Post
#1
|
|
|
Grupa: Zarejestrowani Postów: 263 Pomógł: 0 Dołączył: 13.07.2003 Skąd: wawa Ostrzeżenie: (0%)
|
Wydzielone z http://forum.php.pl/index.php?showtopic=21...40entry133296
no to pozwole się sobie wypowiedzieć (IMG:http://forum.php.pl/style_emoticons/default/smile.gif) Nawiązując do wypowiedzi Hawk'a. Zgadzam się ale nie dokońca. Widzisz jako osoba która uczestniczyła i uczestniczy w mnóstwie projektów na zasadzie non-profit (głównie projekty ostro PR-owskie) dostrzegam pewien problem w istnieniu php.pl. Właściwie kilka (IMG:http://forum.php.pl/style_emoticons/default/winksmiley.jpg) . No to pokolei. 1. Grupa docelowa - jak każde rozwiązanie tak i php.pl powinno mieć grupę (grupy) docelową. Problem pojawia się jednak taki że zdefiniowanie jako grupy docelowej programistów php jest moim zdaniem zbyt ogólne. Trza wyraźnie powiedzieć że programowanie php to ogromna dziedzina mająca mnóstwo subdziedzin i można tutaj rozmawiać o początkujących (takich co nie rozróżniają zmiennej od tablicy) i o "rzeźnikach" ale nie w tym rzecz. Trza podzielić te grupy docelowe ze względu na rozwiązania (framework,skrypcik newsów, rozwiązania dla biznesu itd), i dodatkowo podzielić to na rozwiązania komercyjne i otwarte. 2. Charakter proponowanych rozwiązań php.pl. I tutaj w oparciu o pkt.1. należy zdefiniować poszczególne elementy php.pl, a mianowicie przykładowo: - część serwisu bazująca na ocenie gotowych rozwiązań e-biznes - opinie na temat przykładowych rozwiązań, - programowanie w php - i tutaj również będzie dalszy podział na programowanie proste (skrypciki wpięte w html) po programowanie złożone (tworzenie dużych rozwiązań). I wiele innych. Oczywiście jest powiedziane stosunkowo ogólnikowo ale sądze że jednodniowa burza mózgów jak co rozwiązać i co zaproponowąć wystarczy aby się wyklarowała sytuacja. 3. Struktura php.pl (obowiązki itp). Tutaj również w oparciu o pkt pierwszy należy wytypować osoby odpowiedzialne jedynie za ten element. 4. Status php.pl. Tutaj coś się ostatnio dzieje (dokładnie nie wiadomo (IMG:http://forum.php.pl/style_emoticons/default/smile.gif) ale sądze że php.pl powinno uzyskać jakiś status prawny. Jest to o tyle problem że ewentualne rozmowy z kontarhentami są nie możliwe (wiadome jest że nikt nie będzie pchał pieniędzy w niewiadomą formę). To tak ogólnikowo (baaardzooo ogólnikowo (IMG:http://forum.php.pl/style_emoticons/default/winksmiley.jpg) . Generalnie nie spotkałem się z czymś w życiu co było nie komercyjne a było dobre, oczywiście w tej dziedzinie. Więc należy podjąć decyzje, albo wytypujecie osobę która jest odpowiedzialna za całość (nie 5 a jedna osoba), która ma określony zysk w potencjalnych wpływach i zajmuje się php.pl jako zarządzający albo macie patową sytuacje tak jak dzisiaj, kiedy nawet znalazła by się osoba która przygotowała by odpowiedni plan strategiczny (biznesplan) i krok po kroku go wprowadzała to sądze że obecny status na to nie pozwala (zarząd 5 osobowy (IMG:http://forum.php.pl/style_emoticons/default/tongue.gif) to w największych spółkach w tym kraju w zarządzie siedza 2,3 osoby (IMG:http://forum.php.pl/style_emoticons/default/tongue.gif) a reszta to tylko głos doradczy (IMG:http://forum.php.pl/style_emoticons/default/tongue.gif) ). To chyba tyle. Pozdrawiam patS P.S. Reasumując, ostra reforma i najpierw wszystkich wypierdo... a później przyjmować już na konkretne miejsca, ustalić głównego zarządzającego który przygotuje odpowiedni plan i go wprowadzi w życie. W przeciwnym wypadku nawet najlepsze pomysły forumowiczów przyniosą co najwyżej pociechę jakiemuś mańkowi co ma problem z zainicjowaniem tablicy. Ten post edytował DeyV 28.10.2004, 11:47:52 |
|
|
|
![]() |
Post
#2
|
|
|
Grupa: Zarząd Postów: 2 277 Pomógł: 6 Dołączył: 27.12.2002 Skąd: Wołów/Wrocław |
Ta rozmowa przestała mi się podobać. o ile pierwsze kilka stron to były propozycjie i sugestiie - to kolejne 2 - to zarzuty - my - oni , gdzie każda ze stron zarzuca się przeróżnymi argumentami, (rzeczywiście jak w sejmie)
A fakt jest taki, że rzeczywiście - niedopisujemy. I wcale nie zamierzamy sie z tym ukrywać. Z drugiej jednak strony - nie robimy tego celowo (przecież nikt nie zakładał, że celowo skopiemy php vol. 1 aby było co poprawiać) Prawda jest taka, że nie chcieliśmy robić marnego serwisu, a zrobienie "dobrego" okazało się znacznie trudniejsze niż to się mogło wydawać. Zresztą - takie trudności ma większość projektów prowadzonych w Polsce, chyba z uwagi na specyfikację warunków życia w naszym "kochanym kraju" gdzie bardzo trudno pracować dużej nad jednym projektem, szczególnie gdy nie przynosi on wymiernych zysków. Mimo to staramy się coś zmienić. Dlatego pojawił się ten wątek. Dlatego kilka osób już od paru msc. jest zaangażowana w tworzenie zupełnie nowego designu i mechanizmów które go obsłużą. Dlatego wdrażane jest nowe forum. Dlatego w ogóle jeszcze coś robimy. I z tego powodu = choć wiemy, że wielokroć na krytykę zasługujemy, to jednak... tak trudno jest nam ją przyjmować, i bardzo często traktujemy ją tak "osobowo" . Wybaczcie - ale dla niektórych z nas php.pl to nie jest jeden z wielu projektów. To kawałek życia, projekt który jest jak dziecko, które niezależnie od tego, czy jest ładne, czy brzydkie, mądre czy głupie, to jednak jest Twoim dzieckiem i je kochasz. A widziałeś kiedyś kochających rodziców którzy pozwolili by otwarcie krytykować ich dzieci? Dlatego też nam czasem tak ciężko przyjąć krytykę. Mimo to bardzo ją cenimy. Szczególnie jeśli jest konkretna, i zawiera dokładne rady. Nie wszystkie jednak są możliwe do wdrożenia. Nie możliwe jest np. ustanowienie jednej osoby odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji. Dlaczego? Ponieważ php.pl tym różni się od wielu innych projektów (np. dva.pl ) że nie ma jednej osoby, która by stanowiła trzon i jądro projektu, która by zasuwała nad rozwojem go, i tylko szukała pomocy wśród innych. Nie ma takiej osoby, bo jest to "spontaniczny" twór społeczności, i nikt nie ma ani śmiałości, ani czelności, by go przejąć. Zresztą - chyba nawet byśmy tego nie chcieli. Pamiętajcie bowiem, że nie w podejmowaniu decyzji jest problem. Prawdę mówiąc - w tej chwili nie ma rzadnych znaczących decyzji, czekających na podjęcie, których nie potrafilibyśmy podjąć w swoim 4-osobowym gronie. Problemem jest praca a dokładniej jej nadmiar, z którą sobie nie radzimy. I nic nie pomoże najlepszy 'plan' jeśli nie będzie środków na jego zrealizowanie. Niektórzy z Was wiedzą, jak trudno jest prowadzić wielosobowe projekty. Ja od pewnego czasu działam w 3-4 osobowym komercyjnym zespole, i chyba tylko tp.sa wie, ile kosztuje to rozmów i ustaleń. Oczywiście jest potrzebna osoba, która będzie miała "silniejeszy" głos, i nie ważne jak się będzie nazywała (nie powiem "prezes", bo znowu pojawi się zarzut, że używamy pompatycznych słów, tak jak by nie można było zrozumieć, że "zarząd" to swoisty dowcip leksykalny, bo właściwie, przynajmniej w pewnym okresie - zarząd to były praktycznie jedyne osoby, które zasuwały przy tworzeniu tego serwisu i rozwoju forum. Na szczęście z czasem to się zmieniło, co nas bardzo cieszy, i za co bardzo dziękujemy ekipie osób które nas dzielnie wspierają, i których tu wszystkich nie chce mi się wymieniać (IMG:http://forum.php.pl/style_emoticons/default/winksmiley.jpg) ) A mimo to prace jakoś się toczą. Nie tak może jak powinny, ale jednak. Jesteśmy z tego mimo wszystko zadowoleni, nadal jednak czekamy na propozycje konkretnej pomocy i sugestii, co powinien zawierać ten 'biznesplan", jak wy go sobie wyobrażacie, jak można poprawić działanie ez (bo na innego cms'a przechodzić narazie nie planujemy) oraz inne tego typu propozycje. Pozdrawiam |
|
|
|
patrycjusz php.pl - zarzad i struktura organizacyjna 25.10.2004, 16:17:29
bregovic @patrycjusz: Ale zes chlopie walnal... Biznespan? ... 25.10.2004, 19:22:52
toszcze Wiele juz zostalo powiedziane, wiec nie bede powie... 26.10.2004, 14:01:10
Fo Witam Państwa
wiecie co, tak pobieznie przeczy... 26.10.2004, 15:41:12
dag Spójrzcie choćby na spółki akcyjne. Rządzi nimi za... 26.10.2004, 17:25:51
scanner Ludzie... powoli znowuy zaczyna się bicie piany a ... 26.10.2004, 18:23:11
toszcze scanner: ja sie nie czepiam slowa 'zarzad... 26.10.2004, 21:54:57
kszychu Cytat(toszcze @ 2004-10-26 21:54:57)Napisz do... 27.10.2004, 09:58:09
toszcze Cytat(kszychu @ 2004-10-27 10:58:09)A nie wyd... 27.10.2004, 10:19:14
patrycjusz DeyV ale wytłumacz mi co ma krytyka do elementarne... 27.10.2004, 18:39:33
Michał Fikus patrycjusz -> Ty masz jakąś manię czy jakiś kom... 27.10.2004, 21:25:09
patrycjusz Cytat(Michał Fikus @ 2004-10-27 22:25:09)patr... 27.10.2004, 22:16:05
Seth Zgadzam sie z Michalem, ze temat mial byc zupelnie... 27.10.2004, 22:53:01
itsme a mnie to smieszy naprawde mam niezly ubaw takie f... 27.10.2004, 23:33:42
patrycjusz itsme bez komentarza,
chcesz mnie opluwać błotem?... 28.10.2004, 00:09:28
spenalzo No nie moge... po prostu nie moge jak to czytam. M... 28.10.2004, 01:21:08
itsme pats: czy sie uniosłem tak czy bede Ciebie przepra... 28.10.2004, 06:19:26
patrycjusz itsme poczekaj jeszcze pare tygodni i zobaczysz co... 28.10.2004, 10:55:11
Marusz CytatReasumując moje wypowiedzi w tym wątku, pomys... 28.10.2004, 12:11:07
Fo wiecie, ja tak to tylko czytam i czytam i dochodze... 28.10.2004, 12:42:25
spenalzo Cytat(Marusz @ 2004-10-28 13:11:07)A co do Ci... 28.10.2004, 12:56:13
Seth @patrycjusz: czytajac Twoje demagogiczne wypowiedz... 28.10.2004, 12:57:00
Marusz CytatFo napisał:
marusz - to ze dolaczyl w 2003 - ... 28.10.2004, 13:15:16
Fo Cytat(Seth @ 2004-10-28 12:57:00)Po stwierdze... 28.10.2004, 13:22:55
scanner A ja mam w dupie Wasze wzajemne zarzuty, oskarżeni... 28.10.2004, 13:31:20
Seth Cytat(Fo @ 2004-10-28 13:22:55)kazdy kto udow... 28.10.2004, 13:35:02
Fo @Seth : ehh, dalej nie jest to widze jasne - w swo... 28.10.2004, 13:58:19
patrycjusz @edit
___________________________
włąśnie bliska m... 28.10.2004, 16:13:25
itsme moze małe bum jakie wywołem przyczyni sie do powst... 28.10.2004, 17:16:10
Michał Fikus Według mnie, przyczynami tej niepotrzebnej kłótni/... 28.10.2004, 17:17:03
Luke Już? Skończyliście? Mam nadzieję, że to już wszyst... 28.10.2004, 17:23:24
mike_mech Skoro każdy dodaje cos od siebie, to i ja cos powi... 28.10.2004, 18:58:22
spenalzo Cytat(mike_mech @ 2004-10-28 19:58:22)Ludzie ... 28.10.2004, 19:06:18
Fo nikt inny tego nie powiedzial ale ja to powiem, by... 28.10.2004, 20:09:01
Michał Fikus Fo: tak, twoje zdanie jest słuszne... lecz jedno p... 28.10.2004, 22:05:31
hamlecik itsme: wybacz, ale zauwazylem to dopiero po wcisni... 5.03.2005, 10:50:47
itsme ostatni post był napisany w dniu 2004-10-28 22:05:... 5.03.2005, 20:25:06
hwao Zamkne w takim razie 6.03.2005, 10:08:04 ![]() ![]() |
|
Aktualny czas: 28.06.2026 - 00:46 |