Witaj Gościu! ( Zaloguj | Rejestruj )

Forum PHP.pl

 
Closed TopicStart new topic
> Jak poprawnie zatytułować wątek?
wookieb
post 17.08.2011, 23:34:01
Post #1

Grupa: Moderatorzy
Postów: 8 989
Pomógł: 1550
Dołączył: 8.08.2008
Skąd: Słupsk/Gdańsk
Użytkowniku - jeżeli czytasz ten temat to prawdopodobnie Twój temat został zamknięty (bądź istnieje taka "groźba"), ponieważ tytuł twojego wątku jest nieodpowiedni.
Gdy wymyślisz poprawny tytuł, skontaktuj się z moderatorem na PW (w przypadku gdy Twój temat był zamknięty; nie zakładaj kolejnego tematu) lub popraw tytuł samodzielnie.

Mówiąc "nieodpowiedni" mamy na myśli:
Nie opisuje problemu z jakim się spotkałeś

Jeżeli menu na twojej stronie jest za duże tylko pod IE to nie tytułuj wątku "Stronka", ponieważ 95% tematów na forum dotyczy "stronek".
Poza tym nazwa tematu kompletnie nie mówi z czym konkretnie masz problem (którym jest złe wyświetlanie menu). Użytkownik przeglądający listę tematów, powinien wiedzieć czy jest w stanie pomóc w Twoim wątku tylko poprzez przeczytanie jego tytułu.
Tak więc o wiele odpowiedniejszą nazwą będzie "Menu jest za duże - tylko pod IE7,8". Oczywiście sam tytuł nie zawsz jest w stanie w pełni opisać przypadku z jakim się spotkałeś, aczkolwiek jest o wiele wymowniejsze niż "Stronka źle się wyświetla".

Przybiera formę płaszczenia się

Tematy z serii "Pomocy", "Czy ktoś rozwiąże problem?", "HELP [ tutaj ilość wykrzykników zależnych od "skali" problemu * ilość minut do deadline-u]" to najgorsze co możesz zrobić.
Nie dość, że wskazują na nieumiejętność wysłowienia się ale dodatkowo informują potencjalnego pomocodawcę, że prawie na pewno jesteś egocentrykiem, którego problemu są najważniejsze ze wszystkich a osobom z takich nastawieniem ciężko pomóc.
Pomożemy wedle naszych możliwości, jeżeli ustosunkujesz się do poziomu rozmowy godnego poświęcenia uwagi.

Zawiera same tagi

Tak jak wyżej - nie opisuje problemu. Postaraj się streścić problem w paru zwięzłych słowach.

Jest niejednoznaczny

"Problem z zapytaniem" to kolejna kategoria kompletnie nietrafnych tematów gdzie w pierwszym poście informujesz, że masz na myśli np. błąd "Every derived table must have its own alias" w swoim zapytaniu i nie wiesz jak go rozwiązać. "Zapytanie" to termin niezwykle rozległy i w IT odnosi się do całej masy zagadnień. Oczywiście większość domyśli się, iż chodzi Ci o SQL QUERY, lecz co w przypadku gdy tak nie jest? Zamiast tego możesz napisać "JOIN dwóch tabel - Every derived table must have its own alias". Osoby znające rozwiązanie otworzą wątek, dadzą trafną poradę i po problemie. Nie zmuszaj forumowiczów do bezsensownego klikania w temat tylko po by zaraz z niego wyszli, bo nie są w stanie pomóc. Szanuj ich i Swój czas.

Nie zawiera wymaganych tagów

Dział "przedszkole" wymaga aby podać tagi w nazwie tematu. Skoro Twój temat znalazł się w tym dziale oznacza to, że raczkujesz w pewnej dziedzinie i nie warto mieszać Twojego problemu w konkretne kategorie forum. W takim przypadku tagi pełnią rolę kategorii. O wiele lepiej brzmi i wygląda temat "[ PHP] Jak połączyć tablicę w jedną?" niż "Jak połączyć tablicę?", ponieważ jasno wskazuję grupę technologii których w WEB-ie jest znacznie więcej.Ok, poprawię się. Jak mogę teraz zmienić nazwę tematu?
Jeżeli temat nie jest zamknięty, możesz to uczynić poprzez wybranie opcji "Edytuj -> Pełna edycja" i tam ustawić poprawną nazwę tematu.
W przeciwnym wypadku zgłoś się do jednego z moderatorów (najlepiej tego, który zamknął temat) i podaj propozycję poprawnej nazwy tematu. Po akceptacji temat zostanie otwarty już z poprawnym zaproponowanym tytułem.

Dlaczego zamykać temat? Nie wystarczy zwrócić uwagi?
Jeżeli moderator ma dziennie upominać X użytkowników a potem pamiętać, żeby owych X tematów sprawdzić to niestety ale jest to zadanie trudne, nużące, wywołujące agresję na kolejne tego typu wybryki.
Skoro jesteś autorem wątku to na Ciebie nakładany jest obowiązek dbania o niego, monitorowanie, reagowanie na pytania. Po zamknięciu takiego tematu moderator może zobaczyć czy troszczysz się o swój problem, jak bardzo Ci na nim zależy i czy w ogóle masz ochotę dostosować się do podanych wskazówek. Poza tym zamknięcie jest o wiele bardziej edukacyjne niżeli upomnienie. Z mojego doświadczenia wynika, że znakomita większość użytkowników uczy się, że lepiej by temat był otwarty cały czas niż miałby być zamknięty przez taką prostą rzecz jak "nazwa tematu".

No ale dlaczego ta nazwa tematu jest tak ważna?
Czy przeglądając skrzynkę pocztową chciałbyś widzieć stertę mailu zatytułowanych "Ej, mam sprawę", "Pomożesz mi?", "Mail do Ciebie", "POMÓŻ!", "Problem"? Oczywiście, że nie. Utrudnia to wyszukiwanie, kojarzenie wątku, szybkie odfiltrowanie ważnych od nieważnych. Tak samo jest na forum. Większość cenionych forumowiczów zagląda tu codziennie. Widok "dziecinnych" tematów byłby odpychający a tego nie chcemy.
Dodatkowo pamiętaj, że forum jest do niesienia pomocy Tobie ale także innym użytkownikom, którzy dzięki Twojej trafnej nazwie tematu łatwiej go znajdą poprzez wyszukiwarkę internetową.


--------------------
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 29.11.2021 - 04:21