Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

> Poprawne praktyki przy programowaniu serwisu, git, npm, gulp, composer itp
nyfko
post 25.10.2017, 20:50:36
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 17
Pomógł: 0
Dołączył: 29.07.2014

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam. Od jakiegoś czasu piszę mniejsze i większe stronki główne hobbystycznie zarówno front-end (html/css/js) jak i back-end (php). Do tej pory działałem bardzo chałupniczo, tzn całe kodowanie odbywało się bezpośrednio na FTP na zwykłym hostingu www. Gdy potrzebne były jakieś bilblioteki np. bootstrap czy coś z PHP to po prostu to pobierałem, wgrywałem na serwer i dołączałem do projektu - tyle. Uczę się teraz lepszych praktyk bo wiem że to złe.

Tak więc przez ostatnie dni zmieniłem to:
1. Przeniosłem się z pracy na serwerze na lokalny (xampp).
2. Wprowadziłem narzędzie npm i od teraz nim instaluję pakiety potrzebne przy frontendzie (bootstrap, jquery itp) zamiast ręcznie. W katalogu projektu mam teraz folder node_modules i package.json z używanymi pakietami.
3. Do npm wprowadziłem gulp który od teraz łączy mi wszystkie pliki js i css w pojedyncze wraz z tymi z node_modules, minifikuje itp, na stronie mam załadowane tylko te wynikowe. Do projektu dołączył plik gulp.js.
4. Wprowadziłem composer który instaluje mi zewnętrzne bilblioteki PHP. Do projektu dołączył folder vendor i composer.json


Pytanie co dalej?

Moim kolejnym krokiem powinno być chyba GIT. Gdy o nim czytam to wszędzie mówi się o nim w kontekście pracy zespołowej. Ja jednak obecnie piszę dane rzeczy w pojedynkę, i nie jako publiczne projekty tylko własne stronki.
Chcę go jednak wykorzystać jako jedyne poprawne rozwiązanie na sposób pracy nad serwisem - nie wiem czy słusznie. Chodzi o to by nie edytować wszystkiego przez FTP, tylko by to szło jakoś przez GIT - pytanie jak?

Czy dobrze rozumiem że to powinno wyglądać tak:
1. Piszę sobie jakąś stronę w PHP i testuję jej działanie na lokalnym serwerze.
2. To co zrobiłem działa i chcę by znalazło się na serwerze WWW.
3. Robię więc commita do jakiegoś prywatnego repozytorium np. na github mojego kodu, ale z pominięciem plików wygenerowanych przez gulp, bez pakietów npm i composera.
4. Na serwerze www przez zainstalowane na nim wszystkie narzędzie najpierw pobieram całą obecną zawartość z gita, potem instaluje zależności pakietów npm i composera a na koniec odpalam gulpa by wykonał wszystkie operacje na plikach js i css. I strona działa.
5. Dodając w przyszłości jakąś nową funkcjonalność znowu wgrywam wszystko z komputera na githuba, z githuba na serwer i odpalam npm, composera by sprawdził czy nie doszły jakieś nowe pakiety wymagane i odpalam gulpa.


1. Czy tak to powinno wyglądać? Czy jeszcze jakiegoś podstawowego narzędzia brakuje?
2. Czy powinienem te wszystkie operacje z npm, composerem itp wykonać na serwerze, czy na gita wgrać jednak już komplet plików razem z tymi skompresowanymi przez gulp?
3. Co jeżeli ja mam zwykły hosting www? Da się to wszystko jakoś ogarnąć, czy git i inne narzędzia wtedy tracą sens? Czy do każdego serwisu wtedy potrzebuję vps by to mogło działać?



Ogólnie proszę o podzielenie się tym jak to wygląda u Was, jak ta praca (głównie w pojedynkę jeśli tak też zdarza Wam się pracować) jest zorganizowana by to miało ręce i nogi?

Pozdrawiam
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Start new topic
Odpowiedzi
gitbejbe
post 27.10.2017, 10:11:32
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 515
Pomógł: 63
Dołączył: 27.08.2012

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Stety czy niestety ale nie miałem tej przyjemności pracowania w dużym zespole (góra 3 osoby), wiec być może moja odpowiedź jest tą którą na ten moment oczekuje również samotny developer, nie mniej jednak domyślam się że moja praca zapewne odbiega od technik pracy zespołowej i oczywiście chylę czoła nad waszym doświadczeniem w tym temacie : ) Autor tematu ma za to merytoryczną rozmowę. Również z chęcią poczytam
Go to the top of the page
+Quote Post

Posty w temacie


Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 1.06.2024 - 23:37