Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Ruby on Ralis vs Python and Django czy PHP
Forum PHP.pl > Inne > Hydepark
Mod4Tech
Witam. Od pewnego czasu przymierzam się do napisania pewnego portalu w PHP z użyciem JavaScript, jQuery i Ajax oraz z bazą MySQL. Lecz ostatnio zacząłem rozmyślać czy opłaca się pisać go w PHP czy będzie bezpieczny?, czy wystarczająco szybki? I tu jest pytanie do was czy opłaca się przenieść na Ruby czy Python'a. Jakie to ma korzyści? Czy później łatwo znajdę hosting na ten portal? Bardzo proszę o odpowiedz bardziej złożoną niż np. "Ruby jest lepszy bo ja go używam" itp. Z góry dziękuje za odpowiedz.


Spawnm
Większe serwisy powstają w php (facebook, nk.pl, goldenline), mniejsze też.
W ror czy django nie widzę żadnych korzyści.
Mod4Tech
Aha. A szybkość pracy? Słyszałem że w Ruby i Python pisze się o wiele szybciej niż w PHP?
Speedy
Chyba najlepiej napisać w tym, co znasz najlepiej. Generalnie, jeśli chodzi o aplikacje internetowe, to Python i Ruby mają bardzo podobne możliwości do PHP. Plusem Pythona jest to, że można w nim pisać też aplikacje okienkowe i konsolowe, ale w przypadku serwisu internetowego nie ma to znaczenia. Składnia tych języków jest też nieco inna. Jest sporo koncepcji, które nie pojawiają się w innych językach. Ogólnie, warto się nauczyć przynajmniej podstaw Pythona. Do aplikacji konsolowych i skryptów obliczeniowych, które wykonują jakieś pojedyncze zadanie IMO Python nadaje się lepiej, niż PHP. Sporo rzeczy pisze się szybciej .Nie ma nawiasów klamrowych, tylko wcięcia, dzięki czemu jest mniej kodu. Nie ma też średników na końcu instrukcji. Niemniej jednak, jeśli nie znasz tych języków, napisanie w nich czegoś zajmie Ci więcej czasu, niż w PHP, który znasz. Będziesz mógł pisać szybciej dopiero, gdy poznasz te języki. Tak czy inaczej, jeśli chodzi o aplikacje webowe, to nie wydaje mi się, żeby było coś takiego, czego nie da się zrobić w PHP, a w Pythonie się da. Python, czy Ruby nie biją też wydajnościowo PHP na głowę. Jeśli chodzi o hostingi, to linuxpl.com oferuje obsługę: php, python, ruby. Megiteam.pl też je obsługuje i ponadto jest tam też obsługa node.js, którego swoją drogą nie radziłbym póki co wykorzystywać w poważnych projektach.
batman
Cytat(Spawnm @ 3.10.2011, 18:33:23 ) *
Większe serwisy powstają w php (facebook, nk.pl, goldenline), mniejsze też.
W ror czy django nie widzę żadnych korzyści.

Pozwolę sobie sprostować. Facebook został przepisany tak, aby wszystko zostało skompilowane (Hip Hop), a PHP jest tutaj symbolicznie wykorzystywany. W RoR powstały między innymi: Twitter, Github, Grupon. Z Django mam za mało styczności, by móc coś więcej na jego temat powiedzieć.

A wracając do tematu. Napisz w tym, co znasz najlepiej. Każdy poradzi Tobie to, co w danej chwili używa. W moim przypadku będzie to RoR. Większość rzeczy została już napisana, więc jedyne co musisz zrobić, to pozbierać gem-y, połączyć je w jednej aplikacji i cieszyć się działającym serwisem.
Mod4Tech
Bardzo dziękuje za zainteresowanie i odpowiedzi w takim szybkim czasie. Po tych odpowiedział, chyba zostanę przy PHP. Jeszcze raz dziękuje. Temat raczej do zamknięcia, ale jak ktoś chce jeszcze wyrażać swoje opinie na ten temat, to nie mam nic przeciwko, chętnie zapoznam się jeszcze z opiniami innych osób i dowiem się czegoś nowego.smile.gif
mike
Cytat(Mod4Tech @ 3.10.2011, 18:40:19 ) *
Aha. A szybkość pracy? Słyszałem że w Ruby i Python pisze się o wiele szybciej niż w PHP?
Szybkość pisania to mit. Dużo ważniejsza jest czytelność i łatwość serwisowania.
Od lat wiadomo, programiści w pracy niemal 8% czasu poświęcają na czytanie i modyfikację kodu a nie na jego tworzenie.

Tak tylko zwracam uwagę, bez wskazania na żaden język wymieniony w tytule.
luckyps
Troche dziwny temat - porownanie dwoch frameworkow vs jezyk programowania wink.gif
Osobiscie dla mnie Python jest bardziej elastyczny i jezeli pisze jakies wieksze aplikacje to stosuje wlasnie ten jezyk.
Jesli chodzi typowo o strony www to uzywam php.

Python + Django - wydaje mi się, że rozwoj idzie w dobra strone.
Co do Ryby'ego to sie nie wypowiadam bo nie mialem przyjemnosci w nim czegokolwiek napisac.

PS: Co do pythonowych frameworkow mozna jeszcze dodac Plone, Pyramid, Zope, Pylons itd...
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.