Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [MYSQL] Odwrótność LEFT JOIN?
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
Konio
Nie wiem nawet. jak przeszukać forum na tę okoliczność (w sensie fraz) smile.gif

Mam 2 tebele

a
aid
aemail

w
wid
wemail
wwiadomoscid

teraz chce znalezc uzytkownikow, ktorych maile sa w tabeli a i nie sa umieszczone w tabeli w.

Normalnie dalbym

SELECT a.aid
FROM a
LEFT JOIN w ON w.wemail = a.aemail
WHERE w.wwiadomoscid IS NULL

Dostaję dobry wynik.

ale chcę zawęzić wyniki do osób, które nie mają maila w tabeli w dla danego id wiadomosci wwiadomoscid

więc dodaję AND w.wwiadomoscid = '1'

i kicha, zawsze dostaje pusty wynik.

PS w tabeli w maile mogą się powtarzać. W tabeli a już nie.
dr_bonzo
Skoro robisz LEFT JOIN i bierzesz te rekordy gdzie wwiadomoscid IS NULL to dodanie sprzecznego waruku wwiadomoscid = 1 da ci ZERO rekordow. BO wartosc nie moze byc jednoczesnie NULL i 1
Konio
Przepraszam czeski bląd ....

SELECT a.aid
FROM a
LEFT JOIN w ON w.wemail = a.aemail
WHERE w.wid IS NULL

Reszta bez zmian.

PS jeśli mój tok rozumowania jest zły prosze o nakierowanie lub konkretny przykład na wciągnięcie tych osób, które dla danej wartosci w polu w.wwiadomoscid
nie mają swojego maila wpisanego w wemail
(w tym wypadku nie dokonały wysyłki maila - takie jest zadanie skryptu)

Naturalnie chodzi o rozwiązanie w jednym zapytaniu.
nevt
PROSZĘ ująć kod SQL w odpowiednie znaczniki BBcode.

  1. SELECT a.aid FROM a LEFT JOIN w ON w.wemail = a.aemail WHERE w.wid <> 1;

nie wystarczy?
Konio
Opiszę to od strony funkcjonalnej.

Mam 2 uzytkowników w tabeli a

aid = 1 (id uzytkownika) | aemail = mail_uz1@mail.pl (mail uzytkownika)

oraz

aid = 2 | aemail = mail_uz2@mail.pl

Wyslana zostala do uzytkownika o aid=1 wiadomosc o id wiadomosci = 2
Do tabeli w w tym momencie dodany jest wpis

wid (id rekordu wysylki)
wemail = mail_uz1@mail.pl
wwiadomoscid = 2

Oczywiście użytkowników jest więcej, wpisów o wyslaniu i id wiadomości też.

Teraz jednym zapytaniem chcę wydobyć z tabeli a użytkowników do których nie została wysłana wiadomość o id wiadomości = X, czyli w tabeli w nie ma wpisów
wemail = (mail uzytkownika, ktorego powinno zwrócić) | wwiadomoscid = X

Wpisy w wemail nie są unikalne, czyli może być także tam

wid (id rekordu wysylki)
wemail = mail_uz1@mail.pl
wwiadomoscid = 3 (inne id wiadomosci)
dr_bonzo
  1. SELECT u.*
  2. FROM userzy u
  3. WHERE NOT EXISTS ( SELECT w.id FROM wiadomosci w WHERE id_wiad = 2 AND u.email = w.email )


A nie lepiej trzymac w wiadomosciach ID userow zamiast email? skoro bedziesz mial ich wiele to szybsze selecty beda [+ zaloz indeksy]
Konio
Wielkie dzięki, działa.
PS rozumiem, że takie zapytannie przez to, że baza sobie wewnętrznie to bsługuje w dużo mniejszym stopniu obciąża bazę niż podobny mechanizm wykonany jako pętle w php?
PS1 nie ma problemu, abym dodal id uzytkownikow do tabeli wyslannych. Na pewno sobie to zoptymalizuje juz. Maile tez bede trzymal niestety, gdyz czasem mam kilka grup uzytkownikow a w nich dublujące się konta z mailami (np. firma, klient - rozszerzanie uprawnień nie wchodzi w grę, musze wiedzieć jako kto się loguje) a wtedy spr po mailu daje mi większą pewność, że mail dotrze tylko raz.

Jeszcze raz dzięki wielkie. Czasem dobrze znać niektóre funkcje zapytań smile.gif ułatwiają życie.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.