optymalnie dostosowane do indywidualnego rozwiązania)
- problemy z dostosowywaniem (gdy wokorzystywałem różne framework-i to spotkałem się z sytuacjami gdzie framework przeszkadza w rozwiązaniu problemu, trzeba często pisać cześć od podstaw. Zdarza się to dość często gdy soft juz jest prawie gotowy)
- koszty szkolenia ludzi ("przypadek z pisaniem w grupie", niestety ale gdy przyjmujesz kogos nowego, a coraz czesciej zdarza sie ze to jest student, to on zna tylko podstawy, czas w jakim nauczy sie framework-u + regół jego zastosowań w sofcie + napisanie soft-u jest wyższy niż by klepał to od zera)


A teraz moja skromna opinia na koniec. Te wady które wypisałem przeważyły by wykorzystywanie framework-ow w mojej firmie zmniejszyć do minimów. Oczywiście jakies fragmenty kodu trzeba wykorzystywać. Polecam bydowanie softu modułowego gdzie można wykorzystać dość duże partie funkcjonalności w różnych miejscach aplikacji.
To co opisałem tyczy sie mojego doswiadczenia, także niech nie będzie to ostatecznym argumentem ale należy to wziąć pod uwagę.

Pozdrawiam.
Go to the top of the page
+Quote Post
sf
post 9.01.2006, 08:17:09
Post #16





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 597
Pomógł: 30
Dołączył: 19.02.2003
Skąd: Tychy

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Cytat(kula @ 2006-01-09 01:43:08)
Wady:
- spada wydajność aplikacji (gdy generalizaujemy rozwiązania to nie są one optymalnie dostosowane do indywidualnego rozwiązania)
- problemy z dostosowywaniem (gdy wokorzystywałem różne framework-i to spotkałem się z sytuacjami gdzie framework przeszkadza w rozwiązaniu problemu, trzeba często pisać cześć od podstaw. Zdarza się to dość często gdy soft juz jest prawie gotowy)
- koszty szkolenia ludzi ("przypadek z pisaniem w grupie", niestety ale gdy przyjmujesz kogos nowego, a coraz czesciej zdarza sie ze to jest student, to on zna tylko podstawy, czas w jakim nauczy sie framework-u + regół jego zastosowań w sofcie + napisanie soft-u jest wyższy niż by klepał to od zera)

Te wady, ktore wymieniles to hmm. Raczej pasuja do opisu korzystania z gotowego CMSa.. to, ze wiele frameworkow zaczelo udstepniac razem z fraemworkiem gotowe kompnenety to juz inna sprawa.

NALEZY inwestowac w szkolenie pracownika. Jesli taki taki nowy bedzie pisal kod od zera po swojemu to przyniesie to tylko problemy bo ten kod przewaznie jest beznadziejny i potem jak przyjdzie co do czego to bedzie to trzeba przepisac.


--------------------
Zapraszam na mój php blog, tworzenie stron.
Go to the top of the page
+Quote Post
splatch
post 9.01.2006, 08:31:06
Post #17





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 487
Pomógł: 7
Dołączył: 7.01.2004
Skąd: Warszawa

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Ja ze swojej strony polecam połączenie mojavi(agavi)+propel i smarty jako system szablonów. Korzystałem z takiej konfiguracji i tworzenie aplikacji było znacznie szybsze. W dużej mierze dzięki zastosowaniu walidatorów i załatwienia problemu z modelem. Gdy mam do czynienia z prostą relacją jeden formularz i jedną akcję mogę zastosować do edycji i dodawania..


--------------------
Łukasz Dywicki
Independent Java and open source software consultant.
Blog - Java, OSGi, integracja oprogramowania..
Go to the top of the page
+Quote Post
Ociu
post 9.01.2006, 21:13:22
Post #18





Grupa: Moderatorzy
Postów: 1 566
Pomógł: 37
Dołączył: 14.05.2003
Skąd: Kraków




Szczególnie, że propel jedzie na php5, a smarty i mojavi na php4. I z tego co pamiętam to propel jest pośrednikiem, pomiędzy wynikiem zapytania SQL a Creole, który wykonuje to zapytanie. A co do samego mojavi. IMHO, formularze w mojavi powinno się ubóstwiać i swtawiać kapliczki. Świetna praca.
Go to the top of the page
+Quote Post
sf
post 9.01.2006, 21:37:06
Post #19





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 597
Pomógł: 30
Dołączył: 19.02.2003
Skąd: Tychy

Ostrzeżenie: (0%)
-----


@Ociu: mojavi 3.0 jest w PHP5


--------------------
Zapraszam na mój php blog, tworzenie stron.
Go to the top of the page
+Quote Post
DeyV
post 10.01.2006, 00:07:19
Post #20





Grupa: Zarząd
Postów: 2 277
Pomógł: 6
Dołączył: 27.12.2002
Skąd: Wołów/Wrocław




Polecam zapoznanie się z artykułem:
http://php.pl/wortal/artykuly/framework/fr...e_aplikacji_www


--------------------
"Niezależnie od tego, jakie masz osiągnięcia, ktoś Ci pomaga..."
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 25.05.2024 - 19:41