Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

> Informatyczny rzeczoznawca, Czyli jak oszacować wartość projektu informatycznego?
Tomplus
post 23.10.2015, 18:16:29
Post #1





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 1 844
Pomógł: 227
Dołączył: 20.03.2005
Skąd: Będzin

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Witam,

Czy forumowicze php.pl orientują się jak można sprawdzić wartość projektu informatycznego? Nie mając dostępu do informacji tj. ile godzin poświęcił programista i/lub zespół na wykonanie danego projektu?

Jak można obliczyć szacunkową wartość takiego oprogramowania, jak obliczają to rzeczoznawcy i czym się kierują?

Pisząc tutaj, przede wszystkim chodzi mi o projekty napisane w PHP.

Ten post edytował Tomplus 23.10.2015, 18:17:04
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Start new topic
Odpowiedzi
PrinceOfPersia
post 25.10.2015, 19:24:26
Post #2





Grupa: Zarejestrowani
Postów: 717
Pomógł: 120
Dołączył: 18.04.2009

Ostrzeżenie: (0%)
-----


Zależy jakiego masz kupca. Przecież i tak handel rzadko kiedy się odbywa po kosztach. Jak masz biednego kupca, to sprzedasz taniej, jak masz nadzianego kupca to sprzedasz drożej.

Jeśli kupiec jest jakąś biedną firemką to nie zaproponujesz mu za dużej kasy. Z drugiej strony jeśli Google by chciało kupić twój projekt, to z pewnością będzie je stać, żeby ci zapłacić nawet ileś razy więcej niż teoretycznie wart jest projekt. Bo firmę Google byłoby stać na wszystko.

Poza tym czasem gówienka chodzą za miiony dolarów. Np. domeny internetowe. Domeny są "warte" pewnie ułamek grosza, bo to tylko zapis cyfrowy na serwerach DNS - a ludzie kupują je za miliony dolarów czasem... Przepłacają? Niekoniecznie. Po prostu domena jest jedna, i właściciel domeny jest monopolistą, więc może dyktować cenę, bo wie, że jak firmie zależy to kupi nawet bardzo drogo. Popyt, podaż itp.

Również nie byłem w sytuacji wykupienia projektu przez zewnętrzną firmę, więc nie wiem jak dokładnie się to odbywa technicznie i formalnie, ale wydaje mi się, że strasznie dziwnie kombinujesz. Zamiast policzyć co tobie się opłaci (czyli poniżej jakiej ceny sprzedaż ci się po prostu nie opłaci - no bo chyba, jakby ktoś proponował 300zł czy 500 to zapewne byś odrzucił taką ofertę, prawda?), oraz oszacować ile pieniędzy konkretna dana firma byłaby skłonna ci dać (wielka korpo da ci pewnie więcej niż JanuszSoft) - to próbujesz w jakiś dziwny sposób obliczyć coś całkowicie fikcyjnego czyli jakąś urojoną wartość projektu. Nie rozumiem po co.

Ten post edytował PrinceOfPersia 25.10.2015, 19:26:21


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

Posty w temacie


Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 3.06.2024 - 09:26