Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

> Wyrażenie regularne generowane przez php dla bazy MySQL, istotna kolejnosc znakow
elmozaur
post
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 518
Pomógł: 18
Dołączył: 21.07.2008

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witajcie.
Glowie sie nad tym problemem od jakiegos czasu i nie wiem jak to wymyslic. Chcialbym dodac nowa funkcjonalnosc do swojej strony, ktora polegala by na nadawaniu cech indywidualnych newsom lub tresci. Na poczatek wymyslilem ze cechy bede zapisywal binarnie w formacie 5 znakow (0 lub 1).Strona jest o dzielach sztuki a cechy zapisuje tak:
cecha_malarz=10000, cecha_grafik=01000, cecha_fotograf=00100, cecha_malarz_grafik=11000, cecha_wszystko=11100. Taka cecha zapisywana jest razem z newsem dla ulatwienia wyszukiwania.

I teraz moje pytanie:
jak zadac pytanie do bazy (mysle ze za pomoca wyrazenia regularnego) ktore bedzie poprawnie interpretowalo takie cechy.Np jesli dam pytanie o newsy ktore spelniaja cechy malarstwa (10000) to chcialbym otrzymac w wyniku zarowno malarza(10000) jak rowniez malarza_grafika(11000) i wszystko(11100).

Domyslam sie ze chodzi o jakies przerobienie zapisu 10000 na cos takiego : na pozycji pierwszen ma byc jedynka a na pozostalych obojetnie co.
lub w przypadku 00110 : na pozycji trzeciej i czwartej musi byc 1 a na pozostalych obojetnie

tylko jak to zapisac wyrazeniem regularnym ?

za kazda podpowiedz dziekuje i pozdrawiam
G
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Start new topic
Odpowiedzi
singles
post
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 121
Pomógł: 26
Dołączył: 2.07.2007

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Nie potrzebujesz żadnych wyrażeń regularnych, tylko iloczyn logiczny.
Robisz jedno pole, cechy, i wiesz, że:
bit 1 - malarz
bit 2 - grafik
bit 3 - rzeźbiarz
itd.

I teraz zapisując w bazie kogoś, kto ma wszystkie 3 wymienione cechy to wpisujesz: 7. Dlaczego? Dla każdego bitu 1 czyli 1 + 2 + 4 = 7.
A potem korzystając z operatora & wyciągasz to co Cię interesuje.

edit: no, tak jak @nospor napisał (IMG:http://forum.php.pl/style_emoticons/default/smile.gif)

Ten post edytował singles 22.07.2009, 07:59:57
Go to the top of the page
+Quote Post

Posty w temacie


Reply to this topicStart new topic
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Aktualny czas: 7.10.2025 - 11:49