Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: widoki vs zwykłe zapytania
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
Speedy
Hej.

Jestem aktualnie w trakcie wykańczania jednej aplikacji internetowej.
Postanowiłem wykorzystać w niej widoki. Wszystko pięknie hulało, ale okazało się, że serwer, na którym ma stać aplikacja, to MySQL 4.x, a widoki są dostępne od wersji MySQL 5.0.1. Nie wiem jeszcze, czy ten serwer będzie upgrade'owany. W każdym razie nie czekając na łaskę administratora przepisałem jedną klasę modelu (bo miałem tylko jedną korzystającą z widoków) pod MySQL 4.x. Oczywiście kod się wydłużył, ale wszystko na razie gra.

Przy tej okazji chciałbym się zapytać bardziej doświadczonych użytkowników baz danych o to, jak wygląda kwestia wydajności widoków i zwykłych zapytań.
Widok to w gruncie rzeczy też takie zapytanie odwołujące się relacyjnie do kilku tabel w bazie danych. Słyszałem, że podobno widoki są gdzieś cache'owane, ale nie wiem ile w tym prawdy, gdyż nie zgłębiałem informacji na ten temat.

Podsumowując: Czy pobieranie danych bezpośrednio z widoków jest szybsze, wolniejsze, czy też porównywalne do zwykłych zapytań pobierających dane z kilku tabel?

Ciekawi mnie to, ponieważ chciałbym wiedzieć, czy wydajność mojej aplikacji ucierpi przez to, że nie mogę użyć w niej widoków ze względu na przestarzały serwer bazy danych.

Pozdrawiam!
abusiek
Wybieranie danych z widokow jest szybsze. Pomijajac juz fakt, ze dzieki temu mozesz mniej kodu napisac winksmiley.jpg
Speedy
Dzięki za odpowiedź. Tak też myślałem winksmiley.jpg.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.