Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: pogrupowane dane w 1 query - da sie?
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych
zalew
taka struktura
Kod
kategorie

- id

- nazwa



produkty

- id

- nazwa

- kat_id

czy da sie jednym zapytaniem zwrocic taki wynik:
Kod
garnki

- garnek

- patelnia

- czajnik



sprzet rtv

- radio

- tv

- magnetowid



meble

- sofa

- fotel



itd...
??
bo ja juz nie mam sily :/
adwol
Pokaż dokładnie jakiej tabeli wynikowej oczekujesz.
DeyV
wystarczy zwykły LEFT JOIN i dołączenie to tablei produktów nazw kategorii sortowane względem nazwy kategorii własnie
A potem, juz na poziomie php, przy wyświetlaniu, najperw sprawdzamy, czy wyświetlaliśmy już jakiś produkt z tej kategorii. Jeśli tak - wyświetlamy normalnie dane produktu.
Jeśli nie - wyświetlamy nagłówek kategorii a potem dopiero, normalnie, dane produktu z tego wiersza.
zalew
wiesz.. z poziomu php to ja to puscielm 2 petle, jedna co listuje kategorie, i druga ktora listuje produkty nalezace do tej kategori.. banal.. ale zastanawia mnie czy da sie to puscic jednym query i jedna petla oparta na tym zapytaniu..bo mi nie udalo sie jeszcze.. tylko z powtarzaniem naglowka, i czy wlasnie da sie to zablokowac na poziome selecta.. zeby pod naglowkiem kategorii poakzalo wylistowane produkty dla tej kategorii, potem dla nastepnej itd...
#sigsegv
[sql:1:c5d594aaeb]SELECT kategorie.nazwa, produkty nazwa FROM produkty,kategorie WHERE produkty.kat_id=kategorie.id ORDER BY kategorie.nazwa;[/sql:1:c5d594aaeb]

Mozesz ewentualnie chciec uzyc jeszcze DISTINCT


-----------------------------
[zmoderowane]
BzikOS: proszę korzystać z BBCode'u.
DeyV
Podane powyżej zapytanie, czyli dokładnie to o czym mówię, jest jedynym mozliwym sposobem rozwiazania tego problemu.
Zresztą warto sie zastanowić, jak miałoby wygladać odwoływanie sie do kolejnych wierszy, jeśli poszczególne wiersze miałyby różną budowę.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.